Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Firmy chcą więcej za likwidację nielegalnego składowiska w Wielkim Konopacie niż ma gmina

Dwie firmy przystąpiły do przetargu na usunięcie nielegalnego składowiska odpadów na terenie inwetycyjnym Vistula Park I pod Świeciem. Rozrzut cenowy między obydwiema ofertami jest ogromny i przekracza kwotę zarezerwowaną przez gminę. Co dalej?

Udostępnij
smieci-vistula-2

REKLAMA

O sprawie nielegalnego składowiska na działce przy ul. Papierników w Wielkim Konopacie na terenie inwestycyjnym Vistula Park I, pisaliśmy wielokrotnie. Pojawia się teraz pytanie, ile będzie kosztowało posprzątanie tego bałaganu. Gmina ogłosiła przetarg na wykonawcę. W środę otwarto oferty.

Reklama
Reklama

Zgodę na tego typu działalność, jaką prowadziła Syla Recykling, wydaje starosta, a stosowne kontrole przeprowadzają inspektorzy ochrony środowiska starostwa, a nie urzędu miejskiego.

- Kontrola przeprowadzona w 2019 r. nie wykazała żadnych poważniejszych uchybień - podkreśla Józef Gawrych, kierownik wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Firma dysponowała wtedy pozwoleniem wyłącznie na zbiórkę złomu i tym się zajmowała.

W marcu 2020 r. decyzja starosty dotycząca działalności Syli na Vistuli Park I straciła ważność. Firma powinna była wystąpić o nową. Nie zrobiła tego, a nikt ze starostwa nie sprawdził, co dalej dzieje się na tym terenie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Jako pierwszy, że coś jest nie tak, zareagował Urząd Miejski w Świeciu, do którego należy Vistula Park I.

- W grudniu 2020 r. otrzymaliśmy informację z urzędu miejskiego, że na tej działce dalej prowadzona jest działalność związana ze zbiórką surowców wtórnych - wyjaśnia Gawrych. - 12 stycznia tego roku, wspólnie z gminą, przeprowadziliśmy kontrolę.

Reklama
Reklama

W dniu kontroli na placu znajdowało się około 600 ton surowców wtórnych. Były składowane bezprawnie, bo poprzednia decyzja już wygasła, więc firma została zobowiązana do zakończenia działalności, do czasu uzyskania wymaganej decyzji. Na uprzątnięcie terenu dano jej miesiąc. Powiadomiono też policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
REKLAMA

W międzyczasie zmienili się udziałowcy firmy, więc kiedy w lutym 2021 r. starostwo znowu wybrało się na kontrolę, nie było z kim rozmawiać, poza prawnikami firmy. A było o czym dyskutować, bo między połową stycznia a połową lutego na placu i w halach było już nie 600 ton, a około 18-20 tys. ton papieru, szkła, plastiku, szmat.

Reklama
Reklama

Zwożono je nocami, aby nie wzbudzać zainteresowania sąsiadujących firm lub któregoś z urzędów. Wysoki metalowy płot uniemożliwiał zauważenie tego, że plac sukcesywnie jest zapełniany.

Pomijając panujący smród, składowisko stało się siedliskiem karaluchów, much, myszy i szczurów, które zaczęły przedostawać się na tereny sąsiednich firm.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W tej sytuacji mogliśmy już niewiele zrobić jako powiat, który nie ma możliwości nakładania kar. Na tym etapie sprawa w zasadzie już nas nie dotyczyła - mówi kierownik wydziału ochrony środowiska starostwa.

Zaczęła jednak dotyczyć Urzędu Miejskiego w Świeciu, bo ustawa o odpadach nakłada na gminy obowiązek usunięcia nielegalnych składowisk.

- To jakieś poplątanie przepisów. Starostwo wydaje decyzję, potem nie sprawdza, co się stało z odpadami po jej wygaśnięciu. Zareagowało po sygnale z urzędu miasta, sprawdzono i dalej już powiat nie ponosi żadnej odpowiedzialności, bo zgodnie z ustawą nielegalne wysypiska ma usunąc gmina. Absurd! - nie ukrywa oburzenia jeden z radnych miejskich, prosząc o niepodawanie jego nazwiska.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Jak dodaje radny, mieszkańców irytuje to, że z miejskiej kasy trzeba teraz wyłożyć kilkanaście milionów złotych.

- I słusznie - kwituje. - Tylko, że burmistrz ma w tej sprawie związane ręce. Z jednej strony musi uprzątnąć ten bałagań, bo tak nakazuje mu ustawa, a z drugiej strony, jeśli tego nie zrobi gminę mogą pozwać o odszkodowania okoliczne firmy, bo całe to robactwo i gryzonie przedstaje się na ich teren. Ta góra odpadów to zagrożenie epidemiczne. Kułakowski nie ma własciwie wyboru. Musi to zrobić.

Reklama
Reklama

Gmina powiadomiła prokuraturę i inspektorat ochrony środowiska. Zamierza wyegzekwować pieniądze od firmy odpowiedzialnej za nielegalne składowanie odpadów. Nie ma co się jednak oszukiwać, to będzie długa i wyboista droga, bo sieć powiązań miedzy poszczególnymi udziałowcami i podmiotami to istna pajęczyna. W dodatku nie ma tam z kim rozmawiać, poza prawnikami.
REKLAMA

Radni wyrazili już zgodę na zmianę w tegorocznym budżecie gminy, aby pokryć koszty uporania się z odpadami. Przeznaczono na ten cel 11 mln zł brutto.

Reklama
Reklama

Do przetargu przystępiły dwie firmy. Wcześniej mogły wziąć udział w wizji lokalnej, aby na miejscu ocenić, z czym mają do czynienia.

Oferty otwarto 27 października. Najnizszą cenę zaoferowała spółka Green Petrol z Warszawy - 13 mln zł. Dużo więcej chce Novago ze Żnina - aż 33 mln zł brutto.

Usługa obejmuje wywóz odpadów oraz ich odpowiednie zagospodarowanie w zalezności od rodzaju.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co zrobi gmina, skoro nawet najniższa oferta i tak jest wyższa od zaplanowanych 11 mln?

 - Na razie sprawdzamy czy oferty spełniają warunki przetargu i dostarczono całą potrzebną dokumentację. Potem podejmiemy decyzję czy dołozyć brakujące 2 mln czy ogłosić kolejny przetarg, aby znaleźc tańszego wykonawcę. Druga propozycja za 33 mln zł jest zdecydowanie za droga - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Likwidacja nielegalnego składowiska w Wielkim Konopacie zajmie do pół roku.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Fantastycznie, a reszta

Fantastycznie, a reszta proszę odbierać po 5 worków w różnych kolorach do segregacji, myć puszki, butelki, pojemniczki, płacić więcej i podziwiać sprzątanie skłądowiska za kilkanaście banie, w towarzystwie aromatu plasitku i mebli z okolicznych kamienic…

Obciążyć Sylę kosztami jako

Obciążyć Sylę kosztami jako że po zakończeniu umowy nie wywiązała się z obowiązku uprzątnięcia. Bez względu kto tam teraz rządzi. A jak nie Syla to właściciel terenu pod groźbą kar. W końcu ktoś musi mieć ten teren pod sobą..  Jeśli gmina sprzątanie to wystawić rachunek właścicielowi i niech oddaje A przy okazji prokuratura niech się dołączy do ” zabawy ” 

Ktoś ładnie zarobi na tych

Ktoś ładnie zarobi na tych rzekomych odpadach.Raz że sprzda odpady to dwa zgarnie kasę za utalizacje od urzędu miejskiego.Jestwm ciekaw dlaczego nie bierze w przetargu eko Wisła.

Reklama

Zarekwirowac majątek firmy i

Zarekwirowac majątek firmy i właścicieli/udziałowców na poczet kary. Przecież nie raz sądy zarządzały egzekucję komornicze ludziom bez jakichkolwiek podstaw a tu podstawy są aż nadto widoczne. 

Telewizje zainteresować tym i

Telewizje zainteresować tym i problem moment się rozwiąże!!!!! 

Starostwo zachowuje się jak

Starostwo zachowuje się jak Piłat – umywa ręce od problemu. Najpierw zawaliło sprawę kontroli składowiska, teraz jakoś nie ma zamiaru wesprzeć gminy finansowo. To co opowiada Pan Gawrych znamy z innych Waszych artykułów. Starostwo jeśli chodzi o pieniądze milczy, może czas by gmina zaczęła milczeć w temacie wspierania inwstycji powiatu. Pan Skarbnik Powiatu i zarazem Radny Rady Miejskiej ma ogromne pole do popisu. Absurdalne przepisy są od kilkunastu lat w politycznej modzie naszego państwa. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się ile to pieniążków dostaną powiat i gminy, a może ogólnopowiatowa zrzutka na ten bałagan. O krokach prawnych, szczególnie ich skuteczności należy zapomnieć przynajmniej na trzy może cztery lata.

Reklama

całkiem niedaleko na dz. 90 i

całkiem niedaleko na dz. 90 i 91 w Dworzysku też leżą jakieś śmieci, widać na geoportalu

a firma przewiezie śmieci na

a firma przewiezie śmieci na inny teren gminy i za rok będzie, że trzeba sprzątnąć śmieci z kasy podatników XD cyrk.

Nie ma co się łudzić, że

Nie ma co się łudzić, że miasto czy ktokolwiek odzyska choć złotówkę od tych cwaniaczków. Trzeba przełknąć tę porażkę i pilnować się na przyszłość. Swoją drogą, dlaczego przy pomocy lokalnych firm nie przewieźć tego całego bajzlu na wysypisko i tam pomału, sukcesywnie „przerobić”??? Na prawdę konieczne są zewnętrzne firmy za kupę milionów?

Reklama

Czy firma na wysypisku nie

Czy firma na wysypisku nie jest firmą spółką gminną która mogłaby się tą utylizacją zająć ?

Niech żyje Stachu 

Niech żyje Stachu 

Odpowiadając na pytanie

Odpowiadając na pytanie dlaczego Eko Wisła nie startuje w przetargu to należy pamiętać, że wspominane odpady nadają się tylko do spalenia w cementowni a nie do składowania. Nieprawdą jest że gmina zobowiązana jest do8 usunięcia odpadów. Gmina może i powinna wyegzekwować koszty usunięcia odpadów o firmy której wydzierżawiła teren

,

Reklama

Firma Syla traci pozwolenie

Firma Syla traci pozwolenie na dzialanosc w marcu 2020r .Mimo braku pozwolen przez kolejne miesiace zwozi smieci i odpady .Jak to mozliwe ze miasto do zwyklego kowalskiego potrafi wyslac ponaglenia ,egzekucje naleznosci po tygodniu miesiacu od braku oplaty itd.Panstwo w panstwie sa lepsi i gorsi na naszym Świeckim podworku. System naczyn powiazanych ukladu towarzysko biznesowego.Instytucje panstwowe powinny zajac sie cala sprawa jak i temu planowanemu przetargowi.Sprawa mocno smierdzaca.Świecie nie tylko fabryka smierdzi…

Spokojnie spokojnie rozmowcy

Spokojnie spokojnie rozmowcy.Sprawa zostanie zgloszona do telewizjii Tvn uwaga i tvp rezimowa magazyn sledczy anita gargas. to miasto zasluguje na reklame 

Czemu jest taka rozbieżność

Czemu jest taka rozbieżność cenowa?

Bo z pierwszej oferty i znowu

Bo z pierwszej oferty i znowu zarobie .Zostaną przewiezione w inne miejsce bez pozwolenia hahah

To mamy się pożegnać z

To mamy się pożegnać z inwestycjami w miescie za 11 mln.? Z Mondi się dogadać po sąsiedzku czy mogą to spalić. Jak zawsze chetnie wesprze lokalersów. Skandalem jest mówić że nie ma z kim rozmawiać. Porażająca bezradność. Wstydźcie się i wynajmijcie za nasze podatki Rutkowskiego to spod ziemi znajdzie odpowiedzialnych. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Gratka dla fanów samochodów marki Mercedes i nie tylko. W najbliższą niedzielę warto wybrać się na piknik motoryzacyjny na parkingu przy strzelnicy Forteca Świecie.

Wiadomości

Strażacy z Osia świętowali wczoraj jubileusz powstania swojej jednostki. Okrągła rocznica ma ścisły związek z wielkim pożarem, który wybuchł przy ul. Młyńskiej w 1903...

Wiadomości

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Wiadomości

W minioną środę po południu doszło do wypadku na drodze między Osiem a Tleniem.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo