22 lutego, w dniu urodzin Naczelnej Skautki Świata Olave Baden-Powell i założyciela skautingu Roberta Baden-Powella, Związek Harcerstwa Polskiego obchodzi Dzień Myśli Braterskiej. To wspólne święto harcerzy i skautów na całym świecie.
Ze względów organizacyjnych Hufiec ZHP Świecie-Powiat łączył się myślami z osobami należącymi do światowego ruchu skautowego w minioną sobotę. Wspólne świętowanie miało dwie odsłony.
W pierwszej harcerze z gmin Świecie, Drzycim, Warlubie, Dragacz i Jeżewo zwiedzali świecki zamek. Drugim punktem była zbiórka w świetlicy Rodzinnych Ogrodów Działkowych Kopernik w Świeciu.
Wśród gości znaleźli się m.in. burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, starosta Barbara Studzińska, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Wójcik i kierownik ośrodka oświaty Iwona Haber.
Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy Marii Kuberskiej, harcerki-seniorki, która 10 lutego odeszła na wieczną wartę.
Czym dziś dla młodych ludzi jest harcerstwo? Co im daje ta organizacja?
Odpowiedzi na te pytania udzielili harcerze w filmowej sondzie, którą zaprezentowano zebranym.
Najczęściej wymieniano możliwość rozwoju swoich umiejętności, okazję do zawierania nowych znajomości, niesienie pomocy innym, naukę pracy w grupie i dobrą zabawę. Bo harcerstwo to przede wszystkim zabawa z przesłaniem. Dziś ważniejszym niż kiedykolwiek.
- Odrywamy dzieci od komputerów, smartfonów i pokazujemy im, że wolny czas można spędzać zupełnie inaczej, w naszym przekonaniu znacznie lepiej - podkreśla Patrycja Erward, drużynowa z Gródka w gminie Drzycim, prowadząca sobotnią zbiórkę. - Harcerstwo uczy samodzielności i pracy w małych grupach, jakimi są zastępy. Ludzie z harcerską przeszłością świetnie sprawdzają się później na kierowniczych stanowiskach. Dzięki metodycznemu szkoleniu poznają swoje mocne i słabe strony - mówi Patrycja Erward.
Dowodem na to, że harcerstwo może być stylem życia towarzyszącym człowiekowi do końca jest Krąg Seniorów ZHP. Pamiętają oni doskonale złote czasy tego ruchu. W roku 1980 Związek Harcerstwa Polskiego liczył ponad 3 mln członków.
Od tamtej pory sporo się zmieniło. Wielu wierzy jednak, że harcerstwo wciąż może być atrakcyjne. Nie tylko dla tych, którzy lubią wspominać przeszłość.
- Dowodem na to, że harcerstwo ma przyszłość jest obecność na zbiórce tych wszystkich młodych ludzi - uważa Ewa Joachimiak, komendant kręgu seniorów. - Oni chcą spędzać czas w grupie, która pozwala rozwijać się każdemu, niezależnie od wieku i umiejętności. Tworzymy wielką rodziną, która pomaga zarówno swoim członkom, jak i wszystkim innym, którzy tego potrzebują.
Jednym z ze stałych punktów Dnia Myśli Braterskiej jest wymiana, wykonanych samodzielnie, kartek z życzeniami. Harcerze wręczają je sobie nawzajem. Drużynowi otrzymali specjalne kartki od Przemysława Singera, zastępcy komendanta Chorągwi Kujawsko-Pomorskiego Związku Harcerstwa Polskiego.
Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć też tortu i pełnych humoru harcerskich zabaw.
Zobacz poniżej galerię zdjęć.
Komentarze (0)