Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak powinna wyglądać edukacja w gminie Świecie? Co trzeba zmienić?

- Od zawsze intrygowało mnie, dlaczego w gminie, gdzie nakłady na oświatę są tak duże, wyniki egzaminów wypadają poniżej oczekiwań - zastanawia się radny Adam Cieślak. - Myślę, że osób chcących poznać przyczyny jest znacznie więcej.

Udostępnij
egzamin-w-sp-1

REKLAMA

Radny Adam Cieślak jest jednym z członków zespołu powołango przez burmistrza do spraw opracowania Strategii Rozwoju Oświaty w gminie Świecie na lata 2020-2029. Pierwsze spotkanie odbyło się 7 listopada.

- Efektem wspólnych ustaleń będzie dokument, który określi, w jakim kierunku powinna zmierzać oświata w naszej gminie. Zależy nam na tym, aby wszystkie placówki były traktowane na równi, bo tylko to zapewni harmonijny rozwój edukacji – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski.

Reklama
Reklama

Opracowanie Strategii Rozwoju Oświaty na lata 2020-2029 powierzono zespołowi liczącemu 18 osób. W jego składzie znaleźli się radni, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz rodzice. Prace nad tym dokumentem powinny zakończyć się w sierpniu 2020 r. Po przyjęciu przez Radę Miejską stałby się obowiązującym prawem lokalnym od roku szkolnego 2020/2021.
REKLAMA

Strategia będzie się składać z kilku części.

- Pierwsza z nich będzie zbiorem danych na temat obecnego stanu obejmującego m.in. bazę, zatrudnienie - tłumaczy Waldemar Fura, kierownik Ośrodka Oświaty i Wychowania w Świeciu, któremu powierzono funkcję przewodniczącego zespołu. - Kolejna obejmie analizę demograficzną, która pozwoli nam przygotować się ewentualnego wyżu lub niżu. Trzecia, niezwykle istotna, część to badania ankietowe, które będą prowadzone wśród nauczycieli, uczniów i rodziców.

Reklama
Reklama

Dopełnieniem tego obszaru poszukiwań cennych wskazówek będą otwarte konsultacje społeczne. Gmina chce zaangażować jak najwięcej osób, do tego, aby wniosły konstruktywne uwagi do kształtu oświaty w najbliższych latach.
REKLAMA
Oczywiście wnioski w strategii nie mogą być w opozycji do obowiązującego programu nauczania. Na tę część edukacji gmina wpływu nie ma. Może jednak podjąć działania na wielu innych obszarach. Na przykład jak pracować z uczniami wybitnymi lub tymi, którzy mają problem z opanowaniem materiału? Czy rozwijać zajęci dodatkowe i z jakich przedmiotów? Co zrobić, żeby młodzież chętniej uczestniczyła w zajęciach sportowych? Pytań jest wiele.

- Chcielibyśmy też zmienić coś w obrębie nauczania matematyki - mówi Waldemar Fura. - Wyniki egzaminów pokazują, że jest taka potrzeba. Pojawiły się różne nowatorskie metody nauki matematyki przez zabawę. Na pewno warto zastanowić się nad którąś z nich.
REKLAMA

Kierownik Oświaty i Wychowania zaznacza, że aby strategia była wartościowym dokumentem, mającym poparcie mieszkańców, musi się zrodzić z pomysłów rodziców i pedagogów.

Reklama
Reklama

- Od zawsze intrygowało mnie, dlaczego w gminie, gdzie nakłady na oświatę są tak duże, wyniki egzaminów wypadają poniżej oczekiwań - zaznacza Adam Cieślak. - Myślę, że osób chcących poznać tego przyczynę jest znacznie więcej. Nie chodzi o samo zaspokojenie ciekawości. Znając powód, będziemy mogli podjąć działania, które pozwolą naszym uczniom zdobywać wyższe noty, a to chyba jest w interesie nas wszystkich.

Jak zaznacza, strategia, której częścią będzie analiza demograficzna, pozwoli lepiej zaplanować inwestycje.
REKLAMA


- Mam wrażenie, że do tej pory działaliśmy trochę interwencyjnie, a chodzi o to, aby wyprzedać pewne fakty - przekonuje Adam Cieślak. - Jeśli zauważymy np. że jest potrzeba zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach, podejmijmy wcześniej odpowiednie działania, a nie dopiero wtedy, gdy podniesie się larum, że jest ich za mało.

Adam Cieślak jest przekonany, że dokument, który powinien być gotowy w przyszłym roku, będzie autentycznym wsparciem dla osób zarządzających oświatą. Dlaczego?

Reklama
Reklama

- Nie zleciliśmy tego żadnej zewnętrznej firmie, ale postanowiliśmy zająć się tym sami - tłumaczy. - Wszystkie dane zbiorą i przeanalizują ludzie, którzy dobrze znają realia naszej gminy. Poza tym chcemy włączyć, poprzez ankiety, jak najwięcej mieszkańców, których uwagi mogą okazać się bardzo trafne.      

a.bartniak@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (21)

 1. Ss

  22 listopada 2019 09:44

  System edukacji w Polsce

  System edukacji w Polsce oglupia nie uczy. Dzisiejsza młodzież jest pozbawiona logicznego myślenia. 

 2. Mama

  22 listopada 2019 10:40

  Pomysł ciekawy. Na sytuację w

  Pomysł ciekawy. Na sytuację w oświacie nakłada się wiele czynników. Najbardziej podstawowe jak brak dyscypliny na lekcji, hałas w klasie, oglądanie filmów niezwiązanych z tematem lekcji. Po bardziej złożone np. brak ustnych odpowiedzi, niewielka ilość zadań domowych, duża liczba zajęć lekcyjnych(38h tygodnoowo- tylko podstawa, nie ma możliwości uczestniczenia w dodatkowych zajęciach). Większość zadań opiera się na testach, dziecko nie uczy się wypowiadać, jest nastawione na schematyczne myślenie(czyli brak wyciągania wniosków). Idt.

 3. Xyz

  22 listopada 2019 10:41

  Jestem za przeprowadzeniem

  Jestem za przeprowadzeniem ankiet zwłaszcza przez rodziców nie tylko podstawówek ale i szkoł ponadpodstawowych,dzieciaki wychodząc z podstawówki mają świadectwo z paskiem idą do szkoły średniej i na semestr jest jedynka chyba coś nie tak z nauczycielem bo jak to możliwe ze na klasę 25 uczniów przeszło połowa ma ocenę niedostateczną z matematyki. Moim zdaniem jest to wina nauczyciela który nie potrafi nauczyć.

  • Nauczycielka

   22 listopada 2019 16:11

   Nie jest to wina nauczyciela

   Nie jest to wina nauczyciela , widocznie te dzieci nie powinny chodzić to szkoły średniej jeżeli mają takie oceny . Teraz wszyscy chcą maturę itp itd ale wszyscy się nie nadają !!Są kształceni na siłę bo co powie sąsiad, znajomi lub rodziną że moje dziecko będzie pracować np.w markecie . Ale co tacy ludzie wykształceni by jedli itp..gdyby nie zwykli pracownicy . Więc radzę dzieciom zmienić szkołę na branżową albo konkretnie niech się weźmie za naukę . Dużo ludzi krztałci na siłę dzieci a później i tak lądują w jakiejś fabryce jako fizyczni .!!!!!!!!!!!!

   • Racja

    22 listopada 2019 17:34

    W samo sedno.

    W samo sedno.

  • oas

   22 listopada 2019 21:42

   A ta druga polowa jakim cudem

   A ta druga polowa jakim cudem nie ma jedynki ?

 4. Haha

  22 listopada 2019 11:09

  Jacy nauczyciele takie wyniki

  Jacy nauczyciele takie wyniki 

  • asz

   22 listopada 2019 21:40

   Nauczyciel za twoje

   Nauczyciel za twoje dzieciatko sie nie anuczy

   • Rodzic

    26 listopada 2019 22:30

    Nauczyciel ma nauczyć dzieci,

    Nauczyciel ma nauczyć dzieci, powinien zadbać by w klasie były warunki do nauki(cisza na lekcji), ma TŁUMACZYĆ materiał i prowadzić lekcję a nie rozmawiać przez telefon, czy zajmować się swoimi sprawami.

 5. Listopad

  22 listopada 2019 12:18

  Prawda jest taka że dużą winę

  Prawda jest taka że dużą winę ponoszą dyrektorzy którzy źle dobierają nauczycieli. Spora część uczniów skarży się na co nie których nauczycieli w naszej gminie. Nawet skargi do dyrektorów nie skutkują zmianami. Zatem czy znajomości tych nauczycieli są na tyle mocne i ważniejsze niż dobro uczniów i ich wyniki? 

 6. Anonim

  22 listopada 2019 12:22

  proste: wprowadzić mundurki,

  proste: wprowadzić mundurki, zabrać telefony, robić testy na wszelkie używki i niestety pozwolić nauczycielom używać bata w szkole, no i zakaz malowania się, bo niektóre uczennice wyglądają jak by je z burdelu wyrwali

  • Kk

   22 listopada 2019 13:22

   Zgadzam się 

   Zgadzam się 

  • Tola

   24 listopada 2019 09:32

   To prawda.Wystarczy wejść do

   To prawda.Wystarczy wejść do jakiejkolwiek szkoły.Gówniary wymalowane I ubrane jak …..

 7. Klasy

  22 listopada 2019 12:45

  po 30 osób, czasami więcej…

  po 30 osób, czasami więcej….

 8. Rodzic

  22 listopada 2019 12:48

  Jaki dyrektor, taka szkoła i

  Jaki dyrektor, taka szkoła i sposób nauczania (Vide SP8).
  Przykre, ale prawdziwe.

 9. Ewelina

  22 listopada 2019 12:58

  Nauczyciele za mało zarabiają

  Nauczyciele za mało zarabiają. Nikt nie będzie wyrywał sobie rękawów za 4,5 tys. zł. Tyle potrafią zarabić dziewczyny co robią paznokcie.

  • Olo

   22 listopada 2019 15:40

   Przerzuć się na paznokcie. 

   Przerzuć się na paznokcie. 

  • Nauczyciel

   23 stycznia 2020 23:33

   4,5 tys. zł? Chyba z dwóch

   4,5 tys. zł? Chyba z dwóch etatów.

 10. Słaby

  22 listopada 2019 12:58

  Proszę policzyć ile dni w

  Proszę policzyć ile dni w roku szkolnym jest przez dzieci i nauczycieli faktycznie poświęconych nauce, bez wycieczek, kin, obchodów dni wszelakich, prób, egzaminów, itd… A podstawa programowa bez sensu, sztucznie coraz bardziej powiększana. Połowa podręczników w ogóle nie ruszona…

 11. CSW rodzic

  22 listopada 2019 13:10

  Dyrektor SP8 to najsłabsze

  Dyrektor SP8 to najsłabsze ogniwo tej szkoły,już dawno powinien być zmieniony.

 12. Jakata

  22 listopada 2019 14:49

  Prawdą jest to, że bardzo

  Prawdą jest to, że bardzo często dzieciaki się zwyczajnie nie uczą. Rodzice zapracowani, nie ma czasu ich kto dopilnować. Jak idę na wywiadówkę do syna, to krzyczą, że trzeba zadania domowe robić. A jak inaczej można sobie utrwalić materiał? Z lekcji można się dużo nauczyć, ale niestety trzeba powtarzać co było na zajęciach. 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Do wypadku w Kozłowie doszło wcześnie rano. Kierująca samochodem kobieta trafiła do szpitala.

Styl życia

To już niemal tradycja. Zmotoryzowane Mikołaje ze Świecia przygotowały niespodziankę dla dzieci. Spotkanie było nie tylko okazją do poczęstunku, ale także zrobienia wyjątkowego zdjęcia.

Wiadomości

Zapachy produktów sygnowanych marką Looks Yummy, stworzoną przez Agnieszkę Biesek ze Świecia, roznoszą się w coraz większej liczbie domów, mieszkań i biur w całej...

Wiadomości

Ten bieg wymaga siły, wytrzymałości i determinacji. Starszy aspirant Dawid Janus z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu uczestniczył w Maratonie Komandosa. Z sukcesem.

Wiadomości

Spadki temperatur są szczególnie uciążliwe - a mogą okazać się śmiertelne - dla osób bezdomnych, koczujących w trudnych warunkach. Niedawno już doszło do tragedii.

Wiadomości

Nocnym pościgiem za kierowcą zakończyła się akcja policjantów ruchu drogowego ze Świecia.

Styl życia

Dwudziestu wystawców zaprezentowało swoją ofertę na Jarmarku Mikołajkowym, który w niedzielę po południu odbywał się przed Parkiem Wodnym w Świeciu.

Wiadomości

Ponad 1500 kierowców zostało sprawdzonych w miniony piątek w ramach działań "Trzeźwy kierujący". Niektórzy kierowcy tego dnia pożegnali się z prawem jazdy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama