Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Msza i wiązanki kwiatów. Obchody rocznicy "cudu nad Wisłą" [zdjęcia]

We wtorek 15 sierpnia w Świeciu odbyły się obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej w wojnie polsko-bolszewickiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Udostępnij
Kwiaty złożono m.in. na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej / Fot. UM w Świeciu

Uroczystość rozpoczęła się mszą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Świeciu.

W drugiej części obchodów złożono kwiaty przy kościelnym cmentarzu na mogile żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

Zanim to nastąpiło, przemowę wygłosił Paweł Knapik, zastępca burmistrza Świecia.

- W świetle wojny w Ukrainie te obchody mają wyjątkowy wydźwięk - podkreślał. - Po raz kolejny jesteśmy świadkami tego, jak Rosja szanuje traktaty i bezwzględnie dąży do realizacji swojej wizji świata. Szczerze życzę Ukraińcom takiego cudu, jak ten który się wydarzył w Polsce w 1920 roku.

Delegacje złożyły również kwiaty pod pomnikiem przy "klasztorku".

Tegorocznemu świętu towarzyszyły jeszcze dwa wydarzenia: wystawa bydgoskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej na Dużym Rynku "Wojna polsko-bolszewicka na Kujawach i Pomorzu. Za Termopile starczą Wam piersi własne…" oraz wystawa "Świecie na fotografii z lat 20. i 30. XX wieku: Wojsko Polskie" w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej.

redakcja@extraswiecie.pl

źródło: swiecie.eu

Udostępnij

Komentarze (5)

 1. Wiśta wio

  16 sierpnia 2023 07:35

  Na Ukrainie! Język polski się kłania!

  • Polonistka

   16 sierpnia 2023 08:17

   Widzę, że ominęła Cię dyskusja językoznawców czy „na Ukrainie” czy „w Ukrainie” z początku wojny. Obydwie formy są poprawne.

 2. Anglistka

  16 sierpnia 2023 15:29

  Czym uzasadnione jest używanie formy „w Ukrainie” zamiast wcześniej dość powszechnej formy „Na Ukrainie”? W Ukrainie brzmi równie dziwnie jak powiedzieć np. w Krecie zamiast na Krecie

  • Zdziwiony

   16 sierpnia 2023 19:33

   Mówimy w Polsce, czy na Polsce, mówimy we Francji, czy na Francji, mówimy w Belgii czy na Belgii. Dalej mówimy na Śląsku, czy w Śląsku, mówimy na Pomorzu, czy w Pomorzu. Łapiesz, państwo, albo region, czy w przypadku Ukrainy państwo czy sowiecka republika

 3. Znający temat

  16 sierpnia 2023 17:30

  Może pozostań przy nauce angielskiego, bo język polski cię wyraźnie przerasta. Formy na Ukrainie i w Ukrainie to coś zupełnie innego niż w Krecie i na Krecie. Załamka.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama