Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Nagrał watahę wilków. Sprawdziliśmy, ile żyje ich w powiecie świeckim [wideo]

Wilki, początkowo nieufne, z czasem zaczęły coraz bardziej zbliżać się do miejsca, z którego były filmowane. Cały czas zachowywały jednak dystans, pozwalający na szybką ucieczkę.

Udostępnij
fotoram

Okolice Miedzna (gmina Osie). Wataha wyszła z lasu na łąkę, zwabiona rykiem jelenia.

Zaintrygował je jednak odgłos cmokania, wydawany przez mężczyznę filmującego je z ambony, który chciał, aby podeszły bliżej. Część z nich ruszyła ostrożnie w jego kierunku. Pozostałe nasłuchuchiwały i wypatrywały jelenia.

- Jeden z wilków oddalił się od stada, być może miał zamiar zagonić byka w stronę łąki, gdzie czekała reszta watahy - opowiada Czytelnik, który udostepnił nam nagranie.

Reklama
Reklama

Z łowów jednak nic nie wyszło.

Ile jest obecnie wilków w powiecie świeckim? Według szacunków doktora Macieja Szewczyka z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalisty od ekologii i biologii wilka, żyją u nas cztery wilcze grupy rodzinne, nazywane potocznie watahami. Zwykle liczą 5-7 osobników, czyli stałych "mieszkańców" jest około 25.

- Ponadto pojawiają się trzy grupy, które swoje siedziby mają w sąsiednich powiatach, tucholskim i starogardzkim. To oznacza, że kolejne 15-20 osobników może okresowo "wpadać w gości" na polowania - wyjaśnia Maciej Szewczyk.

Reklama
Reklama

Dwie z tych rodzin bytują na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego z siedzibą w Osiu, obejmującego prawie 240 km kw. To właśnie tam przed kilkunastu laty osiedliła się pierwsza wilcza rodzina.

Rzecz w tym, że ten rozległy teren poprzecinany jest licznymi drogami, łąkami i polami. W znacznej mierze to właśnie za ich sprawą najczęściej dochodzi do spotkań człowieka z wilkiem.

- Jeśli dodamy do tego, że niemal każdy ma przy sobie telefon komórkowy, którym może wykonać zdjęcie lub film, mamy odpowiedź na pytanie, dlaczego jest tak wiele doniesień na temat aktywności wilków na naszym terenie - zwraca uwagę Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego.

Reklama
Reklama

Nie bez znaczenia jest też fakt, że coraz więcej osób, w poszukiwaniu ciszy i spokoju, decyduje się na budowę domu z dala od centrum wsi wybierając działki w pobliżu lasu. Ma to różne konsekwencje. Jedną z nich mogą być spotkania z drapieżnikami, które bardzo serio traktują swój rewir. 

Duże znacznie ma też zmiana profilu upraw rolnych. Coraz popularniejsza jest kukurydza, której pola niczym otwarta spiżarnia przyciągają jelenie, sarny czy dziki oraz mniejsze ssaki, np. zające. A za nimi ruszają wilki, bo wiedzą, że łatwiej tam coś upolować.

Poniżej nagranie watahy wilków.

https://www.youtube.com/watch?v=kQTEneoAudg

redakcja@extraswiecie.pl

Udostępnij

Komentarze (6)

 1. Obywatel

  5 listopada 2022 10:12

  Najwięcej wilków mamy w

  Najwięcej wilków mamy w owczej skórze. 

 2. Ccc

  5 listopada 2022 11:01

  Cmokający z wilkami 

  Cmokający z wilkami 

 3. Jaszcz

  5 listopada 2022 11:48

  To sa raczej okolice Nowego

  To sa raczej okolice Nowego Jaszcza a nie Miedzna z tej polany do Miedzna jest okolo 2km a do Nowego Jaszcza 500m .

  • Kris ..

   5 listopada 2022 20:20

   A do Buczka 

   A do Buczka 

 4. Zaniepokojony

  5 listopada 2022 11:53

  Strzylaj w łopony…

  Strzylaj w łopony…

 5. Foxy

  5 listopada 2022 12:12

  To nie był wilk tylko

  To nie był wilk tylko ustawiacz z Raila. Do ukarania.

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Policjanci ukarali wysokim mandatem kierowcę, który na parkingu w Świeciu prezentował moc silnika i hałaśliwe dźwięki tłumika swojego samochodu. Policja zapowiada "zero tolerancji".

Wiadomości

W największej świeckiej szkole ponadpodstawowej niemal zawsze jest tłoczno. Jednak dziś na korytarzach ZSP było wyjątkowo dużo młodych ludzi. Wszystko za sprawą ósmoklasistów chcących...

Wiadomości

W wyniku zderzenia motocykla z samochodem osobowym, mężczyzna prowadzący jednoślad trafił do szpitala. Do porannego wypadku doszło w centrum Świecia.

Extra Nowe

Zbigniew Kloska, dyrektor Gminnej Przychodni w Nowem, po ponad 42 latach pracy przechodzi na emeryturę. Ale z placówką się nie rozstaje. - Jeśli będę...

Wiadomości

Do 3 lat więzienia grozi kobiecie i mężczyźnie zatrzymanym w weekend przez policję.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Skład nowej rady może być dla niektórych pewnym zaskoczeniem. Znikło kilka dobrze znanych nazwisk związanych z samorządem od lat.

Wiadomości

W wyborach na urząd burmistrza Świecia niemal na pewno wygrał Krzysztof Kułakowski. Wciąż jednak czekamy jeszcze na oficjalne informacje z Państwowej Komisji Wyborczej.

Wiadomości

Szczególne powody do zadowolenia może mieć Koalicja Obywatelska. Prawdziwym liderem w rankingu popularności okazał się radny Sebastian Glaziński.

Wiadomości

Chyba największym zaskoczeniem jest to, że do rady nie weszła starosta Barbara Studzińska. Najwięcej głosów dostał zastępca burmistrza Świecia Paweł Knapik.

Wiadomości

Poznaliśmy wyniki głosowania na wójtów w kolejnych czterech gminach powiatu świeckiego.

Wiadomości

Krzysztof Kułakowski zdecydowanie wygrał z Dariuszem Woźniakiem wybory na burmistrza.

Wiadomości

Znamy już wyniki wyborów na burmistrza Pruszcza oraz na wójta gminy Lniano.

Wiadomości

Oprócz burmistrzów i wójtów oraz radnych gmin i powiatu, mieszkańcy powiatu świeckiego wybierali też radnych sejmiku województwa. Wiadomo już, kto nimi będzie z naszego...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama