Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Dzieci mają swoje prawa. Happening "trójki" na ulicach Świecia [zdjęcia]

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Świeciu postanowiła przypomnieć wszystkim o prawach dziecka. Jednym z punktów akcji był przemarsz ulicami miasta, w czasie którego rozdawano "List do rodziców" autorstwa Janusza Korczaka.

Udostępnij
Organizatorkami happeningu były Urszula Świderska i Anna Sterling- Mróz / Fot. Andrzej Bartniak

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 r.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF.

Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt.

Reklama
Reklama

O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Upowszechnianiem wiedzy na ten temat postanowili zając się nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Ogrodowej w Świeciu.

W poniedziałek ulicami Świecia przeszli uczniowie skandujący prawa, jakie im przysługują. Nauczyciele w tym czasie rozdawali "List do rodziców" autorstwa Janusza Korczaka.

Reklama
Reklama

- Dodatkowo uczniowie klas IV - VIII ułożyli słowa piosenek do poszczególnych praw dziecka - tłumaczy  Anna Sterling- Mróz, jedna z organizatorek akcji. - Piosenki zostały już nagrane i są dostępne na szkolnym Facebooku.

W każdej klasie przeprowadzane są zajęcia o tematyce praw dziecka, a rodzice uczniów otrzymają wspomniany list Janusza Korczaka.

Zobacz poniżej galerię zdjęć.

Reklama
Reklama

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (6)

 1. Rodzic

  20 listopada 2023 17:12

  4500 dzieci w Palestynie też miało swoje prawa.

  • יהודה

   21 listopada 2023 02:30

   No co ty nie powiesz? Naprawdę?

  • FreeServus

   21 listopada 2023 04:22

   Panu powiem też jestem rodzicem i to jest straszne jaki ogólny procent ofiar po stronie Palestynskiej to dzieciaki, póki co musimy szanować to co mamy bo mamy dla kogo. Na to co się tam dzieje my nie mamy wpływu choć od samego początku utworzenia Państwa Izrael na tamtych terenech raczej nic dobrego dla tamtego regionu nie przyniosło.

 2. reakcjonista

  20 listopada 2023 20:34

  Szczytna inicjatywa, ale tak dla równowagi ,następny happening (jak zwał, tak zwał) powinien dotyczyć obowiązków dzieci

 3. Pan Jan

  21 listopada 2023 11:09

  Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka UNICEF to nie tylko „Prawo do życia” i „Prawo do bezpieczeństwa” dzieci że Świecia, ale wskazanie na cierpienie dzieci na ŚWIECIE. Fajna inicjatywa.

 4. UNICEF

  22 listopada 2023 13:07

  #unicefpoland #WorldChildrensDay

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Przejezdność dróg powiatowych będzie zabezpieczać 12 pługo-piaskarek. Jeśli zima będzie śnieżna, dołączą kolejne dwie. To wszystko ma swoją cenę. Liczoną w milionach.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama