Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama
Reklama

Wiadomości

Każdy z nas może mieć wpływ na stan atmosfery. To nie jest pusty slogan [zdjęcia]

„Przeciwdziałanie zmianom klimatu - Mamy mało czasu” pod takim hasłem przebiegał cykl prelekcji w ramach wydarzenia przygotowanego przez Lokalną Grupę Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.

Udostępnij
lgd-4

Ponad 60 osób wzięło udział w interesującym szkoleniu, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Osiu. Wydarzenie było poświęcone szeroko pojętej ochronie atmosfery. Zarówno w wymiarze ogólnoświatowym, jak i lokalnym.

O zmianach klimatycznych i czynnikach, które mają na nie wpływ, opowiadał Józef Malinowski, prezes Bractwa Czarnej Wody. Ocieplenie klimatu to już fakt, którego nikt nie podważa. W najbliższych latach będzie postępować pustynnienie wielu obszarów na kuli ziemskiej. Znaczna w tym „zasługa” współczesnego człowieka.
REKLAMA

Dawid Warzyński z Nadleśnictwa Osie przedstawił z kolei, na razie mało znaną, ideę leśnej gospodarki węglowej. W wielkim skrócie, jej celem jest magazynowanie szkodliwego dwutlenku węgla na obszarach leśnych. Już niebawem może to być bardzo dochodowa działka w gospodarce Lasów Państwowych.

Reklama
Reklama

Dbałość o środowisko to coś więcej niż moda. Staje się obowiązkiem. Pierwszym poważnym wyzwaniem, z którym trzeba się było zmierzyć przed kilkoma laty, było wprowadzenie segregacji surowców wtórnych. Zgodnie z unijnymi dyrektywami będzie ona podlegać coraz większym rygorom.

Unijne przepisy prędzej czy później dotkną nawet tych, którym wydaje się, że Bruksela jest bardzo daleko. Już od 1 września 2019 r. będzie obowiązywać zakaz palenia węglem brunatnym, miałem i niesezonowanym drewnem, od stycznia 2024 r. wejdzie w życie zakaz eksploatacji tzw. pozaklasowych kotłów grzewczych, a cztery lata później zakaz obejmie kotły grzewcze poniżej piątej klasy.
REKLAMA

Niestety, polskie miasta są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast w UE. Z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem rocznie umiera około 45 tys. osób, czyli ponad siedem razy więcej niż w wyniku biernego palenia.

Znaczący udział w tym mają właśnie piece opalane nie tylko kiepskim opałem, ale bardzo często także śmieciami, z których najwięcej szkód czynią tworzywa sztuczne. Pyły i gazy są emitowane do powietrza także w wyniku spalania w silnikach samochodowych oraz w energetyce i przemyśle. O pomiarach czystości powietrza prowadzonych w Osiu mówił Marek Lejk z Urzędu Gminy w Osiu. Pozwoliły one m.in. wyodrębnić miejsca, w których sytuacja wygląda najgorzej.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Okazuje się, że wpływ na to, co wydobywa się z komina ma nie tylko rodzaj opału, ale także to, jak rozpalamy ogień. Andrzej Kowalski, dyrektor GOK w Osiu prezentował korzyści płynące z palenia od góry. To całkowite przeciwieństwo typowego sposobu rozpalania. Okazuje się, że wpływa to nie tylko na jakość spalin, ale też pozwala obniżyć koszty ogrzewania i to nawet o 30 proc.  

Było to pierwsze takie szkolenie, ale z pewnością nie ostatnie. Wszyscy, którzy chcą podjąć się przygotowania podobnego spotkania, mogą ubiegać się o dofinansowanie na ten cel w Lokalnej Grupie Działania „Gminy Powiatu Świeckiego”.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tu nie ma co dyskutowac przy

Tu nie ma co dyskutowac przy kawce,znacznie większy efekt przyniesie akcja w postaci patrolu straży miejskiej. Niekiedy mozna spotkać tak gesty, czarny dym z komina, że ,,miasta nie widać,, Przyklad hotel Magdalenka-centrum miasta. 

Takie spotkanie przydałoby

Takie spotkanie przydałoby się w Świeciu.

pierdu..pierdu…palenie w

pierdu..pierdu…palenie w piecu szkodzi… jak se śmieciami napalisz to masz gówno nie ciepło…ale ferma świń w Buczku nie szkodzi? -samo zdrowie..i wiele innych „brudów”które nie są wynikiem poczynań osób indywidualnych tylko firm…

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Czytelnicy zastanawiają się, co wywożą ciężarówki wyjeżdżające od kilku dni z okolic stadionu świeckiej Wdy. Rozpoczęła się zapowiadana budowa krytego kortu i strzelnicy.

Wiadomości

Jeszcze kilkanaście lat temu można się było zastanawiać, kiedy powiat świecki przekroczy liczbę 100 tys. mieszkańców. Dziś już można o tym zapomnieć.

Wiadomości

Wyjście na zakupy zakończyło się dla mieszkanki Świecia pobytem w szpitalu i operacją. Pan Marian skontaktował się z naszą redakcją, aby podziękować dziewczynce, która...

Wiadomości

Policja zapowiada działania w powiecie świeckim od 31 października do 4 listopada. Ich głównym celem będzie zapewnienie użytkownikom dróg bezpiecznego dotarcia do celu podróży...

Styl życia

Koła gospodyń z powiatu świeckiego zajęły trzy pierwsze miejsca w konkursie kulinarnym „Dary lasu” zorganizowanym w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu.

Wiadomości

Październik został ogłoszony miesiącem świadomości zespołu Retta. Z tej okazji w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Świeciu odbyły się uroczystości, których celem było...

Reklama
Reklama

Wiadomości

Pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie Natalki z Laskowic zatacza coraz szersze kręgi. I to nie tylko w powiecie świeckim, bo tata dziewczynki wyruszył...

Co jest grane?

Po raz kolejny w kościele św. Józefa w Świeciu uroczystość Wszystkich Świętych poprzedzi Bal Świętych. Tradycyjnie bal poprzedzi przemarsz ulicami Marianek.

Wiadomości

Z pewnością ta inwestycja ucieszy wielu mieszkańców nie tylko osiedla Marianki. Właśnie powstają, długo oczekiwane, schody pozwalające szybko dostać się z ulicy Małcużyńskiego na...

Wiadomości

We wtorek w Urzędzie Gminy w Bukowcu trwały ćwiczenia strażackie pod nazwą "Ułan 2024".

Wiadomości

"Taki duży, taki mały może świętym być" - śpiewano dziś w kościele i na ulicach osiedla Mariaki w Świeciu. Już po raz kolejny parafia...

Wiadomości

Rada Miejska w Świeciu jednogłośnie poparła projekt uchwały w sprawie nadania nazwy rondu w pobliżu szpitala i straży pożarnej imienia Honorowych Dawców Krwi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie Natalki z Laskowic zatacza coraz szersze kręgi. I to nie tylko w powiecie świeckim, bo tata dziewczynki wyruszył...

Wiadomości

"Taki duży, taki mały może świętym być" - śpiewano dziś w kościele i na ulicach osiedla Mariaki w Świeciu. Już po raz kolejny parafia...

Wiadomości

Wśród zmarłych, których będziemy wspominać we Wszystkich Świętych są też osoby szeroko znane z działalności kulturalnej, społecznej i samorządowej.

Wiadomości

Po zapadnięciu zmroku cmentarze we Wszystkich Świętych rozświetlone są tysiącami zniczy. Światło na grobach jest znakiem pamięci o bliskich, których nie ma już wśród...

Wiadomości

Odwiedzając dziś cmentarze dociera do nas, jak kruche jest życie. Wprawdzie Wszystkich Świętych to uroczystość o charakterze religijnym, jednak w tym dniu wierzący i...

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Wideo

Prawie 90 uczestników zrzeszonych w trzech klubach seniora wzięło udział w drugiej edycji Senioriady w Świeciu.

Wideo

Chociaż to film dokumentalny, to emocje, jakie towarzyszyły realizowanym dziś zdjęciom, niczym nie różniły się od tych, jakie zapewne towarzyszyłyby przy kręceniu fabuły. Najmłodsza...

Wideo

W sobotę Świeckie Stowarzyszenie Motocyklistów Wataha świętowało 10-lecie działalności.