Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak żyć w cieniu komina, z którego potwornie kopci się przez cały rok?

- To staje się już nie do zniesienia - irytuje się Krzysztof Kowalczyk z Gruczna (gmina Świecie). - Sadze z komina piekarni są wszędzie, a Gminna Spółdzielnia udaje, że nie widzi problemu.

Udostępnij
piekarnia-gruczno

REKLAMA


Myślenie, że jak jest komin, to musi się kopcić, powoli przechodzi do lamusa. Przybywa osób, które mają odwagę powiedzieć otwarcie, że nie godzą się na takie sąsiedztwo. Jedną z nich jest Krzysztof Kowalczyk z Gruczna.

- Do tej pory dla świętego spokoju starałem się udawać, że nie widzę problemu - mówi mężczyzna mieszkający w sąsiedztwie piekarni Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska. - Jednak w tej chwili mam już tego dość. Całe podwórko jest nieustannie brudne od sadzy. Tak jest przez cały rok. Okna, samochód, meble ogrodowe, trzeba ciągle myć, żeby się nie wybrudzić. Pomijam już fakt, że dzieje się to w strefie parku krajobrazowego.
REKLAMA

Reklama
Reklama


Zdaniem Zenona Sawickiego, prezesa Gminnej Spółdzielni w Świeciu, problem jest, ale odczuwalny tylko chwilowo.  

- Dym powstaje głównie w chwili dokładania węgla do paleniska - tłumaczy. - Nie jest to wina starego pieca, ani tym bardziej brudnego komina, który jest systematycznie czyszczony - zapewnia.

Reklama
Reklama

Skąd zatem bierze się czarny dym unoszący się z komina całymi godzinami, a nie jak twierdzi prezes, tylko w momencie dokładania opału? Tego nie tłumaczy. Składa za to istotną deklarację.
REKLAMA

- Jeżeli w Grucznie będzie gaz, to natychmiast zmienimy sposób ogrzewania pieca - zapewnia.

Problem w tym, że nikt dokładnie nie wie czy i kiedy gaz ziemny pojawi się we wsi... Będziemy obserwować wspólnie z mieszkańcami - bo to nie tylko problem pana Krzysztofa - czy w najbliższym czasie komin piekarni nadal będzie wyrzucał z siebie chmurę ciemnego dymu i sadze.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
65 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Mogliby też się zająć apteką

Mogliby też się zająć apteką na przeciwko PKS. Jak zacznie kopcić to śmierdzi cały dzień. Okna nie można otworzyć bo dusi ten smród. Pranie wywieoszone na balkonie przechodzi tym „zapachem”. Ale oczywiście władza naszego miasta ma to w du**e. 

Stare miasto też nie lepsze.

Stare miasto też nie lepsze. Kopci jak z komina Batorego.

Ten komin jest taki brudny,

Ten komin jest taki brudny, że kominiarza nie widział przez 30 lat. A co do gazu w Gruicznie to wątpie, że w ogóle kiedyś będzie . Można założyc jakies filtry na tenkomin chciaż cos zrobic a nie tylko zdawkowe odpowiedzi słuchac.

Dom na Wodnej z folią na

Dom na Wodnej z folią na dachu, regularnie kopci tak że świata nie widać.Jeden dom a zatruwa obszar ok 2 km- zależnie od wiatru. Straż Miejska oczywiście nie jest skora do reakcji wręcz ich usprawiedliwia.

Gruczno to wieś która leży w

Gruczno to wieś która leży w dolinie i cały okres grzewczy to jeden potężny smog w Grucznie!  Ludzie się ,,przyzwyczaili do dymu” ale tak poważnie to choroby gardła,płuc i raki to norma. Przez wioskę od ponad 60 lat idzie nitka gazu ale jak do tej pory gazu nikt nie podłączył . Władze lokalne cienko działają.Chociaż gaz ziemny to najtańsze paliwo do pieca. Są wioski dużo miejsze i gaz ziemny mają. Pomyślmy przyszłościowo gaz już dla przyszłych pokoleń.

Panie Sawicki kończ Pan ten

Panie Sawicki kończ Pan ten cyrk i wyczyść komina 

Eggman się dusi

Eggman się dusi

W Świeciu nic lepiej,dymi

W Świeciu nic lepiej,dymi stare miasto,ul.świetopełka,mestwina. Urząd i straż miejska nic nie robią.

Jak dziadek byl piłkarzem to

Jak dziadek byl piłkarzem to.nikomu dym ani syf z komina nie przeszkadzał. Przecież mieszkacie tam od kilkudziesięciu lat i dopiero teraz przeszkadza gdy jest moda być Eko jak i super przykładamy. Sami też macie piec na węgiel tzw smieciucha. Najlepiej widać u kogoś A nie u siebie.  

Piekarnia z tym kopceniem to

Piekarnia z tym kopceniem to porażka w Grucznie to piekarnia GS nich sobie kupi piec na olej opałowy lub na gaz w butli i po temacie. Wioska ładna w doline i wiecznie zakopcona. A co sołtys na to? Może burmistrz coś zaradzi?

W końcu kiedyś trzeba zacząć

W końcu kiedyś trzeba zacząć dbać o powietrze w Grucznie a nie odkładać od lat na potem.

Przywieście TVN albo Polsat

Przywieście TVN albo Polsat to może coś się ruszy w temacie!?

Zamknąć bo kopci. Lepiej z

Zamknąć bo kopci. Lepiej z markietu, markietu nie kopci. Ludzie ogarnięcie się.

A gdzie wasz radny niech

A gdzie wasz radny niech działa poto chyba jest

Jak coś to się pisze na

Jak coś to się pisze na pucowanie komina A Pan Panie Krzysztof pucuj parapety 

Panie , w tej lokalizacji

Panie , w tej lokalizacji apartament to biorę w ciemno nawet z tym dymem z komina .  Proponuje intratna sumę . 

ciągle wydłubujemy  sadze z

ciągle wydłubujemy  sadze z materiału . 

Bardzo dobrze że ktoś

Bardzo dobrze że ktoś wreszcie odważył się poruszyć ten problem. GS nic nie zrobi jak się ich do tego nie zmusi.

A kiedy wreszcie ktoś zajmie

A kiedy wreszcie ktoś zajmie się sprawą hurtowni motoryzacyjnej na Hallera w Świeciu? Czym oni tam palą? 

W csw na gubalowie tez smrod

W csw na gubalowie tez smrod i straz miejska nic..gdzie te drony

UM powinno zająć się

UM powinno zająć się trucicielami, może im pomóc w zmianie pieca.

Jak nie to karać. A nie fundować disco polo.

W Grucznie ludzie powinni

W Grucznie ludzie powinni nosić maseczki już od 50 lat taki tam smog.

A gdzie radny……. bezradny

A gdzie radny……. bezradny? Sołtys,Burmistrz powinni zabrać się za ten komin i piec w piekarni GS.

Przeszkadza wam dym z komina

Przeszkadza wam dym z komina a ciepełko już niekoniecznie przeszkadza wam smrut z obory ale mięsko smakuje rośnie społeczeństwo kapusi idiotow i debili, piepsz one konfidenty palę węglem i będę palił nawet latem i gówno mi zrobicie lamusy pisowskie pojeeby

Ale węgiel z piekarni dobrze

Ale węgiel z piekarni dobrze się palił. 

zamknac w ch.uj ta piekarnie

zamknac w ch.uj ta piekarnie sie nie dziwie tez bym sie wkur.wil jak by mi kopcili caly rok syfem . 

pozdrawiam kk i nie daj sie frajerom z anonima 

Zróbcie jeszcze porządek z

Zróbcie jeszcze porządek z tymi świniami we wsi bo zapach jest odpychający i przeszkadza kulturalnym ludziom, Gruczniakom po babci.

Na dodatek grucznieńskie sądy

Na dodatek grucznieńskie sądy nie są wolne. Nie składajmy parasolek.

Gruczno jest w zacisznej

Gruczno jest w zacisznej dolinie i zawsze każdy dym i smród będzie rozchodził się po wsi i osiadał …to fakt ,ale to nie znaczy że nie można tego zmienić .Bo podobno świat idzie na przód a Gruczno? Czas na zmiany !!!

I taki pan Krzysztof rozpętał

I taki pan Krzysztof rozpętał III wojnę! w Grucznie,he,he dobre ,ale troche racji on ma.

W czym problem przecież

W czym problem przecież nosimy maseczki!

Proponuję zrobić ankietę

Proponuję zrobić ankietę wśród mieszkańców czy zamknąć drukarnię i sądzę ze 70% będzie za wtedy złożyć petycję do burmistrza bo nasza rada sołecka raczej nie zajmie stanowiska w tym temacie 

A może plantację

A może plantację

Gruczno trzeba przenieść w

Gruczno trzeba przenieść w inne miejsce ot i co!

Gratuluję panu Krzysztofowi

Gratuluję panu Krzysztofowi odwagi. Za chwilę wszyscy będą mu dziękowali, że piekarnia już nie kopci.

Co za bzdury z tym wiecznym

Co za bzdury z tym wiecznym oczekiwaniem na przyłącze gazu,  przecież istnieje cała masa innych źródeł energii, to nie średniowiecze. Najgorsze jest to że w piekarni spalają też śmieci z zaprzyjaźnionego sklepu GS-owskiego i recykling działa pełną parą. 90% osób mających kocioł na węgiel rozpala śmieciami i póki co nikt nikomu tego nie udowodni, gmina tłumaczy się że nie dysponuje środkami aby przeprowadzić badanie składu popiołu, które byłoby podstawą do nałożenia mandatu 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W środę po południu strażnicy miejscy ze Świecia dostali nietypowe wezwanie. Chodziło o wyciągnięcie z Wisły… orła. Ptak nie mógł wydostać się na brzeg...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama