Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Dziś tłusty czwartek! Nie liczymy kalorii. Trzeba za to liczyć pieniądze, bo jest drożej

Chociaż cukiernicy próbują eksperymentować z różnym nadzieniem i polewami pączków, wciąż najbardziej popularne są te z marmoladą wieloowocową i polane lukrem.

Udostępnij
170341402_s

W cukierniach już od środy, a w niektórych jeszcze wcześniej, trwa wielkie smażenie pączków. W tłusty czwartek żaden innych wyrób cukierniczy nie może liczyć na takim powodzeniem.

- Zwykle produkujemy od 150 do 200 pączków dziennie - mówi Joanna Pawluczuk z cukierni Elwa w Laskowicach, która ma swoje sklepy także w Świeciu i Osiu. - Przed tłustym czwartkiem smażymy ich 20 tys. Zdecydowana większość ma nadzienie z marmolady wieloowocowej, bo ten smak cieszy się największym wzięciem u klientów.

Joanna Pawluczuk przyznaje, że poważną konkurencją dla małych cukierni są supermarkety, które w tym dniu również oferują pączki w różnych odmianach. Nie brakuje jednak takich, którzy uważają, że nie mogą się one równać z tymi pochodzącymi z zakładów korzystających z tradycyjnych technik.

Podczas tegorocznego tłustego czwartku wydamy na pączki średnio o około 20 proc. więcej, niż rok temu. Mają na to wpływ rosnące ceny prądu, gazu, cukru, oleju i mąki. Nie bez znaczenia są również obciążenia pracodawców, związane z dużo wyższymi składkami na ZUS.

Najtaniej kupimy pączki w marketach. Tam ceny wahają się od około 30-60 groszy za sztukę (przy zakupie co najmniej 12) do około 2 zł, w zależności od wagi, nadzienia i polewy.

Duże sieci, zamawiające miliony sztuk, mogą jednak pozwolić sobie na sprzedaż nawet po kosztach lub dopłacić do nich, bo odbiją to sobie, kiedy klient przy okazji kupi inne produkty.

Nie wszyscy jednak są fanami marketowych pączków i wolą te, wyrabiane przez mniejsze cukiernie, które zazwyczaj są większe i – zdaniem wielu klientów - bardziej nawiązują do tradycyjnego smaku, do jakiego przywykliśmy od dzieciństwa. W tym przypadku trzeba liczyć się jednak z wydatkiem na poziomie około 3 zł za sztukę.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. Anonim

  24 lutego 2022 09:00

  Inlacja dwucyfrowa (ta

  Inlacja dwucyfrowa (ta rzeczywista, nie gusowska) to pączek raz w roku za 3zł jak za darmo.

 2. Pączek

  24 lutego 2022 20:03

  Ja nie jem Paczków, faworków

  Ja nie jem Paczków, faworków i innych łakocie! Nie dlatego że żydzę , odchudzam się czy coś.Poprostu zamiast pączka wolę zjeść ser zapiekany albo brokułkę smażona( panierowaną ). Do herbatki z cytrynka i miodem wolę krakersiki zamiast pączki ale co kto lubi 😉 

 3. Odp.

  24 lutego 2022 20:34

  W cukierni Elwa na Al. Jana

  W cukierni Elwa na Al. Jana Pawła pączki były po 2,50 tak samo kosztowały paczki z Drzycimia. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama