Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Na co pójdzie milion złotych? Mieszkańcy mają na to ponad 30 pomysłów

Minął termin składania przez mieszkańców wniosków do budżetu obywatelskiego gminy Świecie na 2021 r. Najwięcej propozycji zagospodarowania pieniędzy z tej puli przedstawili strażacy z OSP Ratownik. Do wydania jest 1,1 mln zł.

Udostępnij
osp-ratownik-1

REKLAMA

Na biurko burmistrza Świecia trafiły 32 propozycje do budżetu obywatelskiego. Z tego 17 z nich to pomysły dla miasta, a 15 dla terenów wiejskich.

Najdroższe zadanie - parking dla odwiedzających szpital psychiatryczny - oszacowano na 294 tys. zł. Poziom 200 tys. zł przekraczają też remont sali szkoleniowo-konferencyjnej przy OSP Przechowo (245 tys. zł), wykonanie oświetlenia na bocznym boisku Klubu Sportowego Wda (213 tys. zł). Wszystkie one dotyczą miasta, które ma do podziału 750 tys. zł.
REKLAMA

W przypadku terenów wiejskich, na rzecz których zapisano 350 tys. zł, najkosztowniejsze pomysły to wykonanie ciągu pieszo-rowerowego z Gruczna do Chrystkowa (177 tys. zł) oraz remont i wyposażenie świetlicy w Ernestowie (153 tys. zł). Niezależnie od siebie dwóch wnioskodawców zaproponowało zagospodarowanie tego samego terenu w Sulnowie, gdzie miałby powstać plac zabaw. Jeden określił koszty na 117 tys. zł, a drugi na 120 tys. zł.

Najwięcej propozycji zagospodarowania pieniędzy z tej puli przedstawili strażacy z OSP Ratownik. Ich pomysły to zakup wyposażenia remizy i umundurowania - 35 tys. zł, zakup kamery termowizyjnej -  25 tys. zł i zakup stacji uzdatniania wody - 7 tys. zł.
REKLAMA

Spora część projektów skierowana jest do stosunkowo wąskiego grona odbiorców. Na tym tle wyróżnia się kilka pożytecznych inicjatyw o wyraźnie społecznym charakterze. Są nimi np. defibrylatory AED - proste w obsłudze urządzenia do przywracania akcji serca rozmieszczone w różnych punktach miasta czy estetyczne pojemniki do zbiórki nakrętek.

O tym, kto faktycznie dostanie pieniądze zadecydują sami mieszkańcy w głosowaniu. Zanim do niego dojdzie wszystkie wnioski zostaną sprawdzone pod względem formalnym.

a.bartniak@extraswicie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (29)

 1. Jan

  12 sierpnia 2020 07:29

  Strazakow dofinansowac!!!!!

  Strazakow dofinansowac!!!!! Oni ratuja zycie i zdrowie!! A nie na jakies glupoty typu oswietlenie bocznego boiska.. Na co to komu. Sa orliki tam mozna trenowac koniec tematu. 

  • zarazek

   12 sierpnia 2020 07:52

   Proszę się nie unosić. Straże

   Proszę się nie unosić. Straże finansowane są z budżetu, dostają dofinansowanie z samorządów, czasem z 1%, czyli tak jak i inne fundacje. Nie mozna zawłaszczać całego budżetu obywatelskiego bo… No właśnie, bo co? Po prostu to nieładnie, niedemokratycznie, antyspołecznie. I nie ważne jakie pobudki stoją za jakimś wyborem, to jest właśnie pluralizm. Ludzie są różni i mają różne potrzeby. Budżet społeczny jest dodatkową formą wsparcia lokalnego patriotyzmu i próbą zaangażowania społeczeństwa w sprawy lokalne. Jeśli nie chcesz by pieniądze dostali inni, to głosuj na staż. Ale daj szansę innym by mogli wybrać to co dla nich też jest ważne.

   • Siwy

    12 sierpnia 2020 08:40

    Racja. Państwo niech wspiera

    Racja. Państwo niech wspiera służby, a nie tylko zbiórki przez ludzi. To są pieniądze na inne cele.

 2. Jan

  12 sierpnia 2020 08:09

  A co jest wazniejsze niz

  A co jest wazniejsze niz zycie ludzkie????  To ze straz jest finansowana to bardzo dobrze. Na to nigdy za duzo… 

  • Kazimierz

   12 sierpnia 2020 08:11

   Panie Jasiu,Póki co mamy

   Panie Jasiu,
   Póki co mamy jeszcze demokrację w Polsce i każdy może głosować na projekt, który najbardziej mu odpowiada. Proszę więc się nie rzucać i zachować spokój.

 3. instruktor

  12 sierpnia 2020 08:44

  Jak strażacy napiszą wniosek

  Jak strażacy napiszą wniosek o solarium to też trzeba będzie i je kupić, bo to strażacy. Litości. Mało ostatnio dostali? A tak w ogóle to po co im kamera termowizyjna?? Drogi, do niczego im niepotrzebny gadżet. Jeśli trzeba będzie użyć takiego sprzętu ma go PSP. Lepiej zobaczyć jak są wposażone inne dobre jednostki OSP?? A nie tylko Ratownik.

  • Alan

   12 sierpnia 2020 11:23

   Po to im kamera ze jak sie

   Po to im kamera ze jak sie zgubisz cymbalku gdzies to uzyja zeby cie znalesc!! Dron po co?? Np do poszukiwan lub dostania sie w miejsce gdzie nie wejdzie czlowiek

 4. olek

  12 sierpnia 2020 09:04

  salka szkoleniowo

  salka szkoleniowo-konferencyjna?? hmm. fajnie opisane!  kto zna ten wie, że tam raczej imprezy się odbywają , a nie szkolenia i konferencje więc nie wiem czy to jest projekt pierwszej potrzeby

 5. Wojtek

  12 sierpnia 2020 09:34

  Litości strażacy co już Wam

  Litości strażacy co już Wam odbiło, że chcecie stację uzdatniania wody – 7 tys. zł. Niedługo napiszecie projekt na Jakuzzi i solarium. Wszystko ma swoje granice.

  • BMX

   12 sierpnia 2020 09:40

   A co mają pić wodę prosto z

   A co mają pić wodę prosto z sieci jak inni? Jak chcesz sobie zrobić dobrą kawę to trzeba przewpuścić przez filtr.

   • Normalnie myślący

    12 sierpnia 2020 10:26

    BMX to w szpitalach, szkołach

    BMX to w szpitalach, szkołach przepuszczają wodę porzez filtr piją taką z sieci chłopie. BMX pomyśl tu jakieś bizancjum się tworzy żeby takie fanaberie uprawiać. To mają sobie pić kawkę czy służyć mieszkańcom. Śmieszny jesteś.

   • Dariusz

    12 sierpnia 2020 10:30

    To już BMX wszystko jasne sam

    To już BMX wszystko jasne sam chcesz pić ta kawke dlatego taka zwykła woda Ci nie odpowiada. Ludzie ogarnijcie się, gdzie ratuje życie filtri do wody. To już przechodzi ludzkie pojęcie.

  • Xyz

   20 sierpnia 2020 14:22

   Żeby coś komentować to trzeba

   Żeby coś komentować to trzeba mieć chociaż trochę pojęcia o temacie. Stacja uzdatniania wody nie służy żeby poprawić jej smak do picia tylko zmniejsza twardość wody co wiąże się z mniejszym osadzaniem kamienia. W nowej remizie taki zakup jest jak najbardziej stosowny. Nie korzysta się z toalet i łazienek na codzień jak w domu i kamień szybko może doprowadzić do uszkodzenia nowych baterii i mis ustępowych. Raz wydane 7 tys pozwoli w kwestii lat zaoszczędzić dużo więcej. 

 6. Zwolenniczka

  12 sierpnia 2020 09:52

  Skoro są dwa projekty na plac

  Skoro są dwa projekty na plac zabaw w Sulnowie to znaczy że jest tam potrzebny. Może warto z jednego zrezygnować jeśli można bo jeśli glosy podzielone będą na 2 to żaden nie przejdzie. 

 7. Nikt znany

  12 sierpnia 2020 11:01

  Defibrylatory AED w

  Defibrylatory AED w przestrzeni publicznej to dobry pomysł. Uważam jednak że trzeba pokazywać i szkolić ludzi jak to działa. Wiem z własnych obserwacji bo uczestniczyłem w szkoleniach tego typu że mimo prostoty działania tego urządzenia wiele osobom obsługa sprawia trudności.

  • Gruba Marycha

   12 sierpnia 2020 17:59

   Elektrody trzeba przykleić do

   Elektrody trzeba przykleić do skroni delikwenta, dobrze przycisnąć reanimowanego do podłoża żeby nie próbował uciekać i wcisnąć czerwony guziczek, dobrze kombinuję?

 8. Marianki

  12 sierpnia 2020 11:57

  Nowy sprzęt dla Policji. To

  Nowy sprzęt dla Policji. To Policjanci o nas dbają i nas pilnują.

  • 666

   12 sierpnia 2020 15:28

   Tak, nowe pały takie jak za

   Tak, nowe pały takie jak za PRL-u miała Milicja 🙂

  • ....

   12 sierpnia 2020 15:39

   Lepiej dofinansować Straż

   Lepiej dofinansować Straż Miejską, jakieś dodatkowe etaty, bo obecnie strażników jest tak niewielu, że prawie ich nie widać, a pilnują całej gminy, nie tylko miasta.

   • mieszkaniec

    13 sierpnia 2020 14:48

    w życiu!!!!!!

    w życiu!!!!!!

    • ....

     13 sierpnia 2020 15:50

     Niby czemu??? 

     Niby czemu??? 

 9. Obserwator

  12 sierpnia 2020 13:09

  Ratownik to jest straż takim

  Ratownik to jest straż takim zabezpieczeniem dla psp. Zazwyczaj gdy mają alarm to siedza w straży gdy wszystkie wozy z psp są na interwencji… Zazwyczaj jak gdzieś jadą to i jedzie także psp. Odległość póki co stacjonują koło siebie. Więc takie urządzenia jak detektory itp jak narazie nie są im potrzebne. Ale jak patrząc już to kiedyś pisałem. Osp ratownik sam społecznie nic nie zrobi jak inne jednostki. Wszystko dostają z miasta. Ciekawe czy z wynagrodzenia za akcje się zrzekają jak inne jednostki. Ale ludzie na ich głosują. Świecie bogate miasto. Pozdrawiam 

  • Olaf

   12 sierpnia 2020 13:25

   Ciekawe dzbanie czy będziesz

   Ciekawe dzbanie czy będziesz taki madry jak przydazy ci sie jakies nieszczescie. I wtedy będziesz dzwonil gdzie??? Do strazy!!!!! Pamietaj ze oni zawsze sa pierwsi!!! I niema takiej ilosci sprzetu ktora byla by im niezbedna. Wiec nie piszcze glypot ze cos jest im niepotrzebne. A jak ludzie zaglosuja to ich wybor. 

   • Obserwatorka

    12 sierpnia 2020 14:11

    Jak zadzwonie to odbierze tel

    Jak zadzwonie to odbierze tel psp i ono pojadą mnie ratować a ratownik będzie siedział na dupie i zabezpieczał psp w razie innej akcji. 

    • Xyz

     13 sierpnia 2020 14:27

     Jak psp nie będzie to i

     Jak psp nie będzie to i ratownik wyjedzie Tobie dupę ratować:)

 10. Gruba Marycha

  12 sierpnia 2020 15:25

  Wpadłam na genialne

  Wpadłam na genialne rozwiązanie. Przyjmę ten milion złotych. Kupię sobie dużo kebabów, zrobię paznokcie, pójdę do fryzjera i kupię w Biedronce co tylko będe chciała, może zostanie jeszcze na to żeby kupić bilet na galę disco  🙂

 11. Geniusz

  12 sierpnia 2020 19:20

  Może wprowadzić rowery

  Może wprowadzić rowery miejskie/hulajnogi w różnych punktach typu Marianki, przechowo, deczno, Kościuszki? Albo zainwestować w dworzec PKS, bo wygląda jakby miał się zaraz rozlecieć? Może parking dla policji, bo cały czas tam tylko piasek widzę, a ulica obok zagracona autami?  Kiedyś był też pomysł „placu zabaw” dla psów, coś innego i ciekawe miejsce spotkań właścicieli czworonogów. Więcej miejsc gdzie można wyjść i ludzi spotkać w jakimś skupisku. 

  • AAAAA

   12 sierpnia 2020 19:36

   Faktycznie, jesteś geniuszem.

   Faktycznie, jesteś geniuszem.

  • kornik

   13 sierpnia 2020 01:11

   jak już chce wydawać

   jak już chce wydawać publiczne na prywatne budynki to może niech mi przeznaczą milion na budowe domu… co za różnica

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

We wtorek jedna z firm wypożyczających w Świeciu elektryczne hulajnogi poprosiła straż miejską o pomoc przy wydobyciu jej ze Struchawy. To nie pierwszy podobny...

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Reklama