Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Miasto chce przebudować to skrzyżowanie. Zamieni się w jeden duży próg spowalniający

Mieszkańcy okolic ulicy Małcużyńskiego w Świeciu skarżą się na zbyt szybko jeżdżących kierowców. Miasto chce ich skłonić, aby zdjęli nogę z gazu.

Udostępnij
skrzyzowanie-1

REKLAMA

- Nie chcemy tam montować tradycyjnych progów zwalniających, bo zależy nam na szerszym rozwiązaniu problemu – mówi Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

Reklama
Reklama

Pomysł polega na tym, aby przebudować skrzyżowanie u zbiegu ulic Małcużyńskiego i Wieniawskiego. Teren zostanie podwyższony, co miałoby zmusić kierowców do zwolnienia przed dojazdem do krzyżówki.    

- Zamienimy całe skrzyżowanie w jeden duży próg spowalniający. To lepsze rozwiązanie niż tradycyjne progi, które są dość hałaśliwe. Są jednak miejsca, gdzie musimy je stosować, bo innej możliwości nie ma, a mimo swoich mankamentów zwiększają bezpieczeństwo. To nie podlega dyskusji – argumentuje wiceburmistrz.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Rozwiązanie, które miałoby być wprowadzone u zbiegu ulic Małcużyńskiego i Wieniawskiego, ma nie tylko wyeliminować hałas, na który skarżą się osoby mieszkające w sąsiedztwie tradycyjnych progów podrzutowych.

- Umożliwi też utworzenie bezpiecznego przejścia dzieciom korzystającym z pobliskiego placu zabaw – wskazuje Paweł Knapik.

Na razie przebudowa skrzyżowania wchodzi w etap projektowania. Wiceburmistrz ma jednak nadzieję, że uda się wprowadzić realizację tej inwestycji do budżetu gminy na 2022 r.

Reklama
Reklama

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (23)

  1. dyzio

    18 września 2021 12:46

    Świetne rozwiązanie,

    Świetne rozwiązanie, widziałem to kiedyś we Francji i sprawdzało się doskonale.

    • Swieciak

      18 września 2021 23:52

      W Osielsku mają to  od lat

      W Osielsku mają to  od lat

  2. 18 września 2021 13:09

    Rondo, zbudujcie rondo, albo

    Rondo, zbudujcie rondo, albo i jeszcze z dwa.

  3. Dżordż

    18 września 2021 14:05

    No wkoncu ktoś w urzędzie się

    No wkoncu ktoś w urzędzie się zreflektował. Czyli jednak super wyświetlacz w tamtym miejscu okazał się nieskuteczny? Jak to możliwe? Progi zwalniające to na chwilę obecną jedyne rozwiązanie, które ostudzi zapędy rajdowców. Oczywiści są jeszcze kierowcy aut o podwyższonym zawieszeniu na których nie zrobi to wrażenia ale 90% skuteczności biorę w ciemno. W BDG jest ulica 11listopada, każdy kto zdawał PJ tam zna to miejsce. Prawie każde pdp jest na podwyższeniu plus skrzyżowanie. Nie ma szans aby przekroczysz tam prędkość. A hałas? Czy to na progu czy wysokie obroty silnika na jedno wychodzi. Oby więcej takich decyzji. 

  4. Bono

    18 września 2021 14:12

    Progi zwalniające są

    Progi zwalniające są niezbędne również na ulicy Bednarza w Świeciu. Powtarzam – niezbędne, bo dojdzie tam kiedyś do tragedii.

  5. gapformer

    18 września 2021 14:28

    A po co wydawać tyle kasy na

    A po co wydawać tyle kasy na przebudowę wystarczy zrobić kilka dziur takich jakie są na ulicy paderewskiego  przy bloku nr 2 tam gdzie jest przedszkole Bajka i nikt nie pojedzie sybciej jak 10 km/h

    • 18 września 2021 14:40

      Żartujesz chyba, na

      Żartujesz chyba, na Paderewskiego stoi wielki wyświetlacz, to za jego przyczyną kierowcy tak bardzo zwalniają.

      • Anonim

        18 września 2021 16:08

        ja mówię o małym odcinku

        ja mówię o małym odcinku miedzy blokiem nr 2 a garażami

        • 18 września 2021 21:59

          Tam to stoi taki mały tablico

          Tam to stoi taki mały tablico-wyświetlacz dla pieszych, wiesz żeby zbyt szybko nie chodzili.

  6. Mieszkaniec

    18 września 2021 16:27

    Ruch na ulicy Małcużńskiego

    Ruch na ulicy Małcużńskiego jest coraz większy jest spowodowany najkrótszym dojazdem do WP w kierunku Przechowa od nowo pobudowanych bloków. Zamiast przebudowy skrzyżowania należy zacząć budowć alternatywną drogę do Przechowa za ulicą Stromą

    • PL

      18 września 2021 21:16

      W samo sedno !!!!!

      W samo sedno !!!!!

    • stop stopom

      18 września 2021 21:58

      Co za głupota, cały świat

      Co za głupota, cały świat buduje coraz mniej aut aby skłonić ludzi do poruszania się komunikacją miejską i zmniejszyć korki, a Ty chcesz kolejne drogi. Może niech całe miasto pokrywają wyłącznie drogi? tak żeby każdy wariat za kółkiem miał swój pas? Świecie potrzebuje zieleni, a nie kolejnych dróg, to jest betonowe miasto!

      • roweżysta

        18 września 2021 22:24

        Najlepiej to zrobić zakas

        Najlepiej to zrobić zakas wjazdu samochoduf do mniasta i jeżdżenia nimi mo mnieście. Niech ludzie jeżdżom rowerami i chodzom pieszo to ulice nie bendom potszebne i te ronda wszystkie co i tak wszyscy nie wiedzom w kturom strone na nich jechać.

  7. Mieszkaniec

    18 września 2021 21:44

    Po co to? Miasto chce to

    Po co to? Miasto chce to znaczy kto bo napewno nie przejeżdżający tamtedy

    • abc

      20 września 2021 14:52

      kto chce? rodzice dzieci

      kto chce? rodzice dzieci mieszkających w pobliżu tego skrzyżowania złożyli stosowna petycję z podpisami mieszkańców. dzieci idące do szkoły nie mają jak przejśc na drugą storne ulicy, brak przejścia dla pieszych, najbliższe jest oddalone od skrzyżowania ponad 200m. komfortf jadących „tamtędy” najmniej mnie inetresuje. widac osoba piszaca komentarz nie ma pojęcia o prędkościach jakie rozwijają tam kierowcy, a i przejścia od strony dzierżanowskiego  w stronę boiska do koszykówki brak. dzieci mieszkające na tym osiedlu „należą” do SP nr 8, wiec radzę uruchomić wyobraźnię

  8. Men

    18 września 2021 21:57

    Może miasto niech się zajmie

    Może miasto niech się zajmie lepiej poważnymi problemami jak parkingami w mieście. Sądową już nie daje się przejechać szczególnie przy sądzie i przedszkolu. Tam jest szkoła i przedszkole a parkowane samochody zasłaniają widoczność. Trzeba działać a nie czekać na nieszczescie

    • Miasto

      18 września 2021 22:05

      Dobra, spoko, na Sądowej

      Dobra, spoko, na Sądowej zrobimy z trzy ronda, postawimy ze cztery wyświetlacze, lądowisko dla śmigłowca oraz kładkę ze szkła i pozłacanej stali.

      • TRYBUSZON

        20 września 2021 13:11

        A stacja metra lub kolei?

        A stacja metra lub kolei?

        • 20 września 2021 13:25

          Tak jak wcześniej gdzieś

          Tak jak wcześniej gdzieś pisałem, jest w trakcie budowy z tym, że doszła jeszcze odnoga do zamku i stacja pod nim. Poza tym, w przyszłym roku, zamiast kładki ze szkła i złota, obok mostu nad Wdą rozpocznie się budowa przeprawy promowej, prom dostępny tylko dla pieszych, rowerzystów, piesków i kotków, wyposażony będzie w platformę do skoków na główkę i niezniszczalne, grające ławeczki.

    • Głupi pomysł

      19 września 2021 11:00

      I tu jestem za tym aby

      I tu jestem za tym aby komunikacja miejska była darmowa. Myślę że stać nas na to. I tak teraz autobusami jeżdżą emeryci za darmo więc trzeba dokładać do interesu. Sam bym z chęcią zrezygnował z jeżdżenia po Świeciu autem bo jest to niezwykle męczące

      • TRUTEŃ

        20 września 2021 13:13

        Planowana strata śmieciowa w

        Planowana strata śmieciowa w kwocie min. 10 mln. pln chyba to uniemożliwia.

    • abc

      20 września 2021 14:59

      A przez skrzyżowanie, o

      A przez skrzyżowanie, o którym mowa w artykule muszą przechodzić dzieci idące do SP nr 8, więc egoisto wypadałoby choć trochę pomysleć o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa też dla tych dzieci. Polecam zaznajomic się z tematem. Pędzące ul. Małcużyńskiego auta to zgroza. Cieszę się, że w końcu zadzieje się coś w tej części miasta i mam nadziej, że do czasu wprowadzenia zmian nie dojdzie do nieszczęścia. Na Sądowej macie przejścia dla pieszych i ogrom miejsca do parkowania :-P.

  9. waleryj2021

    19 września 2021 13:31

    Kurna już widzę sebixów w BMW

    Kurna już widzę sebixów w BMW lądujących telemarkiem w kontakcie z tym skrzyżowaniem to będzie kujawsko pomorska wersja lotnika z toyoty z południa polski (słynny wyskok na rondzie i lądowanie u księdza na parafii)