Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

"Mam nagranie, jak wilk ucieka z zagryzionym psem". Mieszkańcy niepokoją się sąsiedztwem drapieżników [wideo]

- Temat wilków obrósł w wiele fałszywych mitów, dlatego tak ważne jest, aby nie wzbudzać paniki. Nie znaczy to jednak, że lekceważymy sygnały od mieszkańców - zaznacza Zbigniew Lorkowski, zastępca burmistrza Nowego.

Udostępnij
135252172_s

REKLAMA

W ubiegły czwartek po południu dwaj rolnicy z Milewka (gmina Nowe), ojciec i syn, pojechali na pole, aby zebrać słomę. Towarzyszył im pies.

Reklama
Reklama

- Biegał po polu. Nagle zobaczyli, jak z lasu wybiegł wilk i dopadł do niego. Pies nie był duży, więc drapieżnik bez problemu go pokonał i zagryzł - relacjonuje Michał Frymarski z Twardej Góry, przyszły zięć i szwagier gospodarzy z Milewka, którzy opowiedzieli mu całe wydarzenie.

Zanim właściciele psa zdążyli zareagować, napastnik chwycił go w paszczę i pobiegł przez pola w kierunku lasu. Udało się jednak nagrać krótki filmik, na którym widać, jak ucieka ze zdobyczą.
REKLAMA


- Skontaktowałem się z Polskim Związkiem Łowieckim, ale powiedziano mi, że mają związane rece, bo wilki są pod ścisłą ochroną. Przyznali jednak, że populacja wilków znacznie się zwiększyła w ostatnich latach - mówi Michał Frymarski.

Reklama
Reklama

Sprawę zgłoszono w referacie ochrony środowiska Urzędu Gminy w Nowem.

- Powiadomiliśmy już o tym nadleśnictwo i związek łowiecki. Odkąd pamiętam, to pierwsza sytuacja, aby wilk zagryzł psa czy zwierzę hodowlane w naszej gminie. O ile to był wilk, bo szczególnie z dalszej odległości łatwo go pomylić z dużym psem - zwraca uwagę wiceburmistrz Zbigniew Lorkowski.
REKLAMA


Zastępca burmistrza Nowego przyznaje, że w ciagu ostatnich trzech lat mieszkańcy coraz częściej sygnalizują obecność wilków w pobliżu swoich domów i gospodarstw.

Reklama
Reklama

- Wspominają o tym na zebraniach sołeckich. Na jedno z nich zaprosiliśmy eksperta, który wyjaśniał zwyczaje wilków, ale też przestrzegał przed wpadaniem w panikę. Przypadki ataków tych drapieżników na ludzi są niezwykle rzadkie, bo zwyczajnie się ich boją - wyjaśnia Zbigniew Lorkowski.

W gminie Nowe wilki widziano nie tylko w miejscowościach, gdzie jest dużo lasów, jak Osiny, ale też na terenach nadwiślańskich.

- Niedawno wyprowadziłem konie na podwórze i poszedłem na chwilę do stajni. Kiedy wróciłem, zobaczyłem wilka stojącego nie dalej niż 10 metrów ode mnie. Po chwili odszedł. Najbardziej rolnicy boją się o bydło wyprowadzane na pastwiska, o drób i psy. Na pewno wilków jest ostatnio dużo więcej niż jeszcze kilka lat temu - podkreśla Michał Frymarski z Twardej Góry.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Eksperci m.in. ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" zwracają uwagę, że drapieżniki podchodzą do ludzkich zabudowań kierowane zwykłą ciekawością lub chęcią zdobycia pożywienia, np. porzuconych resztek jedzenia. Wskazują też, że ludzie często mylą duże psy, np. wilczury, z wilkami i często wszczynają fałszywy alarm.

Faktem jest też, że to często my, ludzie, naruszamy obszar, gdzie żyją wilki, a nie odwrotnie.

Reklama
Reklama

Od 1998 r. wilki są w Polsce pod ochroną ze względu na pozytywną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.

Publikujemy poniżej nagranie z Milewka, gdzie jak utrzymują świadkowie, wilk zagryzł psa i uciekł do lasu ze zdobyczą.
REKLAMA

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
66 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

No to pies na smyczy i niech

No to pies na smyczy i niech nie lata luzem. Tylko psa szkoda

XXI wiek a nagranie w jakosci

XXI wiek a nagranie w jakosci 240p jako rzekomy dowod

Owszem niech siedzą w lasach

Owszem niech siedzą w lasach wilki a teraz często wchodzą na teren człowieka czyli naszych gospodarsw. W naszej miejscowości praktycznie w każdym domu były wilki i zjadły pas. Sarenek jeleni czy danieli już praktycznie nie zobaczymy bo są wszystkie zagryzione przez wilki .Obrońcy wilków ich bronią szkoda że nie bronią innych leśnych zwierząt !!! Kiedyś było można wyprowadzać zwierzęta na pastwiska podwórka a teraz nie można. Kwestia czasu kiedy zaczną atakować ludzi.

Reklama

Pies ma prawo wybiegać się na

Pies ma prawo wybiegać się na polu. Głupi są Ci, którzy będą teraz zganiać winę na to, że pies był bez smyczy. Ludzie!! Zobaczcie co się dzieje, to mógł być Wasz piesek, a tyle jadu w ludziach. Trzeba zorganizować odstrzał tego bydła! Czekać tylko jak Ciebie zaatakuje. Wtedy co powiedzą ludzie? Byłeś bez smyczy??? 

Czym to było nagrywane ? 

Czym to było nagrywane ?   Tragedia jakaś.  a psa oczywiscie że szkoda, wilk glodny to zaatakował  taka jest natura 

Całość wygląda niczym kolejna

Całość wygląda niczym kolejna prowokacja mająca na celu odstrzelić populację wilka w naszym kraju. Wilk widząc psa traktuje to jako potencjalnego rywala na terytorium które „należy” do niego. Nie ma co się dziwić, że zaatakował. Ludzie nie wiedzą jak bardzo ważny jest wilk dla leśnego ekosystemu. Lasy to obecnie wielkie gospodarcze tereny gdzie zwierzęta ich mieszkańcy od lat nie mogą w spokoju żyć. Wilk jest naturalnym selekcjonerem słabych i chorych zwierząt bo takie w czasie polowania przez wilki są schytwane. W odróżnieniu od myśliwych którzy polują na te najbardziej dostojnie aby pochwalić się jak to potężnego byka upolował. 

Reklama

Żenada  to teraz pies nie

Żenada  to teraz pies nie może biegać  po polu swojego właściciela puknijcie się po mózgach 

Ludzi myślenie jak za komuny,

Ludzi myślenie jak za komuny, kto im zabroni 

Jak na ulicę pod auto by wybiegl to kogo byłaby wina ???

To teraz się nie dziwię czemu

To teraz się nie dziwię czemu mieszkańcy Nowego i okolic boją się zbierać grzyby. A jednak to nie plotka. 

Reklama

co to za zdziwienie.. gdyby

co to za zdziwienie.. gdyby to był zając, królik czy coś innego to wilk też upolowałby sobie.. Takie prawa dżungli yyy lasu yyy pola… Co to za zaskoczenie, że wilk poluje na zwięrzęta? myślieliście, że zajada karme dla wilków z metalowej miski?

Żadna rewelacja.  W Przynach

Żadna rewelacja.  W Przynach w lesie juz nie raz widziałem wilka. Biegają nawet na łąkach poza lasem.  Sensacji chyba ktoś szuka.To jest ich naturalny dom i jak sobie coś upoluje to tylko dlatego ze chce żyć.

W biechowku też są wilki

W biechowku też są wilki

Reklama

Właściciel nie ma prawa

Właściciel nie ma prawa puszczać psa. Ludzie puknijcie się w głowę, w całej cywilizowanej Europie właściciele czują się odpowiadzialni za swoje czworonogi, a tylko w Polsce każdy robi co chce, na wioskach psy latają luzem, nad niczym nie ma kontroli, jednym slowem burdel!

Gdyby tak dalej  nad tym

Gdyby tak dalej  nad tym myśleć tozastanawia jedno, kto w takiej chwili wyciaga telefon i filmuje a nie  krzyczy,  drze się i robi cokolwiek aby odstraszyć  napastnika.

Nie tak dawno był widziany

Nie tak dawno był widziany wilk na działkach w Bochlinie.sam jak zaatakuję to go widłami postraszę .

Nie tak dawno był widziany

Nie tak dawno był widziany wilk na działkach w Bochlinie.sam jak zaatakuję to go widłami postraszę .

Do wszystkich którzy mówią,

Do wszystkich którzy mówią, że wilki są naturalnymi mieszkańcami lasów, owszem są ale nie w tym rejonie Polski, zapytajcie swoich rodziców, dziadków czy ktoś z nich wcześniej kiedykolwiek słyszał o wilkach w okolicach Nowego? Nie! Wilki się przemieszczają Bo jest ich za dużo i na terenach gdzie normalnie powinny występować nie ma już miejsc na kolejne watachy. A co do ludzi którzy piszą że w interesuje rolnika jest zabezpieczenie pastwisk w taki sposób żeby móc beż strachu wypasać zwierzęta to napiszcie w jaki sposób to zrobić. Mieszkam nieopodal i wilk był u mnie na podwórku, mam kilka koni, które całe dnie przebywają na łące ogrodzonej pastuchem elektrycznym i trzema rzędami plecionki z drutem i wilk też tam był, to co mam teraz zrobić? Sprzedać konie? Bo wołki są tam gdzie nie powinno ich być?

O Jezu, Jezu, moja głowa o

O Jezu, Jezu, moja głowa o Jezu głowa mnie boli i pale też mnie boli.

I może tym miłym, powyższym

I może tym miłym, powyższym akcentem zakończmy tę beznadziejną dyskusję.

Pozdrawiam KLOC

Wilki boją się ludzi ( ludzie

Wilki boją się ludzi ( ludzie dla nich śmierdzą) to wiem z wykładu Pani która zajmuje się dzikimi zwierzętami. Natomiast psy to dla nich zdobycz. Taka ich natura.

Do odstrzału. Są zagrozeniem

Do odstrzału. Są zagrozeniem dla ludzi i domowych zwierząt więc niestety bez sentymentów. Chodzą już nawet po mieście (Gdańsk)

Do odstrzału. Są zagrozeniem

Do odstrzału. Są zagrozeniem dla ludzi i domowych zwierząt więc niestety bez sentymentów. Chodzą już nawet po mieście (Gdańsk)

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo