Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak powinna wyglądać edukacja w gminie Świecie? Co trzeba zmienić?

- Od zawsze intrygowało mnie, dlaczego w gminie, gdzie nakłady na oświatę są tak duże, wyniki egzaminów wypadają poniżej oczekiwań - zastanawia się radny Adam Cieślak. - Myślę, że osób chcących poznać przyczyny jest znacznie więcej.

Udostępnij
egzamin-w-sp-1

REKLAMA

Radny Adam Cieślak jest jednym z członków zespołu powołango przez burmistrza do spraw opracowania Strategii Rozwoju Oświaty w gminie Świecie na lata 2020-2029. Pierwsze spotkanie odbyło się 7 listopada.

- Efektem wspólnych ustaleń będzie dokument, który określi, w jakim kierunku powinna zmierzać oświata w naszej gminie. Zależy nam na tym, aby wszystkie placówki były traktowane na równi, bo tylko to zapewni harmonijny rozwój edukacji – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Opracowanie Strategii Rozwoju Oświaty na lata 2020-2029 powierzono zespołowi liczącemu 18 osób. W jego składzie znaleźli się radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz rodzice. Prace nad tym dokumentem powinny zakończyć się w sierpniu 2020 r. Po przyjęciu przez Radę Miejską stałby się obowiązującym prawem lokalnym od roku szkolnego 2020/2021.
REKLAMA

Strategia będzie się składać z kilku części.

- Pierwsza z nich będzie zbiorem danych na temat obecnego stanu obejmującego m.in. bazę, zatrudnienie - tłumaczy Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu, któremu powierzono funkcję przewodniczącego zespołu. - Kolejna obejmie analizę demograficzną, która pozwoli nam przygotować się ewentualnego wyżu lub niżu. Trzecia, niezwykle istotna, część to badania ankietowe, które będą prowadzone wśród nauczycieli, uczniów i rodziców.

Reklama
Reklama

Dopełnieniem tego obszaru poszukiwań cennych wskazówek będą otwarte konsultacje społeczne. Gmina chce zaangażować jak najwięcej osób, do tego, aby wniosły konstruktywne uwagi do kształtu oświaty w najbliższych latach.
REKLAMA
Oczywiście wnioski w strategii nie mogą być w opozycji do obowiązującego programu nauczania. Na tę część edukacji gmina wpływu nie ma. Może jednak podjąć działania na wielu innych obszarach. Na przykład jak pracować z uczniami wybitnymi lub tymi, którzy mają problem z opanowaniem materiału? Czy rozwijać zajęci dodatkowe i z jakich przedmiotów? Co zrobić, żeby młodzież chętniej uczestniczyła w zajęciach sportowych? Pytań jest wiele.

- Chcielibyśmy też zmienić coś w obrębie nauczania matematyki - mówi Waldemar Fura. - Wyniki egzaminów pokazują, że jest taka potrzeba. Pojawiły się różne nowatorskie metody nauki matematyki przez zabawę. Na pewno warto zastanowić się nad którąś z nich.
REKLAMA

Kierownik Oświaty i Wychowania zaznacza, że aby strategia była wartościowym dokumentem, mającym poparcie mieszkańców, musi się zrodzić z pomysłów rodziców i pedagogów.

Reklama
Reklama

- Od zawsze intrygowało mnie, dlaczego w gminie, gdzie nakłady na oświatę są tak duże, wyniki egzaminów wypadają poniżej oczekiwań - zaznacza Adam Cieślak. - Myślę, że osób chcących poznać tego przyczynę jest znacznie więcej. Nie chodzi o samo zaspokojenie ciekawości. Znając powód, będziemy mogli podjąć działania, które pozwolą naszym uczniom zdobywać wyższe noty, a to chyba jest w interesie nas wszystkich.

Jak zaznacza, strategia, której częścią będzie analiza demograficzna, pozwoli lepiej zaplanować inwestycje.
REKLAMA


- Mam wrażenie, że do tej pory działaliśmy trochę interwencyjnie, a chodzi o to, aby wyprzedać pewne fakty - przekonuje Adam Cieślak. - Jeśli zauważymy np. że jest potrzeba zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach, podejmijmy wcześniej odpowiednie działania, a nie dopiero wtedy, gdy podniesie się larum, że jest ich za mało.

Adam Cieślak jest przekonany, że dokument, który powinien być gotowy w przyszłym roku, będzie autentycznym wsparciem dla osób zarządzających oświatą. Dlaczego?

Reklama
Reklama

- Nie zleciliśmy tego żadnej zewnętrznej firmie, ale postanowiliśmy zająć się tym sami - tłumaczy. - Wszystkie dane zbiorą i przeanalizują ludzie, którzy dobrze znają realia naszej gminy. Poza tym chcemy włączyć, poprzez ankiety, jak najwięcej mieszkańców, których uwagi mogą okazać się bardzo trafne.      

a.bartniak@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij
21 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

System edukacji w Polsce

System edukacji w Polsce oglupia nie uczy. Dzisiejsza młodzież jest pozbawiona logicznego myślenia. 

Pomysł ciekawy. Na sytuację w

Pomysł ciekawy. Na sytuację w oświacie nakłada się wiele czynników. Najbardziej podstawowe jak brak dyscypliny na lekcji, hałas w klasie, oglądanie filmów niezwiązanych z tematem lekcji. Po bardziej złożone np. brak ustnych odpowiedzi, niewielka ilość zadań domowych, duża liczba zajęć lekcyjnych(38h tygodnoowo- tylko podstawa, nie ma możliwości uczestniczenia w dodatkowych zajęciach). Większość zadań opiera się na testach, dziecko nie uczy się wypowiadać, jest nastawione na schematyczne myślenie(czyli brak wyciągania wniosków). Idt.

Jestem za przeprowadzeniem

Jestem za przeprowadzeniem ankiet zwłaszcza przez rodziców nie tylko podstawówek ale i szkoł ponadpodstawowych,dzieciaki wychodząc z podstawówki mają świadectwo z paskiem idą do szkoły średniej i na semestr jest jedynka chyba coś nie tak z nauczycielem bo jak to możliwe ze na klasę 25 uczniów przeszło połowa ma ocenę niedostateczną z matematyki. Moim zdaniem jest to wina nauczyciela który nie potrafi nauczyć.

Reklama

Jacy nauczyciele takie wyniki

Jacy nauczyciele takie wyniki 

Prawda jest taka że dużą winę

Prawda jest taka że dużą winę ponoszą dyrektorzy którzy źle dobierają nauczycieli. Spora część uczniów skarży się na co nie których nauczycieli w naszej gminie. Nawet skargi do dyrektorów nie skutkują zmianami. Zatem czy znajomości tych nauczycieli są na tyle mocne i ważniejsze niż dobro uczniów i ich wyniki? 

proste: wprowadzić mundurki,

proste: wprowadzić mundurki, zabrać telefony, robić testy na wszelkie używki i niestety pozwolić nauczycielom używać bata w szkole, no i zakaz malowania się, bo niektóre uczennice wyglądają jak by je z burdelu wyrwali

Reklama

po 30 osób, czasami więcej…

po 30 osób, czasami więcej….

Jaki dyrektor, taka szkoła i

Jaki dyrektor, taka szkoła i sposób nauczania (Vide SP8).
Przykre, ale prawdziwe.

Nauczyciele za mało zarabiają

Nauczyciele za mało zarabiają. Nikt nie będzie wyrywał sobie rękawów za 4,5 tys. zł. Tyle potrafią zarabić dziewczyny co robią paznokcie.

Reklama

Proszę policzyć ile dni w

Proszę policzyć ile dni w roku szkolnym jest przez dzieci i nauczycieli faktycznie poświęconych nauce, bez wycieczek, kin, obchodów dni wszelakich, prób, egzaminów, itd… A podstawa programowa bez sensu, sztucznie coraz bardziej powiększana. Połowa podręczników w ogóle nie ruszona…

Dyrektor SP8 to najsłabsze

Dyrektor SP8 to najsłabsze ogniwo tej szkoły,już dawno powinien być zmieniony.

Prawdą jest to, że bardzo

Prawdą jest to, że bardzo często dzieciaki się zwyczajnie nie uczą. Rodzice zapracowani, nie ma czasu ich kto dopilnować. Jak idę na wywiadówkę do syna, to krzyczą, że trzeba zadania domowe robić. A jak inaczej można sobie utrwalić materiał? Z lekcji można się dużo nauczyć, ale niestety trzeba powtarzać co było na zajęciach. 

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo