Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Efekty tego niezwykłego odkrycia trzeba pokazać szerokiej publiczności

Rozmowa z Mateuszem Sosnowskim, odkrywcą gockiej osady w Borach Tucholskich koło Osia.

Udostępnij
20220422_sosnowski-f79ea307

Na ślad gockiej osady z IV wieku n.e. trafił pan analizując powszechnie dostępną mapę lotniczą. Tak się teraz robi odkrycia w nowoczesnej archeologii?

Zdecydowanie tak, współczesna archeologia jest zgoła odmienna od dyscypliny naukowej, jaką była jeszcze tak niedawno temu, w XX wieku. Nowoczesna archeologia to nie tylko łopata i pędzelek, jak utarło się w powszechnej wizji zawodu archeologa; obecnie to przede wszystkim nowoczesna technologia i szerokie spectrum nowoczesnych metod służących poznaniu naszej przeszłości. Zaryzykowałbym wręcz stwierdzenie, że archeologia jest teraz najbardziej interdyscyplinarną przedstawicielką nauk humanistycznych. W naszej pracy łączymy wiedzę i metody z zakresu fizyki, chemii, paleobiologii, geomatyki, gleboznawstwa, matematyki, socjologii, antropologii. Wszystkie one służą współczesnym archeologom.

Prof. Andrzej Kokowski, wybitny specjalista od pozostałości kultur gockich, ocenił pańskie odkrycie jako niesamowity archeologiczny fenomen. Na czym polega jego znaczenie?

Reklama
Reklama

Możemy tu zobaczyć kompletnie zachowany obraz świata z pierwszych wieków naszej ery. Wyposażeni w nowoczesne narzędzia jesteśmy w stanie zidentyfikować konkretne miejsca, w których toczyło się życie ludzi prawie dwa tysiące lat temu. Możemy wręcz wskazać palcem, gdzie ci ludzie mieszkali i gdzie uprawiali rolę, żeby mieć czym wyżywić swoje rodziny. Możemy również pokazać miejsca, gdzie rozwijało się rzemiosło, które stanowiło o sile tej osady i jej ponadlokalnym znaczeniu. Wreszcie widzimy także, co jest absolutnie wyjątkowe, drogi, którymi mieszkańcy tego miejsca przemieszczali się na co dzień, ale również którymi wyruszali w podróże do tak odległych miejsc, jak tereny dzisiejszej Norwegii i Ukrainy czy wybrzeża Morza Śródziemnego, o czym świadczą przedmioty odnajdowane na badanym stanowisku. Właśnie te wszystkie elementy zebrane w jedną całości, w przestrzeni jednego, tak doskonale zachowanego stanowiska, stanowią o jego wyjątkowości. W tym jednym miejscu na przestrzeni 200 hektarów mamy zachowany cały mikroświat zbudowany przez ludzi mieszkających tutaj dwa tysiące lat temu. I to chyba jest najbardziej fascynujące.

Teraz zasadniczą kwestią pozostaje, jak i co opowiadać o tym szerokiej publiczności. Czy jest już jakaś wstępna koncepcja muzeum prezentującego "naszych" Gotów, ich wioskę, ich kulturę? Kiedy możemy się spodziewać, że takie muzeum powstanie?

Powiedziałbym, że prezentacja wyników naszej pracy szerokiej publiczności jest nawet większym wyzwaniem niż samo badanie tej osady. Przede wszystkim chcielibyśmy, żeby wiedza, którą zebraliśmy i którą chcielibyśmy podzielić się ze społeczeństwem, była szeroko dostępna i zrozumiała dla każdego odbiorcy. Stąd też właściwie od samego początku prowadzenia badań myślimy również o sposobie prezentacji ich wyników w szerszym, popularnonaukowym ujęciu. Chcielibyśmy sięgnąć po najnowsze zdobycze technologii i zaprezentować wyniki naszych badań przy zastosowaniu nowoczesnych metod. Mamy już opracowane pewne koncepcje prezentacji zabytków i rekonstrukcji samej osady. Myślę, że już w tym roku będziemy mogli przedstawić pierwsze wizualizacje naszego stanowiska w oparciu m.in. o rozszerzoną rzeczywistość. Myślimy również o stworzeniu miejsca o bardziej tradycyjnym charakterze, gdzie przy pomocy różnego rodzaju warsztatów, rekonstrukcji historycznych czy też stref interakcji z odbiorcą będziemy mogli dzielić się historią badanej przez nas osady. Mogę zdradzić, że koncepcja również dla takiej przestrzeni jest przygotowana.

Reklama
Reklama

Mateusz Sosnowski jest doktorantem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i specjalistą w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego we Wdeckim Parku Krajobrazowym w Osiu.

Więcej o odkryciach dokonanych w gockiej osadzie koło Osia w artykułach poniżej.

redakcja@extraswiecie.pl

https://www.youtube.com/watch?v=F2fcpvwHwug
Udostępnij

Komentarze (0)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co jest grane?

Opisy filmów aktualnie granych w kinie Wrzos w Świeciu dostępne są w zakładce Teraz gramy, pozostałych w Zapowiedziach.  12.12-czwartek16:00 Simona Kossak/film polski,100`,Polska,biograficzny/dramat18:00 Diabeł/film polski,108`,Polska,thriller/akcja20:00 DKF-Konklawe/napisy,120`,Wielka Brytania/USA,thriller...

Wiadomości

Policja prosi mieszkańców o pomoc w identyfikacji mężczyzny widocznego na zdjęciach.

Wiadomości

Czytelniczka ostrzega przed wandalami. W ciągu kilku miesięcy dwukrotnie porysowano jej samochody. To samo spotkało kilka innych osób. Policja potwierdza.

Wiadomości

Po południu zderzyły się samochód dostawczy i ciężarowy. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Nowy Szpital w Świeciu przygotowuje się do dużej inwestycji. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia rozpoczną się prace remontowe na SOR. Ich celem jest zapewnienie...

Wiadomości

Przy skrzyżowaniu ulicy Krausego i alei Jana Pawła II ruszyły prace, których celem jest przebudowa kanalizacji deszczowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Cztery firmy z powiatu świeckiego znalazły się w gronie przedsiębiorstw o największych przychodach w kraju. O dwie mniej niż rok wcześniej.

Wiadomości

Przy świeckim zamku ma powstać rozległy teren przeznaczony do wypoczynku i rekreacji dla dzieci i dorosłych. Przygotowania są już na ostatniej prostej.

Wiadomości

Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu był najlepszy wśród policjantów w Maratonie Komandosa. Biegł w ciężkich wojskowych butach z wysokimi...

Wiadomości

W niedzielę odbył się w Świeciu II Memoriał Zbigniewa Iwańskiego w piłce siatkowej. Podczas części oficjalnej na stadionie Wdy Świecie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą...

Wiadomości

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy wraca na Duzy Rynek w Świeciu. Będzie dużo stoisk i wiele atrakcji. Kolejna edycja jarmarku już w najbliższą...

Wiadomości

Dziś dwóch artystów rozpoczęło prace malarskie nad nowymi muralami przedstawiającymi postacie zasłużone dla Świecia i regionu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Po południu zderzyły się samochód dostawczy i ciężarowy. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Wiadomości

Cztery firmy z powiatu świeckiego znalazły się w gronie przedsiębiorstw o największych przychodach w kraju. O dwie mniej niż rok wcześniej.

Wiadomości

Po kilku latach przerwy Jarmark Bożonarodzeniowy wraca na Duzy Rynek w Świeciu. Będzie dużo stoisk i wiele atrakcji. Kolejna edycja jarmarku już w najbliższą...

Wiadomości

Policja podała ustalenia dotyczące przyczyn wczorajszego wypadku w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na trasie ekspresowej S5 w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Prawie dwie godziny trwała dzisiejsza motocyklowa przejażdżka członków stowarzyszenia Wataha Świecie, którzy w czasie postojów częstowali dzieci słodyczami.

Wideo

W Szkole Podstawowej nr 7 w Świeciu odbył się wczoraj kiermasz charytatywny, z którego dochód zostanie przekazany fundacji wspierającej leczenie dzieci walczących z rakiem.

Wideo

W miniony piątek Fundacja "Pomoc z Serca" uroczyście zainaugurowała działalność w powiecie świeckim. Jej sednem jest kompleksowa pomoc w radzeniu sobie z lękiem, stresem,...