Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Do kogo się zwrócić, gdy przebywamy na kwarantannie, a lodówka jest pusta?

Spośród 1,8 tys. osób w powiecie przebywających na kwarantannie, 1/4 stanowią mieszkańcy gminy Świecie. Nie wszyscy zamknięci w domu mogą liczyć na pomoc bliskich. Właśnie dlatego telefon opieki społecznej dostępny jest przez całą dobę.

Udostępnij
kwaran

REKLAMA

Pandemia wymusiła opracowanie zupełnie nowych scenariuszy funkcjonowania służb i instytucji biorących udział w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jednym z wyzwań jest duża liczba osób przebywających w izolacji obejmującej zarówno zakażonych, jak i tych, którzy mieli z nimi kontakt. Zakaz opuszczania mieszkania przez kilka czy kilkanaście dni to spory problem dla tych, którzy nie mają nikogo, kto zrobiłby zakupy czy wyszedł z psem na spacer.

Właśnie dlatego Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu udostępnił numery telefonów dla potrzebujących wsparcia.

- Oczywiście każde zgłoszenie jest weryfikowane w sanepidzie czy faktycznie dzwoniący przebywa na kwarantannie - mówi Marzena Brac, kierownik OPS w Świeciu. - Ustalamy też sytuację życiową dzwoniącego, przede wszystkim materialną.
REKLAMA

Dlaczego? Powód jest prosty. Osoby, które na to stać, same muszą pokryć koszty zakupów bądź przywiezionego obiadu. Gdy jednak w grę wchodzi wsparcie kogoś, kto boryka się z problemami finansowymi, ośrodek zapłaci za sprawunki ze specjalnej covidowej puli.

Średnio w ciągu tygodnia przyjmowanych jest około pięciu zgłoszeń.

- W większości są to osoby niepełnosprawne lub w trakcie leczenia onkologicznego - tłumaczy kierowniczka. - Dlatego czasami chodzi nie tylko o podstawowe artykuły spożywcze, ale też leki. Zdarzyło mi się też jechać do Gdańska po specjalną żywność przeznaczoną dla pacjentów onkologicznych.
REKLAMA

Co ciekawe, nie wszyscy dzwoniący oczekują konkretnej pomocy w postaci zakupów. Bywa, że chcą być tylko wysłuchani.

- Chcą usłyszeć, że gdzieś jest ktoś, kto w razie potrzeby udzieli im wsparcia, pomoże rozwiązać jakiś kłopot - podkreśla Marzena Brac.

Z każdym kolejnym dniem pomoc psychologiczna, której również udziela ośrodek, zyskuje na znaczeniu.

- Przedłużające się powszechne przygnębienie, w połączeniu z wymuszoną izolacją, mają niekorzystny wpływ na psychikę wielu osób - zwraca uwagę Brac.
REKLAMA

Potrzebujący zaopatrzenia lub innej pomocy proszeni są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świeciu pod nr 509 274 975. Telefon jest czynny w godz. 7.00-15.00 siedem dni w tygodniu. Podobnie jak przy pierwszej fali koronawirusa do dyspozycji jest także Komenda Hufca ZHP. W tym przypadku należy wybrać numer 513 076 321. Natomiast numer całodobowy OPS to 780 165 259.   

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (1)

  1. Kwarantanna

    16 listopada 2020 16:40

    Taki telefon dla osób w

    Taki telefon dla osób w kwarantannie to dużo daje, można dowiedzieć się co i jak.sam miałem przyjemność rozmowy z panią z ops dostałem informację spytała czy potrzebuje czegoś, była miła i rzeczowa.chcialbym podziękować i pozdrowić te  panią

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama