Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Gdzie jest świecki podróżnik Tomasz Pasiek? [zdjęcia]

Po dotarciu rowerem nad Ocean Indyjski i do Chin, Tomasz Pasiek wyruszył w swoją kolejną egzotyczną podróż. Tym razem pieszo. No prawie, bo nad oceanem i morzem przeleci samolotem. Do przejścia ma około 3400 km. Cel - Ameryka Południowa. Gdzie jest teraz?

Udostępnij
pasiekczolo

Niedawno informowaliśmy w Extra Świecie (patrz poniżej) o kolejnym podróżniczym marzeniu, jakie zamierza zrealizować Tomasz Pasiek ze Świecia. Zapowiadał wtedy, że będzie relacjonował przebieg wyprawy na swoim facebookowym profilu Jeszcze jedna podróż i na Instagramie @tomekpanksy.

24 stycznia Tomasz Pasiek wyleciał na Dominikanę, którą zamierzał przejść z północy na południe. Przez kilka dni się nie odzywał, ale jeszcze przed wyjazdem zastrzegał, że będzie mógł to zrobić, jeśli pozwoli na to dostępność cywilizacji.

Wybrzeże Dominikany, wzdłuż którego szedł Tomasz Pasiek

Reklama
Reklama

"Pozwoliła" 27 stycznia. W swoim pierwszym poście świecianin pisze o zachwycającej przyrodzie i widokach oraz o Dominikańczykach, którzy nie mogą się nadziwić, że podróżuje pieszo wzdłuż wybrzeża, zamiast skorzystać z busa, zwanego tu guagua.

- Ciemniejszą stroną pierwszych dni wędrówki są buty, które dopiero nawiązują wspólny język z moimi stopami, co oczywiście przejawia się niezliczonymi odciskami i bólem oraz lekko dokuczające kolano - przyznaje Tomasz Pasiek. - Z tego powodu zrobiłem sobie dzienny przystanek w Rio San Juan, gdzie zostałem ugoszczony jak koronowana głowa i mogłem poznać Dominikanę od zupełnie innej strony. Takie spotkania to zawsze sól każdej podróży! - podkreśla.

Reklama
Reklama

W Rio San Juan (patrz mapa powyżej) podróżnik ze Świecia poznał Helene, która ugościła go swoim domu. To pół Francuzka, pół Kanadyjka, która mieszka na Dominikanie z przerwami od kilku lat, prowadząc m.in własną szkołę.

W wolnym czasie podróżuje i cieszy się okolicznymi plażami, słońcem i swoim ogrodem, w którym hoduje m.in awokado i banany.

- Kilka lat wcześniej mieszkała na dalekiej północy Kanady, gdzie uczyła w szkole. Słońce było wtedy rarytasem, teraz ma go pod dostatkiem. W odwiedziny z Montpellier wpadli też jej rodzice, którzy w młodości zabierali rodzinę w rajróżniejsze zakątki świata, od Burkina Faso po Nową Kaledonię i mieli do opowiedzenia mnóstwo ciekawych anegdot - relacjonuje Tomasz Pasiek.

Reklama
Reklama

Tomasz Pasiek z rodzicami Helene

Jak przyznaje, pobyt u Helene był okazją do poznania lokalnych przysmaków, najlepszych rodzajów rumu i małą regeneracją po dwóch dniach marszu.

Kolejnym przystankiem było Santo Domingo, stolica Dominikany. Często pomijana przez turystów, mimo że jest tu wiele do zobaczenia, jest pierwszym europejskim miastem nie tylko na Karaibach, ale też w obydwu Amerykach, założonym w 1496 r. przez brata Krzysztofa Kolumba - Bartolomeo.

Reklama
Reklama

Santo Domingo, stolica Dominikany

- Warto wspomnieć, że ulice Santo Domingo żyją, pełno tu ulicznych sprzedawców oferujących wszystko, od lokalnych owoców po karaibskie rękodzieło, czy też ludzi tańczących narodowy taniec Dominikany - merengue. Jest głośno i kolorowo - zachwyca się Tomasz Pasiek 30 stycznia, po zwiedzeniu zabytkowego centrum miasta.

Wkrótce przed nim kolejny etap wyprawy - Kolumbia i Peru. Kiedy już jego organizm zaaklimatyzuje się do nowych warunków, uda się na dużo dłużej na pieszą wędrówkę przez Andy i Patagonię w Chile i Argentynie. To co najmniej 3400 km od Pacyfiku po Atlantyk i Ziemię Ognistą.

Będziemy informować o tej najtrudniejszej części podróży.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Życzę wiele zdrowia oraz

Życzę wiele zdrowia oraz wytrwałości i jednocześnie prawdziwego uporu zgodnie z wyznaczonym celem. Pozdrawiam serdecznie. 

I bez sensu tak chodzić i

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama