Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Miała być największa galeria handlowa w mieście. I co? Sprawdzamy, co się dzieje

Ponad rok temu pisaliśmy o planach budowy dużej galerii handlowej w Świeciu. Dziesięć miesięcy temu radni specjalnie na jej potrzeby przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego. A tymczasem na działce, gdzie miała powstać, nic się nie dzieje. Nadal zarasta trawą i krzakami.

Udostępnij
po-prawej-mial-byc-market

REKLAMA

W listopadzie 2019 r. radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Wodną i Armii Krajowej. Plan zezwala na budowę obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw.

Był to niezbędny warunek, aby inwestor poważnie myślał o budowie galerii, której planowana powierzchnia wyniesie aż 8 tys. m kw. Budynek ma stanąć przy ul. Cukrowników, w sąsiedztwie Bricomarché.

- Nawet uwzględniając, że część zajmą magazyny i pomieszczenia socjalne, to i tak obiekt będzie dysponował ogromną, jak na lokalne warunki, powierzchnią handlową – przyznaje Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.
REKLAMA

Dla porównania, Multibox ma około 5 tys. m kw., a Kaufland i Tesco poniżej 2 tys. powierzchni sprzedaży. Byłby to zatem największy obiekt handlowy w Świeciu.

Parterowy budynek ma mieć zwartą bryłę architektoniczną. Część sklepów znajdzie się wewnątrz, a część zostanie ulokowana po zewnętrznej stronie z wejściami „od podwórza”, jak w Multiboksie.

Inwestorem jest Arka Bud Invest, spółka spod Wejherowa, zajmująca się budownictwem mieszkaniowym i użytkowym. Wydawało się, że po uchwaleniu przez radę miejską w listopadzie planu zagospodarowania, wiosną lub latem tego roku, firma rozpocznie prace budowlane.
REKLAMA

Zapewne początkowo na przeszkodzie stanął koronawirus i związane z nim obostrzenia. Restrykcje jednak złagodzono, a na zarośniętej chaszczami działce nadal nic się nie dzieje.

Extra Świecie próbowało kilkakrotnie mailowo i telefonicznie dowiedzieć się w firmie Arka Bud Invest, co z galerią. Na e-mail nie dostaliśmy odpowiedzi, a przez telefon sekretarka niezmiennie informuje, że szefowie są zajęci.

- Kiedy wiosną budowaliśmy przedłużenie ul. Cukrowników, łączące ulice Wodną i Armii Krajowej, przyjechał przedstawiciel inwestora, żeby omówić szczegóły techniczne – mówi Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.
REKLAMA

To właśnie przy oddanym do użytku w sierpniu nowym odcinku ul. Cukrowników miałaby być zlokalizowana galeria.

- Nic jednak nie wspominał, aby wykonawca wycofał się z planów – dodaje Ryszard Sadowski.

Skontaktowaliśmy się z firmą, która zamierza wynająć powierzchnię w przyszłej galerii.

- Usłyszałem, że na pewno zostanie zbudowana, ale stanie się to później niż zakładano. Konkretnego terminu rozpoczęcia prac jednak nie podano – informuje przedsiębiorca ze Świecia.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. csw

  17 września 2020 15:15

  W takim razie co z innymi

  W takim razie co z innymi inwestycjami handlowymi :

  Budowa ALDI w miejscu zajezdni PKS oraz przeniesienie zajezdni do Przechowa

  Budowa dwóch budynków handlowych w miejscu Dworca i peronów PKS wraz z budową dworca PKS na pięć stanowisk które to miał kupić inwestor z Leszna

  • Many many

   17 września 2020 15:28

   Za 50 lat ha ha 

   Za 50 lat ha ha 

 2. ?

  17 września 2020 17:44

  Pytamy się redakcjo- skoro o

  Pytamy się redakcjo- skoro o tym pisaliście to pilnujcie tematu.

 3. Mirka

  18 września 2020 08:19

  Więcej usuwajcie komentarzy

  Więcej usuwajcie komentarzy ten portal się stacza coraz gorzej

  • Anio

   18 września 2020 08:22

   Coraz więcej komentarzy

   Coraz więcej komentarzy usuwają i do tego jest blokada komentarzy do wstawienia. Piszę ile razy normalny, miły komentarz i wyskakuje mi, że nie taka kombinacja słów. 

  • Anonim

   18 września 2020 08:49

   I bardzo dobrze że usuwają

   I bardzo dobrze że usuwają coraz wiecej bo czasami w tym=ch mkomentarzach to już jedno wielkie bango sie robiło. Ludzie wyzywali się od najgorszych na temat zupełnie nie związany z tekstem. W wielu portalach wogole blokują dodawanie komentarze na portalu bo nie mogli zapanować nad hejtem. Jak ktoś odważny niech pisze na Facebooka. Tam się wykazujcie. Tutraj każdy wielki mądrala. Byle innego zeszmacic i mu dogryźć. Polactwo.

   • Janusz mandaryna

    18 września 2020 09:20

    Z takim poziomem

    Z takim poziomem interpunkcyjnym i ortograficznym jak na Fejsie napiszesz komentarz , wszyscy że śmiechu z ciebie polegną. Więc ciesz się z tego że jesteś anonimowy.

    • Bigismol

     18 września 2020 14:08

     No śmiechu warte. Pisać nie

     No śmiechu warte. Pisać nie potrafi ten analfabeta (anonim) 

 4. Bolo

  19 września 2020 11:50

  jak jakiś mityczny

  jak jakiś mityczny koronaświrus może zablokować budowę,kiedyś blokowali ci od eko,a teraz jakiś świrus w koronie.ten to ma moc.

 5. podatnik

  20 września 2020 14:36

  dlaczego znikają komentarze?

  dlaczego znikają komentarze?

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Wiadomości

W środę po południu w Głogówku Królewskim zderzyły się samochód osobowy i dostawczy.

Wiadomości

Nastąpiła kolejna istotna zmiana w wyglądzie świeckiego zamku. Tym razem na zewnątrz. Zamontowano drewniany krużganek, który będzie prowadził do dwóch nowych wejść.

Wiadomości

Świecie dołączyło do grona miast, w których późną nocą nie kupimy alkoholu. Radni przyjęli uchwałę, która będzie dotyczyć nie tylko sklepów, ale także stacji...

Reklama