Chodzi o osoby, u których wykryto infekcję po przeprowadzeniu testów. Wielu ekspertów uważa jednak, że faktyczna liczba zakażonych w porównaniu z oficjalnymi danymi w Polsce może być nawet dziesięć razy większa.
Dlaczego? Bo nie obejmują one osób, od których nie pobrano wymazów do badań laboratoryjnych lub przechodzą koronawirusa bez większych perturbacji, jak przeziębienie, lub wręcz bezobjawowo. Mogą jednak zarażać innych.
Gdyby te same kryteria co do faktycznej ilości zakażonych odnieść do powiatu świeckiego, otrzymalibyśmy dość zatrważające liczby, sięgające nawet 15 tys. osób. To 15 proc. ludności powiatu.
REKLAMA
Według informacji podanych w niedzielę 15 listopada przez urząd wojewódzki, liczba mieszkańców z koronawirusem wzrosła u nas do 1581. Jeszcze pod koniec września było ich tylko nieco ponad 60. To najlepiej pokazuje dynamikę zakażeń w naszym powiecie.
- W województwie kujawsko-pomorskim wirusem SARS-CoV-2 zaraziły się kolejne 1723 osoby. Odnotowaliśmy 32 zgony, w tym 10 u osób z chorobami współistniejącymi – poinformował w niedzielę Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody.
To dużo, bo w ostatnim tygodniu, czyli między 9 a 15 listopada, liczba zakażonych wynosiła ok. 800-1300 dziennie. Wytłumaczenie jest dość proste. O ile w poprzednich dniach przeprowadzano w województwie kujawsko-pomorskim od nieco ponad 2 do nieco ponad 3 tys. testów, o tyle w ciągu ostatniej doby wykonano ich 4,3 tys.
REKLAMA
W powiecie świeckim wskaźnik zakażeń wahał się w ostatnim tygodniu w granicach 40-65 nowych przypadków dziennie (tylko raz były tylko 23). To dużo mniej niż rekordowy 7 listopada, kiedy stwierdzono u nas 117 zakażeń.
Liczba mieszkańców powiatu, którzy zmarli w Nowym Szpitalu na koronawirusa, wzrosła do 14.
- To osoby zarejestrowane przez Urząd Stanu Cywilnego w Świeciu. Dane nie obejmują mieszkańców naszego powiatu, którzy zmarli w szpitalach w Grudziądzu czy Bydgoszczy – wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.
REKLAMA
Do 7 listopada na Covid-19 zmarli trzej mieszkańcy Laskowic w wieku 70, 82 i 85 lat, 90-latek z gminy Drzycim, 83-latek z gminy Lniano, dwaj mieszkańcy gminy Świecie w wieku 57 i 76 lat i 74-latek z gminy Osie.
Między 8 a 13 listopada zmarło kolejnych sześciu mieszkańców: 75-letnia mieszkanka Świecia, 69-latek z gminy Świekatowo, 76-latka z gminy Warlubie oraz trzej mieszkańcy gminy Bukowiec: kobieta w wieku 82 lat i dwaj mężczyźni w wieku 72 i 85 lat.
Prawie 2 tys. osób jest na kwarantannie, najwięcej od początku pandemii. Zdecydowana większość odbywa ją w domach, prawie czterdziestu w miejscu zbiorowej kwarantanny w Terespolu Pomorskim.
REKLAMA