Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dwa uszkodzone auta i spore straty, to efekt kolizji z sarnami. Kto za to zapłaci?

W odstępie kilku godzin na drogach powiatu świeckiego doszło do dwóch kolizji samochodów osobowych z sarnami. Jedno ze zwierząt przypłaciło to życiem, drugie być może okaleczeniem. Probemy czekają również obydwu kierowców.

Udostępnij
kolizja

REKLAMA

Do pierwszego zdarzenia doszło w piątek około godz. 22.30 na drodze między Pruszczem a Gołuszycami.

Reklama
Reklama

- Kierowca audi a5 zderzył się z sarną na trasie powiatowej. Kiedy strażacy z OSP w Pruszczu przyjechali na miejsce, sarna była martwa. Kierowcy nic się nie stało, ale ma uszkodzony przód samochodu – relacjonuje mł. ogn. Marcin Borucki z komendy powiatowej straży pożarnej w Świeciu.

Straty, jakie poniósł właściciel audi, oszacowano wstępnie na 8 tys. zł.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Druga, podobna kolizja, miała miejsce w sobotę około godz. 6.50 na drodze gminnej w Gajewie (gmina Nowe). Kierowca alfy romeo 156 nie odniósł obrażeń. Nie wiadomo, czy to samo można powiedzieć o sarnie, bo uciekła do lasu, zanim nadjechali strażacy z OSP w Nowem.

- W tym przypadku szacunkowe straty były dużo mniejsze. Wyniosły około 500 zł  – wyjaśnia Marcin Borucki.

W powiecie świeckim jest sporo lasów i prowadzący przez nie dróg, więc kolizje z sarnami, dzikami, jeleniami, a nawet łosiami, nie są rzadkością. Zderzenie z nimi może nie tylko być niebezpieczne dla kierowcy (dla zwierzęcia również), ale też spowodować poważne uszkodzenia samochodu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Kto zapłaci za szkodę po kolizji z dzikim zwierzęciem? Sprawa nie jest oczywista i zwykle wiąże się ze sporymi kłopotami. W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy mają autocasco, które obejmuje zderzenie ze zwierzęciem.

Jeśli nie mamy AC, wtedy można zgłosić się o odszkodowanie do zarządcy drogi: gminy, powiatu, województwa lub państwa.

Reklama
Reklama

Warto wcześniej sprawdzić, czy został przy niej ustawiony znak ostrzegający przed ryzykiem wtargnięcia na jezdnię dzikiej zwierzyny. Jeżeli go nie ma, trzeba udowodnić, że przez to zaniedbanie doszło do kolizji. Na leśnych drogach, przez które często przechodzą zwierzęta, wina może leżeć po stronie nadleśnictwa, bo nie poinformowało o tym kierowców poprzez odpowiednie oznakowanie.
REKLAMA

Jeśli jest taki znak, albo co gorsza, policja stwierdzi, że jechaliśmy z nadmierną prędkością, możemy zapomnieć o odszkodowaniu.

Reklama
Reklama

Jeżeli zamierzamy się o nie ubiegać, warto dysponować zdjęciami z miejsca zdarzenia i uszkodzeń auta oraz notatką policyjną. Przydadzą się też statystyki wypadków i kolizji z udziałem zwierząt, które można uzyskać w nadleśnictwie lub policji.

Jeśli mimo to nasze starania o odszkodowanie zostaną odrzucone przez zarządcę drogi lub nadleśnictwo, pozostaje jedynie droga sądowa lub… machnięcie na to ręką i zapłacenie za szkody z własnej kieszeni.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (14)

 1. Las

  9 października 2021 17:58

  Trzeba jeszcze szybciej

  Trzeba jeszcze szybciej jeździć… skoro się przejeżdża przez las to chyba wiadomo że nagle może wyskoczyć jakieś zwierzę. Wystarczy zachować prędkość!! Żal mi tylko tych zwierząt! 

  • Dramat

   9 października 2021 18:12

   Weź rozpęd i tak mocno czołem

   Weź rozpęd i tak mocno czołem w ścianę betonową, ale tak mocno mocno…. nic innego Ci już nie pomoże 

   • Janek Kos

    9 października 2021 20:41

    Racja!

    Racja!

  • Tomzik

   9 października 2021 22:11

   Kolejny mądry, który uważa,

   Kolejny mądry, który uważa, że jak będzie jechał zgodnie ze znakami i ogólnymi przepisami to nigdy nic mu się nie stanie. Nie wybiegnie dziecko czy zwierzak na drogę, żaden imbecyl nie będzie wyprzedzał na czołówkę czy w końcu nigdy nikomu w pobliżu nie odpadnie koło czy nie nastąpi żadna inna usterka. Zarówno dziecko, zwierzę, imbecyl czy część w samochodzie innego użytkownika drogi mają taki radar i najpierw sprawdzają – o, ten jedzie 90 to jemu nie wyskoczę na drogę albo nie wyjadę na czołówkę, ewentualnie nie pęknę i nie zmuszę swojego kierowcy do wykonania niespodziewanego manewru… 

   • Nie wierzę

    10 października 2021 16:39

    I to cię usprawiedliwia, tak?

    I to cię usprawiedliwia, tak? No nie, piracie drogowy, masz jechać ZGODNIE z przepisami ruchu drogowego. Za trudne do zrozumienia?!

  • Tomzik

   9 października 2021 22:13

   Aha, a prędkość to można

   Aha, a prędkość to można zachować jak się włączy tempomat. 

 2. Las

  9 października 2021 18:27

  Nie wiadomo czy nie było

  Nie wiadomo czy nie było polowania i zwierzyna nie była spłoszona….

 3. Kto zapłaci?

  9 października 2021 20:23

  Wszyscy zapłacimy w składkach

  Wszyscy zapłacimy w składkach ubezpieczeniowych

 4. Las

  10 października 2021 00:31

  Toc wszybciej trzeba bylo

  Toc wszybciej trzeba bylo jechac toc wiadomo ze przy kukurydzy moze sarna wyskoczyc 

 5. Hahaha

  10 października 2021 00:32

  2godziny porobi przy plotach 

  2godziny porobi przy plotach  nadgodziny i odrobi strate 

 6. Alojzy

  10 października 2021 00:34

  Toc wszybciej trzeba bylo

  Toc wszybciej trzeba bylo jechac toc wiadomo ze przy kukurydzy moze sarna wyskoczyc 

 7. Andrzej...

  10 października 2021 00:49

  Jakiś czas temu sam padłem

  Jakiś czas temu sam padłem ofiarą sarny… Jechałem 50-60… Nie było żadnego znaku o dzikiej zwierzynie… Ani ograniczenia prędkości… Czy jestem w stanie odwołać się o odszkodowanie do zarządcy drogi? 

  • RSU

   10 października 2021 11:47

   Oczywiście że tak, pod

   Oczywiście że tak, pod warunkiem sporządzonej notatki przez funkcjonariuszy policji i udokumentowania kolizji

  • Xyz

   12 października 2021 02:56

   Miałem podobną sytuację,

   Miałem podobną sytuację, jechałem około 70km/h. Widziałem sarnę przy rowie, zacząłem hamować, było po deszczu, gdy się prawie już zatrzymałem sarną ruszyła i uderzyła mi centralnie w narożnik i uciekła. Błotnik, reflektor, grill i delikatnie maska. Nie było znaku, Droga jakaś powiatową. Była policja, była notatka.Napisałem oświadczenie, wysłałem do zarządu dróg, przysłali odmownie.Napisalem odwołanie, ponownie odmowa, w uzasadnieniu było tak W ZWIĄZKU Z TYM ŻE OD PIĘCIU LAT NIE BYŁO NA TEJ DRODZE ZGŁOSZONEJ KOLIZJI ZE ZWIERZYNĄ LESNĄ NIE BYŁO O POTRZEBY USTAWIENIA ZNAKU.Dzwonilem do rzecznika praw konsumenta a Pani stwierdziła że pozostaje sąd, jeśli mam czas, cierpliwość i pieniądze to mogę zacząć walkę. Koszt naprawy jakieś 4000tys.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama