W corocznym spotkaniu przygotowanym przez powiat świecki oprócz komendantów policji, straży pożarnej i OSP, wzięli udział także przedstawiciele wojska, leśnicy oraz samorządowcy.
Inspektor Robert Olszewski, komendant powiatowy policji w Świeciu, jako pierwszy przedstawił wybrane statystyki opisujące rok pracy swoich podwładnych. Z nieukrywaną satysfakcją podkreślał, że w niemal wszystkich obszarach wykrywalność, jaką może wykazać się świecka policja, jest wyższa od średniej w województwie i kraju.
Więcej pijanych za kółkiem
Natomiast powodów do radości nie dostarcza to, co dzieje się na naszych drogach. Trudno jednak mieć o to pretensje do policji. W ubiegłym roku zginęło w wypadkach 17 osób. Obserwowany jest też wzrost ujawnionych przypadków prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. To może mieć związek z regularnymi akcjami badania trzeźwości. I tu pojawia się pytanie, jak wytłumaczyć fakt, że pomimo tego wciąż tak wielu nie ma oporów, aby usiąść za kierownicą po jednym głębszym?
Niewątpliwie zjawiskiem, nad którym należy się też mocniej pochylić, są interwencje domowe. Odnotowano wzrost aż o 100 proc. Z nimi często wiąże się procedura tzw. niebieskiej karty. Najprostsza odpowiedź może wyglądać tak, że kobiety coraz częściej nie mają oporów przed zgłoszeniem pobicia. Coś, co kiedyś było tajemnicą rodziny, przestaje być traktowane jako wstydliwy problem, o którym nie należy mówić obcym. Zwłaszcza policji.
Świecka komenda aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działania prewencyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych. Oczywiście najwięcej energii na kształtowanie właściwych postaw poświęca się dzieciom.
Znowu pali się wał
Niemal każdy kolejny rok przynosi wzrost interwencji z udziałem strażaków. Dante dotyczące 2018 r. przedstawił komendant powiatowy bryg. Piotr Tkaczyński. W sumie odnotowano 1748 interwencji. Dla porównania, w roku 2017 było ich 1391. Duży skok ma związek przede wszystkim z liczbą pożarów, których było aż 512. Pocieszające może być to, że w zdecydowanej większości chodziło o wypalanie traw.
Komendant poświęcił też sporo czasu ćwiczeniom i manewrom, które pozwalają utrwalać zdobytą wiedzę i umiejętności.
W czasie spotkania nastąpiło oficjalne przekazanie strażakom przez starostę Barbarę Studzińską zestawu profesjonalnych fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy. Cenny sprzęt, zakupiony ze środków powiatu świeckiego, będzie wykorzystywany do ćwiczeń i szkoleń.
Prezent otrzymało też OSP Nowe. Zastępca komendanta wojewódzkiego straży pożarnej, mł. bryg. Jacek Kaczmarek, wręczył druhom akt przekazania busa, który wcześniej znajdował się na wyposażeniu świeckiej komendy.
Dobrze sobie radzą
Jako ostatni sprawozdanie z działalności złożył Janusz Gerke, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świeciu i prezes OSP w Przysiersku w jednym. Najważniejszym punktem prezentacji był film z powitania przez mieszkańców Przysierska nowego samochodu strażackiego. Volvo, które trafiło do jednostki 14 grudnia, powitano fetą godną dużej imprezy sportowej. Były sztuczne ognie i świece dymne.
Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu świeckiego w zasadniczy sposób łączy się ze sprawnością służb mundurowych, które w miniony piątek składały raport. W ocenie Barbary Studzińskiej, starosty świeckiego, wywiązują sie one ze swoich obowiązków bardzo dobrze. Starosta akcentowała zwłaszcza świetnie prowadzoną profilaktykę, w którą angażowana jest spora część społeczeństwa.
MATERIAŁ INFORMACYJNY POWIATU ŚWIECKIEGO
Komentarze (0)