Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Na Mariankach wyrosną dwa wieżowce? Jeśli nawet, to nie stanie się to szybko

Dwaj deweloperzy zainteresowani są budową w Świeciu wieżowców mieszkalnych. Od pomysłu do realizacji jest jednak długa droga.

Udostępnij
marianki

REKLAMA

Od razu uściślijmy, że miałyby to być wieżowce na miarę niespełna 26-tysięcznego miasta, a nie wielkomiejskie drapacze chmur.

- Jeden z deweloperów wyrażał zainteresowanie taką inwestycją już kilkanaście miesięcy temu. Potem dołączył drugi. Kupili tereny na górnych Mariankach, ale to nie oznacza, że mogą od razu stawiać na nich tak wysokie budynki – zastrzega Wiesław Ratkowski, kierownik wydziału budownictwa i architektury Urzędu Miejskiego w Świeciu.

Reklama
Reklama

Obydwa wieżowce miałyby pojawić się na górnych Mariankach. Jeden z nich ma mieć 10 pięter, a drugi 7 (licząc z parterami odpowiednio 11 i 8 kondygnacji). Inwestorami są przedsiębiorcy ze Świecia i Starogardu Gdańskiego.
REKLAMA

Rzecz w tym, że plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje na tym terenie zabudowy wyższej niż 4-piętrowej.

- Na najbliższej sesji radni zdecydują czy przestąpimy do opracowania planu. Pozwoli nam to pracować nad konkretami. Będziemy oczekiwali od i inwestorów szeregu dokumentów wymaganych przy tego typu budynkach – wyjaśnia Wiesław Ratkowski.

Reklama
Reklama

Deweloperzy będą musieli dostarczyć m.in. opracowania, jak wieżowce będą komponować się w panoramie miasta oraz analizy zacienienia. Chodzi o to, żeby ich wieżowce nie pozbawiły w nadmiernym stopniu światła słonecznego lokatorów mniejszych budynków na sąsiednich działkach.
REKLAMA

- Trzeba też będzie rozwiązać problem dostarczenia wody na wyższe piętra. Na pewno będzie wiązało się to z montażem dodatkowym pomp. Obecne rozwiązania technologiczne sieci wodociągowej nie pozwalają dostarczać wody aż tak wysoko – precyzuje Wiesław Ratkowski.

Opracowanie projektu planu zagospodarowania przestrzennego, dopuszczającego na górnych Mariankch zabudowę powyżej czterech pięter, zajmie około roku. Potem zajmą się nim radni. I to do nich będzie należała ostateczna decyzja czy wieżowce w Świeciu powstaną, czy nie.

Jeśli dadzą inwestycji zielone światło, to być może za około trzy, cztery lata nad panoramą miasta będą wznosić się dwa pierwsze wieżowce.

a.pudrzynski@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
35 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

To ci sami deweloperzy co

To ci sami deweloperzy co postawili koszarowce ?

Wszystko na Mariankach i

Wszystko na Mariankach i wieżowe i dworzec PKP. Przesada są też inne osiedla.

Głupie pytanie, jak by to

Głupie pytanie, jak by to mieszkańcy decydowali…  Skoro radni decydują, to tutaj się posmaruje, tam się posmaruje i będzie załatwione. Szczerze to jak bym wydał kasę na nowe mieszkanie w tych blokach co już się wybudowały i miałby mi stanąć wieżowiec przed oknem to słabo… 

Dziadostwo się robi na tych

Dziadostwo się robi na tych górnycy Mariankach, blok na bloku. Najgorzej mają ci co postawili tam domy a teraz otoczą ich z każdej strony bloki. Jak postawią te wieżowce ciekawe gdzie ludzie będą parkować, bo miejsc będzie o wiele za mało. Jedno na każde mieszkanie a każda rodzina ma przynajmniej 2 samochody. 

Reklama

Osobiście jestem przeciwny

Osobiście jestem przeciwny wysokiej zabudowie (wieżowce), teraz są plany o zmianie granic Świecia więc terenów chyba przybędzie. Ci którzy zamieszkają w tych planowanych wieżowcach kiedyś się zestarzeją i będą szukali mieszkań na niższych poziomach zabudowy. Mnie bardzo odpowiada zabudowa pięcio kondygnacyjna z podziemnymi garażami i komfortową odległością między budynkami (nie lubię gdy sąsiad z napraeciwka zagląda mi do talerza).

Idiotyczny pomysł, ale kasa

Idiotyczny pomysł, ale kasa do portfela dewelopera jak najbardziej ok.
Jak można projektować wieżowce w najwyższym punkcie miasta? Całkowicie oszpeci to krajobraz miasta znając rozwiązania projektowe (vide wielki kloc na terenie jednostki wojskowej). Bloki mieszkalne o wysokości 5 kondygnacji to max. dla tego obszaru.

Zaj.biście, Sam kupię

Zaj.biście, Sam kupię mieszkanko w takim pod warunkiem że widok mi się spodoba

Naturalnym efektem rozwoju

Naturalnym efektem rozwoju kazdego miasta jest coraz wyższa zabudowa. Myślę że Świecie ma mozliwosci rozwojowe i za kilka lat bedzie tych wieżowców duzo,duzo wiecej. Stekanie maruderów jest przy każdym rozwojowym projekcje. Olewać takich ludzi, Świecie befzie wielkim miastem czy ktoś tego chce czy nie.

Reklama

Pewnie Megi i Mati tower

Pewnie Megi i Mati tower

Wcale nie pierwsze. Na

Wcale nie pierwsze. Na Miasteczku juz dawno sa wiezowce, tylko polozone.

Spółka Srebrna to by

Spółka Srebrna to by postawiła dwie konkretne wieże a nie podrzędna deweloperka!

Kaczory tower

Kaczory tower

Reklama

Zamiast  ładować  kasę  w

Zamiast  ładować  kasę  w jakieś wieżowce powinni postawić nowy dom socjalny dla ludzio co nie mają  tyle pieniędzy  żeby sobie kupić mieszkanie

Wieżowce w nadmiernym stopniu

Wieżowce w nadmiernym stopniu nie mogą zaciemniać innych budynków ale w lekkim mogą 🙂 masakra. Ziemia coraz droższa to idą wyżej. Moim zdaniem to nie jest dobry pomysł. 

Należałoby  się przyjrzeć

Należałoby  się przyjrzeć temu co tak widuje ceny ziemi na Mariankach

Komu nie pasują wysokie bloki

Komu nie pasują wysokie bloki zawsze można wyjść i manifestować wolny kraj

Reklama

skoro jest juz teren 

skoro jest juz teren  wykupiony przez deweloperów to chyba wiadomo w ktorym miejscu powstaną te wiezowce /bo powstaną jakże by inaczej ,plan zagospodarowania sie przystosuje/..G.Marianki duże no chyba nie na miejscu wyschniętych stawów haha….pewnie na terenie powstałym z „usypania” gruzów i śmieci niedaleko mechanika 

Nie potrzeba tu żadnych

Nie potrzeba tu żadnych nowych deweloprów. Niech budują ci co są a ci nowi niech dalej sobie stawiają bloki w Starogadzie czy gdzie tam  

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...