Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Majówka w Świeciu z Festiwalem Sztuki. Sprawdź, co będzie się działo

Wielkimi krokami zbliża się majówkowy festiwal Ars Longa Vita Brevis – w kręgu 12. Gwiazd.

Udostępnij
Festiwal będzie trwał od 1 do 2 maja / Fot. Andrzej Bartniak

Centrum Kultury w Świeciu przygotowało interesującą propozycję artystycznego spaceru, w czasie którego uczestnicy poznają potencjał edukacyjny miejskich placówek kulturalnych oraz - dzięki działaniom interaktywnym - staną się uczestnikami i twórcami kultury.

Przez pierwsze dwa majowe dni nasze miasto będzie intensywnie tętniło życiem kulturalnym.

Reklama
Reklama

Turniej wiedzy europejskiej, seanse bajkowe i filmowe w kinie sferycznym, mobilnym kinie 7D, oraz kinie plenerowym, warsztaty ceramiczne, graficzne, malarskie i fotograficzne, koncerty dla dzieci i dla dorosłych, przedstawienia teatralne - to tylko namiastka tego co czeka na Państwa w pierwszej edycji świeckiego Festiwalu Sztuki.

„TANIEC” – Park Art | 1 maja, 14:00-18:00

Reklama
Reklama

Zapraszamy do Park Art Świecie na wydarzenie, które pozwoli rozpocząć majówkę w niezapomniany sposób! To już druga edycja tego Streetowego Pleneru.
Celem tego niezwykłego wydarzenia jest integracja środowiska streetowego i mieszkańców, a także prezentacja sztuki ulicznej w jej najbardziej widowiskowej odsłonie. Będzie to niepowtarzalna okazja do spotkania lokalnych artystów i pasjonatów street artu oraz wspólnego cieszenia się ich talentem.

Szczegóły wydarzenia: tutaj

  „GRAFIKA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Reklama
Reklama

Mamy przyjemność zaprosić Was na plenerowe warsztaty graficzne, które odbędą się w ramach Festiwalu Sztuki „W kręgu 12 Gwiazd". Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym grafikiem, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą fascynującą dziedziną, serdecznie zapraszamy do czynnego udziału! Przyjdź i odkryj z nami tajemniczy świat grafiki pod okiem doświadczonych instruktorów z Otwartej Strefy Twórczej w Grucznie.

To niezwykłe doświadczenie pozwoli w pełni zanurzyć się w proces tworzenia grafiki oraz wykonania pamiątkowych odbitek z gotowej matrycy na prasie drukarskiej, co pozwoli uzyskać unikalną pamiątkę z festiwalu!

„FOTOGRAFIA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Reklama
Reklama

Zapraszamy do uczestnictwa w niezwykłych plenerowych warsztatach fotograficznych podczas Festiwalu Sztuki "W kręgu 12 Gwiazd". To doskonała okazja do eksploracji sztuki fotografii pod okiem doświadczonego instruktora, który poprowadzi Was przez proces tworzenia profesjonalnych zdjęć. Otrzymacie cenne wskazówki dotyczące pozowania, doboru tła i oświetlenia, metody obróbki zdjęć oraz przygotowania ich do wydruku.  

Zdobędziecie nie tylko praktyczną wiedzę na temat fotografii, ale także uwiecznicie piękne chwile w unikalnych portretach stworzonych podczas Festiwalu Sztuki. Niezależnie od Waszego poziomu doświadczenia w dziedzinie sztuki fotograficznej, zapraszamy Was do czynnego udziału i eksplorowania magicznego świata obrazów.

„TEATR” – Mały Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Teatr to rodzaj sztuki, która łączy niemal wszystkie zmysły człowieka. Scala obraz z dźwiękiem, ukazuje bezruch lub ruch, odwołuje się do zmysłu dotyku. Zapraszamy Was na wyjątkowy dzień z Teatrem! Będzie to niezapomniana okazja do przeżycia magicznych chwil w otoczeniu młodych aktorów i lalek teatralnych. Wspólnie stworzymy niepowtarzalną atmosferę artystycznej wymiany i inspiracji.

Reklama
Reklama

W programie:

 • „Teatr na Rogu!” -grupa teatralna działająca przy Centrum Kultury w Świeciu pod czujnym artystycznym okiem Igi Jambor-Skupniewicz przedstawi Państwu pantomimę – przedstawienie pokazane jedynie z wykorzystaniem ruchu, mowy ciała i gestów.
 • Czytanie bajek i wierszy dla dzieci
 • Improwizowane scenki teatralne
 • Interaktywne działania z mieszkańcami
 • „WIŚLANA OPOWIEŚĆ” – przedstawienie wędrownego Teatru Lalek IGRASZKA z Warszawy przeniesie widzów w bajkowy podwodny świat ożywiony autorska muzyka i piosenkami śpiewanymi na żywo

„SENIOR” – Zespół Mieszkań Chronionych | 1 maja, 14:00-17:00

Otoczona przyjazną atmosferą Strefa „Senior" rozkwitnie życiem i radością, stanie się miejscem spotkań wszystkich seniorów chętnych do wspólnego świętowania i zabawy. W programie „Piknik dla Seniorów:

Reklama
Reklama
 • Grochówka, grill, ciasta z domowego wypieku
 • Występu zespołów „Kociewiacy” i „Senior tańczy”
 • Zumba i Karaoke
 • Gry, zabawy i konkursy
 • Dzień otwarty Mieszkań Wspomaganych
 • Punkt informacyjny Policji – „Bezpieczny Senior”
 • Punkt informacyjny OPS – „Pomoc Seniorom”
 • Punkt informacyjny – „Świecka Karta Seniora”
 • Punkt informacyjny – „Centrum Pokoleń”
 • Punkt medyczny – pomiar ciśnienia i poziomu cukru we krwi

W strefie „Senior" każdy znajduje coś dla siebie – od smaków, poprzez zabawę, aż po wsparcie i informacje. To miejsce, gdzie czas płynie wolniej, a serca biją w rytm wspólnych doznań i radości.

„CERAMIKA” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Uczestnicy warsztatów ceramicznych otrzymają niepowtarzalną okazję do własnoręcznego tworzenia naczyń, płaskich ozdób oraz innych form artystycznych z wykorzystaniem gliny.

Reklama
Reklama

Pierwsza część warsztatów wprowadzi ich w świat ceramiki, poznają tajniki pracy z gliną, wykorzystywania narzędzi i materiałów oraz różnorodnych technik zdobienia gliny, takich jak odciskanie, wykrawanie i relief.

Po części praktycznej nastąpi prezentacja gotowych prac ceramicznych „Jak nam glina w duszy gra”, gdzie uczestnicy będą mieli okazję podziwiać piękno sztuki ceramicznej stającej się medium do wyrażania własnych uczuć i emocji poprzez sztukę.

„MALARSTWO” – Duży Blankusz | 1 maja, 14:00-17:00

Reklama
Reklama

W ramach festiwalu „W kręgu 12 gwiazd” zapraszamy na wielkie, rodzinne warsztaty malarskie. Dzięki nim nie tylko rozwiniecie swoje umiejętności artystyczne, ale przede wszystkim spędzicie wyjątkowy, wspólny czas odkrywając piękno otaczającego nas świata.

Podczas warsztatów, będziecie mogli zanurzyć się w procesie twórczym, tworząc wielkoformatowy obraz prezentujący perełki historyczne Świecia. Razem nadamy mu przepiękne barwy!

„ANIMACJA” – Park przy Centrum Kultury | 1 maja, 14:00-17:00

Reklama
Reklama

W strefie animacji „Alicja w Krainie Czarów”, na naszych najmłodszych uczestników festiwalu „W Kręgu 12 gwiazd” czeka magiczna kraina baśni z ulubionymi bohaterami z bajek. W klimacie bajkowej scenerii, pełnej kolorów i fantazji będą na Was czekać:

 • Gry, konkursy, animację
 • Balonowe twistowanie
 • Plecenie warkoczyków
 • Malowanie twarzy
 • Bajkowy kącik maluszka
 • Giga bańki mydlane
 • Dmuchany plac zabaw
 • Wata cukrowa, gofry i buble tea

„HISTORIA” – spacer historyczny | 1 maja, 14:00-17:00

W ramach festiwalu „W kręgu 12 gwiazd” zapraszamy na spacer po Świeciu z elementami gry miejskiej.

Reklama
Reklama

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej Centrum Kultury w Świeciu zaprasza do wzięcia udziału w spacerze po wędrującym mieście. Poznamy tajemnice jednego z najstarszych ośrodków miejskich na Pomorzu Gdańskim, jego zabytki oraz związane z nim ciekawostki.

Odwiedzimy okolice zamku krzyżackiego, gotyckiej fary, znanej między innymi z serialu o przygodach czterech pancernych i psa, ewangelickiego neogotyckiego kościoła, do którego kolorowe witraże ufundował cesarz Niemiec, a także byłe sanktuarium maryjne – barokowy kościół pobernardyński.

Spotykamy się punktualnie o godzinie 14:00 przy Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej (ulica Kopernika 2).
Do udziału w grze miejskiej potrzebne będą naładowane telefony z dostępem do Internetu.

Reklama
Reklama

„QUIZ EUROPA” – Duży Rynek | 1 maja, 15:00-17:00

Strefa „Quiz Europa” to dynamiczne miejsce, gdzie edukacja spotyka się z zabawą, a uczestnicy mają okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat Europy i Unii Europejskiej. Jest to interaktywny quiz, który skupia się na różnorodnych aspektach europejskiej historii, kultury, geografii, polityki oraz osiągnięć Unii Europejskiej.

10 drużyn 4-6-osobowych zawalczą o miano najlepszego euroznawcy, do zdobycia będą bardzo atrakcyjne nagrody (zaproszenia na Summer Hot Festival, Festiwal Mocnych Brzmień, Blues na Świecie Festival).

Reklama
Reklama

Zapraszamy do zgłaszania drużyn w terminie do 30 kwietnia przez wiadomość SMS z nazwą drużyny, ilością osób oraz imieniem i nazwiskiem osoby do kontaktu pod nr tel. 795 108 860.

Całość „Strefy Quiz Europa” stworzy atmosferę nauki, odkrywania i interakcji, zachęcając uczestników do lepszego zrozumienia i docenienia różnorodności oraz wspólnej historii i wartości europejskiej.

„MUZYKA” – Duży Rynek |1 maja, 18:30-20:00

Reklama
Reklama

Kolejna z gwiazd Festiwalu będzie poświęcona muzyce. Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Świecie przeniosą Was w magiczny świat doskonale znanych melodii z bajek i filmów fabularnych. Spotkacie zarówno nostalgiczne melodie, przywołujące wspomnienia z czasów dzieciństwa, a także energiczne utwory, rozgrzewające serca i wprost zapraszające do tańca.

1 maja
18:30 – „Koncert Muzyki Filmowej” w wykonaniu Stowarzyszenia Orkiestra Dęta Świecie.

2 maja
15:00 – koncert „Bajkowy Świat” w wykonaniu wychowanków SOK STOKROTKA
17:00 – koncert „Dźwięki Kina” w wykonaniu lokalnych artystów

Reklama
Reklama

„FILM” – Duży Rynek 

Strefa filmowa zapowiada się niezwykle kolorowo i różnorodnie:

1 maja | 15:00-20:00
Sporo atrakcji dostarczy Wam gwiazda filmowa. W „Bajkowej fotostrefie” będziecie mogli zrobić pamiątkowe zdjęcia z ulubionymi bohaterami z dzieciństwa. Pod kopułą kina sferycznego czekają niesamowite filmy edukacyjne. Nie zapomnijcie też odwiedzić mobilnego kina 7D – jesteście gotowi na przygotowane w nim, zapierające dech efekty?

Reklama
Reklama

2 maja | 15:00-20:40
15:00 – 18:00 "Bajkowa fotostrefa” - to idealne miejsce do uwiecznienia wspólnych chwil na zdjęciach z ulubionymi bohaterami z dzieciństwa.

15:00 – 20:00 "Kino Sferyczne" - niezwykłe wrażenia wizualne dla fanów filmów przygodowych czy science fiction,

15:00 – 20:00 "Mobilne kino 7D" - pełne zanurzenie się w filmowych doświadczeniach dzięki zaawansowanej technologii 7D i efektom specjalnym.

Reklama
Reklama

16:15 – 17:35 „Asterix i Obeliks: Osiedle Bogów” - bajkowy seans kina plenerowego

19:10 – 20:40 „Czym chata bogata” – seans filmowy kina plenerowego

Projekt finansowany przez program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027.

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Nic ciekawego

Wymysl ,zaproponuj!!

Myślę, że o dobre pomysły trzeba by zapytać kierownika domu kultury w Chełmnie. Tam to potrafią coś zrobić że zjeżdżąją się ludzie z całej okolicy w tym masa ze Świecia

Zapowiada się ciekawie. Tylko po co plener streetowy, nie można po prostu użyć nazwy- plener uliczny? Ale brawo za pomysły.

Reklama

Budzetowa wersja 9hills, a mozna bylo sprobowac wymyslic cos samemu…

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo