Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Firmy chcą więcej za likwidację nielegalnego składowiska w Wielkim Konopacie niż ma gmina

Dwie firmy przystąpiły do przetargu na usunięcie nielegalnego składowiska odpadów na terenie inwetycyjnym Vistula Park I pod Świeciem. Rozrzut cenowy między obydwiema ofertami jest ogromny i przekracza kwotę zarezerwowaną przez gminę. Co dalej?

Udostępnij
smieci-vistula-2

REKLAMA

O sprawie nielegalnego składowiska na działce przy ul. Papierników w Wielkim Konopacie na terenie inwestycyjnym Vistula Park I, pisaliśmy wielokrotnie. Pojawia się teraz pytanie, ile będzie kosztowało posprzątanie tego bałaganu. Gmina ogłosiła przetarg na wykonawcę. W środę otwarto oferty.

Reklama
Reklama

Zgodę na tego typu działalność, jaką prowadziła Syla Recykling, wydaje starosta, a stosowne kontrole przeprowadzają inspektorzy ochrony środowiska starostwa, a nie urzędu miejskiego.

- Kontrola przeprowadzona w 2019 r. nie wykazała żadnych poważniejszych uchybień - podkreśla Józef Gawrych, kierownik wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Świeciu. - Firma dysponowała wtedy pozwoleniem wyłącznie na zbiórkę złomu i tym się zajmowała.

W marcu 2020 r. decyzja starosty dotycząca działalności Syli na Vistuli Park I straciła ważność. Firma powinna była wystąpić o nową. Nie zrobiła tego, a nikt ze starostwa nie sprawdził, co dalej dzieje się na tym terenie.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Jako pierwszy, że coś jest nie tak, zareagował Urząd Miejski w Świeciu, do którego należy Vistula Park I.

- W grudniu 2020 r. otrzymaliśmy informację z urzędu miejskiego, że na tej działce dalej prowadzona jest działalność związana ze zbiórką surowców wtórnych - wyjaśnia Gawrych. - 12 stycznia tego roku, wspólnie z gminą, przeprowadziliśmy kontrolę.

Reklama
Reklama

W dniu kontroli na placu znajdowało się około 600 ton surowców wtórnych. Były składowane bezprawnie, bo poprzednia decyzja już wygasła, więc firma została zobowiązana do zakończenia działalności, do czasu uzyskania wymaganej decyzji. Na uprzątnięcie terenu dano jej miesiąc. Powiadomiono też policję i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
REKLAMA

W międzyczasie zmienili się udziałowcy firmy, więc kiedy w lutym 2021 r. starostwo znowu wybrało się na kontrolę, nie było z kim rozmawiać, poza prawnikami firmy. A było o czym dyskutować, bo między połową stycznia a połową lutego na placu i w halach było już nie 600 ton, a około 18-20 tys. ton papieru, szkła, plastiku, szmat.

Reklama
Reklama

Zwożono je nocami, aby nie wzbudzać zainteresowania sąsiadujących firm lub któregoś z urzędów. Wysoki metalowy płot uniemożliwiał zauważenie tego, że plac sukcesywnie jest zapełniany.

Pomijając panujący smród, składowisko stało się siedliskiem karaluchów, much, myszy i szczurów, które zaczęły przedostawać się na tereny sąsiednich firm.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- W tej sytuacji mogliśmy już niewiele zrobić jako powiat, który nie ma możliwości nakładania kar. Na tym etapie sprawa w zasadzie już nas nie dotyczyła - mówi kierownik wydziału ochrony środowiska starostwa.

Zaczęła jednak dotyczyć Urzędu Miejskiego w Świeciu, bo ustawa o odpadach nakłada na gminy obowiązek usunięcia nielegalnych składowisk.

- To jakieś poplątanie przepisów. Starostwo wydaje decyzję, potem nie sprawdza, co się stało z odpadami po jej wygaśnięciu. Zareagowało po sygnale z urzędu miasta, sprawdzono i dalej już powiat nie ponosi żadnej odpowiedzialności, bo zgodnie z ustawą nielegalne wysypiska ma usunąc gmina. Absurd! - nie ukrywa oburzenia jeden z radnych miejskich, prosząc o niepodawanie jego nazwiska.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Jak dodaje radny, mieszkańców irytuje to, że z miejskiej kasy trzeba teraz wyłożyć kilkanaście milionów złotych.

- I słusznie - kwituje. - Tylko, że burmistrz ma w tej sprawie związane ręce. Z jednej strony musi uprzątnąć ten bałagań, bo tak nakazuje mu ustawa, a z drugiej strony, jeśli tego nie zrobi gminę mogą pozwać o odszkodowania okoliczne firmy, bo całe to robactwo i gryzonie przedstaje się na ich teren. Ta góra odpadów to zagrożenie epidemiczne. Kułakowski nie ma własciwie wyboru. Musi to zrobić.

Reklama
Reklama

Gmina powiadomiła prokuraturę i inspektorat ochrony środowiska. Zamierza wyegzekwować pieniądze od firmy odpowiedzialnej za nielegalne składowanie odpadów. Nie ma co się jednak oszukiwać, to będzie długa i wyboista droga, bo sieć powiązań miedzy poszczególnymi udziałowcami i podmiotami to istna pajęczyna. W dodatku nie ma tam z kim rozmawiać, poza prawnikami.
REKLAMA

Radni wyrazili już zgodę na zmianę w tegorocznym budżecie gminy, aby pokryć koszty uporania się z odpadami. Przeznaczono na ten cel 11 mln zł brutto.

Reklama
Reklama

Do przetargu przystępiły dwie firmy. Wcześniej mogły wziąć udział w wizji lokalnej, aby na miejscu ocenić, z czym mają do czynienia.

Oferty otwarto 27 października. Najnizszą cenę zaoferowała spółka Green Petrol z Warszawy - 13 mln zł. Dużo więcej chce Novago ze Żnina - aż 33 mln zł brutto.

Usługa obejmuje wywóz odpadów oraz ich odpowiednie zagospodarowanie w zalezności od rodzaju.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co zrobi gmina, skoro nawet najniższa oferta i tak jest wyższa od zaplanowanych 11 mln?

 - Na razie sprawdzamy czy oferty spełniają warunki przetargu i dostarczono całą potrzebną dokumentację. Potem podejmiemy decyzję czy dołozyć brakujące 2 mln czy ogłosić kolejny przetarg, aby znaleźc tańszego wykonawcę. Druga propozycja za 33 mln zł jest zdecydowanie za droga - wyjaśnia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Likwidacja nielegalnego składowiska w Wielkim Konopacie zajmie do pół roku.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (29)

 1. www

  28 października 2021 09:52

  Fantastycznie, a reszta

  Fantastycznie, a reszta proszę odbierać po 5 worków w różnych kolorach do segregacji, myć puszki, butelki, pojemniczki, płacić więcej i podziwiać sprzątanie skłądowiska za kilkanaście banie, w towarzystwie aromatu plasitku i mebli z okolicznych kamienic…

  • Heniu

   28 października 2021 11:17

   Pięknie i dobitnie

   Pięknie i dobitnie powiedziane.

 2. Abc

  28 października 2021 10:16

  Obciążyć Sylę kosztami jako

  Obciążyć Sylę kosztami jako że po zakończeniu umowy nie wywiązała się z obowiązku uprzątnięcia. Bez względu kto tam teraz rządzi. A jak nie Syla to właściciel terenu pod groźbą kar. W końcu ktoś musi mieć ten teren pod sobą..  Jeśli gmina sprzątanie to wystawić rachunek właścicielowi i niech oddaje A przy okazji prokuratura niech się dołączy do ” zabawy ” 

  • Czytaj

   28 października 2021 10:40

   Właścicielem terenu jest

   Właścicielem terenu jest przecież gmina…

  • Ja csw

   28 października 2021 20:50

   Czytales chociaż kawałek ?

   Czytales chociaż kawałek ? Właścicielem jest gmina

 3. Obserwator

  28 października 2021 10:40

  Ktoś ładnie zarobi na tych

  Ktoś ładnie zarobi na tych rzekomych odpadach.Raz że sprzda odpady to dwa zgarnie kasę za utalizacje od urzędu miejskiego.Jestwm ciekaw dlaczego nie bierze w przetargu eko Wisła.

  • mokka

   28 października 2021 22:45

   bo przetarg był baaardzo

   bo przetarg był baaardzo dziwnie skonstruowany. Ktoś sobie wymyślił chyba niezły biznes. ogłoszono przetarg z informacją w treści dokumentów że zeby wystartować trzeba było zobaczyć kupę śmieci w obecności wyznaczonego pracownika w jednym terminie jakoś dziwnie skruconym bądź przyśpieszonym że inne firmy chcące wziąść udział w przetargu musiały odejść z kwitkiem ponieważ gmina w trakcie wymiany korespondencji z potencjalnym innym wykonawcą napisała że termin na zobaczenie kupy śmieci i żeby oferta była brana pod uwagę trzeba było udokumentować że kupę śmieci oglądało się w obecności wyznaczonego pracownika…

   Żenada!!! mogli od razu wysłąć zapytania tylko do tych dwóch firm, no chyba że ta tańsza nie doczytała zapisów specyfikacji i zostanie tylko ta jedna jedyna :)))

   A co z ZUK? przecież to spółka w której miasto jest współwłaścicielem?

 4. Przeciez

  28 października 2021 10:51

  Zarekwirowac majątek firmy i

  Zarekwirowac majątek firmy i właścicieli/udziałowców na poczet kary. Przecież nie raz sądy zarządzały egzekucję komornicze ludziom bez jakichkolwiek podstaw a tu podstawy są aż nadto widoczne. 

 5. Jan

  28 października 2021 10:54

  Telewizje zainteresować tym i

  Telewizje zainteresować tym i problem moment się rozwiąże!!!!! 

  • Anonim

   28 października 2021 12:58

   zgadzam sie, tylko magazyn

   zgadzam sie, tylko magazyn sledczy Anity Gargas…

   • Marek 63

    28 października 2021 14:24

    Jak można „dowalić” opozycji

    Jak można „dowalić” opozycji to chętnie przyjedzie, inaczej bez szans 

 6. TRUTEŃ

  28 października 2021 10:58

  Starostwo zachowuje się jak

  Starostwo zachowuje się jak Piłat – umywa ręce od problemu. Najpierw zawaliło sprawę kontroli składowiska, teraz jakoś nie ma zamiaru wesprzeć gminy finansowo. To co opowiada Pan Gawrych znamy z innych Waszych artykułów. Starostwo jeśli chodzi o pieniądze milczy, może czas by gmina zaczęła milczeć w temacie wspierania inwstycji powiatu. Pan Skarbnik Powiatu i zarazem Radny Rady Miejskiej ma ogromne pole do popisu. Absurdalne przepisy są od kilkunastu lat w politycznej modzie naszego państwa. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się ile to pieniążków dostaną powiat i gminy, a może ogólnopowiatowa zrzutka na ten bałagan. O krokach prawnych, szczególnie ich skuteczności należy zapomnieć przynajmniej na trzy może cztery lata.

  • Cygan

   28 października 2021 12:23

   Aniby co obchodzi wasze

   Aniby co obchodzi wasze wysypisko inne gminy?  Płacić i płakać …w innych gminach nie ma takich problemów,bo w wyborach powszechnych ludzie wybierają władzę z głową. 

   • Marek 63

    28 października 2021 14:27

    Tak, tak, przejedziesz ze

    Tak, tak, przejedziesz ze śmieciami na „nasze” wysypisko i będziesz płakał i płacił chyba, że do lasu

 7. Anonim

  28 października 2021 12:40

  całkiem niedaleko na dz. 90 i

  całkiem niedaleko na dz. 90 i 91 w Dworzysku też leżą jakieś śmieci, widać na geoportalu

  • Tommy

   29 października 2021 12:21

   Zgadza się, widać na

   Zgadza się, widać na geoportalu.

 8. kononwicz

  28 października 2021 13:22

  a firma przewiezie śmieci na

  a firma przewiezie śmieci na inny teren gminy i za rok będzie, że trzeba sprzątnąć śmieci z kasy podatników XD cyrk.

  • Osie

   28 października 2021 14:45

   A teraz za czyje pieniądze

   A teraz za czyje pieniądze wiadomo że z podatków 

 9. Maxi-Kazik

  28 października 2021 13:49

  Nie ma co się łudzić, że

  Nie ma co się łudzić, że miasto czy ktokolwiek odzyska choć złotówkę od tych cwaniaczków. Trzeba przełknąć tę porażkę i pilnować się na przyszłość. Swoją drogą, dlaczego przy pomocy lokalnych firm nie przewieźć tego całego bajzlu na wysypisko i tam pomału, sukcesywnie „przerobić”??? Na prawdę konieczne są zewnętrzne firmy za kupę milionów?

  • Xxx

   28 października 2021 21:07

   Na to trzeba mieć odpowiednie

   Na to trzeba mieć odpowiednie zezwolenia

 10. Pytalski

  28 października 2021 17:04

  Czy firma na wysypisku nie

  Czy firma na wysypisku nie jest firmą spółką gminną która mogłaby się tą utylizacją zająć ?

 11. Rada

  28 października 2021 17:44

  Niech żyje Stachu 

  Niech żyje Stachu 

 12. Demo

  28 października 2021 20:47

  Odpowiadając na pytanie

  Odpowiadając na pytanie dlaczego Eko Wisła nie startuje w przetargu to należy pamiętać, że wspominane odpady nadają się tylko do spalenia w cementowni a nie do składowania. Nieprawdą jest że gmina zobowiązana jest do8 usunięcia odpadów. Gmina może i powinna wyegzekwować koszty usunięcia odpadów o firmy której wydzierżawiła teren

  ,

 13. Pacjent 0

  28 października 2021 22:42

  Firma Syla traci pozwolenie

  Firma Syla traci pozwolenie na dzialanosc w marcu 2020r .Mimo braku pozwolen przez kolejne miesiace zwozi smieci i odpady .Jak to mozliwe ze miasto do zwyklego kowalskiego potrafi wyslac ponaglenia ,egzekucje naleznosci po tygodniu miesiacu od braku oplaty itd.Panstwo w panstwie sa lepsi i gorsi na naszym Świeckim podworku. System naczyn powiazanych ukladu towarzysko biznesowego.Instytucje panstwowe powinny zajac sie cala sprawa jak i temu planowanemu przetargowi.Sprawa mocno smierdzaca.Świecie nie tylko fabryka smierdzi…

 14. adrian

  28 października 2021 22:52

  Spokojnie spokojnie rozmowcy

  Spokojnie spokojnie rozmowcy.Sprawa zostanie zgloszona do telewizjii Tvn uwaga i tvp rezimowa magazyn sledczy anita gargas. to miasto zasluguje na reklame 

 15. Cena ocb

  29 października 2021 10:24

  Czemu jest taka rozbieżność

  Czemu jest taka rozbieżność cenowa?

 16. Stachu

  29 października 2021 11:19

  Bo z pierwszej oferty i znowu

  Bo z pierwszej oferty i znowu zarobie .Zostaną przewiezione w inne miejsce bez pozwolenia hahah

 17. Cobe

  29 października 2021 16:57

  To mamy się pożegnać z

  To mamy się pożegnać z inwestycjami w miescie za 11 mln.? Z Mondi się dogadać po sąsiedzku czy mogą to spalić. Jak zawsze chetnie wesprze lokalersów. Skandalem jest mówić że nie ma z kim rozmawiać. Porażająca bezradność. Wstydźcie się i wynajmijcie za nasze podatki Rutkowskiego to spod ziemi znajdzie odpowiedzialnych. 

  • Piter

   29 października 2021 20:20

   Twój idol detektyw to zwykły

   Twój idol detektyw to zwykły pajac 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Obraz autorstwa freepik Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Wiadomości

Kolejne narkotyki zostały ujawnione przez policjantów z komendy w Świeciu. Tym razem funkcjonariusze zabezpieczyli znaczne ilości amfetaminy podczas kontroli drogowej.

Wiadomości

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Osoba, która 21 lutego postanowiła spróbować szczęścia w zdrapce Lotto i odwiedziła kolekturę w powiecie świeckim, długo będzie pamiętać ten dzień.

Wiadomości

Dziś, po blisko trzech latach, zapadł w końcu wyrok w sprawie kasjerek Urzędu Miejskiego w Świeciu. Były oskarżone o przywłaszczenie sobie w ciągu 13...

Wiadomości

Mieszkanka Nowego zaalarmowała służby ratownicze, prosząc o pomoc dla jej miesięcznego dziecka. Niemowlę nagle zrobiło się sine. Na pomoc wezwano śmigłowiec LPR.

Wiadomości

Komendant powiatowy policji i burmistrz Świecia podziękowali Agnieszce Smakulskej i jej 15-letniej córce Zuzannie za pomoc udzieloną mężczyźnie, który chciał targnąć się na życie.

Wiadomości

W środę po południu doszło do potrącenia pieszej na przejściu koło ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Kościuszki i Słowackiego w Świeciu. Kobieta trafiła do...

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Praca w urzędach w powszechnym mniemaniu uchodzi za atrakcyjną. Na ile mogą liczyć inspektor i referent? I czy prawdą jest, że tak trudno o...

Obraz autorstwa freepik

Wiadomości

Gwałtownie spada liczba narodzin w gminie Świecie, która tym samym wpisuje się pod tym względem w trend ogólnokrajowy. Między 2016 a 2022 r. odnotowano...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama