Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kiedy tracimy chęć do życia... Objawy, które powinny cię zaniepokoić

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. O tym, jak ją rozpoznać, dlaczego nie warto jej lekceważyć i w jaki sposób leczyć, rozmawiamy z psychologiem Mateuszem Karolewskim.

Udostępnij
Mateusz Karolewski: - W najgorszych, skrajnych przypadkach depresji mogą pojawiać się nawet myśli samobójcze

Pierwsze pytanie z tych stereotypowych - czy między depresją a smutkiem i brakiem sił na cokolwiek można stawiać znak równości?

Oczywiście, że nie. Trzeba różnicować depresję jako jednostkę chorobową od objawów, które mogą, ale nie muszą na nią wskazywać. Depresja sama w sobie jest pojęciem o wiele bardziej złożonym. Smutek jest naszą naturalną emocją, która może wystąpić w różnych momentach naszego życia, na przykład w związku z żałobą. To, że nie mamy na nic sił może natomiast pojawić się, gdy jesteśmy przemęczeni. Ważne, aby obserwować natężenie i długość trwania występujących u nas objawów.

Czym dokładnie jest depresja?

Reklama
Reklama

To pewna grupa zaburzeń psychicznych opisana w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD 10. Aby stwierdzić, czy mamy do czynienia z zaburzeniami depresyjnymi musimy zwrócić uwagę na trzy główne objawy. Pierwszy z nich to obniżenie nastroju. Drugi to anhedonia, czyli utrata zainteresowań i odczuwania przyjemności z rzeczy, które do tej pory wykonywaliśmy. Kolejny to brak sił i energii do wykonywania czegokolwiek oraz ogólne zmęczenie. Przy diagnozie powinny wystąpić co najmniej dwa z tych trzech objawów przez co najmniej dwa tygodnie.

Co w zachowaniu naszym i naszych bliskich powinno być niepokojące?

Oprócz tych objawów, o których mówiłem przed chwilą, zwracamy uwagę na wycofanie z kontaktów społecznych oraz relacji. Porzucenie aktywności, które wcześniej spontanicznie podejmowaliśmy, trudności w skupieniu uwagi czy zaburzenia snu - śpię za mało, nie mogę zasnąć lub śpię za dużo. Do tego dochodzą zaburzenia łaknienia, czyli objadanie się lub brak apetytu, a także zaniedbywanie siebie i otoczenia. W najgorszych, skrajnych przypadkach depresji mogą pojawiać się nawet myśli samobójcze.

Reklama
Reklama

Jak długo czekać z wizytą u specjalisty? Czy z depresją można w ogóle poradzić sobie samemu?

Ważne, aby nie odwlekać tego w czasie. Jeżeli zauważymy u siebie niepokojące objawy utrzymujące się przez dłuższy czas, warto jest skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, który oceni ich nasilenie oraz postawi właściwą diagnozę i zaproponuje właściwe leczenie farmakologiczne. Z postawioną diagnozą warto udać się także po pomoc do psychologa, którego oddziaływania terapeutyczne pomogą poradzić sobie z występującymi u nas trudnościami. Praca samemu z objawami, które nie zostały odpowiednio zdiagnozowane, może wydłużyć proces terapeutyczny.

Jakie osoby są najczęściej narażone na depresję?

Reklama
Reklama

Depresja może dotknąć każdego oraz w każdym wieku. Nasz, czasem niekoniecznie zdrowy, styl życia oraz sytuacje, na które często nie mamy wpływu najczęściej powodują zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych.

Co z osobami młodymi? Zauważa pan częste czy rzadkie przykłady depresji u dzieci i młodzieży?

Osoby młode, często w związku z oddziaływaniem mediów społecznościowych, diagnozują u siebie depresję, jednak nie zawsze jest to trafna diagnoza. Dużo częściej diagnozowaną jednostką chorobową u młodych osób są zaburzenia adaptacyjne bądź zaburzenia nastroju, najczęściej związane z nieprawidłowymi relacjami w środowisku szkolnym czy rodzinnym.

Reklama
Reklama

Jak wygląda samo leczenie i terapia? Na co zwracać uwagę?

W leczeniu, jak i w terapii bardzo dużą rolę odgrywa regularność. Ważne, aby osoba cierpiąca z powodu depresji zaufała specjalistom, którzy starają jej się pomóc i nie oczekiwała natychmiastowej poprawy. Proces terapeutyczny jest zazwyczaj długotrwały, wymaga cierpliwości, a czasem nawet kilkukrotnej modyfikacji stosowanych leków. Warto pamiętać, że przypisane przez lekarza leki należy brać według zaleceń w okresie przez niego wskazanym.

Zgodzi się pan ze stwierdzeniem że depresja jest chorobą cywilizacyjną?

Reklama
Reklama

Myślę, że tak. Chociaż najczęściej są to po prostu szeroko pojęte zaburzenia nastroju, to jednak bardzo dużo osób mierzy się z tymi zaburzeniami. Trzeba pamiętać, że wiele osób, które mijamy na ulicy lub znamy osobiście, często korzystają z pomocy specjalisty czy biorą leki, a nawet tego nie wiemy. Warto jest wykazać się empatią i zrozumieniem dla drugiego człowieka a w razie potrzeby skierować go po odpowiednią pomoc.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Szkoda ze jak ktoś prosi o pomoc to mają cie gdzieś

Czekam na terapię psychologiczną już 8 msc w kolejce- poradnia zdrowia psychicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Tyle się mówi o tym żeby zgłosić się po pomoc, a jak zgłaszasz się to jej nie ma.

W Centrum Zdrowia Psychicznego Empatia, które funkcjonuje w strukturach Wojewódzkiego Szpitala okres oczekiwania na wizytę u psychologa nie wynosi 8 miesięcy. Proszę o kontakt jeżeli Pan True Life twierdzi, iż przez 8 miesięcy nikt z Panem się nie skontaktował. Numer telefonu 508 802 067.

Reklama

Na depresję jedno z znajlepszych lekarstw to praca fizyczna.Sparawdzone.

Za robotę się weźcie to przejdzie

Politycy PiS „otworzyli” nowe centrum psychiatrii dla dzieci

Bez lekarzy, pielęgniarek i kontraktu z NFZ, za to z przecięciem wstęgi przez polityków PiS i poświęceniem przez proboszcza – tak „otwarto” nowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie

Placówka nie przyjmuje pacjentów, bo nie ma zapewnionego finansowania

Reklama
Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Grupa Saica osiągnęła porozumienie z Schumacher Packaging w sprawie nabycia jej polskiej spółki zależnej. Porozumienie obejmuje całą działalność niemieckiej firmy w Polsce, w tym...

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W piątek po południu doszło do groźnie wyglądającej kolizji na trasie S5 koło Świecia.

Styl życia

Historia zatoczyła koło. Po latach Festiwal Mocnych Brzmień im. Ryśka Bieńka znowu powrócił na plażę w Decznie. Gwiazdą tegorocznej edycji był włoski zespół Sadist.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Właśnie ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Osiu. Jego dotychczasowy szef żegna się z pracą.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkanka Świecia za namową osób podających się za pracownika banku i prokuratora wypłaciła gotówkę, po czym wpłaciła ją w bankomacie na wskazane rachunki.

Wiadomości

W połowie września odbędzie się druga edycja Świeckiego Festiwalu Piwa. Formuła ma być bardzo podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że będzie więcej muzyki...

Wiadomości

W tym tygodniu rozpocznie się monitoring sezonowej linii komunikacji miejskiej na trasie zamek-Deczno. Urząd Miejski w Świeciu zamierza sprawdzić, czy faktycznie jest potrzeba podstawienia...

Wiadomości

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Synoptycy zapowiadają dziś po południu w powiecie świeckim burze, ulewy i silny wiatr.

Wiadomości

Ponad 2,8 promila alkoholu w organizmie miał 46-latek, którego zatrzymali w Świeciu strażnicy miejscy. Kierowca zwrócił na siebie ich uwagę jadąc wieczorem samochodem bez...

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W czwartek po południu doszło do wypadku na drodze ekspresowej S5 koło Świecia.

Wiadomości

W nocy w Grucznie zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy trafili do szpitala.

Wiadomości

Pod koniec wakacji z posadą sekretarza gminy Świecie pożegna się Leszek Żurek, piastujący to stanowisko od kilkunastu lat. Wiadomo już, kto go zastąpi.

Wiadomości

Ponad 327 tys. zł wynosi tegoroczne dofinansowanie przekazane przez samorząd województwa na ochronę zabytków w powiecie świeckim. Największe wsparcie trafi do parafii.

Wiadomości

Oddział ginekologiczno-położniczy Nowego Szpitala w Świeciu podsumował pierwsze półrocze 2024 r. W lecznicy przyszło na świat 185 dzieci. Sporo mniej niż rok wcześniej.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo