Lekarze: Ozdrowieńcy, podzielcie się osoczem i uratujcie życie chorym

Coraz głośniejsze stają się prośby szpitali skierowane do osób, które mają już za sobą zakażenie koronawirusem. Ich organizm wytworzył przeciwciała, które są obecnie najskuteczniejszym lekarstwem ratującym życie chorych, którzy samodzielnie nie są w stanie wygrać pojedynku z wirusem.  

krwiodawcy-2

REKLAMA 

- Sytuacja jest coraz poważniejsza, dlatego powinniśmy jak najlepiej przygotować się do tego, co może nas czekać za jakiś czas - podkreśla Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu. - Mam na myśli wielką falę zachorowań, która dotknie przede wszystkim osoby starsze. Jeśli nie zrobimy nic, wielu z nich umrze. Gdy się jednak postaramy, uratujemy wiele ludzkich istnień. Wszystko w rękach ozdrowieńców. Każdy z nich może dać szansę na dalsze życie trzem chorym, którzy bez terapii przeciwciałami nie wygrają walki z chorobą - apeluje Beata Sternal-Wolańczyk.
REKLAMA

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje Covid-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
REKLAMA

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
  • przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
  • zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS- CoV-2 i nigdy nie miały objawów Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność  przeciwciał, są w wieku 18-60 lat,
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza,
  • osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

REKLAMA

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy (wymiany osocza). Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerem tel. 52 322 18 73. Najbliższa placówka pobierająca osocze znajduje się w Bydgoszczy przy ul. ul. Markwarta 8, tel. (52) 322 18 71.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dlaczego nasi włodarze

Dlaczego nasi włodarze świeccy milczą  w sprawie koronawirusa dlaczego nie podają ognisk na naszym terenie .Nie chodzi o podawanie nazwisk kto ma ale miejsc gdzie się rozwija ,aby inni mogli się chronić .

Zainteresujcie się co się

Zainteresujcie się co się dzieje w dpsach w Świeciu i okolicy…łącznie ze starym szpitalem 

potrzebny jest lek do walki z

potrzebny jest lek do walki z pseudopandemią,ludzie oni walczą z nami a nie z jakimś tam wirusem,covidowe procedury i restrykcje zabiły więcej ludzi niż koronaświrus ,a najgorsze przed nami,Pinokio już rasie zaciera,zero świąt zero sylwestra maximum terroru.

W szpitalu w Świeciu bym się

W szpitalu w Świeciu bym się bała oddawać krew. Jeszcze by czymś mnie zarazili albo przewieźli na drugą stronę. 

Wystarczy skierować

Wystarczy skierować krwiodawców na badania, większość pewnie przeszła koronawirusa bezobjawowo. Kozt dla kraju to 150 zł, a z osocza jednej osoby można wyleczyć kilkadziesiąt osób. Ale państwu szkoda kasy, lepiej niech ludzie umierają.

Wybrane dla Ciebie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors