Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na cmentarzu nadal jest bałagan. Sytuację ma uratować dodatkowy kontener

Trudno uznać za satysfakcjonujące obecne rozwiązanie problemu przepełnionych śmietników na świeckim cmentarzu. Jednak z powodu mrozu nie można było wymyślić nic innego.

Udostępnij
cmentarz-smieci-4

REKLAMA

Wracamy do tematu bałaganu na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Świeciu. Na początku lutego pisaliśmy o przepełnionych śmietnikach znajdujących się na terenie nekropolii. Ze starych wiązanek, kwiatów, zniczy i plastikowych wkładów utworzyły się góry odpadów obok wypełnionych po brzegi pojemników.

Cmentarzem przy ul. Sienkiewicza zarządza parafia pw. św. Andrzeja Boboli. Proboszcz ksiądz Bogusław Patoleta argumentował, że zlecił Zakładowi Usług Komunalnych zrobienie z tym porządku.

Reklama
Reklama

- Teraz jest to po stronie ZUK-u. Nic więcej nie mogę zrobić - podkreślał proboszcz.

Tak wyglądała sytuacja na początku lutego. Teraz jest tak samo, tylko odpady przysypała grubsza warstwa śniegu

REKLAMA

Reklama
Reklama

ZUK ripostował, że zlecenie otrzymał, gdy śmieci „wychodziły” już z kontenerów. Było ich tak dużo, że zalegały obok nich.

- Odpadów jest tak dużo, w dodatku przymarzniętych, że zabranie pojemników może być bardzo trudne. Ksiądz proboszcz dobrze wie, że zlecenie powinno wpływać w momencie, gdy zapełnia się pojemnik. Jak w takich warunkach operować ciężkim, kilkutonowym sprzętem? - pytał Jacek Kliczykowski, prezes ZUK-u.

Sprawdziliśmy, czy coś zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu dni. W zasadzie niewiele. Mróz jeszcze się wzmógł i na razie nawet nie ma co marzyć o wywozie kontenerów. Śmieci stale jednak przybywa. Tyle, że są mniej widoczne, bo przykryła je gruba warstwa zmarzniętego śniegu.
REKLAMA

Reklama
Reklama


Dlatego przywieziono nowy pojemnik.Z powodu braku miejsca do manewrowania przez duży samochód na cmentarzu, ustawiono go dość niefortunnie, bo w samym wjeździe na nakropolię przy ul. Sienkiewicza. W czasie pogrzebów żałobnicy mają problem, żeby się przecisnąć obok pojemnika na śmieci.

Niestety, na razie nic nie wskazuje, że to się nie zmieni. Sytuację może dopiero poprawić zapowiadana w najbliższych dniach odwilż, która pozwoli zrobić wreszcie porządek na cmentarzu. O ile prognozy dotyczące pogody się potwierdzą...

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

No i nadal nie odśnieżone

No i nadal nie odśnieżone jest!!!  Byłam ostatnio na cmetarzu ścieżki nie odśnieżone slisko, prawie się poślizgnęłam  tylko ostrzegam księżulka niech tylko się przewrócę i nie daj Boże złamie rękę lub nogę,to za odszkodiwsnie się nie wypłaci!!!!! Bo Patoleta wszystko i wszystkich ma głęboko w Dupie, kasa ,kasą się liczy!!!@

dodatkowy kontener nic nie

dodatkowy kontener nic nie zmieni bo nikt nie będzie z jednego końca cmentarza chodził na drugi koniec.Rozwiązaniem jest po prostu częstsze opróżnianie pojemników

Że też Bóg wymyślił śmieci ,

Że też Bóg wymyślił śmieci , ksiądz modlił się 4 tygodnie żeby śmieci znikły, zaufał Bogu a ten go wystawił. Międzyczasie dosypywanie śmiecie przez nieodpowiedzialny lud Boży.

Segregacja smieci sie klania.

Segregacja smieci sie klania. Tyle tworzyw. Szklo. Dlaczego odpady nie sa segregowane? Notoryczny problem mowi o tym ze kontenerow jest za malo, no proste. Rozwiazanie? Dostawic. Tyle. 

Reklama

Ta mafia nie przejmuje sie

Ta mafia nie przejmuje sie pedofilami w swoich szeregach a kontenerem śmieci sie mają przejmować nie żartujcie!!!

Księże Proboszczu czytając te

Księże Proboszczu czytając te artukuły oraz komentarze nie bierze Ksadz pod uwagę tego żeby coś zmienić na tym cmentarzu? Pomnik bardzo bliskiej mi osby leży zaraz obok chałdy śmieci i samego śmietnika! Wstyd żeby śmietnik (w dodatku przepełniony) stał zaraz obok pomników. Zapraszam odwiedzić dobrze zagospodarowane cmentarze w pobliskich mniejszych miejscowościach  np. W Serocku. Może Ksiądz zobaczy jak powinien wyglądać cmentarz. Przede wszystkim czysto i schludnie oraz poszanowaniem dla spoczywających na cmentarzu osób! 

Uważam, że ksiądz nie jest

Uważam, że ksiądz nie jest niczemu winien. Winne są nasze lokalne władze, że nie stworzyły cmentarza komunalnego. Wtedy by się skończył dopływ gotówki za nic dla możnowładcy z Parafii Boboli.

Czy kś proboszcz chce po

Czy kś proboszcz chce po swojej smierci mieć pomnik w kształcie pełnego kontenera? Bo tak zostanie zapamiętany

Reklama

Ciemnota chodzi na cmentarz

Ciemnota chodzi na cmentarz do rozłożonych zwłok ludzi którzy już nie istnieją. I wierzy w bajki że Andrzej z góry z chmurek patrzy i jest zadowolony…. Zenada

czarna mafia nic nie może

czarna mafia nic nie może zrobić , bo nie chcę ,należy cmentarz zrobić miejskim i ukrucić ten syf i brak szacunku dla zmarłych. za tak duży cmentarz ich wpływy sa ogromne, więc śmietnik powinien być opróżniany nawet 2 razy dziennie, jeżeli jest taka konieczność. mam grób rodzinny niedaleko tego bałaganu i jest mi zwyczajnie przykro. do roboty grubasy z kościoła.

Proboszcz nie ma kasy na

Proboszcz nie ma kasy na naprawe zabytkowego zegara na kościelnej wieży a kontenerami będzie sie przejmował ale za miejsce cmentarne i pochówek ostro kasuje 

Proponuje przesłać zdjęcia

Proponuje przesłać zdjęcia cmentarnego bałaganu i opini do Pelplina może kś Biskup da kase ?

Reklama

Ktoś tu wspomniał o cmentarzu

Ktoś tu wspomniał o cmentarzu w Serocku, to bardzo mały cmentarz w porównaniu ze Świeciem i wystarczy spojrzeć jak ludzie stawiają tam skromniej znicze i kwiaty a jak walą bo inaczej nie można tego powiedzieć, na groby w Świeciu i potem wywalają prawie nowe wiązanki i znicze czasami jeszcze się palące elektryczne albo z całymi wkładami świecowe i nowe wiązanki a góra śmieci rośnie i pretensje do księdza. 

Ludzie co wy chcecie od

Ludzie co wy chcecie od księdza, przecież sami jesteście sobie winni. Ksiądz zlecił wywóz a czy to jego wina że ZUK nie może dojechać a ludzie walą śmieci gdzie popadnie, bo przecież nie zabierze do domu tylko żuci na kupę, wywali bo ma kasę i zaraz przyniesie nowe żeby się pokazać przed sąsiadami bo przecież mój zmarły jest lepszy i dzięki tym wiązankom do nieba pójdzie !!! W tyłkach się przewraca z tego dobrobytu 

Powiem tylko że Mnie

Powiem tylko że Mnie osobiście niestać na kupno nowych wiązanek czy zniczy a mam sporo zmarłych z rodziny na tym cmentarzu i czasami wezme sobie coś ze śmietnika prawie nowe znicze tam są wywalane, jeszcze dobre kwiaty z wiązanek od których trzeba odczepić tylko żywe dodatki, znicze elektryczne w których wymienić trzeba tylko baterie. Podziwiam tych którzy tak licznie wywalają takie pieniądze do śmietnika przecież nie o to w tym wszystkim chodzi za granicą jest to nie do pomyślenia. 

Na małych cmentarzach, często

Na małych cmentarzach, często grabarze przebierają śmieci i wyrzucaja to co żywe na kompost żeby nie było tyle śmieci do wywozu a to co plastikowe osobno tak jest na przykład w Grucznie. Wiem  że na niektórych cmentarzach jest półka ze zniczami które można sobie zabrać. A czy ktoś pamięta górę śmieci na cmentarzu w Jeżewie bo parafia niemiała pieniędzy na wywóz śmieci ? 

Czy ktoś widział za granicą w

Czy ktoś widział za granicą w Niemczech, Holandi, Wielkiej Brytaniczy czy w Stanach tak obładowane groby wiązankami i zniczami i potem problem ze śmieciami ? Czy tam ludzie żucaja śmieci na cmentarzu na kupę ? Czy tam wini się księdza za taki przepych i marnotrastwo ? I wreszcie czy w innych krajach wurzuca się tyle kasy do śmietników bo przecież zmarłemu już to nic nie pomorze.    

Za zeszły rok ZUK zebrał z

Za zeszły rok ZUK zebrał z cmentarza około 80 tysięcy złotych za wywóz śmieci to niech się nie tłumaczy że niema jak dojechać a przecież można przysłać pracowników żeby powkładali te wiązanki i znicze do nowych kontenerów a jak się niemogą zmieścić to przysłać mniejszy sprzęt do wywozu coś w czynie społecznym też można zrobić a nie tylko kasę wołać za wywóz śmieci. Z drógiej strony jak by był jakiś automat na wrzucanie śmieci na ksę to by kontenery stały puste bo nikt by nie chciał pałacić za wyrzucone śmieci. 

Z cmentarza korzystają

Z cmentarza korzystają wszystkie parafie i wyznania w Świeciu.Zarządcą powinno być miasto a nie obarczać tym księdza jednej parafii kiedy widać że nie daje rady.To miasto liczy kasę i unika odpowiedzialności a nam wstyd przed gośćmi że taki syf na cmentarzu.Śmieci,grób prawie na grobie, że nie ma gdzie stanąć i jeszcze zabłocone ścieżki to nasza wizytówka.Już dawno powinny być ścianki na urny.A co do śmieci to można dla cmentarza stworzyć grafik z uwzględnieniem świąt i problem rozwiązany.

Za czasów KS.Patolety nie

Za czasów KS.Patolety nie zostalo nic zrobione na cmentarzu… Żaden chodnik, brama,płot… Za każdym razem kiedy chce wjechać z babcią na wózku inwalidzkim muszę kombinować żeby móc wjechać brama od strony działek. Czy to taki wielki koszt zrobić podjazd?! Odnoszę wrażenie że dla księdza proboszcza zarządzanie tym cmentarzem to przykry obowiązek… 

To prawda o niepełnosprawnych

To prawda o niepełnosprawnych nikt tam nie myśli. Ale jak ksiądz proboszcz trafi na wózek to pewnie inaczej spojrzy na problem

Moim zdaniem również ZUK jest

Moim zdaniem również ZUK jest winny tej sytuacji bo do dziś nie odebrał tych śmieci chociaż z głównych alejek tylko sie tłumaczy a przecież kasę bieże za wywóz. Ludzie też są winni że tyle wyżucają zamiast zabrać do domu. Ksiądz może też powinien trochę szybciej zgłosić wywóz, grabarze na cmentarzu powinni segregować i porządkowac śmieci zwłaszcza jak przyjedzie ZUK. Sami też nie powinniśmy żucać śmieci na cmentarzu gdzie popadnie, osoby na forum też są winne bo nakręcają całą sytuację. Jednym zdaniem winni sa wszyscy nawet portal że powtarza ciągle ten artykuł „Kto jest bez winny niech pierwszy żuci kamień”

Grabarze – dwóch ludzi ,tylko

Grabarze – dwóch ludzi ,tylko dwóch których tam pracują mają jeszcze przebierać i segregować czyjeś śmieci ??? Jeszcze mało pracy mają . Weź wyluzuj ! 

jeszcze mają przebierać i segregować czyjeś śmieci ??? Chyba się komuś nieco pomyliło.

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Na uznanie zasługuje postawa mieszkańców Szewna koło Świekatowa, którzy zakasali rękawy i samodzielnie przygotowali plażę do nowego sezonu. - To były dwa dni intensywnej...

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Wiadomości

W nocy strażacy dostali wezwanie na stację paliw w Świeciu, na której ulatniał się gaz.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

W piątek późnym popołudniem policja i straż pożarna dostały wezwanie do kolizji drogowej.

Reklama
Reklama

Wiadomości

Przez ponad cztery godziny siedem zastępów straży walczyło w piątek z pożarem lasu.

Wiadomości

- Tego dnia zatrzymał się dla mnie świat - diagnoza, jaką usłyszała Katarzyna Popiołek-Staniszewska, należała do najgorszych z możliwych: nowotwór krwi.

Wiadomości

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły w sobotę pożar samochodu osobowego koło Świecia.

Wiadomości

Dzielnicowi z powiatu świeckiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Jeden z nich wpadł podczas interwencji w mieszkaniu w Nowem, drugi...

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Dziś rano na ulicy Cukrowników w Świeciu doszło do tragicznego w skutkach potrącenia.

Wiadomości

Dziś na granicy Sulnówka i Wyrwy koło Świecia doszło do zderzenia rolniczego ciągnika z samochodem osobowym.

Co jest grane?

Poznaliśmy artystów, którzy wystąpią w lipcu w świeckim amfiteatrze na Summer Hot Festival.

Wiadomości

Sprawdziliśmy, ile dzieci przyszło na świat w Nowym Szpitalu w Świeciu i jak oceniany jest tutejszy oddział ginekologiczno-położniczy w rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku.

Wiadomości

W piątek, podobnie jak w całym kraju, policjanci w powiecie świeckim prowadzili działania pod nazwą "Prędkość". Głównym celem akcji była poprawa bezpieczeństwa w ruchu...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo