Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Korekty w projekcie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Co zmieniono?

Wykonawca zaproponował zmiany w konstrukcji stropodachu. Podobno w poprzedniej wersji na poddaszu nie zmieśiłyby się wszystkie urządzenia przesyłowe. Aneks do umowy już podpisano. Wójt jest przekonany, że zarówno ta korekta, jak i inne, wyjdą inwestycji na dobre.

Udostępnij
przed-warlubie-1

W ostatnim czasie na budowie przedszkola i żłobka w Warlubiu dał się zauważyć pewien przestój w pracach. Był on związany z negocjacjami dotyczącymi dość istotnych korekt w projekcie. Wykonawca, firma JPD Krupiński z Grudziądza, zaproponował istotne zmiany w konstrukcji stropodachu.

- Po dokładnej analizie okazało się, że w poprzedniej wersji poddasze nie pomieściłoby wszystkich urządzeń przesyłowych - tłumaczy Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie. - Na dachu będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Wykonawca zaproponował inne rozwiązanie konstrukcyjne dachu. Na dokonanie takiej korekty przystali zarówno projektant, jak i inspektor nadzoru.

Niektórym mieszkańcom Warlubia zapewne od razu przypomina się historia hali sportowej, gdzie również w istotny sposób zmieniono dach, co później stało się przyczyną poważnego sporu. W obydwu przypadkach jest ten sam wykonawca.

Reklama
Reklama

Jednak, jak przekonuje wójt, tym razem historia się nie powtórzy.

- Na razie firma JPD Krupiński nie dała powodów do narzekania i mam nadzieję, że tak już będzie do końca - zaznacza Eugeniusz Kłopotek. - Zmiana projektu to nic niezwykłego. Lepiej dokonać tego na tym etapie, niż potem się głowić, jak rozwiązać problem. Zwłaszcza, że przystał na to projektant.

Nie jest to jedyna zmiana. Projekt zakładał montaż głębinowych pomp ciepła. Prawdopodobnie jednak gmina zrezygnuje z nich na rzecz pomp napowietrznych.

Reklama
Reklama

- Wprawdzie ich skuteczność jest o około 20 proc. niższa, ale są za to znacznie tańsze - tłumaczy wójt. - Przypomnę tylko, że w oprócz pompy, w obiekcie będą też panele fotowoltaiczne oraz piec na pelet. Tak więc ta różnica w wydajności będzie w zasadzie bez znaczenia.

Harmonogram prac zakłada, że budowa zakończy się pod koniec tego roku. Kolejne miesiące upłyną na odbiorach i wyposażaniu przedszkola i żłobka. Otwarcie ma nastąpić po Wielkanocy przyszłego roku.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Już się zaczyna. Tańsze

Już się zaczyna. Tańsze zamienniki.. Gmina ma gaz ziemny a oni planują piec na pelet? To wszystko niestety nie wróży nic dobrego. 

Na nowej hali dach nadal

Na nowej hali dach nadal przecieka, na przedszkolu w komorsku tez podobno przecieka, na sali gimnastycznej w szkole w Warlubiu też przecieka to czy nie byłoby dziwne gdyby na nowym przedszkolu nie przeciekał?

Zaniżyli kosztorys aby wygrać

Naczelnik dostał lekcje od

Komu ten człowiek oczy mydli?

Komu ten człowiek oczy mydli? Fotowoltaika się nie zmieści, a to dobre. Spójrzcie na przetarg jakie różnice były w ofertach. Na czym maja zaoszczędzić tyle milionów? 

Piec na pelet? Kto to

Piec na pelet? Kto to wymyślił? Czy to te słynne doradczynię zza Wisły?

Tak się zastanawiałem ile

Tak się zastanawiałem ile trzeba będzie czekać aż się odezwą PiS-owskie trole. Nie za długo. Już szczekają. Nie wysilajcie się nic to wam nie da, pozycja pana wójta jest mocna.

Chyba Krzyś zaczął działać.

Chyba Krzyś zaczął działać.

Jego metody i gospodarnych.

Kto da sobie taki kit wcisnąć

Kto da sobie taki kit wcisnąć. Firma wie lepiej od projektanta? 

Jak myślicie dlaczego wójt

Jak myślicie dlaczego wójt wrócił do Warlubia naiwniaczki?

Zastanawia mnie jedno. Jakie

Zastanawia mnie jedno. Jakie będzie wytłumaczenie samorządu w momęcie, gdy po skonsumowaniu oszczędności wynikających z zamienników, wykonawca zgłosi roszczenie o zwiększenie wynagrodzenia? Taka możliwość jest bardzo prawdopodobna. To jest klasyczne podejście do inwestycji, przy niedoszacowaniu oferty (zamierzonym lub nie zamierzonym). Życzę powodzenia mieszkańcom Warlubie.

Co nam jeszcze zafunduje ta

Co nam jeszcze zafunduje ta władza? We wtorek w Płochocinie odbyło się zebranie mieszkańców Płochocina o Płochocinka odnośnie budowy w naszej gminie przemysłowej fermy kur. W Dobrczu mieszkańcy na to nie pozwolili to teraz tutaj chcą nam zafundować fetor, muchy, choróbska, zniszczone drogi, utratę wartości nieruchomości i  ptasie grypy w pakiecie. Czyje interesy reprezentuje wojt? W jakim celu jezdzi z inwestorem na spotkania z sołtysem Płochocina? Dlaczego rada nie podejmuje uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu żeby to zablokować? Za kilka miesięcy będzie już za późno na jakiekolwiek działania. 

Jakie błoto na tej budowie…

Jakie błoto na tej budowie…. 

Ale konkretnie to zmiana z

Ale konkretnie to zmiana z jakiej konstrukcji na jaką?

Bo jak np: ze stropu żelbetowego i nad nim dachu z drewna zamiana na wiązary drewniane to gruby wał na korzyć wykonawcy.

Generalnie zmiany są dopuszczalne o ile zgodzi sie na to konstruktor i to podpisze i oczywiscie po uwzglednieniu porównywalności kosztów. Inaczej jak stosujemy tanszą technologie to róznica musi być rozliczona.

To są pubbliczne pieniadze a publiczne znaczy NASZE!!

Władzy trzeba patrzeć na recę i władza musi się nam ładnie rozliczać ze swoich działań.

A gdzie wpis zatroskanej, co

A gdzie wpis zatroskanej, co tam się nie podobało? 

Warlubie zastąpić trzeba

Warlubie zastąpić trzeba nazwa Ciemnogród 

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Jeżewie kierowcę, który przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o 64 km. W namierzeniu pirata drogowego pomogli mieszkańcy.

Biznes

Od połowy 2023 r. trwa generalna rozbudowa zakładu firmy Haber w Dzikach koło Świecia.

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim Zmarłego Zdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyStowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej„Inkubator Przedsiębiorczości” Udostępnij

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Tego się chyba nikt nie spodziewał. - Wszystkie oferty przekroczyły o kilka milionów sumę zabezpieczoną na dokończenie budowy przedszkola - ubolewa wójt gminy Warlubie....

Wiadomości

Wyrazy głębokiego współczuciaRodzinie i Bliskim ZmarłegoZdzisława Lintowicza składająZarząd i PracownicyLokalnej Grupy Działania "Gminy Powiatu Świeckiego" Udostępnij

Wiadomości

W Terespolu Pomorskim w gminie Świecie trwa ostatni etap prac związanych z budową wiaduktu na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Świecie z Tucholą.

Wiadomości

Jedni nazywają go Kamieniem św. Wojciecha, inni Diabelskim Kamieniem. Bez względu na genezę nazwy, stanowi sporą atrakcję turystyczną w powiecie świeckim. Wdecki Park Krajobrazowy...

Biznes

Po trudnym dla samochodów okresie zimowym, warto pomyśleć o dokładnym odkurzeniu i kompleksowym myciu. Mało gdzie potrafią zająć się tym z taką pasją, jak...

Wiadomości

W miniony weekend dwóch kierowców zostało zatrzymanych przez policję dzięki reakcji świadków. Niechlubny rekordzista miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wiadomości

Wiadomo już, ilu zastępców będzie miał burmistrz Świecia i kto nimi zostanie. Ustaliliśmy też, kto będzie starostą i wicestarostą powiatu świeckiego.

Wiadomości

Policjanci z komendy powiatowej w Świeciu wspominali w piątą rocznicę śmierci młodszego aspiranta Adama Łobockiego, który zginął na służbie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama