Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Dostaliśmy najwięcej pieniędzy w województwie na przewozy autobusowe

Łącznie ponad 5 milionów złotych otrzymało starostwo i trzy gminy z powiatu świeckiego na dofinansowanie gminnych i powiatowych połączeń autobusowych w 2022 r.

Udostępnij
autobus-1

REKLAMA

Pieniądze pochodzą z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Projekt jest adresowany szczególnie do mieszkańców wsi, którzy nie mają samochodów, a brak komunikacji publicznej utrudniał im dostęp do pracy, szkół, urzędów czy ośrodków zdrowia.

W województwie kujawsko-pomorskim rozdzielono 44 mln zł. Spośród powiatów największym beneficjentem w regionie jest powiat świecki.

Świeckie starostwo dostało blisko 3 mln 918 tys. zł na dofinansowanie 19 linii autobusowych. Jak niedawno informowaliśmy, przetarg na ich obsługę wygrał PKS, który zaoferował najniższą cenę - 5 mln 90 tys. zł.
REKLAMA

- Różnicę wynoszacą nieco ponad 1 mln 170 tys. zł pokryje powiat. Zasada jest taka, że wpływy z biletów pomniejszają kwotę, jaką otrzyma od nas w ciagu roku przewoźnik - wyjaśnia Zbigniew Semrau, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Transportu Publicznego Starostwa Powiatowego w Świeciu.

Dofinansowanie trafiło również do gminy Świekatowo, które dostało 157,3 tys. zł.

- Wprawdzie musimy dopłacić do tego około 100 tys. zł w ciągu roku, ale to i tak dla nas ogromny zastrzyk pieniędzy, który odciąży gminny budżet - mówi z satysfakcją Marek Topoliński, wójt gminy Świekatowo. - Dzięki temu możemy utrzymać sześć linii na terenie gminy, z których w większości korzystają uczniowie i osoby starsze.
REKLAMA

Dofinansowanie dostały też gminy Pruszcz - 402,3 tys. zł na 15 lokalnych linii autobusowych i gmina Nowe - 602,2 tys. zł na 6 linii.

Nowe jest w gronie rekordzistów wśród gminnych beneficjentów, którzy uzyskali największe wsparcie, nie tylko w powiecie świeckim, ale w całym województwie. Więcej na ten temat wkrótce w dziale Extra Nowe.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (12)

 1. Mieszkaniec gminy Pruszcz

  27 stycznia 2022 18:51

  Niewiem czym tu się chwalić

  Niewiem czym tu się chwalić kilkoma nowymi liniami, które jakiś czas temu powstały jeżdżą w ta i spowrotem parę razy dziennie i wożą powietrze. Czy to jest takie super rozwiązanie? Może byłoby trzeba sprawdzić ile osób jeździ tymi 15 liniami w gminie Pruszcz i czy naprawdę muszą jeździć takie duże autobusy widmo.

 2. budda

  27 stycznia 2022 19:56

  I się chwalą, że płacą za te

  I się chwalą, że płacą za te stare trupy które wyjechały z zajezdni? Starosta zdecydowanie nie wie co to jest ochrona środowiska i emisja spalin.

  • rafał

   27 stycznia 2022 20:21

   a ty czym jeździsz… pewnie

   a ty czym jeździsz… pewnie jeździsz co najmniej 15 letnim dieselem XD…

  • Marko

   27 stycznia 2022 20:48

   Jest tak dlatego bo Starosta

   Jest tak dlatego bo Starosta nie jeździ PKS em i nie wie jak jest a suwerena ma…..

 3. wisznu

  27 stycznia 2022 20:54

  Popieram Buddę, furmankamy

  Popieram Buddę, furmankamy powinni wozić potomków tych co w kanach od mleka do Świecia przyjechali

  • Tobi

   27 stycznia 2022 21:01

   A ty czym kasztanie jeździsz?

   A ty czym kasztanie jeździsz? Żeby nie ten autobus to twoje dziecko by miasta nie widziało. 

 4. Mando

  27 stycznia 2022 21:27

  Te koszmarne brudne autobusy

  Te koszmarne brudne autobusy i niemili kierowcy… wciąż spóźnieni i odwołane kursy…. PKS…koszmarna firma rodem z PRL

  • Olo

   27 stycznia 2022 22:02

   Podpisz się imieniem i

   Podpisz się imieniem i nazwiskiem cwaniaku mądry w necie!!!!  Opisujesz kogoś to się przedstwa kondomie! Chyba że jak ci brak

  • Anonim

   28 stycznia 2022 01:04

   oj tam.. od razu hejtować..

   oj tam.. od razu hejtować.. może kiedyś wygracie jakiś przetarg, musicie być dobrej myśli.. u was same nówki i piękny dworzec

 5. Leszek w

  28 stycznia 2022 07:50

  Z tego co wiem PKS zmienił

  Z tego co wiem PKS zmienił tabor jeździ teraz euro 5 i 6 a więc kopciuchow nie ma, dla porównania  komunikacja miejska jeździ euro4…

 6. Mieszkaniec

  28 stycznia 2022 18:10

  To już te władze starostwa i

  To już te władze starostwa i miasta nie mogą powiedzieć że PiS daje tylko swoim. Byłoby się też czym pochwalić jakby były busy zamiast autobusów i porządny dworzec w Świeciu z bazą

 7. Paweł

  29 stycznia 2022 15:00

  Co z tego, że dostaliście

  Co z tego, że dostaliście pieniądze, jak zwykłe, proste połączenie między Świeciem a  Chełmnem leży i kwiczy. Jedna wielka żenada. Przez miesiąc jak jeżdżę codziennie autobus był na czas DWA RAZY. Czasem nie przyjeżdżają w ogóle. Cześć kierowców to zwykle chamy i pracują jak za karę. Bilety droższe niż gdy jeździł bus. Autobusy ledwo żyją. Nie wiem co za idiota ich dopuścił do tego przetargu, przecież każdy w miarę logicznie myślący człowiek wie, że PKS i poprawne funkcjonowanie nie idą w parze. Bus jak jeździł spóźnił się RAZ, bo był wypadek za mostem, a jeździłem nim prawie chyba 3 lata. Żadnych problemów, a tu w pierwszym tygodniu się autobusy więcej spóźniły niż bus przez te parę lat. Wystarczy popytać mieszkańców co dla nich dobre, a nie patrzeć kto weźmie najmniej. Się chwali miasto, że dokłada, a kto na to płaci? My z podatków i za bilety. Idioci i tyle

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama