Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Nabór do żłobka z potknięciem. Takiej sytuacji nikt nie przewidział

- Przygotowując formularz rekrutacyjny do żłobka w Świeciu nie pomyślano o mamach, które zaszły w ciążę, nie mając umowy na czas nieokreślony - zauważa nasza Czytelniczka.

Udostępnij
zlobek-nr-2

Od tego roku obowiązują zupełnie nowe kryteria naboru do żłobków w gminie Świecie. Premiują one poprzez liczbę przyznanych punktów przede wszystkim pracujących rodziców, mieszkających w gminie Świecie oraz osoby w szczególnej sytuacji życiowej.

Zapisy odbywają się drogą internetową. Znaczenie traci kolejność zgłoszenia. Pod uwagę brana jest przede wszystkim sytuacja zawodowa i losowa rodziców oraz zdrowotna dzieci.

Okazuje się, że przygotowujący formularz nie wzięli pod uwagę niektórych sytuacji dotyczących zatrudnienia, w jakich mogą znajdować się rodzice.

- Nie pomyślano o mamach, które zaszły w ciążę, mając umowy tylko na czas określony - zauważa nasza Czytelniczka, która znajduje się w opisywanej sytuacji.

Zgodnie z kodeksem pracy, pracownica, która ma taką umowę, a zajdzie w ciążę, ma umowę przedłużaną do dnia porodu. Po porodzie otrzymuje zasiłek macierzyński, ale ma status bezrobotnej. Po jego ustaniu nie wraca do pracy. Mając zasiłek macierzyński kobieta nie może zarejestrować się w urzędzie pracy. Może to zrobić dopiero po jego ustaniu.

- W naszym przypadku to lipiec, więc okres po rekrutacji, która trwa tylko miesiąc. Przez to niedopatrzenie nie możemy umieścić dziecka od września w żłobku - zwraca uwagę mieszkanka Świecia.

W formularzu rekrutacyjnym nie ma takiej opcji do zaznaczenia. Zaznaczyć można, że albo oboje rodziców pracują lub jeden pracuje, a drugi uczy się stacjonarnie albo jeden pracuje, a drugi jest zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Wątpliwości co do tego, że formularz powinien uwzględniać taką opcję nie ma radny Dariusz Woźniak, członek Komisji Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Świeciu, która pracowała nad projektem uchwały.

- Teraz jest już za późno aby coś zmieniać, ale faktycznie nie wzięto takiej ewentualności pod uwagę - mówi. - Jest to jednak sytuacja dość nietypowa i trudno określić, jak wielu pań może one dotyczyć. Sądzę, że nie będzie to zbyt liczna grupa.

Analizę samej uchwały i wynikającego z jej zapisów kwestionariusza zapowiada przewodniczący tej samej komisji, Sebastian Glaziński.

- Chcemy się nad tym pochylić pod koniec tego roku - wyjaśnia. - Dokonaliśmy radykalnej zmiany. Pełne rozeznanie na temat tego, co należałoby usprawnić będziemy mieli dopiero po pierwszym naborze. Trudno przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje. Dopiero praktyka pokazuje, co zostało przeoczone.

Oznacza to, że matki, które znalazły się w podobnej sytuacji, co nasza Czytelniczka, mogą liczyć na umieszczenie dziecka w żłobku dopiero w 2022 r.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (9)

 1. Patrycja

  12 marca 2022 17:54

  Proponuję odpuścić nabór tym

  Proponuję odpuścić nabór tym razem i miejsca zostawić na dzieci z Ukrainy. Nasze matki sobie radę dadzą większość ma dużo pieniedzy

 2. Czytelniczka

  12 marca 2022 18:21

  Niech się Darek zajmie ta

  Niech się Darek zajmie ta sprawa s potem wrzuci na fb. Jest w tym dobry .

 3. Ela

  12 marca 2022 19:56

  Rekrutacja do żłobka powinna

  Rekrutacja do żłobka powinna być inna niż do przedszkoli i odbywać się cały rok. Kilkanaście lat temu moje dzieci zaczęły uczęszczać do żłobka w różnych miesiącach i to nie był wrzesień. 

 4. Bolek

  12 marca 2022 21:12

  Casting do żłobka, w 2022

  Casting do żłobka, w 2022 roku. Na dodatek formularz z „błędem”. Cywilizacja jeszcze nie błysnęła, a już się zawija. Dobrzy ludzie, widzicie coś…?

 5. Radny

  12 marca 2022 21:45

  Ja się pytam ilu radnych ma

  Ja się pytam ilu radnych ma pod  swoim dachem Ukraincow

  • Radna

   13 marca 2022 21:56

   A po co Ci ta wiedza? 

   A po co Ci ta wiedza? 

 6. Abcdef

  13 marca 2022 01:27

  A jeśli taka mama nie

  A jeśli taka mama nie znajdzie pracy przez wakacje, kiedy bedzie juz zarejstrowana w urzedzie? To po co ma blokowac miejsce komus, kto ma ciaglosc pracy? 

  Dodajcie wtedy do listy opcje pt. ,,Pracuje, ale moze mnie zwolnia i moze znajde kolejna prace” lub ,,przewiduje, ze znajde do tego czasu prace”, bo przeciez tez nie jestesmy w stanie przewidziec co sie wydarzy. 

  Kwestionariusz musi byc uniwersalny, bo jest cala masa roznych, indywidualnych przypadkow, ktore sie pojawiaja. Nie ma mozliwosci zeby kazdy z tych przypadkow umiescic. Nie da sie przewidziec, ze jedna osoba ma jakas wyjątkowa sytuacje. Tak samo jak nie da sie przewidziec czy ta osoba po lipcu znajdzie prace, czy tez będzie siedziala w domu pobierajac kuroniowke.

  • Aaa

   13 marca 2022 15:56

   I będzie zapominać odebrać

   I będzie zapominać odebrać dziecko, bo będzie sprzątać. 

 7. Artykuł byłby ciekawszy

  13 marca 2022 19:35

  A ile jest chętnych dzieci na

  A ile jest chętnych dzieci na jedno miejsce w świeckim żłobku? Z jakim wyprzedzeniem trzeba się zapisywać? Czy zasady przyznania miejsca są czytelne? 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama