Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Dziś dotarła do nas pierwsza grupa uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy

Krótko po godz. 11.00 do Terespola (gmina Świecie) przyjechał autokar z grupą 46 uchodźców z Ukrainy. Na razie nie wiadomo, ilu z nich zechce tu zostać na dłużej. Większość zamierza się połączyć z członkami rodzin mieszkającymi zarówno w Polsce, jak i innych krajach.

Udostępnij
ucho-1

Sytuacja jest dynamiczna. W piątek w godzinach popołudniowych odwołano komunikat o przyjeździe autokaru z uchodźcami. W sobotę rano do starostwa, który na miejscu koordynuje te działania, dotarła informacja, że jednak Ukraińcy przyjadą, tyle że inna grupa.

W sobotę kilka minut po godz. 11.00 przed domem noclegowym w Terespolu Pomorskim pojawił się autobus Państwowej Straży Pożarnej. Przywiózł on 46 osób. Głównie kobiet i dzieci. Mężczyzn było zaledwie kilku.

Na miejscu okazało się, że jest pewien chaos informacyjny. Ukraińcy nie wiedzieli, dokąd jadą. Niektórzy zupełnie nie byli zainteresowani tym kierunkiem, jak chociażby kobieta, która chciała się dostać do Czech, gdzie ma mieszkanie.

Na razie nie wiadomo, ilu z nich zechce zostać w Terespolu na dłużej. Większość zamierza się połączyć z członkami rodzin mieszkającymi zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Kilka osób mówiło o wyjeździe m.in. do Włoch i do Wielkiej Brytanii.

W powiecie świeckim wytypowano na razie trzy punkty, w których mogą być ulokowani uchodźcy. Najwięcej, 135 osób może zostać zakwaterowanych w ośrodku Patria w Tleniu (gmina Osie), dla około 100 są miejsca w Terespolu (gmina Świecie) oraz 50 w hotelu Vistula w Świeciu.

Prawie wszyscy Ukraińcy, którzy przyjechali do Terespola, to kobiety i dzieci

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (41)

 1. Marlboro

  26 lutego 2022 13:15

  Jak ktos jest uchodzca, to

  Jak ktos jest uchodzca, to chyba nie powinien narzekac, co? Mam nadzieje, ze ich wdziecznosc za pomoc nie na tym bedzie polegala.

  • genio

   26 lutego 2022 13:24

   A może, jakieś konkrety…

   A może, jakieś konkrety… Geniuszu, po rycerskiej szkole? 

   • m

    26 lutego 2022 13:25

    przeczytaj jeszcze raz

    przeczytaj jeszcze raz artykul, jesli nie zrozumiales

    • Slawek z Rzemieślniczej

     26 lutego 2022 20:01

     Dziś dwa razy przejechał

     Dziś dwa razy przejechał samochód ciemne audi na świeckich tablicach a z niego jakiś bojaźliwy faszysta krzyczał Ukraińco ty kurwo! To po moim wpisie w Extra Świecie że przyjmę 10 Uchodźców z Ukrainy  a na mój widok zatrzymał się żeby krzyknąć dwa domy dalej. Co mam zrobić ? Zostać konfidentem? Pewnie żeby Was to albo co gorsze nie spotkało powinienem? Widziałem ten samochód i tego człowieka i tablice  więc pewnie nie powinienem?Odpowiedzcie co mam zrobić żeby nie zostać poniżanym

    • Slawek z Rzemieślniczej

     26 lutego 2022 20:15

     Dziś dwa razy przejechał

     Dziś dwa razy przejechał samochód ciemne audi na świeckich tablicach a z niego jakiś bojaźliwy faszysta krzyczał Ukraińco ty kurwo! To po moim wpisie w Extra Świecie że przyjmę 10 Uchodźców z Ukrainy  a na mój widok zatrzymał się żeby krzyknąć dwa domy dalej. Co mam zrobić ? Zostać konfidentem? Pewnie żeby Was to albo co gorsze nie spotkało powinienem? Widziałem ten samochód i tego człowieka i tablice  więc pewnie nie powinienem?Odpowiedzcie co mam zrobić żeby nie zostać poniżanym Proszę o nie cenzurowanie wpisu Panie Redaktorze z Extra Świecie przecież też się podpisujecie w stopce redakcyjnej więc jeśli chcecie pozytywne i obiektywne wpisy to nie wycinajcie nie obrażających komentarzy to proszę o wycinanie tych , które będą niedobraźliwe.

  • Lidia

   26 lutego 2022 13:43

   A jakiej wdzięcznosci

   A jakiej wdzięcznosci spodziewasz się od tych biednych matek z dziećmi oddzielonych od mężów? W naturze???! To pewnie też oznacza, że jak dostaną od nas śmieci wygarnięte z szaf z ubraniami to też powinni być wdzięczni?

  • oto dzień

   26 lutego 2022 14:00

   TY Prostaku PAJACU , abyś ty

   TY Prostaku PAJACU , abyś ty był kiedyś uchodzcą i prosił o jedzenie i picie.

  • Tomi

   26 lutego 2022 16:12

   Zawsze jakiś dziwak musi

   Zawsze jakiś dziwak musi napisać jakieś głupoty,masakra.  UKRAINA- jesteśmy z Wami

   • Joanna

    26 lutego 2022 16:27

    Tak właśnie jest , trzeba

    Tak właśnie jest , trzeba mieć chyba serce z kamienia aby nie współczuć, nie pomóc małym gestem, podzielić się tym co można a przede wszystkim pomyśleć, że kiedyś nasi dziadkowie, rodzice takze szukali pomocy uciekając przed wrogiem. Niektórzy powinni najpierw się obudzić i dopiero cokolwiek pisać.

    • Basia

     26 lutego 2022 16:39

     Mimo tego i tak jest więcej

     Mimo tego i tak jest więcej ludzi dobrej woli.

  • Obserwator

   26 lutego 2022 21:00

   Co za mądra głowa? Aż mnie

   Co za mądra głowa? Aż mnie moja zabolała słuchając takich mądrości.

 2. Putin? oczywiście *****

  26 lutego 2022 13:21

  Cieszy mnie fakt, że na forum

  Cieszy mnie fakt, że na forum nie ma wpisów dzbanowatych nacjonalistów.

 3. Wanda

  26 lutego 2022 13:36

  Uchodźca to ludzie i mają

  Uchodźca to ludzie i mają prawo narzekać. Żebyś za chwilę ty nie był uchodźcą. Co za ludzie…

 4. On

  26 lutego 2022 13:49

  Ważne że Polacy im pomagają

  Ważne że Polacy im pomagają rodzina bo mocarstwo ameryka nadal ich pcha w tragedię dają broń by cierpienie nadal trwało na teraz jeszcze żaden samolot nie wziął uchodźców do Ameryki. Oby to wszystko skończyło się szybko bo już itak za dużo ludzi cierpi. 

  • dinożarły

   26 lutego 2022 20:05

   „mocarstwo ameryka nadal ich

   „mocarstwo ameryka nadal ich pcha w tragedię dają broń by cierpienie nadal trwało

   To mają rzucać kamieniami jak ludzie w dinozaury z opowieści Premier Kopacz ? …

  • Ja

   27 lutego 2022 08:53

   To nie jest takie proste.

   To nie jest takie proste. Jeżeli USA by pomogły to znaczy, że POLSKA jako pełnoprawny członek NATO (z resztą tak jak i pozostałe państwa) wchodzi w stan wojny z Rosją… III wojnę światową…

   Sankcje wobec Rosji są mniej dotkliwe i wojnie na Ukrainie nie zapobiegają ale długofalowo mogą być lepszym wyjściem i w konsekwencji przynieść mniej ofiar niż rozlanie konfliktu na całą Europe. 

 5. gosia89

  26 lutego 2022 13:54

  Prawdziwi chrzścijanie pisu

  Prawdziwi chrzścijanie pisu tu piszą komentarze jacy z nas katolicy nauki o.Rydzyka skoro takiej w nas nienawiści do obcy z innych krajów !

  • pies burek

   26 lutego 2022 19:13

   pisza to julki od lempartowej

   pisza to julki od lempartowej

 6. gosc

  26 lutego 2022 13:56

  Domy katechetyczne przy

  Domy katechetyczne przy kościołach i księża powinni ich przyjąć na plebanie ! Pełno tego pobudowali za nasze pieniądze to nich teraz swoje oblicza miłośierdzia księża pokażą?

  • AK

   26 lutego 2022 14:16

   Caritas Polska przyjął już

   Caritas Polska przyjął już ponad 1000, lepiej powiedz, ile Jurek Owsiak przyjął.

  • Anonim

   26 lutego 2022 14:26

   ile wrzucasz w niedziele na

   ile wrzucasz w niedziele na tace, że twierdzisz że kościoły wybudowały plebanie za twoje pieniądze?

   • Kika

    26 lutego 2022 15:23

    Podatki na kościół płacą

    Podatki na kościół płacą wszyscy. 

 7. Gosc

  26 lutego 2022 15:15

  Ci co mają dokąd jechać niech

  Ci co mają dokąd jechać niech jadą zróbmy miejsce dla ty j co przyjeżdzają do nas w ciemno 

 8. emerytowany

  26 lutego 2022 18:04

  Nikt nie narzeka. Poprostu

  Nikt nie narzeka. Poprostu ktoś dał ciała w organizacji. Może się nie dogadali. Normalnie że kobieta w takiej sytuacji jest zdenerwowana

 9. Ninka

  26 lutego 2022 18:49

  Dobrym pomysłem byłoby

  Dobrym pomysłem byłoby ulokować kobiety i dzieci w pokojach księdzow werbistów w Laskowicach. Tyle pomieszczeń wolnych . 

  • Stefan

   27 lutego 2022 00:30

   Ulokować  dzieci w pokojach

   Ulokować  dzieci w pokojach księży  werbistów  ,czy tobie niewiasto juz całkiem  rozum  odebrało, może  swoje dzieci tam ulokuj.

   • Ninka

    27 lutego 2022 08:45

    To są pokoje na rekolekcje

    To są pokoje na rekolekcje przyjeżdżają tam nie tylko mężczyźni ale i kobiety. Przecież księża na misję też wyjeżdżają i jakby chcieli mogli by wszędzie używać. Ale nie o to chodzi tylko o pomoc. 

   • oto dzień

    27 lutego 2022 08:48

    ……….ale nie dzieci u

    ……….ale nie dzieci u księży !

 10. Marcin dolny

  26 lutego 2022 19:12

  Ta wojna to teatr.tak samo

  Ta wojna to teatr.tak samo jak COVID Był bo już nie ma nic nagle o tym mowy.wgl to się idealnie układa.koniec pandemi od razu wojna.ah szkoda gadać

  • brawo

   26 lutego 2022 20:07

   i co niektórzy jak interes

   i co niektórzy jak interes mieli na covidzie, tak teraz będą robić na tej wojnie. Oczywiście za nasze podatki… 

  • Oko

   26 lutego 2022 21:08

   Rzeczywiście nagle nie ma

   Rzeczywiście nagle nie ma covida – całe 2,5 roku i ty mówisz nagle? A ostatnia mutacją, która jest łagodniejsza to tylko się cieszyć. Obyś nigdy nie zachorował na tą pierwszą odmianę gdzie było powikłań dosyć sporo. Znałam kilka osób, które zmarły na covid. Ale niedowiarki nie przekonam. Ostatnio zmarł mężczyzna,  który nie wierzył w covid i nawet nie zgód il się na respirator bo tacy znawcy jak ty wciskali, że od respiratora też można umrzeć. No i już po pogrzebie jest bo pluca odmowily posluszenstwa. Zmarł na własne życzenie.  Wybór oczywiście nazywał do Ciebie. A wojna to nie teatr tylko tragedia ludzi atakowanych.

 11. Slawek ul.Rzemieślnicza

  26 lutego 2022 19:42

  Dziś dwa razy przejechał koło

  Dziś dwa razy przejechał koło mojego domu samochód audi że świeckimi numerami które pamiętam a z niego jakiś przestraszony nacjonalista wykrzykiwał Ukraińco ty kurwo! Świadczy o tym że nawet w Świeciu są Faszyści po moim poście że przyjmę nawet 10 uchodźców z Ukrainy. I co mam zrobić? Mam być konfident?Może muszę ,bo spotkało to każdego z Was z Pozytywnymi dla Uchodźców postami? oddałbym życie za swoje dzieci ale nie za tych nacjonalistów .

 12. Oko

  26 lutego 2022 20:54

  Do Sławka- Nie przejmuj się

  Do Sławka- Nie przejmuj się idioci są wszędzie w Świeciu też.  Dobro wraca i zło też. To piękne że chcesz pomóc. A krzykacz z audii dostanie kiedyś to na co zasłużył. 

 13. cywil

  26 lutego 2022 23:06

  Niech redakcja wyłączy

  Niech redakcja wyłączy możliwość komentarzy… jak można przy takiej tragedii pisać tak bzdurne rzeczy, może to ruskie trole?

  • SamOn

   27 lutego 2022 13:19

   Nie ruskie trole, tylko

   Nie ruskie trole, tylko polscy idioci z wykształceniem podstawowym niepełnym. Heros w necie, pizda w świecie.

 14. Gość

  27 lutego 2022 17:29

  A nielegalnym uchodzcow na

  A nielegalnym uchodzcow na bialoruskiej granicy, również matkom z dziećmi nikt nie pomaga. 

  • Co Ty piszesz

   28 lutego 2022 09:05

   Na Białorusi nie ma wojny,

   Na Białorusi nie ma wojny, póki co to Białoruś będzie pomagać ruskom… Nie mam zamiaru pomagać tym co napadają na niewinnych ludzi 

   • Do co ty piszesz

    28 lutego 2022 19:31

    Ty z choinki żeś się urwał.

    Ty z choinki żeś się urwał. Nie wierzę, że jeszcze tacy ludzie istnieją. Od września jest akcja na granicy bialoruskiej, uchodźcy z małymi dziećmi.

    Nikt im nie pomaga, umierają tam na bagnach. 

    A ty nic nie wiesz????  Bo udajesz. 

 15. Animex

  27 lutego 2022 21:58

  A ja pomogę jak mogę,

  A ja pomogę jak mogę, Ukraińcy to pracowici i schludni ludzie, ich nie trzeba gonić do pracy. Nie pragnę i nie chcę wojny, a to że politykom w wieku emerytalnym pomieszało się w głowach, to przykre..

  • Nie wierzę

   28 lutego 2022 16:59

   Taaa…. A kiedy przyjdzie

   Taaa…. A kiedy przyjdzie czas schludnie wbiją ci widły w plecy. Wołyń, słyszałeś? Do dziś się nie przyznali, nie przeprosili, pomniki stawiają Banderze i spiewają o nim piosenki. A od Polaków oczekują pomocy. Pomagajcie, baranki niereformowalne w swej ciemnocie. Tylko potem nie płaczcie, że znowu was skerzywdzono. Ze wszech miar na to zasługujecie.

  • Gość

   28 lutego 2022 19:35

   A ty wola roboczego

   A ty wola roboczego potrzebujesz?

   Taka pomoc nie interesowna.

   Zalew taniej siły roboczej?

   Nie byłeś zainteresowany uchodzcami z bialoruskiej granicy bo co mniej schludni byli? 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama