Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Kto posprząta ten bałagan pod Świeciem? Firma się ociąga, więc gmina wszczęła postępowanie

Tony gruzu zalegają na działce w Wiągu (gmina Świecie) w pobliżu budowanej trasy S5. Lokalni przedsiębiorcy skarżą się, że gnieżdżą się tam szczury i myszy, które przedostają się na teren ich firm. Mimo upomnień ze strony gminy, dzierżawca działki nadal nic z tym nie robi.

Udostępnij
gruz-z-wiagu-2

REKLAMA

W przeciwieństwie do składowiska odpadów w Wielkim Konopacie, o którym pisaliśmy kilkakrotnie, w przypadku nielegalnego wysypiska w Wiągu koło Świecia, skala problemu jest prawdopodobnie mniejsza. Wiadomo, kto za to odpowiada i gmina ma kontakt z firmą, która przyjęła odpady. Zupełnie inaczej niż na Vistuli, gdzie nie ma z kim rozmawiać poza prawnikami, a starostwo zainterweniowało dopiero po informacji od miasta.

Reklama
Reklama

Na działkę w Wiągu zwieziono około cztery lata temu gruz z rozbiórki domów i budynków gospodarczych, które znajdowały się na terenie budowy trasy ekspresowej S5. Są tego tony, ale ile dokładnie, trudno określić, bo w tym czasie góra cegieł, pustaków i betonowych płyt pokryła się ziemią, na której wyrosły trawa i krzaki.
REKLAMA


Jak ustalilło Extra Świecie, działka należy do prywatnych osób, które wydzierżawiły ją przedsiębiorcy z Sulnowa. Przyjmował on gruz od włoskiej spółki Impresa Pizzarotti, ówczesnego wykonawcy trasy S5. Po zmieleniu gruz używany jest jako kruszywo do utwardzania dróg. Biznesmen liczył zapewne na dobry interes, nie wiadomo jednak, dlaczego nic z tym nie zrobił przez kolejne cztery lata.

Inna sprawa, że nie wystąpił o pozwolenie do starostwa, więc składowisko jest nielegalne.

Reklama
Reklama

Gruz pochodzi z budynków, które rozebrano podczas budowy trasy S5

- W czasie, kiedy rozpoczynano budowę trasy ekspresowej w naszej gminie było kilkanaście takich tymczasowych składowisk gruzu, ziemi i asfaltu – wyjaśnia Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Trudno wymagać, abyśmy kazali natychmiast to usuwać, bo to normalne przy inwestycji na tak wielką skalę. Wszystkie te składowiska zostały zresztą po pewnym czasie usunięte przez wykonawców, poza tą jedną, która znajduje się na prywatnym terenie – zaznacza wiceburmistrz.
REKLAMA


W maju tego roku jeden z przedsiębiorców z Wiąga powiadomił Urząd Miejski w Świeciu o zalegającym od lat gruzie w pobliżu jego firmy. Skarżył się, że gnieżdżące się w nim szczury i myszy przedostają się na teren jego firmy. Urząd wyjaśnia, że wcześniej o tym nie wiedział, bo trudno, aby miał wiedzę na temat tego, że składuje się coś nielegalnie na wszystkich polach, łąkach i nieużytkach czy na jednej lub dwóch z paru tysięcy posesji i działek w gminie.

Reklama
Reklama

- Musielibyśmy mieć armię kontrolerów – tłumaczy Paweł Knapik.

W takim przypadku zwykle reaguje się po sygnale od mieszkańców. Trzeba przyznać, że w sprawie Wiąga zadziałano dość szybko.

- Sprawdziliśmy, do kogo należy teren, kto go dzierżawi i przeprowadziliśmy na miejscu wizję lokalną. 21 maja spotkaliśmy się z przedsiębiorcą i spisaliśmy protokół, w którym zobowiązał się, że zlikwiduje nielegalne wysypisko do 30 września – informuje Aleksandra Arczyńska-Lisek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świeciu.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Gmina przeprowadziła 4 października kontrolę, która wykazała, że gruz nadal leży w najlepsze tam, gdzie do tej pory. Nie ubyła ani jedna tona.

- Wobec przedsiębiorcy oraz właścicieli nieruchomości zostało więc wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie składowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym – wyjaśnia Aleksandra Arczyńska-Lisek.

Reklama
Reklama

Jak zapowiada kierownik, dalsze czynności gminy będą polegały na wydaniu rozstrzygnięcia w formie decyzji, nakazującej pozbycia się odpadów w wyznaczonym terminie oraz ze wskazaniem sposobu ich usunięcia.
REKLAMA


Jeśli przedsiębiorca nadal nie uporządkuje terenu, grozi mu grzywna, obciążenie kosztami w przypadku usunięcia odpadów przez gminę, a jeśli i to nie pomoże - egzekucja komornicza. Zgodnie z ustawą o odpadach, gminy mają obowiązek usunięcia nielegalnych składowisk, czy to się podoba wójtom i burmistrzom, czy nie (a biorąc pod uwagę koszty, na pewno to drugie).

- Wierzę, że dojdzie do polubownego załatwienia sprawy i przedsiębiorca nie będzie ryzykował sankcji finansowych, jakie mogą go spotkać. Będziemy w tej kwestii zdecydowani – podkreśla wiceburmistrz Paweł Knapik.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (20)

 1. Mieszkaniec

  21 października 2021 16:03

  W sumie to nawet generalna

  W sumie to nawet generalna dyrekcja dróg krajowych, która odpowiada za budowę s5 powinna się tym zająć skoro gruz pochodzi z ich inwestycji. Takich pagórków jest jeszcze kilka jak się jedzie dalej w kierunku Bydgoszczy. 

 2. ola34

  21 października 2021 16:10

  Dużo gorszym problemem są

  Dużo gorszym problemem są śmieci w lasach, na łąkach itp. Niby tego mniej jednostkowo, ale wszędzie pełno. Za wyrzucanie śmieci powinny być naprawdę srogie kary.

  • ekolog

   21 października 2021 19:45

   Od długiego czasu przy

   Od długiego czasu przy ścieżce rowerowej do Gruczna leży sterta eternitu i nikt tym się nie interesuje. Napewno widzi to masę ludzi a napewno Straż Miejska która kilkadziesiąt razy tędy przejeżdża i nic 

  • kama

   23 października 2021 17:32

   dlaczego dużo gorszym, skoro

   dlaczego dużo gorszym, skoro są składowane nielegalnie to jest to wbrew przepisom prawa, ktoś wziął za to kasę to niech teraz to uprzątnie

 3. Wszechwiedzy

  21 października 2021 16:25

  Dzwońcie do syla recliking

  Dzwońcie do syla recliking staszek napewno w tym palce mieszał 

 4. do urzędników

  21 października 2021 16:57

  A co z gruzem między Wozownią

  A co z gruzem między Wozownią a Mrówką ? Do kogo on należy? Nikomu to nieprzeszkadza ????  Wstyd .Inwestycja zrobiona ,a gruz leży…

  • gemi

   21 października 2021 16:59

   Prawda. Wszyscy mają to w d..

   Prawda. Wszyscy mają to w d….

 5. Hmm

  21 października 2021 17:15

  Pewnie Stacha to jest haha

  Pewnie Stacha to jest haha

 6. Kizio

  21 października 2021 18:40

  Dajcie właścicielowi od razu

  Dajcie właścicielowi od razu 10mln to bez problemu posprząta

 7. antek

  21 października 2021 18:57

  nie zdziwie sie jeżeli znowu

  nie zdziwie sie jeżeli znowu zapłacą za to podatnicy

 8. pracownik elektryk

  21 października 2021 22:33

  na teren byłych odstojników

  na teren byłych odstojników po cukrowni przy ul. Wodnej od kilku lat zworzony był i jest nadal syf z całej nie tylko gminy i jakoś nikomu to nie przeszkadza że teren sąsiaduje z rzeką Wdą. Pewnie dlatego że od czasu do czasu że odpady są przykrywane kolejnymi warstwami ziemi. w niespełna 10 lat podniósł się o ponad 5m. Tak więc proszę o interwencję w tej sprawie!!! No chyba, że w naszym mieście są ludzie których się nie tyka z uwagi na wysoki stan majątkowy…

 9. Filozof

  21 października 2021 22:53

  Ręka rękę myje

  Ręka rękę myje

 10. Anonim

  22 października 2021 07:16

  To co gruzu na prywatnej

  To co gruzu na prywatnej działce trzymać nie wolno???

  • Piotrunia

   22 października 2021 12:42

   Myślę, że w takiej ilości to

   Myślę, że w takiej ilości to chyba nie bardzo 😉

  • Swieciak

   23 października 2021 17:14

   Czytaj uważnie, to nie jest

   Czytaj uważnie, to nie jest czysty gruz tylko zwiezione wszystkie odpady z wyburzeń domów, a to już są odpady i wymagane do tego pozwolenia 

 11. youri

  22 października 2021 16:46

  Dzialka prywatna wiec moze

  Dzialka prywatna wiec moze sobie trzymac co chce ..Proponuje sprawdzic scieki ktore Mondi wpuszcza do Wisly i co wypuszcza ze swojego kominka.

  • xxx

   22 października 2021 16:58

   Akurat ścieki i kominki na

   Akurat ścieki i kominki na bierząco monitorowane są przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

  • Swieciak

   23 października 2021 17:19

   „Ignorantia legis non excusat

   „Ignorantia legis non excusat” nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem) redukując twoj komentarz „nikt nie może usprawiedliwiać swoich działań lub zaniechań tym, że nie zna przepisów prawa”

 12. Pusia

  22 października 2021 21:40

  No i ja myślę że ta kupka

  No i ja myślę że ta kupka śmieci na Vistuli to pikuś w porównaniu z tym co w ciągu ostatnich lat zakopano nad rzeką Wda na terenach po cukrowni. Nawet gleboko kopać nie trzeba. W tym roku z pobliskiej firmy elektrycznej były tam zwozne i zakopywane betony od słupów które cale były posmołowane. Jak cukrownia była sprzedana odstojniki były puste. Tam są tysiące metrów różnych odpadów skrupulatnie co jakiś czas zasypywane!

 13. Do Pusia

  24 października 2021 06:05

  Nos w sos. Zajmij się swoimi

  Nos w sos. Zajmij się swoimi sprawami a nie cudzymi. Ja tobie do garnków nie zaglądam więc i ja sobie nie życzę zebys wchodził zbrudnymi buciorami w czyjeś życie. No bo masz swoje życie? Czy tylko potrafisz zyc czyims zyciem?

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Zdaniem prezesa Wisły Gruczno Mariusza Przesmyckiego, Wda Świecie jest faworyzowana przy podziale dotacji na kluby sportowe. Nie zgadza się z tym Krzysztof Kosecki, prezes...

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę zaginął 15-letni Szymon Włoch ze Świecia. Na szczęście mamy dobrą wiadomość.

Wiadomości

Na pocztę elektroniczną komendanta powiatowego policji w Świeciu wpłynął niecodzienny e-mail.

Wiadomości

Trzy jednostki OSP gasiły pożar budynku gospodarczego w Milewku (gmina Nowe).

Wiadomości

Dzień Myśli Braterskiej to święto jedności i przyjaźni. Harcerze z pięciu gmin powiatu, zarówno ci najmłodsi, jak i seniorzy, świętowali w sobotę podczas spotkania...

Wiadomości

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Świeciu radni podejmą decyzję w sprawie udzielenia pomocy finansowej powiatowi świeckiemu. Dotyczy ona modernizacji drogi w Terespolu Pomorskim.

Wiadomości

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie miał kierowca traktora zatrzymany przez policję.

Wiadomości

Czy Sebastian Krupa będzie poważnym konkurentem dla Marka Topolińskiego, obecnego wójta gminy Świekatowo? Przekonamy się o tym podczas wyborów samorządowych 7 kwietnia.

Styl życia

W piątek wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu "Drzewo Roku Ziemi Świeckiej 2023". Główną nagrodę otrzymała Kaja Silarska, która zgłosiła do konkursu dąb Graf...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama