Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Już od 1 stycznia mamy trzecie miasto w powiecie świeckim. Liczy 2700 mieszkańców

1 stycznia 2022 r. rozpocznie się nowy rozdział w historii Pruszcza. Miejscowość stanie się miastem. Co to oznacza dla mieszkańców? - Myślę, że z każdym kolejnym rokiem korzyści będzie coraz więcej - przekonuje Dariusz Wądołowski, jeszcze wójt, a od Nowego Roku pierwszy burmistrz Pruszcza.

Udostępnij
pruszcz

REKLAMA

W miniony czwartek Dariusz Wądołowski, wójt Pruszcza, odebrał w Kancelarii Premiera oficjalny akt nadania statusu miasta Pruszczowi. Tego dnia podobny dokument premier Mateusz Morawiecki wręczył jeszcze dziewięciu wójtom innych miejscowości w kraju. Od 1 stycznia 2022 roku wszyscy oni będą burmistrzami.  

Tym samym od 1 stycznia Pruszcz, po Świeciu i Nowem, stanie się trzecim miastem w powiecie świeckim.

Reklama
Reklama

Nie jest tajemnicą, że zmiana statusu Pruszcza, to w przeważającej mierze zasługa obecnego wójta oraz grupy radnych, którzy go w tym wspierali. Postawa mieszkańców była dość obojętna.
REKLAMA

Najlepszym tego dowodem były konsultacje w tej sprawie. Wprawdzie przeciwników zmiany było niewielu, ale entuzjastów też nie było widać. Udział mieszkańców w badaniu nastrojów był symboliczny. Mimo to, doprowadzono procedurę do końca. Jednak decydujące słowo należało najpierw do wojewody, a później do premiera. Wniosek zyskał akceptację.

Reklama
Reklama

Co to oznacza dla mieszkańców?

- Jeśli ktoś spodziewa się, że z dnia na dzień nastąpią jakieś spektakularne zmiany, to się zawiedzie - podkreśla Dariusz Wądołowski. - Jesteśmy na samym początku pewnego procesu, którego owoce poznamy za kilka, kilkanaście lat. Chcę jednak podkreślić, że wiele zmian, które dokonają się w niedalekiej przyszłości, nie miałoby szans na realizację, gdyby nie fakt, że Pruszcz będzie miastem.
REKLAMA

Reklama
Reklama

O co konkretnie chodzi? Jak argumentuje Wądołowski, Pruszcz zyska dostęp do pieniędzy zarezerwowanych dla miast. Dotyczy to zarówno środków pochodzących z Unii Europejskiej, jak i oferowanych w różnego rodzaju konkursach przez rząd. Po drugie, zostanie znacznie ułatwiony obrót ziemią.

- Skrócą się procedury związane z odrolnieniem gruntów - tłumaczy wójt. - Łatwiej będzie podzielić działki, co z kolei pozytywnie wpłynie na rozwój budownictwa mieszkaniowego, który w konsekwencji przyniesie wzrost liczby mieszkańców. Ta jest ważna, bo wpływa na wysokość podatków wpłacanych do gminnej kasy.

Po oddaniu do użytku drogi ekspresowej S5 dojazd do Bydgoszczy będzie zajmował kilkanaście minut. To znacznie mniej niż potrzeba na przebicie się z jednego na drugi kraniec Bydgoszczy. Jest niemal pewne, że szybko znajdą się chętni do osiedlenia się w Pruszczu, gdzie ziemia jest jeszcze względnie tania.
REKLAMA

Reklama
Reklama

W celu ułatwienia komunikacji z Bydgoszczą wójt podjął już rozmowy z PKP, mające doprowadzić do tego, że w Pruszczu będą zatrzymywały się także pociągi pospieszne.

- Gdybyśmy nadal byli wsią, takie pertraktacje skazane byłyby na porażkę - zaznacza wójt. - W przypadku miasta jest już inaczej. Nie mówię, że stanie się to w przyszłym roku, ale będziemy się usilnie o to starać.

Dowodem na to, że Pruszcz poważnie traktuje połączenie kolejowe jest jedna z ostatnich inwestycji. Z końcem roku budynek dworca kolejowego w Pruszczu zyskał nowy wygląd. Odremontowano zarówno poczekalnię, jak i jego elewację.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Co najważniejsze, pojawiły się toalety. Korzystanie z nich kosztuje 1 zł. Od dłuższego czasu obiekt jest monitorowany, co ułatwia utrzymanie porządku i w razie konieczności wyłapanie aktów wandalizmu. W poczekalni umieszczony jest alkomat, z którego można swobodnie korzystać.

- Obiecałem mieszkańcom, że budynek dworca kolejowego nie będzie straszył i myślę, że teraz nie musimy się już go wstydzić. Wykorzystaliśmy też możliwość uruchomienia publicznych toalet, co ułatwi życie osobom podróżującym. Tak jak i ciepła poczekalnia - mówi wójt Dariusz Wądołowski.

Wyremontowany dworzec w Pruszczu

Reklama
Reklama

Obecnie Pruszcz liczy 2,7 tys. mieszkańców. Największym pracodawcą jest prężnie działająca Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska, która ma sieć sklepów, piekarnię i masarnię.

Lista liczących się firm jest jednak znacznie dłuższa, tyle że większość z nich zlokalizowana jest w pobliskich miejscowościach. W sumie w całej gminie, w samym Pruszczu i na terenach wiejskich, zarejestrowanych jest około 700 podmiotów gospodarczych.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Wioska nie zasługuje żeby być

Wioska nie zasługuje żeby być miastem

Trochę większy niż PGR w

Trochę większy niż PGR w budyniu

Podwyżki,podwyżki mejza,

Podwyżki,podwyżki mejza, kukiz pis!!!!

Reklama

Tera my są pany miastowe!

Tera my są pany miastowe!

Nowe nie powinno być miastem.

Nowe nie powinno być miastem.

A Bagniewko kiedy będzie

A Bagniewko kiedy będzie maistem z metrem?

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

Pod koniec lipca powinien zakończyć się remont drogi powiatowej w Terespolu (gmina Świecie).

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo