Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak sięgnąć po unijne pieniądze? Rozmawiali o tym samorządowcy, działacze i biznesmeni [zdjęcia]

Ponad 80 osób wzięło udział w czwartkowym spotkaniu dotyczącym funduszy europejskich, jakie będą dostępne do roku 2027. Do Wiąga (gmina Świecie) zjechali przedstawiciele 21 gmin obejmujących obszary dwóch lokalnych grup działania.

Udostępnij
fundusze-czolo1

Trwają przygotowania do realizacji działań w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej do roku 2027. Na razie opracowywane są przyszłe strategie, które powstają na podstawie prognoz uwzględniających potrzeby na danym terenie.

Aby skutecznie pozyskiwać unijne granty, trzeba przede wszystkim umiejętnie wpisać się ze swoimi planami w konkretne unijne wytyczne i oczekiwania. A te się zmieniają. Bez odpowiedniego rozpoznania może przepaść nawet najlepszy pomysł.

Jak tego unikać, opowiadali w czwartek w Wiągu koło Świecia zaproszeni goście z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego: Rafał Pietrucień, dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich i Bartosz Szymański, dyrektor Wydziału Koordynacji RLKS.

Reklama
Reklama

Zanim głos zabrali eksperci, przedstawicieli 21 gmin będących członkami Lokalnych Grup Działania Gminy Powiatu Świeckiego i Vistula - Terra Culmensis powitali burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski i Jerzy Wójcik, przewodniczący Rady Miejskiej w Świeciu. Dowodem rangi tego spotkania może być fakt, że obaj na dłuższą chwilę opuścili odbywającą się wtedy sesję rady miejskiej, aby spotkać się z gośćmi przybyłymi do Wiąga.

Jak przekonywał Rafał Pietrucień, w nadchodzącej perspektywie pozyskiwanie funduszy przez beneficjentów powinno być łatwiejsze. Większość formalności ma być załatwianych na poziomie LGD, co jest sporym wyzwaniem dla tych organizacji.

W remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiągu znaleźli się przedstawiciele bardzo różnych środowisk. Takich jak Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych czy biznesu, których reprezentował m.in. Jacek Chmarzyński, będący też radnym sejmiku województwa.

Reklama
Reklama

W nowej perspektywie działania Lokalnych Grup Działania będą się opierać przede wszystkim o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i Programu Wspólnej Polityki Rolnej.

W najbliższych latach premiowane mają być przede wszystkim działania kierowane do kobiet, dzieci i seniorów. Ponieważ na różnych obszarach występują różne problemy lub też inna jest ich skala, programy powinny być jak najlepiej dostosowane do potrzeb lokalnej społeczności.

O tych odmiennościach mówił m.in. Marcin Pilarski, prezes LGD Vistula - Terra Culmensis. Grupa ta zrzesza 10 gmin po drugiej stronie Wisły. Chociaż to najbliższe sąsiedztwo, okazuje się, że realia życia na tamtym terenie są nieco odmienne niż w przypadku powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

Grudziądz, Chełmno i ościenne gminy wciąż zmagają się z bezrobociem na poziomie 12 proc. To znacznie powyżej średniej województwa. Martwi też wysoki odsetek ludzi bez wykształcenia. Z kolei ci, którzy je uzyskali, często decydują się na zmianę miejsca zamieszkania.

Z kolei Zdzisław Plewa, prezes LGD Gminy Powiatu Świeckiego, zwrócił uwagę na zagrożenia mogące nieco pokrzyżować ambitne plany.

- Wszyscy wiemy, ile problemów przysporzyła nam pandemia - wspominał niedawne wydarzenia. - Teraz dodatkowo dochodzą zawirowania polityczne związane z wojną na Ukrainie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą one miały wpływu na naszą pracę.

Poniżej galeria zdjęć ze spotkania.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dobrze że zauważono

Dobrze że zauważono powiązanie biedy i bezrobocia z wykształceniem. Prośba do redakcji, więcej piszcie o sukcesach osiągniętych intelektem a mniej zachwycajcie się tępą siłą mięśni. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo