Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak poradzić sobie z brakiem miejsc w świeckich żłobkach? Stowarzyszenie przekonuje, że wie, jak to zrobić

Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 zwracają uwagę na niedostateczną liczbę miejsc w świeckich żłobkach. Podczas środowego spotkania z mediami przedstawili pakiet rozwiązań, które miałyby pozwolić na rozwiązanie problemu do czasu, zapowiedzianej już przez burmistrza, rozbudowy żłobka na Mariankach.  

Udostępnij
brief-1

Środowe spotkanie, mające charakter briefingu, odbyło się przed siedzibą Elephanta w Świeciu, który jest nie tylko szkołą językową, ale też pierwszą w mieście prywatną placówką zapewniającą opiekę dzieciom do 3 lat.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 chcieli przedstawić swój punkt widzenia na temat tego, jak gmina realizuje opiekę w żłobkach i przy okazji przedstawić rozwiązania, które miałyby przynieść korzyści rodzicom dzieci.

Zdaniem Leszka Naskrentzkiego, lidera stowarzyszenia w powiecie świeckim, obecnych problemów dałoby się uniknąć, gdyby na etapie projektowania żłobka na Mariankach lepiej oszacowano potrzeby.

Reklama
Reklama

- Władze Świecia są wyjątkowo niechętne rozwiązaniom, których nie są autorem - podkreślał Naskrentzki. - Lokalna władza tkwi w samozadowoleniu, nie dostrzegając problemów lub rozwiązując je za późno. Decyzja o rozbudowie żłobka jest jak najbardziej słuszna, ale jej skutkami będzie można się cieszyć najszybciej za półtora roku. Tymczasem rodzice małych dzieci, którzy chcą wrócić do pracy, potrzebują dobrych rozwiązań na teraz. Nie za rok czy dwa, gdy już ich dzieci wejdą w wiek przedszkolny. Problem dotyczy przynajmniej 60 dzieci - szacował.

Zdaniem członków ruchu problem niedoboru miejsc można rozwiązać w ciągu kilku miesięcy. Jak?

Tomasz Chiliński przedstawił trzy działania.

Reklama
Reklama

- Pierwsze z nich to zatrudnienie przez samorząd opiekunów dziecięcych - tłumaczył. - Drugie rozwiązanie, to odpowiednie wsparcie finansowe placówek prywatnych zajmujących się prowadzeniem żłobka lub klubu malucha i wreszcie ogłoszenie konkursu na prowadzenie placówek opiekuńczych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Gmina np. mogłaby na ten cel przekazać przedsiębiorcy obiekt, w którym byłby prowadzony żłobek.

O braku dobrej woli ze strony gminy mówiła Agnieszka Adamowicz-Kądziorska, właścicielka Elephanta, gdzie od kwietnia 2021 r. działa klub malucha będący de facto żłobkiem. Chodzi przede wszystkim o pieniądze. Obecnie czesne wynosi 1050 zł. Według szacunków realny koszt to 1400 zł od dziecka.

- Tymczasem wsparcie ze strony gminy to zaledwie 200 zł od dziecka - opisywała realia finansowe Agnieszka Adamowicz-Kądziorska. - Znam wiele biedniejszych gmin, gdzie ta stawka jest znacznie wyższa. Kwota ta, mimo ogromnego wzrostu kosztów, nie zmieniła się od 2021 r. Spory ciężar utrzymania klubu spoczywa na rodzicach. Dla wielu jest to wielkie obciążenie, ale nie mają wyboru.

Reklama
Reklama

Jak podaje stowarzyszenie, w Świeciu brakuje ok. 60 wolnych miejsc dla dzieci do 3 lat

Agnieszka Adamowicz-Kądziorska mówiła, że taki stan stawia pod znakiem zapytania opłacalność tego przedsięwzięcia, które nie przynosi żadnych zysków. Nie kryła, że w przypadku braku należytego wsparcia rozważa ograniczenie liczby dzieci w klubie malucha lub nawet jego zamknięcie i otwarcie w tym miejscu przedszkola.

Gdyby tak zrobiła, na mocy odpowiedniej ustawy, będzie otrzymywać od gminy dopłatę do każdego dziecka w wysokości 950 zł. Jak mówi Adamowicz-Kądziorska, wolałaby jednak tego uniknąć, bo wie że problemem jest przede wszystkim brak miejsc w żłobkach. Przy okazji napomknęła, że w przypadku porozumienia z gminą jest nawet gotowa powiększyć swoją placówkę o kolejną salę dla 15 maluchów.

Reklama
Reklama

Optymizmu nie było też słychać w wypowiedzi Elizy Naskrentzkiej przedstawicielki rodziców dzieci poniżej trzeciego roku życia.

- Nie miałam pojęcia, że aby dostać miejsce w żłóbku, trzeba się zapisywać, gdy jest się w ciąży - mówiła o swoich doświadczeniach. - Naiwnie złożyłam podanie dopiero w momencie, gdy dziecko miało już cztery miesiące. Okazało się, że nie mam na co liczyć. Bardzo mnie to zdumiało, bo myślałam, że przeprowadzając się do tak zamożnej gminy jak Świecie, nie spotkam się z podobnym problemem.

Odpowiednia petycja, przygotowana przez członków Stowarzyszenia Polska 2050, w sprawie rozwiązania problemów opieki nad dziećmi do 3 lat, została przekazana burmistrzowi Świecia.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (33)

  1. Ciekawostka

    27 kwietnia 2022 15:36

    Taka Leszek z partii (choc

    Taka Leszek z partii (choc wciąż wolą aby mówić że stowarzyszenia o tej samej nazwie) robi konferencje, bo jego córka nie dostała miejsca w żłobku dla swojego dziecka? Obok stoi gość Tomek, który nie tak dawno z burmistrzem Pogodą decydował jaki duży żłobek ma w Świeciu powstać, a teraz krytykuje innych, że nie dla każdego starcza miejsc? Dostrzegam, że coś tu nie ten teges… 

    • Ciekawostka2

      27 kwietnia 2022 16:00

      chyba dobrze, że ktoś o tym

      chyba dobrze, że ktoś o tym powiedzial? Jakikolwiek rodzic z kolejki rezerwowej w żłobku miejskim… nie tylko córka Pana Leszka nie ma wsparcia ze strony gminy, ale kilka dziesiąt innych rodziców.. może czas coś z tym zrobić… większości z tych rodziców nie stać na placówkę prywatną i to też o jej dostępność chodzi… 

    • Ciekawostka 2

      27 kwietnia 2022 20:49

      Gwoli ścisłości: temat budowy

      Gwoli ścisłości: temat budowy nowego żłobka na Mariankach prowadził ówczesny Zastępca Burmistrza pan Krzysztof Kułakowski. To w całości jego dziecko.

  2. ssss

    27 kwietnia 2022 16:53

    zlobki i zlobki matki to

    zlobki i zlobki matki to sobie dzieci dla zabawy chyba robia bo najlepiej to je oddawac na 8, 10 h do placowek… masakra
    Dzieci sa male raz… ale co tam pieniadze wazniejsze. 

    • Ana

      27 kwietnia 2022 18:49

      Tak, bo teraz w Polsce lepiej

      Tak, bo teraz w Polsce lepiej sobie robić dzieci i siedzieć na dupie w domu, po co pracować

  3. Pioter

    27 kwietnia 2022 17:22

    PPP jak najbardziej ale

    PPP jak najbardziej ale żadnego bezpośredniego wspierania prywatnych interesów.

  4. Piter

    27 kwietnia 2022 17:34

    Proszę bardzo pomóżcie córce

    Proszę bardzo pomóżcie córce pana Leszka. Zobaczycie że warto. Ta partia będzie niedługo rządzić Polską 

  5. Bogdan

    27 kwietnia 2022 18:37

    Jaja jak berety. Biznes się

    Jaja jak berety. Biznes się komuś nie spina i chce państwowej kasy. Nawet pis nie ma tak durnych pomysłów. 

  6. Widzę

    27 kwietnia 2022 18:40

    Tomciu, Twój ojciec przewraca

    Tomciu, Twój ojciec przewraca się w grobie widząc co Ty wyprawiasz!

  7. Liść na głowie

    27 kwietnia 2022 19:49

    Briefing…wow jakie to modne

    Briefing…wow jakie to modne się stało. A ciekawe ilu było odbiorców tego przekazu poza redaktorem z extraswiecie. 🙂 Pewnie tłumy ,tylko zdjęcia zapomnieli zrobic.

    • Zorientowany

      27 kwietnia 2022 21:10

      Sprawdź sobie inne lokalne

      Sprawdź sobie inne lokalne media to się dowiesz, że kilkoro dziennikarzy z innych redakcji było 🙂

      • c2

        28 kwietnia 2022 12:09

        Potwierdzam, byli nawet

        Potwierdzam, byli nawet zagraniczni reporterzy, korespondent z „New York Times’a” oraz Irina Kuksjeńkowa z Rassija 1.

  8. emeryt

    27 kwietnia 2022 20:01

    To ta władza znów się nie

    To ta władza znów się nie popisała i za mały żłobek postawiła. Bylecoś wciąż króluje. Zresztą od zawsze w tym mieście był problem z miejscami w żłobkach i przedszkolach. Wciąż ci sami rządzą i nic się nie zmienia

  9. Gość

    27 kwietnia 2022 21:27

    Elephant to dobra szkola

    Elephant to dobra szkola językowa, mój syn dzięki lektorowi, który tam uczy rozwinął się  i angielski stał się jego ulubionym przedmiotem, ale widać, że ten nauczyciel potrafi nie tylko przekazać wiedzę ale też zarażać pasją i  do tego być super profesjonalistą i człowiekiem. Co do żłobka się nie wypowiadam bo nie znam tych zasad.

    • Komentarz

      28 kwietnia 2022 18:20

      A co to ma być, darmowa

      A co to ma być, darmowa reklama? 

  10. Jaca

    27 kwietnia 2022 21:41

    Dziś ktoś się przeprowadza do

    Dziś ktoś się przeprowadza do bogatej gminy i od razu dajta mi ,bo mi się należy a jak nie to do gazety albo manifestacje zrobić.Dziecko dostaje co miesiąc 500+ i inne wyprawki ale dajta mnie żłobek za darmo , przedszkole za darmo a samemu dopiero co się wprowadziło i nic dla społeczności lokalnej się nie zrobi tylko dajta mnie bo mnie nie stać.Jestem ciekawy czy tam stąd co przyszli też im dawali tak za darmo bo im się należało?Jak się komuś dziecko teraz urodzi to masę pieniędzy dostaje a kiedyś było tylko rodzinne w śmiesznej wysokości i tyle i nikt nie mówił dajta mnie.

    • Bezrobotna

      28 kwietnia 2022 09:56

      Ależ Pan zorientowany, w

      Ależ Pan zorientowany, w innych miastach są wieksze dopłaty, maluch plus, programy unijne, opiekunowie dzienni, miasta wykupują miejsca w żłobkach prywatnych dla ludzi z kolejek ze żłobków publicznych.. u nas program unijny był żeby ludzie z publicznego żłobka mieli żłobek za darmo! tak można.. a u nas? idzie młoda mam do urzędu pracy i urzędnik każe jej iść do pracy, a dziecko do żłobka, bo przyjmują.. no a problem w tym, że nie przyjmują.. i teraz co? Siedzi na dupie i ofert odmawia taka i siedzi za nasze na kuroniowce do puki może.. no pewnie tak lepiej? Bo za co ma opłacić sobie czesne w placówce prywarnej? może pan pomoże z dobrego serca.. bo widac ze pan je ma i rozumie sytuacje innych 

    • Pracująca

      29 kwietnia 2022 18:15

      Pani Eliza ma całkowitą rację

      Pani Eliza ma całkowitą rację. Znam autentyczną podobną sprawę. Pani przybyła daleko spoza Świecia za pracą w MONDI. Jakież było zdziwienie gdy dla pociechy pracującej mamy nie było miejsca w żłobku publicznym :(!. Wpadła w rozpacz, babcia była daleko, opiekunki prywatnej brak, prywatny żłobek drogi. Co teraz Panie burmistrzu ? ano NIC 

  11. 123

    28 kwietnia 2022 01:20

    Jak można otwierać biznes jak

    Jak można otwierać biznes jak się budżet nie spina? Przecież właścicielka klubu malucha musiała policzyć czy jej się to będzie opłacać. Co więcej wcześniej nie pytała gminy o jakiekolwiek dopłaty tylko otwierała nowy biznes, a gdy koszty ja przerosły to pretensje do gminy szok. Swój nieumiejętny brak właściwej kalkulacji kosztów zwalać na innych. Wstyd pani Agnieszko, a jak kogoś stać to niech nawet 2tys. płaci czesnego to jego sprawa. Na tym polega prawo rynku. Nie rozumiem dlaczego najpierw ktoś otwiera biznes i nie pyta gminy czy może liczyć na jakieś dopłaty a potem narzeka, że ich ma za mało. A co do innych biedniejszych gmin, może dopłacają więcej ale nie mają w ogóle gminnych żłobków to tyle wyjaśnień. Wstyd jakie kłamstwa szerzycie szanowne stowarzyszenie…. 

    • Kłamstwa?

      28 kwietnia 2022 20:34

      W którym miejscu ktoś kłamie

      W którym miejscu ktoś kłamie przepraszam? Skoro inna gmina dopłaca dla prywaciarza to czemu nasza nie może? Bo mamy publiczny żłobek? A czy prywaciaz w tym momencie stanowi konkurencję dla publicznej placówki? Czy szanowna Pani/Pan nie widzi problemu braku kilkudziesięciu miejsc w żłobkach w Świeciu dla dzieci do lat 3? To, że budżet się nie spina to wynik m.in. podwyżek cen energii, inflacji, i tarczy PiSu … A to, że rodzica na rezerwie w publicznym żłobku nie stać na prywatny to wynik braku dopłat gminy dla jego dziecka

  12. tomek

    28 kwietnia 2022 06:19

    tylko pan ds i pan da 

    tylko pan ds i pan da 

  13. Ciekawy666

    28 kwietnia 2022 06:30

    Po co rozbudowa przedszkola

    Po co rozbudowa przedszkola na mariankach lepiej postawić kolejne na kosciuszkach żeby była jakaś równowaga a nie czekaj tu za dużo prywatnych tylko te prywatne żyją bo brakuje publicznego a do kogo one należą ?;)

    • Ula

      28 kwietnia 2022 12:19

      Z tego powodu iż na

      Z tego powodu iż na Mariankach z roku na rok przybywa roboli, a co za tym idzie dzieci które trzeba gdzieś upchać.

  14. Zamknięcie klubu

    28 kwietnia 2022 12:08

    A co w sytuacji kiedy klub

    A co w sytuacji kiedy klub malucha zostanie zamkniety? co z tymi dziećmi? tyoko powiększa kolejkę w państwowych żłobkach i tyle z tego bedzie, a już i tak ciężko jest tam dostać miejsce… 

    • CAPTCHA

      28 kwietnia 2022 13:35

      Wtedy to madki osobiscie

      Wtedy to madki osobiscie zajmą się wychowaniem swoich bombelków.

      • Jasne

        28 kwietnia 2022 14:34

        Tak bo Polska to taki piękny

        Tak bo Polska to taki piękny kraj, że z jednej wypłaty można utrzymać rodzine.. nie wszyscy godzą się na życie poniżej poziomu godności i chcą zarabiać na swoje życie i dzieci.. jak można w tych czasach tego nie rozumieć? ze i ojciec i matka muszą pracować.. nie jest to dla nich wybór.. czy wszyscy mają się wzorować na patologii? Albo na kobietach, które w swoim życiu nie przepracowały ani jednego dnia.. i jeszcze właśnie o takie zajmują miejsca w publicznych żłobkach… 

  15. Kasia

    28 kwietnia 2022 12:56

    Wprowadzić obowiązek

    Wprowadzić obowiązek zaświadczenia ,że miejsce należy się tylko dla obydwojga pracujących  rodziców  …..50 % miejsc znajdzie się sama.

    • Dorota

      28 kwietnia 2022 13:33

      Ty chyba w głowe się

      Ty chyba w głowe się uderzyłaś. 

    • Urlopy

      28 kwietnia 2022 14:37

      Plus weryfikacja tego czy

      Plus weryfikacja tego czy mama nie przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim/wychowawczym i przede wszystkim aktualizacja tych danych! bo sytuacja w domach się zmienia, a kolejka się nie rusza… jak jest mało miejsc to trzeba je szanować! 

  16. Równość

    28 kwietnia 2022 14:54

    myślę, że ta dotacja dla

    myślę, że ta dotacja dla rodziców faktycznie powinna być większa

    zasady jej przydzielania powinny być oparte o punktacje w żłobkach publicznych… w sensie czy faktycznie by się do takiego żłobka dostali czy nie.. bo czemu dawac każdemu dotacje skoro miejsce w żłobku wg naszych zasad rekrutacji nie przysługuje? 

    dodatkowo lista do żłobków w Świeciu powinna być JEDNA!!! 
    mamy tylko dwa żłobki… + możliwość przy zgłoszeniu zaznaczania preferencji wyboru 

    jezeli rodzicą faktycznie zależy na opiece to by było im obojętne gdzie, a ważne, że dziecko się dostało! 

    teraz mamy sytuacje ze lista jest dublowana.. dzieci są zapisane i tu i tu i stad ogromna ilość dzieci na listach rezerwowych a może tak by ją zweryfikować i okaże się, że wgl dla świecian nie jest potrzebny nowy żłobek? tylko wystarczyłaby dotacja do prywatnego??? 

    ludzie pomyślcie trochę zanim wydacie pieniądze z budżetu… bo okaże się ze tu soe nie rozchodzi o 60 miejsc tylko o 30 a tyramy 4 miliony… 

  17. Asy

    28 kwietnia 2022 20:28

    Co za asy tu komentują…

    Co za asy tu komentują… Skoro problem z miejscem w przedszkolach został rozwiązany dzięki między innymi ustawowym dopłatom do przedszkoli prywatnych, to nie możemy zrobić w Świeciu tak samo ze żłobkami? Mamy 2 banki do dopłaty na Deczno od ręki, a nie możemy pomóc prywatnemu żłobkowi żeby przyjął więcej dzieci? Warszawa wykupiła wszystkie miejsca w prywatnych żłobkach żeby sprostać zapotrzebowaniu… Ale z wami ludzie tak już jest, pojechać po prywaciarzu, zamknąć matkę w chacie z dzieckiem bo kiedyś była komuna i ludzie dawali radę 😀 mimo, że gmina bogata to zaścianek i poziom komentujących  zasługuje na obecną władzę, a niena  ludzi z jakąś inicjatywą i konstruktywnymi pomysłami

  18. NOWICJUSZ

    28 kwietnia 2022 22:54

    Inicjatywa słuszna bo miejsc

    Inicjatywa słuszna bo miejsc w złobkach brak. Dla niezamożnych rodzin też. Burmmistrz i radni w TV o tym mówili. Pan byrmistrz też w TV wsparcie la prywatnych żłobków obiecywał. To teraz ma dodatkowy argument w postaci petycji. Jak miasto nie radzi sobie, a są inne sposoby, to niech z nich skorzysta. Miasto dopłaca rodzicom do samorządowego żłobka i nikt z tego problemu nie robi, nie mówi, że wyciągaja rękę po 'państwowe”. Niech dopłaca rodzicom z  prywatnego bo tam są takie same dzieci i nie z bogatszych rodzin. 

    Głupszego argumentu, że jak ktoś się sprowadził to nie ma prawa żądac tego co ci, którzy mieszkaja dłużej nie słyszałem. Jak mieszka, jest zameldowany to płaci tak samo podatki. Do kasy miasta też. Jak ktoś się ze Świecia wyprowadzi, to w nowym miejscu te ma być „gorszego sortu”? 

    Tu albo zawiść, bo młodzi ludzie chcą mieć dzieci i pracować. Kobiety do garów? Albo obrona władz, zamiast nagana za to, że mają gdzieś tych rodziców, którzy dzisiaj proszą o pomoc. Za dwa, trzy lata każde z nich będzie miało dziecko w przedszkolu. A do wyborów będzie nowy złobek: żeby się chwalić. 

  19. Kamiszka

    29 kwietnia 2022 06:16

    A jeśli dopłaci gmina te

    A jeśli dopłaci gmina te miejsca w żłobku prywatnym to czy czesne będą mniejsze dla rodziców czy dopłatę pochłona tzw. koszty utrzymania placówki ? Teraz jest jakaś doplata jednak czy rodzic płaci mniej czy to idzie do kieszeni prywaciarza?