- Panie zachowały się wspaniale. Cieszę się, że mogłem pogratulować i podziękować mieszkankom naszej gminy za ich postawę – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.
W środę mł. insp. Marek Mitura, komendant powiatowy policji w Świeciu i Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia, spotkali się z 15-letnią Zuzanną i jej mamą Agnieszką Smakulską.
Podziękowali im za uratowanie życia 31-letniemu mężczyźnie, który próbował popełnić samobójstwo.
- Słowa uznania otrzymali również policjanci wydziału prewencji, sierż. Paweł Sworowski i st. post. Janusz Czarnecki. Dzięki szybkiemu działaniu i ich opanowaniu podczas podejmowania interwencji, desperat bezpiecznie trafił do szpitala - mówi kom. Joanna Tarkowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świeciu.
20 grudnia po południu Zuzanna, wracając do domu po szkole, zauważyła na wiadukcie w Morsku (gmina Świecie) mężczyznę siedzącego z zaciśniętym na szyi kablem, przywiązanym do barierki.
Natychmiast zareagowała. Podeszła do mężczyzny i starała się nawiązać rozmowę.
- Wykazała się przy tym ogromną odwagą, ponieważ, jak się później okazało, leżał przy nim nóż - podkreśla kom. Tarkowska.
Nastolatka zadzwoniła do mamy, mówiąc, że nie zostawi potrzebującego człowieka bez pomocy.
Agnieszka Smakulska natychmiast pobiegła we wskazane przez córkę miejsce, a jednocześnie powiadomiła o zagrożeniu dyżurnego komendy policji w Świeciu.
Po chwili przyjechali policjanci. Podbiegli do desperata i powoli zwolnili pętlę uciskającą jego szyję. Gdy sytuacja została opanowana 31-letni mieszkaniec Świecia został przekazany pod opiekę lekarzy.
Szef świeckiej policji podziękował wszystkim za odwagę, zaangażowanie, czujność oraz wzorową postawę godną naśladowania. Komendant i burmistrz Świecia wręczyli kobietom listy gratulacyjne, upominki i kwiaty.
Zobacz poniżej zdjęcia.
- Pamiętajmy, że jeśli potrzebujemy pomocy, możemy zadzwonić pod nr 112. Każdy z nas może mieć słabsze chwile. Czasami myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy, jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami. Zawsze możemy zwrócić się do osób, które pomogą nam przejść przez ciężki okres - zaznacza kom. Joanna Tarkowska
Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. Możemy też zajrzeć na stronę www.psychologia.edu.pl, gdzie znajduje się lista placówek, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc.
- Pamiętajmy, nie musimy być sami z naszymi problemami. Są osoby, które nam pomogą, całkowicie bezpłatnie i anonimowo - mówi Joanna Tarkowska.
Gdzie szukać pomocy?
116 123 kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00
116 111 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
800 108 108 telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00
121 212 telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu
22 635 09 54 telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00
Brawo!
Oczywiście postawa kobiet dobra. Natomiast żadna to próba samobójcza działanie instrumentalne. Ktoś kto chce się zabić robi to.
Nagrody dla pań , oczywiście …Ale dla policjantów z jakiej racji , że mieli akurat dyżur i chcąc nie chcąc ,musieli tam pojechać ?