Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Firma Mondi wspiera lokalnie. Mieszkańcy oddali 15 tys. głosów. Kto dostanie granty?

Pierwsza edycja programu grantowego Mondi Świecie „Wspieramy lokalnie” zakończona. Mieszkańcy oddali ponad 15 tys. głosów na lokalne projekty.

Udostępnij
tomasz-kotewicz-prezes-mondi

Dobiegła końca I. edycja zainagurowanego w 2023 roku programu grantowego „Wspieramy lokalnie” firmy Mondi Świecie. Na drodze publicznego głosowania wyłonionych zostało łącznie 15 zwycięskich projektów, a dodatkowo trzy granty przyznało jury. Z listą laureatów można zapoznać się na stronie internetowej programu.

Mondi Świecie planuje już II. edycję programu. Termin jej rozpoczęcia zostanie ogłoszony w czerwcu.

W publicznym głosowaniu mieszkańcy powiatów świeckiego i chełmińskiego oddali łącznie prawie 15,1 tys. głosów. Do wyboru mieli  87 projektów, w tym 53 konkurujące o grant w wysokości 10 tys. zł oraz 34 walczące o dofinansowanie w kwocie 5 tys. zł. Każdy projekt był przypisany do jednej z trzech kategorii z obszarów wsparcia, zdefiniowanych w Polityce Zaangażowania na Rzecz Lokalnej Społeczności i Interesariuszy firmy Mondi Świecie:

  1. edukacja, integracja lokalnej społeczności, różnorodność i inkluzja oraz wsparcie przedsiębiorczości;
  2. zdrowie i dobrostan (wellbeing), sport, bezpieczeństwo;
  3. infrastruktura i rozwój lokalny, kultura, ochrona środowiska.

Na drodze publicznego głosowania wyłoniono 6 podmiotów, które otrzymają grant o wartości 10 tys. zł – po dwa w każdej z wyżej wymienionej kategorii, oraz 9 podmiotów, którym przyznano granty na kwotę 5 tys. zł – po trzy w każdej z z powyższych kategorii.

Wyniki głosowania wyraźnie pokazują, że mieszkańcy lokalnej społeczności postawili przede wszystkim na wsparcie projektów zgłoszonych przez szkoły i przedszkola. Dzięki otrzymanym od Mondi środkom, placówki oświatowe będą mogły zakupić potrzebne środki dydaktyczne oraz wyposażenie, m. in. do placu zabaw, sali fizycznej czy kącików relaksacyjno-czytelniczych, a także zrealizować ciekawe akcje edukacyjne dla swoich uczniów.

Liczne głosy otrzymały także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Lnianie i Siemkowie, które za pieniądze z grantów zakupią środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt pożarniczy.

Wśród pozostałych beneficjentów programu można wymienić: Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu (projekt „Rodzinne kino pod gwiazdami”), Gminną Bibliotekę Publiczną w Górnej Grupie (akcja „Książka moim przyjacielem”), Stowarzyszenie „Ramię w Ramię” w Bukowcu (projekt „W zdrowym ciele zdrowy duch”), Stowarzyszenie „Bractwo Czarnej Wody” w Osiu (XXXIV. Oskie Biegi im. Krzysztofa Malinowskiego) oraz Stowarzyszenie Kultury Muzycznej „Kantyczka” w Bukowcu (warsztaty chóralne dla dzieci i młodzieży z zespołu „Kantyczka”).

Po zakończeniu głosowania publicznego dodatkowe trzy granty przyznało jeszcze jury programu. Grant o wartości 10 tys. zł otrzyma Ośrodek Integracji i Rehabilitacji w Świeciu. Środki zostaną przeznaczone na zakup urządzenia do zabiegów mikropolaryzacji dla dzieci i dorosłych. Granty o wartości 5 tys. zł otrzymają: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Poradnia stworzy dzięki temu multimedialny gabinet logopedyczny, a biblioteka zorganizuje projekt „Biblioteczna GraBierz”.

Grantobiorcy będą realizowali swoje projekty w okresie od czerwca do września 2023 roku, a już w czerwcu Mondi Świecie ogłosi termin rozpoczęcia II. edycji programu grantowego „Wspieramy lokalnie”, w której na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczy łącznie 125 tys. zł – tyle samo, co w I. edycji.

- Podsumowując I. edycję naszego programu grantowego „Wspieramy lokalnie”, mogę śmiało powiedzieć, że nowa forma wsparcia sprawdziła się – mówi Tomasz Katewicz, prezes zarządu Mondi Świecie S.A. - Zarówno liczba zgłoszonych wniosków, jak i oddanych głosów świadczą o dużym zaangażowaniu mieszkańców w działania na rzecz poprawy warunków życia i rozwoju lokalnych społeczności. Zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu środków wsparcia na projekty lokalnej społeczności. Serdecznie dziękujemy wszystkim wnioskodawcom oraz osobom głosującym, w tym pracownikom spółek Mondi w Świeciu. Gratulujemy także zwycięzcom. Jednocześnie przypominam, że podmioty, którym teraz nie udało się zdobyć grantu, mogą wziąć udział w II. edycji naszego programu. Jej start ogłosimy już wkrótce, a zwycięzców poznamy jeszcze w tym roku. Gorąco zachęcam do udziału. Razem możemy przyczynić się do bardzo pozytywnych zmian w otoczeniu, w którym na co dzień żyjemy i pracujemy - zaznacza prezes Tomasz Katewicz.

Udostępnij

Komentarze (0)

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama