Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Kunszt ekipy remontującej świecki zamek widać z każdym kolejnym miesiącem [zdjęcia]

Obecnie ekipę remontującą zamek zajmują dwie sprawy: tynkowanie sklepień gwiaździstych w refektarzu oraz budowa podpór w kaplicy. Tam również pojawią się wspaniałe sklepienia.

Udostępnij
zamekczolo

Po naszym pierwszym artykule, w którym pokazaliśmy mistrzowskie odtworzenie średniowiecznych sklepień, pojawiły sie głosy, że szkoda przykrywać tynkiem tak kunsztowne wykonanie. Wymaga tego jednak historyczna prawda. W czasach krzyżackich też tak robiono.

O tym, w jaki sposób zostały wykonane sklepienia, będą przypominać żebra sklepienne, które nie zostaną pokryte zaprawą. Będzie ona nanoszona w taki sposób, aby przypominała tynki wykonywane kilkaset lat temu.

- Nie będą one idealnie gładkie, jak robi się to dziś - tłumaczy Sebastian Pilch, kierownik robót na świeckim zamku. - Wprawne oko będzie mogło dostrzec pewne nierówności. Tak ma być. Oczywiście będą one niewielkie, ale od razu uprzedzam o tym, aby w przyszłości ktoś nie pomyślał, że nie chciało nam się zrobić tego dokładniej - śmieje się.

Wolne od jasno-szarego tynku pozostaną tylko żebra sklepienne wykonane z kształtek odtworzonych na podstawie zachowanych fragmentów.

Równolegle z pracami tynkarskimi, w miejscu dawnej kaplicy, trwa budowa drewnianych podpór, które posłużą jako wsparcie dla przyszłych sklepień gwiaździstych, niemal identycznych, jak te w refektarzu, gdzie 600 lat temu rycerze zakonni jadali posiłki.

- Dzięki doświadczeniu zdobytemu podczas budowy pierwszego zestawu podpór, teraz prace przebiegają bardzo szybko - mówi z satysfakcją Sebastian Pilch.

Niestety, nie można wykorzystać żadnego z użytych wcześniej fragmentów, bo odległości między ramionami są inne. W kaplicy również efektowne sklepienia zakryją żelbetowy strop na zawsze maskując wielką i skomplikowaną pracę wykonaną przez fachowców z bydgoskiej firmy Kontbud.

Przebudowa świeckiego zamku rozpoczęła się wiosną 2020 r. Zakładano, że pierwszy etap zakończy się w grudniu ubiegłego roku, ale ostateczny termin ustalono na połowę listopada tego roku.  

- To zupełnie nowe wyzwanie. Nie co dzień prowadzi się tak ogromny zakres prac w średniowiecznej warowni. Duża częśc prac wykonywana w pierwszym etapie przenika się z tym, co miałoby być zrobione w drugiej fazie robót. Postanowiliśmy więc połączyć obydwa etapy i stąd przesuniecie terminu - powiedział Extra Świecie Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Pierwszy etap zakłada m.in. remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego oraz odtwotrzenie sklepień. Drugi - remont dachu, który będzie dwuspadowy i pokryty dachówkami oraz montaż przyściennego podnośnika dla osób niepełnosprawnych.

Na zamkową wieżę dostaniemy się kręconymi schodami po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy. Po przebudowie, na zamek przeniesie się Izba Regionalna Ziemi Świeckiej, powstaną sale wystawowe, zabytek będzie też miejscem koncertów.

Oprócz tego wokół zamku powstanie rozległy teren pełen zieleni, z placem zabaw, alejkami, ławkami, ścieżkami rowerowymi. Miasto chce, aby stał sie miejscem rektreacji, wypoczynku i imprez plenerowych.

Pierwszy etap przebudowy będzie kosztował ponad 6,7 mln zł, ale miasto dostało na ten cel blisko 2,5 mln zł unijnej dotacji.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (15)

 1. Tadzin

  8 kwietnia 2022 09:40

  Leganco

  Leganco

 2. Świeciak

  8 kwietnia 2022 10:21

  Wspaniała robota, szacun.

  Wspaniała robota, szacun.

 3. Piotr z Marianek

  8 kwietnia 2022 10:33

  Nie ukrywam, jestem pod

  Nie ukrywam, jestem pod wrażeniem. Można powiedzieć, że wychowałem sie na tym zamku. Każdą okazję wykożystywało się za dzieciaka by czmychnąć na zamek, a juz o późniejszych „nocnych śpiewaniach” to legendy kursyją.

  • Anonim

   8 kwietnia 2022 20:29

   To widać uciekało się z

   To widać uciekało się z lekcji polskiego

 4. DAR

  8 kwietnia 2022 11:04

  Wyszło świetnie, nie mogę się

  Wyszło świetnie, nie mogę się doczekać żeby zobaczyć efekt na żywo.

 5. Świeciun

  8 kwietnia 2022 11:18

  Majstersztyk. Brawo dla

  Majstersztyk. Brawo dla wykonawców.

 6. Ciotka Klotka

  8 kwietnia 2022 12:20

  To od kiedy będzie można

  To od kiedy będzie można zobaczyć?  Już się nie mogę doczekać!!!

 7. Świeciak 72+

  8 kwietnia 2022 13:11

  Jestem mile zaskoczony

  Jestem mile zaskoczony brakiem wpisów zamieszczanych, przez wiecznie „debilnych „narzekaczy”. Gdzie jesteście? Czyżby natura wezwała was na swoje drzewa?

  • Maryjan

   8 kwietnia 2022 14:49

   Jeszcze siedzą w szkole.

   Jeszcze siedzą w szkole.

  • Zygmunt G. 74+

   8 kwietnia 2022 20:24

   Znudziło mi się narazie

   Znudziło mi się narazie narzekanie , chodzę do kościoła . Wybrałem też piękną trumnę i miejce na cmentarzu .Podam też starej flaka do japy .

 8. Anonim

  8 kwietnia 2022 17:50

  a skąd wiedzą jakie i gdzie

  a skąd wiedzą jakie i gdzie były te sklepienia? Urlich von Junginen zaniósł rysunki techniczne do starostwa jak prosił o zgodę na budowę w XIVw?

  • Zdziwiony

   8 kwietnia 2022 19:47

   Gdzie Jungingen i Grunwald, a

   Gdzie Jungingen i Grunwald, a budowa zamku w Świeciu. Jesteś „miszcz kżyrzacki” prima sort.

 9. Beata

  8 kwietnia 2022 19:10

  Jestem pod wrażeniem..

  Jestem pod wrażeniem…czekamy na nocne śpiewanie…

 10. Kamil sax

  8 kwietnia 2022 22:45

  No jak tak dalej pujdzie to

  No jak tak dalej pujdzie to steierdza ze moze elewacja bedzie bardziej estwtyczna od czerwonej cegły hehe. Na ciul bowiem ogrzewac dom w kturym nikt nie mieszka a kolejny etap prac to kolejny rok albo i dłużej. Masakra chociaz skoro zamkniety zamek i ohrodzony elektrycznym pastuchem to mogli by go Oświetlić by cieszył oczy swym jestestwem a nocami ciemno jak w dupie i ślad po zamku zaginął… No chyba ze wszelkie fundusze poszly sie kochać i nawet szkoda miastu oswietlac Jego Jestestwa… To nie hejt tylko żal dupe Ściska 🙁

  • Nauczyciel

   8 kwietnia 2022 23:00

   Na miłość boską, tak wygląda

   Na miłość boską, tak wygląda literka „ó” 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama