Droga wybudowana, a materiały wciąż leżą. Dlaczego nikt z tym nic nie robi?

Budowa drogi ekspresowej S5 od autostrady A1 do Bydgoszczy zakończyła się trzy lata temu. Mieszkańcy zadają sobie pytanie, dlaczego w Świeciu wciąż zalegają duże ilości materiałów budowlanych używanych do budowy tej trasy.
Do kogo innego należą materiały budowlane, a do kogo innego działka, na której są składowane / Fot. Andrzej Bartniak

O perypetiach towarzyszących budowie drogi ekspresowej S5 na odcinku biegnącym przez powiat świecki mało kto już pamięta. Jednak o nieco pechowej inwestycji, opóźnionej ze względu na problemy z wykonawcą, wciąż przypominają porastające trawą materiały budowlane.

Są one składowane na działce znajdującej się przy drodze gminnej prowadzącej ze Świecia do Sulnówka.

Mieszkańcy zastanawiają się, dlaczego nikt nie interesuje się pozostałościami po budowie. Dość regularnie zainteresowanie tą sprawą przejawiają nasi Czytelnicy.

- Wypadałoby już zrobić z tym porządek - mówi jeden z nich. - Budowa zakończyła się już trzy lata temu, a materiały jak leżały, tak leżą. Nagle nie ma właściciela? Widok z okien na porastające chaszczami sterty materiałów budowlanych jest co najmniej kiepski. Nagle nie ma właściciela?

Właściciel jest. Majątek po wygranym procesie z włoską firmą Impresa Pizzarotti, która zaczęła budować trasę S5, przeszedł na własność Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Z kolei działka, na której składowane są materiały, należy do gminy Świecie.

- Zgodnie z umową, za każdy miesiąc korzystania z tej działki wystawiamy GDDKiA fakturę - mówi Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa Urzędu Miejskiego w Świeciu. - Z naszego punktu widzenia jest to całkiem korzystny układ.

Rzecz w tym, że GDDKiA nie zajmuje się bezpośrednio budową dróg, lecz zarządzaniem nimi. Prawdopodobnie będzie szukać jakiegoś wykonawcy, który odkupi materiały składowane w Świeciu. Do tego czasu pozostaną na działce między Świeciem a Sulnówkiem.

Zobacz poniżej zdjęcia.

Na razie nie wiadomo, kiedy na działce zostanie zrobiony porządek / Fot. Andrzej Bartniak

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wezmę za 1000 netto rury

Jaki korzystny układ? Generalną Dyrekcją Dróg to skąd ma na to pieniądze? Z naszych podatków! Dobrze się wydaje nie swoje. Banda!!!!

RATKOWSKI BŁĄDZI

A za ile wystawiana jest faktura? Może cena zbyt niska ze brakuje motywacji? Jeżeli fakturowane jest poniżej składowania śmieci to odpowiedź jest oczywista.

Miasto powinno podnieść kwotę na maxa i moment porządek by był…ale po co

Pilnujcie lepiej swojego pożądku na swoich podwórkach,jak chcą to składują i płacą

W Grucznie tak samo

Te rury, to są dobre na budowę kanalizacji na działce… Podjechać wieczorem i trochę rurek sobie pożyczyć XD.

Czy nie można wykorzystać prefabrykatów betonowych aby ułożyć to nad rzeką Wdą na jeszcze pozostałych filarach dawnego mostu ?

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors