Droga Osie - Starnie budowana była w ramach tzw. „specustawy”. Zanim mogli pojawić się drogowcy gmina musiała przejąć i wykupić grunty leśne od Lasów Państwowych i rolne od osób fizycznych.
Początek inwestycji znajduje się przy wiadukcie kolejowym na linii Laskowice Pomorskie - Czersk, a koniec tuż za terenem zabudowanym osady Starnie. Budowa tego fragmentu drogi o długości niemal 1 km kosztowała 1,4 mln zł. Połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Droga Osie - Starnie
Starnie to przysiółek ze wszystkich stron otoczony lasami i położony na zachód od Osia. Można powiedzieć - wyspa w środku lasu. Obecnie zameldowanych jest tam 28 osób.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w najbliższych latach można się spodziewać zwiększenia liczby budynków mieszkalnych, a tym samym wzrost liczby ludności. Zapewne nowa droga, pełne uzbrojenie techniczne w wodę, kanalizację i energię, przyspieszą ten proces.
Metamorfozę przeszłą też ulica Dolna w Osiu. Nowa nawierzchnia została wykonana przy realizacji budowy drogi Osie-Starnie jako odcinek próbny. Ten fragment ulicy to jeden z najstarszych zakątków w Osiu. Obecnie znajduje się tam zaledwie osiem domów, a dziewiąty jest w trakcie budowy.
Nowa nawierzchnia poprawiła nie tylko estetykę, ale i bezpieczeństwo na drodze. Łatwiej też będzie utrzymać przejezdność podczas zimowych opadów.
Ulica Dolna w Osiu
a.bartniak@extraswiecie.pl
Qrwa nóż się w kieszeni
Qrwa nóż się w kieszeni otwiera. Niedługo miną 4 miesiące odkąd rozgrzebano ulicę Kosciuszki w Świeciu. Panie burmistrzu Kułakowski, jak długo jeszcze będzie pan tolerował nieudolność firmy, która udaje, że niby robi coś w kierunku, żeby zakończyć ten cyrk.
A w Świeciu nie ma takich
A w Świeciu nie ma takich luksusów