Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkańcy powiatu mają już dość zapyziałego dworca kolejowego w Laskowicach!

Program inwestycji kolejowych na lata 2020-2034 zakłada m.in. modernizację dworca w Laskowicach. Nie wiadomo jednak kiedy można spodziewać się zapowiadanego remontu. Prawdopodobnie wcześniej zmieni się teren przed budynkiem, gdzie po każdym deszczu na kierowców i podróżnych czyhają gigantyczne kałuże.

Udostępnij
laskowice-8_0

REKLAMA

W planach rządu Centralny Port Komunikacyjny, który powstanie między Warszawą i Łodzią, ma zintegrować transport kolejowy i drogowy z nowym mega-lotniskiem.

Oprócz budowy nowych obiektów, który mają usprawnić przemieszczanie się po kraju, przewidziano też szereg modernizacji istniejącej infrastruktury. W tym kolejowej. I tu pojawia się szansa dla Laskowic, jednego z ważniejszych punktów na kolejowej mapie województwa kujawsko-pomorskiego.

Reklama
Reklama

- Bardzo liczymy na tę inwestycję, ale póki co, nie ma żadnych konkretnych terminów modernizacji - mówi Maciej Rakowicz, wójt gminy Jeżewo. - Z uwagą śledzimy wszystkie doniesienie w tej sprawie, bo widzimy w tym szansę dla Laskowic, które przez ostatnie dwie dekady nieco straciły na znaczeniu.
REKLAMA

Jak bardzo straciły, najlepiej widać po dworcu, który w niczym już nie przypomina tego chociażby z lat 90.  

Dowodem na to, że gmina chce mieć swój udział w państwowym programie CPK jest wniosek do PKP o przejęcie terenu przed dworcem, o który przez ostatnie kilkadziesiąt lat i tak dbała. Poważniejsze remonty nie wchodziły jednak w grę, bo gmina nie była właścicielem działki.

Właściwie samorząd nie powinien tam nic robić, ale PKP nie interesowało się kompletnie terenem, więc dla przyzwoitości starano się dbać o plac. Kosmetyczne zabiegi to rozwiązanie na krótką metę.
REKLAMA

Reklama
Reklama

Czas na konkretną inwestycję. Teren wymaga przede wszystkim nowego wyprofilowania i skutecznego odprowadzania wód deszczowych, które tworzą tam ogromne rozlewiska. Znając jednak przewlekłość wszelkich procedur, za które odpowiada PKP, gmina nie stanie się prędko jego właścicielem.

- Przejęcie od PKP ulicy Dębowej z Jeżewie zajęło prawie dla lata - wspomina Maciej Rakowicz. - Obawiam się, że w tym przypadku może być podobnie.

PKP ma na razie dość mgliste plany dotyczące Laskowic. Podróżni ucieszyliby się chociażby z modernizacji tutejszego dworca, który popada w coraz większą ruinę. Mają już dość zapyziałego budynku, w którym nie można nawet schować się zimą przed mrozem i ogrzać lub zwyczajnie poczekać na pociąg w cywilizowanych warunkach.
REKLAMA

Reklama
Reklama

- Laskowice nie zostały objęte Programem Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Dworzec znajduje się na liście propozycji do modernizacji w latach 2021-2027 – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek z wydziału prasowego Polskich Kolei Państwowych.

Jeśli więc wszystko dobrze pójdzie, dworzec w Laskowicach zostanie zmodernizowany w ciągu najbliższych siedmiu lat. Warto zwrócić uwagę na fragment wypowiedzi rzeczniczki, że jest on „na liście propozycji”, a więc nic nie jest jeszcze przesądzone i równie dobrze może z tej listy wypaść.

redakcja@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
56 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

No po co go remontować jak

No po co go remontować jak będzie nowy w Świeciu ten niech przeznaczą na zadaszenie nad rampą dla wagonów towarowych

Po co dworzec w Swieciu ?

Po co dworzec w Swieciu ? Kazda Pani zyjaca z opieki spolecznej jezdzi wlasnym autem.Nie mowiac o kolejnych konkubentach!

Wyremontować dworzec w

Wyremontować dworzec w Terespolu i uruchomić komunikację miejską do Terespola. Je***ć Laskowice !!!

Jedyny dworzec przesiadkowy w

Jedyny dworzec przesiadkowy w powiecie. I na północy województwa. Jakby Laskowice było miastem już dawno by było wyremontowany dworzec PKP i wokół niego zagospodarowanie byłoby inne. 

Reklama

Skoro planuja przeniesienie i

Skoro planuja przeniesienie i wybudowanie centralnego węzła do Świecia, który powinien być już dawno tam zlokalizowany z racji jego znaczenia gospodarczego, to po co w starym dworcu w jakiejś miejscowości nieznaczącej gospodarczo robić cokolwiek? Poza tym nawet jak dojdzie do remontu miejscowi i tak odpowiednio się zaopiekują dworcem tak że wróci do pierwotnej wersji. Faktycznie lepiej wyremontować Terespol który jest lepiej zlokalizowany bo przy głównej drodze.

Ja jestem za tym zeby miasto

Ja jestem za tym zeby miasto Świecie wyjemontowało piekny dworzec kolejowy w Jaśkowicach a z jaskowic do Świeca do 2028 wybudujemy metjo, najpierw na Marjanki a potem pod Wojska Polskiego az do Tejespola  

W kuj pom zawsze od lat było

W kuj pom zawsze od lat było bardziej pomijane niż pomorskie. Taka stacja kolejowa jak Smętowo Graniczne na pograniczu wojewódzki a bardziej zadbana. Może to dlatego że to wieś gminna i kolejowa a nie tylko duża wioska. 

Niech sie wypowie ten swiecki

Niech sie wypowie ten swiecki specjalista od spraw kolei i taboru kiedy dworzec powstanie itd! He he.. 

Reklama

wreszcie ktoś o tym myśli w

wreszcie ktoś o tym myśli w ogóle! nie dość, że wstyd odbierać tam gości z pociągu to jeszcze nie ma gdzie zaparkować! normalnie powinien być wielki parking bo ludzi coraz więcej jeździ koleją i będą jeździć bo jakość podróży koleją bardzo sie poprawiła i poprawi . a jestem ze świecia i nie wyobrażam sobie , żeby tu mógł powstać tak duży węzeł jak w Laskowicach

Jak dla Świecia to lepiej

Jak dla Świecia to lepiej wyremontować Terespol i poprawić komunikację z nim z uwagi, iż jest bliżej Świecia niż Laskowice. Pociągi z Terespola również mogą jechać do Grudziądza czy też Osia. W Laskowicach pozostawić tylko połączenia ( czyli jedno dziennie) na Wierzchucin. Budować w Świeciu dworzec to za duże koszta. 

NIe zabierajta nam dworca z

NIe zabierajta nam dworca z Laskowic ! Dziadek kolejorz, łojciec kolejorz, ja kolejorz żony nie mam, mam kozę. Od knapa liczyłem wagony co ja tera pocznę ? 

Intelektem nie swiecisz…

Intelektem nie swiecisz… Szkoda tylko kozy bo kto wie co z nia robisz! 

Reklama

Kilku lokalnych patriotów z

Kilku lokalnych patriotów z Laskowic koło Jeżewa rzuca tajemnicze hasło „stacja węzłowa” w celu podniesienia rangi stacji L Pom. Uspokajam…w artykule chodzi o dworzec osobowy. Cysterny, węglarki i inne dobra dalej będą przetaczane przez Waszą stację.

Laskowice stacja węzłowa?

Laskowice stacja węzłowa? Żarty sobie robicie? Może to gordyjski węzeł wójta? O CPK zapomnijcie, możecie jeszcze bić pianę imprzez pewien czas. Niebawem ta linia będzie służyła już tylko do przewozu węgla i buraków

przyznaję że leczę się

przyznaję że leczę się psychiatrycznIe od wielu lat jestem uzależniony od seksu że zwierzętami,a w szkole lizałem pały za talerz zupy. Przepraszam i błagam o wybaczenie ,moja matka nie powinna podnosić gumy z trawy .

Naiwni wierzą w ten CPK…

Naiwni wierzą w ten CPK… Wielka łąka pilnowana za miliony…

Pamiętam restaurację na

Pamiętam restaurację na dworcu w Laskowicach. Pamiętam,że toalety zdobyły 1 miejsce w Polsce za czystość. Dlaczego wygląda teraz tak tragicznie? Laskowice nigdy nie były skomunikowane ze Świeciem i udręką było odwiedzanie rodziców. Godzinę tzreba było czekać na PKS. Może ten Terespol jest dobrym pomysłem.

Hanna

Nadszedł czas spełnienia

Nadszedł czas spełnienia marzeń radnego/skarbnika powiatu,fakt,że w Laskowicach-to nie jego okręg wyborczy. Plany PKP są jak pisanie widłami po wodzie-nie chcą dzielić się terenem,mamy przykład w Świeciu. PKP podzielone na różne spółki-trudno ustalić kto za co odpowiada. Zainteresowanych odsyłam do mapy linii kolejowych i po zapoznaniu się z nią wyciągnięcie stosownych wniosków. Wiem,że remont kapitalny dworca w Laskowicach jest potrzebny i tu pan radny/skarbnik powinien zająć konkretne stanowisko. Terespol-stacja bliższa Świeciu z lepszą możliwością dojazdu, dojazd do Laskowic-ryzyko na przejeździe kolejowym dłuższego postoju.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo