Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Młoty, wiertła i piły poszły w ruch. "Musimy zburzyć stare, żeby powstało coś nowego" [zdjęcia]

Rozpoczęła się przebudowa budynku przy ul. Wyszyńskiego. Po tym, jak Ośrodek Opieki Społecznej wyprowadził się do nowej siedziby, gmina znalazła dla niego nowe przeznaczenie.

Udostępnij
czolo-remont

- W tej chwili trwa demontaż sufitów i burzenie starych ścian działowych. Trzeba to zrobić, żeby powstały obszerniejsze pomieszczenia, przystosowane do nowych funkcji. Dotychczasowe były w większości małe. Trzeba też przygotować miejsce na windę, bo obiekt ma służyć osobom starszym i niepełnosprawnym - wyjaśnia Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Świeciu.

W budynku przy ul. Wyszyńskiego na Mariankach, w którym piętro niegdyś zajmował Ośrodek Pomocy Społecznej, ma powstać centrum aktywizacji. Parter w dalszym ciągu będzie zajmowała filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, której siedziba zostanie wyremontowana.

Na piętrze o powierzchni 240 m będą ulokowane m.in. dwie sale rehabilitacyjne, gabinet lekarza, pomieszczenie socjalne dla pracowników, toalety oraz sala konferencyjna będąca do dyspozycji seniorów i niepełnosprawnych.

Po zakończeniu przebudowy, będą tam odbywały się rozmaite zajęcia, m.in. joga, gimnastyka, kursy komputerowe, spotkania przy kawie z ciekawymi ludźmi.

- Chodzi o to, aby osoby starsze i niepełnosprawne nie były zamknięte w czterech ścianach swoich mieszkań, ale wyszły na zewnątrz i integrowały się z innymi podczas zajęć - mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia.

Na tym nie koniec, oprócz prac wewnątrz budynku i ocieplenia ścian na zewnątrz, zostanie również zagospodarowany teren wokół całego pawilonu handlowo-usługowego przy ul. Wyszyńskiego.

Projekt zakłada remont drogi wewnętrznej i chodników, montaż oświetlenia, wykonanie terenów zielonych, a także modernizację sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Inwestycja, na który przetarg wygrała firma Libra ze Świecia, będzie kosztowała 4 mln 43 tys. zł. Gmina jednak wyda z własnego budżetu niecałe 800 tys., bo 3 mln 250 tys. zł stanowi dofinansowanie unijne i z budżetu państwa. Prace mają zakończyć się w grudniu tego roku.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl

Udostępnij
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Tylko zero alkoholu tam na

Tylko zero alkoholu tam na robocie. Proszę o codzienna kontrolę. Trzeba walczyć z pijakomajstrami

Skończy robotę tak jak na

Skończy robotę tak jak na Szpitalu. Rok opóżnienia .

Jestem też w starszym wieku,

Jestem też w starszym wieku, ale to przesada z miejscami dla tych osób. To wszystko świeci pustkami. Tylko ci to obsługują zbijają kokosy na pieniądzach unijnych.Ostatnio słyszałam o szkoleniach w TWONie. Uczą te chore dzieci , aby nie wydawały pieniędzy na błachostki. Tylko te osoby nie mają pieniędzy. Rodzina zabiera. Jak raz kiedyś dostanà trzy dychy , to nie ma co się dziwić , że od razu wydają. Pozdrawiam seniorów.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Krótki, ale bardzo intensywny deszcz, który spadł w poniedziałek po południu spowodował, że część ulic w Świeciu zamieniła się w rwące potoki.

Wiadomości

Krótko przez godz. 10.00 w bazie Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów w Kozłowie (gm. Świecie) doszło do wybuchu beczki. Rannych zostało trzech pracowników.

Wiadomości

Policja podaje wstępne ustalenia dotyczące niedzielnego wypadku pod Świeciem.

Wiadomości

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na początku 2026 r. będziemy mogli korzystać z nowej ulicy w Świeciu. Niedawno zajrzeliśmy na teren budowy.

Wiadomości

W niedzielę po południu samochód osobowy uderzył w drzewo w Dworzysku koło Świecia.

Wiadomości

Mężczyzny szukali policjanci i strażacy. Funkcjonariusze z posterunku w Laskowicach w ostatniej chwili odnaleźli i powstrzymali 30-latka, który chciał odebrać sobie życie.

Biznes

W nowym pawilonie handlowo-usługowym Aripark w Świeciu prawdopodobnie jako pierwszy zostanie otwarty sklep TEDi. Wkrótce potem pierwszych klientów przyjmie kolejny lokal.

Wiadomości

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, dlaczego z niedawno modernizowanej kanalizacji wybiły fontanny wody podczas niedawnej ulewy. Co na to miasto?

Wiadomości

Gmina przedstawiła projekt zagospodarowania przepływającej przez znaczną część miasta i dobrze znanej mieszkańcom Świecia Struchawy. Zachęca mieszkańców do udziału w konsultacjach.

Co jest grane?

W ostatni weekend kwietnia na rynku zaparkują najlepsze food trucki z całej Polski.

Wiadomości

W Wojewódzkim Szpitalu Zdrowia Psychicznego w Świeciu równolegle realizowane są dwie duże modernizacje wiekowych budynków.

Wiadomości

Trwa liczenie pieniędzy zebranych podczas dzisiejszego pikniku charytatywnego w Laskowicach. Na pewno kwota będzie spora, bo akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców...

Reklama

Popularne

Wiadomości

Krótko przez godz. 10.00 w bazie Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów w Kozłowie (gm. Świecie) doszło do wybuchu beczki. Rannych zostało trzech pracowników.

Wiadomości

Wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie, dlaczego z niedawno modernizowanej kanalizacji wybiły fontanny wody podczas niedawnej ulewy. Co na to miasto?

Co jest grane?

W ostatni weekend kwietnia na rynku zaparkują najlepsze food trucki z całej Polski.

Wiadomości

Dziś około godz. 9.00 na ulicy Tczewskiej w Nowem kierujący samochodem osobowym najechał na kobietę jadącą elektrycznym wózkiem inwalidzkim.

Wiadomości

Festiwal Kultury i Sztuki "Ars longa, vita brevis" ożywi różne zakątki miasta. Na mieszkańców czeka masa wydarzeń przygotowanych dla całych rodzin.

Wideo

Wideo

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Świeciu rozpoczął się "Tydzień zdrowia i aktywności fizycznej". Dziś promowano przede wszystkim zdrowe odżywianie i profilaktykę zdrowotną.

Wideo

Podobnie jak przed rokiem, członkowie Stowarzyszenia Rowe - Rowe Świecie wybrali się na przedświąteczny objazd miasta. Napotkani przechodnie, zwłaszcza ci najmłodsi, mogli liczyć na...

Wideo

W minioną niedzielę w kościele farnym w Świeciu wystąpiła ceniona wokalistka Halina Frąckowiak.