Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

"Klasztorek" w wyjątkowy sposób będzie świętował 300-lecie poświęcenia kościoła

Finał uroczystości zaplanowano na 26 października. Tego dnia mija dokładnie 300 lat od konsekracji świątyni. Jubileuszowy rok postanowiono też uczcić minialbumem poświęconym kościołowi, konkursami w szkołach i przedszkolach oraz wyjątkową świąteczną bombką.     

Udostępnij
konsekracja-1

REKLAMA

Przygotowania do obchodów jubileuszu rozpoczęto wiele miesięcy temu. Ich pokłosiem jest m.in. starannie wydany minialbum poświecony kościołowi pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu.

Przedstawiono w nim detale i miejsca, które na co dzień są mało widoczne lub nawet zupełnie niedostępne, jak chociażby bardzo rzadko udostępniana zwiedzającym podziemna krypta. Wielu też po raz pierwszy będzie mogło zobaczyć zdjęcie kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Świeckiej. Oryginał spłonął w pożarze w 1902 r. Zastąpiono go zupełnie innym. Jest to kopia obrazu Rafaela Santi, która nie nawiązuje do wcześniejszego malowidła. Dlaczego tak postąpiono? To jedna z wielu zagadek czekających wciąż na rozwiązanie.
REKLAMA

Wikariusz ks. Grzegorz Worobiec prezentuje jubileuszową bombkę

O tym, że trwa jubileuszowy rok, dobrze wiedzą już przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. Ci pierwsi biorą udział w konkursie plastycznym. Starsi zmagają się w konkursie wiedzy o parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Jego finał zaplanowano na 22 października.

Cztery dni później, 26 października, odbędą się uroczyste obchody, których głównym punktem będzie msza z udziałem ks. biskupa Ryszarda Kasyny. Tego dnia zostanie także otwarta wystawa poświęcona historii zakonu bernardynów, z którym ściśle związana jest historia kościoła nazywanego przez świecian po prostu "klasztorkiem".
REKLAMA

Ciekawostką, której nie sposób pominąć, jest także okolicznościowa świąteczna bombka.

- Powstanie tylko 300 sztuk, które zostaną ponumerowane - wyjaśnia  ks. Grzegorz Worobiec, wikariusz parafii i jeden z inicjatorów obchodów.

Okrągła rocznica konsekracji jest doskonałym pretekstem do przypomnienia ciekawej historii "klasztorka" i zakonu bernardynów w Świeciu. W najbliższym czasie przedstawimy na ten temat cykl artykułów.  

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Ignacy

  6 października 2021 07:10

  Na fotce rzuca się w oczy

  Na fotce rzuca się w oczy „minimalizm”.

  • Ignasiu

   6 października 2021 08:57

   Boli Cie to ? Musisz mieć

   Boli Cie to ? Musisz mieć dość przykre życie jeśli jedyne co znajdujesz w drugim człowieku to wygląd.  Sam zapewne lepiej nie wyglądasz  i jedyne co ma wspólnego z minimalizmem to Twoja inteligencja  🙂 

   • Brawo

    6 października 2021 14:13

    Celna riposta!

    Celna riposta!

 2. ABCXYZ

  6 października 2021 08:59

  Klasztorek ma wspaniałą

  Klasztorek ma wspaniałą historię, fajnie że w taki sposób bedzie to przedstawione. Poza tym 300 lat to już kawał ładnego czasu  🙂 brawo dla organizatorów  🙂

 3. Metabo

  6 października 2021 11:05

  Piękny kościół. Fajna

  Piękny kościół. Fajna inicjatywa z celebrowaniem jubileuszu. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Wiadomości

Młody mężczyzna, który w niedzielę wieczorem utopił się w Jeziorze Żurskim był mieszkańcem Osia. Przyjechał do Polski w celach zarobkowych.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Reklama