Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Lekarze: Ozdrowieńcy, podzielcie się osoczem i uratujcie życie chorym

Coraz głośniejsze stają się prośby szpitali skierowane do osób, które mają już za sobą zakażenie koronawirusem. Ich organizm wytworzył przeciwciała, które są obecnie najskuteczniejszym lekarstwem ratującym życie chorych, którzy samodzielnie nie są w stanie wygrać pojedynku z wirusem.  

Udostępnij
krwiodawcy-2

REKLAMA 

- Sytuacja jest coraz poważniejsza, dlatego powinniśmy jak najlepiej przygotować się do tego, co może nas czekać za jakiś czas - podkreśla Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu. - Mam na myśli wielką falę zachorowań, która dotknie przede wszystkim osoby starsze. Jeśli nie zrobimy nic, wielu z nich umrze. Gdy się jednak postaramy, uratujemy wiele ludzkich istnień. Wszystko w rękach ozdrowieńców. Każdy z nich może dać szansę na dalsze życie trzem chorym, którzy bez terapii przeciwciałami nie wygrają walki z chorobą - apeluje Beata Sternal-Wolańczyk.
REKLAMA

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje Covid-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
REKLAMA

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

 • miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
 • przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
 • zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
 • po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
 • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS- CoV-2 i nigdy nie miały objawów Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność  przeciwciał, są w wieku 18-60 lat,
 • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
 • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza,
 • osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

REKLAMA

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy (wymiany osocza). Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerem tel. 52 322 18 73. Najbliższa placówka pobierająca osocze znajduje się w Bydgoszczy przy ul. ul. Markwarta 8, tel. (52) 322 18 71.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. zofia

  6 listopada 2020 11:48

  Dlaczego nasi włodarze

  Dlaczego nasi włodarze świeccy milczą  w sprawie koronawirusa dlaczego nie podają ognisk na naszym terenie .Nie chodzi o podawanie nazwisk kto ma ale miejsc gdzie się rozwija ,aby inni mogli się chronić .

  • Janek

   6 listopada 2020 12:34

   Brawo! Od zawsze się

   Brawo! Od zawsze się zastanawaiłem dlaczego tak się nie dzieje. Ostatnio dzienny rekord zakazęń w powiecie (ponad 100) i nawet człowiek nie wie gdzie najwięcej zakażeń. Przecież przy takich danych możnabyłoby unikać takich ognisk.

  • Saperek1987

   6 listopada 2020 13:37

   Dajcie już spokój z koronką.

   Dajcie już spokój z koronką. Jest to wirus jak każdy inny wirus. Dbajmy o czystość i o siebie bo wszędzie brud i smród. Czy jak przed wirusem były zgony mlna grypę czy ktoś te info podawał???!!! No nie. Bo to było normalne. Teraz też tak jest, umieralność nie wzrosła przez ostatnie 10 lat. Zdrowia dla Wszystkich. 

 2. Robi

  6 listopada 2020 11:58

  Zainteresujcie się co się

  Zainteresujcie się co się dzieje w dpsach w Świeciu i okolicy…łącznie ze starym szpitalem 

  • A no ja

   7 listopada 2020 01:54

   A po co Ci człowieku wiedzieć

   A po co Ci człowieku wiedzieć co się dzieje w dps czy w starym szpitalu? Daj spokój … daj im żyć w godności i spokoju … szacun dla pracujących …pozdrawiam w tych trudnych czasach 

 3. Gość2

  6 listopada 2020 12:16

  potrzebny jest lek do walki z

  potrzebny jest lek do walki z pseudopandemią,ludzie oni walczą z nami a nie z jakimś tam wirusem,covidowe procedury i restrykcje zabiły więcej ludzi niż koronaświrus ,a najgorsze przed nami,Pinokio już rasie zaciera,zero świąt zero sylwestra maximum terroru.

  • Ana

   7 listopada 2020 23:12

   Tak samo myślę Szkoda że jest

   Tak samo myślę Szkoda że jest nad tak mało Jeszcze chwila marazmu i będzie pi nas 

 4. Akten

  6 listopada 2020 12:27

  W szpitalu w Świeciu bym się

  W szpitalu w Świeciu bym się bała oddawać krew. Jeszcze by czymś mnie zarazili albo przewieźli na drugą stronę. 

 5. zarazek

  6 listopada 2020 15:15

  Wystarczy skierować

  Wystarczy skierować krwiodawców na badania, większość pewnie przeszła koronawirusa bezobjawowo. Kozt dla kraju to 150 zł, a z osocza jednej osoby można wyleczyć kilkadziesiąt osób. Ale państwu szkoda kasy, lepiej niech ludzie umierają.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama