Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Mondi dało pieniądze na projekty, które mają służyć lokalnej społeczności [zdjęcia]

Z dotacji na różnego rodzaju działania skorzysta w tym roku 12 organizacji i grup nieformalnych z powiatu świeckiego, które wzięły udział w konkursie zorganizowanym przez Inkubator Przedsiębiorczości. Łączna suma przeznaczona na granty wyniosła 57 tys. zł.  

Udostępnij
dzialaj-czolo2

Uroczystość wręczenia grantów w ramach programu Działaj Lokalnie odbyła się w czwartek w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Świeciu, który jest organizatorem konkursu. Wzięli w nim udział reprezentanci 12 organizacji i grup nieformalnych, które otrzymały dotacje.

Podczas spotkania podpisano umowy na realizację zaplanowanych projektów. Łączna suma przeznaczona na granty wyniosła 57 tys. zł. Pierwsi grantobiorcy rozpoczną swoje działania już na początku czerwca.

Komisja oceniała 22 wnioski. Najwięcej punktów zdobył projekt Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Dragacz „Nasza Gmina”. Wsparcie wyniesie 6000 zł. Projekt „Wieś jest kobietą” zostanie zrealizowany na terenie sołectwa Mniszek.

Reklama
Reklama

Najlepszy wniosek przygotowała, dobrze znana nie tylko w gminie Dragacz, sołtys Dorota Dembińska.

Jak tworzy się tak dobre projekty?

- Punktem wyjścia musi być odpowiednio przygotowana diagnoza - tłumaczy sołtys Mniszka. - Kolejna rzecz to celowość działań i wreszcie racjonalny budżet. Jednak do pełnego sukcesu konieczne jest jeszcze zaangażowanie ludzi. By je wykrzesać, trzeba wielu starań. To jest proces, który w moim przypadku trwa już 10 lat. Warto się jednak starać, bo korzyści z tego płyną dla nas wszystkich - podkreśla Dorota Dembińska.     

Reklama
Reklama

W ramach niezwykle bogatego cyklu zajęć panie będą m.in. spotykać się z etnografem, odświeżać stare meble i narzędzia rolnicze, sadzić zioła, tworzyć wieńce dożynkowe, malować kociewskie wzory na sprzętach użytku domowego, wspólnie gotować, robić kociewskie gadżety i ćwiczyć.

Drugie miejsce na liście rankingowej przypadło również Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Dragacz „Nasza Gmina” (dofinansowanie 5690 zł).

Projekt polega na przeprowadzenie cyklu spotkań edukacyjno-profilaktycznych polegających na poszerzeniu świadomości prawnej seniorów, bezpieczeństwa osób starszych, promocji zdrowia i kształtowania postaw proekologicznych.

Reklama
Reklama

Zaplanowano też cykl warsztatów ekologicznych pod nazwami "Wyrzuć chemię z domu", "W harmonii z naturą", "Zielny ogródek", "Nie wyrzucaj śmieci jak leci" itd.

W pierwszej trójce pod względem zdobytych punktów znalazł się jeszcze wniosek Centrum Biblioteki i Kultury w Jeżewie (dofinansowanie 5980 zł ).

W ramach projektu, przygotowanego przez Beatę Simionkowską, organizatorzy chcą m.in. przeprowadzić różnego rodzaju warsztaty rękodzielnicze, m.in. anioły z powertexu, decoupage, batiku, wyszywania wstążką, liście monster, kubki wyklejane specjalną glinką, ceramiki, zajęcia florystyczne, podzcas których plecione będą wianki na noc świętojańską. W ramach domowego spa panię będą mogły wykonać kule do kąpieli, kremy do twarzy oraz mydełka.

Reklama
Reklama

W kolejnej edycji programu Działaj Lokalnie, realizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej Inkubator Przedsiębiorczości najskuteczniej o pieniądze zabiegali mieszkańcy gminy Dragacz (cztery nagrodzone projekty) i Jeżewo (trzy nagrodzone projekty).

Głównym sponsorem jest firma Mondi Świecie S.A.

a.bartniak@extraswiecie.pl

Udostępnij
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Zarąbiste pieniądze od

Zarąbiste pieniądze od giganta, żenada. 

Pomyśleli by nad tym ile osób

Pomyśleli by nad tym ile osób u nich pracuje mających rodziny i nie mogących dać dzieci do żłobka bo żłobków i miejsc w Świeciu jest tyle że śmiech o tym pisać.

A może pomogło by to w rozwoju gospodarki bo niektórzy nie mają co zrobić z dzieckiem a chcieli by pracować a jeśli mają iść zarobić na opłacenie niani i wyjść prawie na zero to co się dziwić że siedzą w domach masakra z tym niby miastem

Zarząd Mondi dał

Zarząd Mondi dał

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Wiadomości

Mariusz Kosikowski, zwycięzca drugiej tury wyborów na wójta gminy Warlubie ma świadomość, że od pierwszych dni jego kadencji będą czekać na niego wyzwania, z...

Wiadomości

Trwa akcja gaśnicza w Grupie (gmina Dragacz). W ogniu stanął drewniany dom jednorodzinny.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W sobotę późnym popołudniem doszło do groźnej kolizji na ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Wiadomości

W piątek wieczorem doszło do wypadku na drodze krajowej nr 91 w Górnej Grupie.

Wiadomości

Policjanci prowadzili poszukiwania dwóch mieszkańców gminy Nowe. Zachodziła poważna obawa, że targną się na swoje życie. W akcji pomagali mieszkańcy i strażacy.

Wiadomości

- Czy to prawda, że Szkoła Podstawowa w Krąplewicach zostanie w najbliższych miesiącach zlikwidowana? – pyta zaniepokojona Czytelniczka. Zapytaliśmy o to wójta gminy Jeżewo.

Wiadomości

Urząd Miejski w Świeciu przygotowuje dokumentację projektową dotyczącą przebudowy amfiteatru. Planowane zmiany obejmą nie tylko widownię, ale też scenę i budynek.

Wiadomości

W drugiej turze wyborów spotkali się dwaj kandydaci na wójta gminy Warlubie: Mariusz Kosikowski i Tomasz Michalak. Który z nich zdobył większe poparcie?

Historia

Brał łapówki i przywłaszczał sobie publiczne pieniądze. Starosta świecki Stanisław Krawczyk potrzeby finansowe miał ogromne. Mimo tego i niemałej pensji, ciągle tonął w długach.

Wiadomości

Policjanci ze Świecia wyjaśniają okoliczności piątkowego wypadku, do którego doszło na drodze krajowej nr 91. Przechodząca przez jezdnię 59-letnia kobieta została potrącona przez samochód.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama