Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mieszkasz na wsi w gminie Świecie? Możesz dostać 50 proc. dotacji do paneli fotowoltaicznych

Gmina Świecie będzie ubiegać się o wysokie unijne dofinansowanie, którego celem jest promocja odnawialnych źródeł energii. Wsparcie dla tych, którzy zdecydują się na instalację fotowoltaiczną lub pompę ciepła wyniesie 50 proc. kosztów netto.

Udostępnij
konfenencja-um-portal

REKLAMA

Gmina Świecie chce wnioskować o 1 mln zł. Część tej kwoty zostanie wykorzystana na pokrycie kosztów instalacji w Szkole Podstawowej w Grucznie. Reszta ma trafić do mieszkańców gminy.

Program przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców gminy. Pierwszeństwo będą miały działania na obszarach chronionego krajobrazu, które obejmują wsie: Chrystkowo, Czapelki, Gruczno, Kosowo (część), Topolinek, Sartowice, Skarszewo (część), Święte, Żurawią Kępę. Obszary chronione to tereny o ciekawym krajobrazie lub o dużych walorach przyrodniczych.  

Reklama
Reklama

- W niektórych przypadkach są to niemal całe wsie, w innych tylko część - tłumaczy Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia. - Dlatego każde zgłoszenie potencjalnego inwestora będzie analizowane pod kątem tego, czy nieruchomość znajduje się w obszarze chronionym.
REKLAMA

Dlaczego tego typu wsparcie zarezerwowane jest dla mieszkańców wsi? Odpowiedź jest prosta. Mieszkający w mieście mają znacznie więcej możliwości skorzystania z ekologicznych źródeł energii, chociażby takich jak gaz.

Chcący wziąć udział w programie zobowiązani są do wypełnia ankiety (można pobrać z naszej strony) i przesłanie jej na adres gospodarka.rozwoj@swiecie.eu (podpisany skan) lub dostarczenie osobiście do Biura Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim w Świeciu.

Reklama
Reklama

Za wybór wykonawcy, który zajmie się montażem wszystkich instalacji, będzie odpowiadać gmina Świecie. Wyniki konkursu będą znane pod koniec roku. To oznacza, że prace związane z instalowaniem paneli ruszą wiosną 2021 r.

Program przewidziano tylko dla gospodarstw domowych. Nie mogą z niego skorzystać przedsiębiorcy.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (10)

 1. Gruczniak 41

  20 lutego 2020 09:58

  Brawo Panie Burmistrzu!!! W

  Brawo Panie Burmistrzu!!! W końcu coś się zaczyna robić dla zwykłych ludzi, którzy mieszkają w tej gminie i płacą podatki. 

  • Warszawiak

   20 lutego 2020 20:08

   Tylko się nie że…aj

   Tylko się nie że…aj

 2. Ryszard

  20 lutego 2020 10:18

  I to jest super.

  I to jest super.

 3. Swieciak

  20 lutego 2020 10:25

  Super pomysł, trzymam kciuki

  Super pomysł, trzymam kciuki oby się udało pozyskać tą kasę. 

 4. Małorolna

  20 lutego 2020 10:40

  Czy może ktoś mi powiedzieć

  Czy może ktoś mi powiedzieć czy na gospodarstwo rolne w Chrystkowie można też dostać dofinansowanie na panele ? Gdzie to sprawdzić ? 

 5. Aga

  20 lutego 2020 10:52

  A gdzie Drozdowo to tez gmina

  A gdzie Drozdowo to tez gmina Świecie.

 6. Redzio

  20 lutego 2020 12:42

  Totalnie bez sensu….

  Totalnie bez sensu…. Czapelki tak Czaple już nie, Sartowice tak a np.Wiąg nie .

 7. Ma

  20 lutego 2020 19:15

  A Wiąg i Czaple gdzie ? To

  A Wiąg i Czaple gdzie ? To też gmina świecie.

 8. Inox

  21 lutego 2020 11:26

  Nauczcie się barany czytać ze

  Nauczcie się barany czytać ze zrozumieniem… Jest napisane, ze niektóre tereny będą preferowane, a nie ze wyłącznie ich dotyczy sprawa. 

  • Mik

   21 lutego 2020 16:48

   Mądrego warto poczytac

   Mądrego warto poczytac

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Wiadomości

Na ul. Tucholskiej w Świeciu samochód dostawczy uderzył w latarnię. Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, szybko wyszło na jaw, co było powodem braku koncentracji...

Wiadomości

Właściciele i szefowie firm będą biznesowymi doradcami gminy Świecie. Właśnie zainicjowano czteroletnią kadencję Społecznej Rady Gospodarczej. Czym się będzie zajmowała?

Wiadomości

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Świeciu złożono podziękowania i gratulacje posłance Iwonie Karolewskiej, która do niedawna była sekretarzem powiatu i radną gminy.

Wiadomości

Za czyją sprawą woda w strumieniu przepływającym przez Warlubie przybrała mleczną barwę? Miejscowa firma mleczarska zapewnia, że nie ma z tym nic wspólnego.

Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

- Dotarliśmy do punktu krytycznego – mówi z goryczą Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Głogówku Królewskim.

Wiadomości

Jak już informowaliśmy, Świecie ma dostać w ciągu trzech lat około 28 mln zł dofinansowania na kilkanaście inwestycji. Jedną z nich jest zagospodarowanie terenu...

Wiadomości

Zapadła decyzja w sprawie świątecznego drzewka, które stanie się główną ozdobą świąteczną Dużego Rynku w Świeciu. Ta informacja z pewnością wielu przypadnie do gustu.

Wiadomości

Policjanci z posterunku w Bukowcu zatrzymali 37-letniego kierowcę volkswagena, który spowodował kolizję, mając w organizmie ponad 2,6 promila alkoholu. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, obiecał mundurowym...

Wiadomości

Na sesji w czwartek 30 listopada radni gminy zdecydują, czyje imię będzie nosił stadion Klubu Sportowego Wda Świecie. Sprawa wydaje się raczej przesądzona.

Wiadomości

Nieoczekiwany finał miało poszukiwanie zabytkowych przedmiotów na terenie gminy Dragacz.

Wiadomości

Radni przyjęli nowe stawki podatku od nieruchomości, które zaczną obowiązywać w 2024 r.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama