Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kluczowy etap przebudowy świeckiego zamku [zdjęcia]

Niebawem rozpocznie się ważny etap odbudowy świeckiego zamku. Chodzi o murowanie gwiaździstych sklepień. To właśnie one zakryją betonowe stropy przywracając jednocześnie dawny wygląd wnętrza krzyżackiej warowni.

Udostępnij
remont-zamku-ortal-czolo

REKLAMA

Na przełomie lutego i marca zamknięto kolejny ważny punkt w harmonogramie odbudowy świeckiego zamku. Wykonano strop gęstożebrowy nad dawną kaplicą. Wyzwaniem była wysokość, bo strop znajduje się ponad 10 m nad posadzką kaplicy.

- Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy sklepień gwiaździstych w refektarzu - tłumaczy Sebastian Pilch, kierownik robót na zamku krzyżackim w Świeciu. - W pomieszczeniu tym powstało specjalne rusztowanie, po którym będziemy się poruszać podczas ich wznoszenia.

Wykuto zniszczone cegły w obrębie spływów sklepiennych, a także przemurowano zniszczone fragmenty murów zamkowych pomieszczeniu. Konsole kamienne, od których rozpoczynają się sklepienia gwiaździste, zostaną odtworzone.
REKLAMA

- Zostały z nich ściągnięte formy, na podstawie których w pracowni konserwatorskiej tworzone są ich odlewy – wyjaśnia Sebastian Pilch.

Jednym z kluczowych, nowych elementów nośnych, jaki się pojawił we wnętrzu zamku, jest żelbetowy szkielet ściany oddzielającej kapitularz od kaplicy. Trwa przemurowywanie wolnych przestrzeni z cegły. Całość zostanie na końcu pokryta tynkiem historycznym.
REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (3)

 1. Obserwator

  19 marca 2021 10:05

  Gdzie za czasów Zakonu

  Gdzie za czasów Zakonu Krzyżackiego była najbliższa cementownia?

  • Abc

   19 marca 2021 13:13

   W tunelu między zamkiem, a

   W tunelu między zamkiem, a Chełmnem, ale czekamy na jego odkrycie 😉

  • Kapitan

   19 marca 2021 18:45

   Na ul.Wodnej

   Na ul.Wodnej

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama