Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Mroźna zima wypędziła bezdomnych z ich kryjówek

Gdy tylko temperatura zaczyna spadać poniżej zera policjanci, strażnicy miejscy i pracownicy opieki społecznej rozpoczynają regularne kontrole pustostanów oraz innych miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

Udostępnij
bezdomni

REKLAMA

- Podczas ostatniej kontroli w żadnym z miejsc, w których mogłyby koczować osoby bezdomne, nie natknięto się na żadnego z nich - mówi Maciej Chareński, rzecznik Ośrodka Pomocy Społecznej w Świeciu.

Brak jakichkolwiek śladów na świeżym śniegu to znak, że faktycznie nikt w tych miejscach nie bytuje.

- Prawdopodobnie ostatnie mrozy na dobre wystraszyły tych, którzy w minionych latach próbowali przetrwać zimę, w którymś z opuszczonych budynków - uważa Maciej Chareński.
REKLAMA

Najlepszym dowodem na to, że ma rację, może być fakt, że świeckie schronisko ma komplet, co nie zdarza się często.

- Obecnie mieszka tam 30 osób - tłumaczy rzecznik i zarazem kierownik schroniska dla bezdomnych przy ul. Ogrodowej. - Wszystkie łóżka są zajęte, ale jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, to wyciągniemy z magazynu grube materace i rozłożymy je na podłodze. Na pewno nikogo nie odprawimy z kwitkiem. Każdy, kto się pojawi otrzyma schronienie i coś do jedzenia.
REKLAMA

Odrębny temat stanowią osoby żyjące na działkach. Standard znajdujących się tam domków jest bardzo różny. Jedne zapewniają w miarę przyzwoity poziom, inne to granica wegetacji. Zwłaszcza w tak niskich temperaturach, gdy mały piecyk z wielkim trudem jest w stanie ogrzać jedno lub dwa pomieszczenia.

- Wiemy o 10 rodzinach żyjących na działkach - mówi Chareński. - Pracownicy ośrodka są z nimi w stałym kontakcie. Żadna z nich nie zgłaszała potrzeb, chociażby braku opału.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Uczciwy Swieciak

  13 lutego 2021 19:10

  Trzy tygodnie temu

  Trzy tygodnie temu telefonowalem na policję że w pustostanie mieszkają bezdomni, prosząc o interwencję bo może Ci ludzie potrzebuja noclegu lub innej pomocy. Na to policjantka mnie się pyta: a skąd pan wie że potrzebują pomocy? No to ręce mi opadły. Taka to jest nasza świecka policja. Wstyd. 

  • Ula

   13 lutego 2021 20:32

   Zamilcz kasztanie. Świecka

   Zamilcz kasztanie. Świecka policja dziala prawidlowo. 

   • Freedom

    13 lutego 2021 20:37

    Zgadza się. Nie ma sensu

    Zgadza się. Nie ma sensu kogos uszczęśliwiać na siłę. Jeśli komuś dobrze w niskich temperaturach, to niech sobie siedzi. WOLNOŚĆ.

   • xyz

    13 lutego 2021 21:37

    A Pani sprzata w Komendzie ze

    A Pani sprzata w Komendzie ze ma takie info o prawidlowosci dzialania Policji czy osiedlowy monitoring? Nie wiem na ile rzetelna jest ta wypowiedz

  • ooo

   13 lutego 2021 21:27

   Ludzie bezdomni sa czesto

   Ludzie bezdomni sa czesto uzaleznieni wiec samo za siebie mowi, ze potrzebuja pomocy. Jak zwykle stado swieckich ekspertow bedzie wiedzialo lepiej. Pewnie….trzeba byc w 100% ulomnym by pytac czy przy takiej pogodzie potrzebna jest pomoc. Ale co Wy mozecie wiedziec siedzac w cieplym domu, najedzeni i przed kompem…

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama