Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Gmina Osie zamierza przyjąć repatriantów ze Wschodu

Prawdopodobnie w połowie przyszłego roku w Osiu zamieszkają dwie czteroosobowe rodziny repatriantów z Kazachstanu. Podczas ostatniej sesji radni jednogłośnie poparli tę uchwałę.

Udostępnij
osie-gmina

REKLAMA

Jest kilka kanałów zawierania tego typu porozumień. W tym przypadku to potomkowie polskich przesiedleńców skontaktowali się z gminą Osie w sprawie powrotu do kraju ich przodków.

Pierwszym krokiem formalnym, jaki musiała podjąć gmina, było podjęcie uchwały o chęci przyjęcia repatriantów. Z tym wiąże się szereg obowiązków, jaki musi spełnić samorząd. Najważniejsze z nich to zapewnienie mieszkania, pomoc finansowa oraz praca.
REKLAMA

Ponieważ gmina Osie nie ma własnych wolnych lokali, mieszkania zostaną wynajęte na wolnym rynku. Średni koszt utrzymania każdego z nich będzie wynosił 1 500 zł. Na taki bonus repatrianci będą mogli liczyć przez rok. Potem będą musieli łożyć za wynajem już z własnych portfeli. Nie powinno być z tym żadnego problemu, bo cała czwórka dorosłych, to ludzie wykształceni.

- Panowie są inżynierami, a jedna z pań jest lekarzem pediatrą - tłumaczy Michał Grabski, wójt gminy Osie. - Po nostryfikacji dyplomu podjęłaby pracę w naszej przychodni. Dyrektor już wyraził zgodę na  przyjęcie jej do pracy. Myślę, że nasza gmina skorzysta na tej pomocy. Jestem też przekonany, że mężczyźni także szybko odnajdą się na lokalnym rynku pracy.
REKLAMA

Na razie nie wiadomo, ile dokładnie zajmą wszystkie procedury. Można się jednak spodziewać, że nie potrwają więcej niż pół roku.

- Myślę, że dobrze wiedzą, czego można się spodziewać w Polsce, ponieważ córka jednej z par już studiuje w naszym kraju - wyjaśnia wójt.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Mila

  2 grudnia 2021 14:57

  To poproszę o czynsz za rok w

  To poproszę o czynsz za rok w urzędu gminy!!!! 

  • Esco

   2 grudnia 2021 16:57

   To nasi rodacy, którzy

   To nasi rodacy, którzy zostali zesłani za swoją polskość i nie mieli szans żyć w ojczyźnie, często to potomkowie bohaterów. A Ty im zazdrościsz czynszu na rok? Ręce opadają.

   • Nikt znany

    2 grudnia 2021 18:22

    Oczywiście że rodacy ale

    Oczywiście że rodacy ale zesłani zostali ich dziadkowie albo jeszcze pradziadkowie i to byli bohaterzy którzy nie zasłużyli na to co ich spotkało tylko dla tego że byli Polakami. Ci którym dziś nasze państwo funduje czynsz na rok to zwykli emigranci którzy próbują polepszyć swój los czemu się z resztą nie dziwię.

    • Esco

     2 grudnia 2021 18:29

     Oczywiście, że potomkowie.

     Oczywiście, że potomkowie. Gdyby nie zesłanie ich przodków żyli by w Polsce normalnie. Niech sobie są i zarobkowi, a może kochają Polskę i chcą tu żyć? Należy się im wszystko co dobre.

  • Świeciak

   3 grudnia 2021 10:21

   Oni chcą pracować w

   Oni chcą pracować w przeciwieństwie do ciebie nierobie i to mieszkanie odpracują bardzo szybko a ty dalej będziesz stękał i czekał na zasiłek.

  • Mieszkanka

   3 grudnia 2021 10:47

   Żałosny komentarz… 

   Żałosny komentarz… 

   Polacy to wszytsko by chcieli za darmo

 2. Piotr xxx

  2 grudnia 2021 18:04

  Bardzo ,ale to bardzo dobra

  Bardzo ,ale to bardzo dobra wiadomość. Jestem pod ogromnym wrażeniem i pełen szacunek dla włodarzy Osia. Proszę kontynuować akcję bo dużo w tej materii jest jeszcze do zrobienia. Dziś kiedy brakuje ludzi do pracy robi się przestrzeń , aby wypełnić nasz obowiązek ,sprowadzenia naszych. Brawo mam nadzieję że w kolejnych gminach ,ktoś wpadnie na identyczny pomysł. 

 3. Anonim

  2 grudnia 2021 18:09

  Brawo!!!
  Bardzo dobry krok!!!

  Brawo!!!

  Bardzo dobry krok!!!

 4. Radek

  3 grudnia 2021 11:38

  Ok niech sprowadzą Polaków do

  Ok niech sprowadzą Polaków do ojczyzny a Ukraińców innych niech odeślą do swoich krajów

  • Jnek

   3 grudnia 2021 14:16

   Ale ty głupi jesteś prostsku

   Ale ty głupi jesteś prostsku

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

- Kiedy przyjeżdżam na grób babci, łzy same płyną mi do oczu, kiedy widzę tragiczny stan cmentarza, na którym jest pochowana – mówi Brygida...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Wiadomości

Ta inwestycja nie ma szczęścia do wykonawców. Najpierw był kłopot z jego wyłonieniem. Gdy w końcu znalazł się kolejny, okazało się, że nie jest...

Reklama