Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Lekarze: Ozdrowieńcy, podzielcie się osoczem i uratujcie życie chorym

Coraz głośniejsze stają się prośby szpitali skierowane do osób, które mają już za sobą zakażenie koronawirusem. Ich organizm wytworzył przeciwciała, które są obecnie najskuteczniejszym lekarstwem ratującym życie chorych, którzy samodzielnie nie są w stanie wygrać pojedynku z wirusem.  

Udostępnij
krwiodawcy-2

REKLAMA 

- Sytuacja jest coraz poważniejsza, dlatego powinniśmy jak najlepiej przygotować się do tego, co może nas czekać za jakiś czas - podkreśla Beata Sternal-Wolańczyk, dyrektor Miejsko-Gminnej Przychodni w Świeciu. - Mam na myśli wielką falę zachorowań, która dotknie przede wszystkim osoby starsze. Jeśli nie zrobimy nic, wielu z nich umrze. Gdy się jednak postaramy, uratujemy wiele ludzkich istnień. Wszystko w rękach ozdrowieńców. Każdy z nich może dać szansę na dalsze życie trzem chorym, którzy bez terapii przeciwciałami nie wygrają walki z chorobą - apeluje Beata Sternal-Wolańczyk.
REKLAMA

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje Covid-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Reklama
Reklama

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem Ebola, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.
REKLAMA

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

Reklama
Reklama
  • miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa,
  • przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe,
  • zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT,
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS- CoV-2 i nigdy nie miały objawów Covid-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność  przeciwciał, są w wieku 18-60 lat,
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób,
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza,
  • osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA.

REKLAMA

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy (wymiany osocza). Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Reklama
Reklama

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerem tel. 52 322 18 73. Najbliższa placówka pobierająca osocze znajduje się w Bydgoszczy przy ul. ul. Markwarta 8, tel. (52) 322 18 71.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Dlaczego nasi włodarze

Dlaczego nasi włodarze świeccy milczą  w sprawie koronawirusa dlaczego nie podają ognisk na naszym terenie .Nie chodzi o podawanie nazwisk kto ma ale miejsc gdzie się rozwija ,aby inni mogli się chronić .

Zainteresujcie się co się

Zainteresujcie się co się dzieje w dpsach w Świeciu i okolicy…łącznie ze starym szpitalem 

potrzebny jest lek do walki z

potrzebny jest lek do walki z pseudopandemią,ludzie oni walczą z nami a nie z jakimś tam wirusem,covidowe procedury i restrykcje zabiły więcej ludzi niż koronaświrus ,a najgorsze przed nami,Pinokio już rasie zaciera,zero świąt zero sylwestra maximum terroru.

Reklama

W szpitalu w Świeciu bym się

W szpitalu w Świeciu bym się bała oddawać krew. Jeszcze by czymś mnie zarazili albo przewieźli na drugą stronę. 

Wystarczy skierować

Wystarczy skierować krwiodawców na badania, większość pewnie przeszła koronawirusa bezobjawowo. Kozt dla kraju to 150 zł, a z osocza jednej osoby można wyleczyć kilkadziesiąt osób. Ale państwu szkoda kasy, lepiej niech ludzie umierają.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Samochód osobowy i bus przewożący dzieci zderzyły się na skrzyżowaniu w Plewnie na trasie Świecie-Tuchola. Wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, które gminy powiatu świeckiego były najmniej i najbardziej zadłużone w 2023 r. Wyjątkiem jest gmina Osie, która… nie ma w ogóle długów. To...

Wiadomości

Dziś rano doszło do wypadku na drodze powiatowej w Ostrowitem koło Lniana. Jadący bmw uderzył z dużą prędkością w drzewo. Kierowcę zabrano do szpitala.

Extra Nowe

Siedem zastępów straży gasiło w nocy i rano pożar garażu i pomieszczeń gospodarczych.

Wiadomości

Niedawno informowaliśmy o niepewnym terminie otwarcia wiaduktu w Terespolu. Dziś od rana dzwonili do nas kierowcy zirytowani korkami na remontowanej drodze powiatowej. Zarząd Dróg...

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Zgodnie z zapowiedzią Wojewódzkiego Zarządu Dróg dziś znikły zapory na drodze dojazdowej do wiaduktu w Terespolu Pomorskim. W tym momencie z ulgą odetchnęli zarówno...

Wiadomości

Osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi zderzyły się podczas wymijania. Kobieta została przewieziona do szpitala, a mężczyzna, jak się okazało, był nietrzeźwy.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Styl życia

Po 13 dniach rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski gmina Świekatowo zajmuje trzecią pozycję. Promotorzy akcji liczą na udział kolejnych cyklistów. Wystarczy pobrać odpowiednią...

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Styl życia

Piątkowy piknik "Witajcie w naszej bajce" w parku koło Centrum Kultury w Świeciu miał wymiar nie tylko rozrywkowy, ale też edukacyjny i społeczny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Potrafią szybko obezwładnić i dobrze strzelają. Dwaj funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu zajęli drugie miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Wiadomości

W sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkim Komorsku w gminie Warlubie świętowała 115. rocznicę powstania. Urodzinową fetę połączono z gminnymi obchodami Dnia Strażaka.

Wiadomości

W nocy na teren posesji w Brzeźnie koło Pruszcza wjechał z hukiem kierowca volkswagena.

Wiadomości

Dziś w Bratwinie (gmina Dragacz) odbyła się kolejna impreza z cyklu Wrak Race Tor Bratwin. Wydarzenie przyciągnęło fanów tego typu wyścigów z kilku województw.

Wiadomości

Prawdopodobnie w lipcu zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dokończenie budowy przedszkola i żłobka w Warlubiu. Do tego czasu gmina musi postarać się o pieniądze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo