Jednym z głównych źródeł dochodu Fundacji Makowo jest utworzony w Świeciu w 2016 r. sklepik charytatywny, gdzie mieszkańcy nieodpłatnie przekazują odzież, artykuły gospodarstwa domowego, książki. Pozyskane w ten sposób pieniądze w całości są przeznaczane na poprawę warunków mieszkaniowych dzieci z ubogich rodzin. Wyremontowano i wyposażono już 15 takich pokojów.
W roku 2017 fundacja powołała w Świeciu przedsiębiorstwo społeczne Studio 27, w którym zatrudnienie znalazły 3 osoby z grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Osoby te wraz z założycielkami fundacji brały udział w wielu działaniach integrujących lokalną społeczność.
W kategorii ochrona zdrowia tegoroczną laureatką została Kinga Chmielecka, od lutego 2022 r. prezes Stowarzyszenia Nowe Różowe Okulary w Nowem.
Stowarzyszenie Nowe Różowe Okulary z Nowego istnieje od 2014 r. Organizacja skupia się głównie na szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej. Pomaga zarówno dzieciom, jak i dorosłym oraz osobom z niepełnosprawnościami.
Stowarzyszenie skupia się na trzech głównych obszarach: profilaktyce (organizacja wydarzeń, podczas których mieszkańcy, głównie kobiety, zachęcane są do badań profilaktycznych), badaniach (dzięki współpracy ze specjalistami wielu dziedzin m.in. onkologii, ginekologii, radiologii i pozyskanym środkom, mieszkańcy powiatu mają możliwość skorzystania z porady lekarskiej nieodpłatnie) i akcjach charytatywnych (dzięki organizacji zbiórek, kiermaszów, aukcji itp. wspomagają małych pacjentów oddziałów onkologicznych).
O ile w dwóch pierwszych kategoriach do nagrody nominowano po jednej osobie, o tyle w przypadku sportowców kandydatów było aż sześcioro. Statuetkę odebrał Tomasz Rozumczyk z Błądzimia (gmina Lniano).
Obecnie związany jest z klubem LKS Feniks Słupsk. Jest zdobywcą złotego medalu w rzucie młotem, srebrnego medalu w pchnięciu kulą i srebrnego medalu w rzucie oszczepem podczas XXIV Letnich Igrzysk Olimpijskich Głuchych w Brazylii w 2022 r.
W tym samym roku Tomasz Rozumczyk brał udział w Halowych Mistrzostwach Polski Głuchych w Lekkoatletyce, zdobywając złoty medal w pchnięciu kulą. Za swoje osiągnięcia mieszkaniec gminy Lniano został nagrodzony nagrodą ministra sportu.
Za najlepszego promotora powiatu uznano tym razem Marię Pająkowską-Kensik ze Świecia.
Laureatka jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, dialektologiem, językoznawcą, ekspertem dziedzictwa kulturowego Kociewia. Przez lata pracy inspirowała wielu młodych ludzi do poznawania gwary kociewskiej.
Była promotorem wielu prac magisterskich, które opisywały i utrwalały gwarę, literaturę i kulturę Kociewia.
Maria Pająkowska-Kensik uczestniczyła i zorganizowała wiele konferencji i sesji naukowych w całej Polsce. Uczestniczyła w pracach zespołów, grup i gremiów powoływanych do popularyzacji regionu.
Zasiadała w zarządzie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, gdzie pomiędzy Kaszubami była ważnym „głosem z Kociewia”. Jej kompetencje doceniono powołując ją do pracy w Sekcji Dialektologicznej Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.
Od początku pracy zawodowej Maria Pająkowska-Kensik jest wielką orędowniczką edukacji regionalnej. Wspiera działania szkół i nauczycieli w tym obszarze. Z zaangażowaniem krzewi regionalizm wśród mieszkańców powiatu poprzez bezpośrednie spotkania z dorosłymi i dziećmi w szkołach i przedszkolach.
a.bartniak@extraswiecie.pl
W imieniu Rady Miejskiej i
W imieniu Rady Miejskiej i własnej wielkie gratulacje dla nagrodzonych. Jednocześnie życzę wiele zdrowia oraz dalszej pracy na rzecz powiatu świeckiego.
Życzę wytrwałości i dziękuję
Życzę wytrwałości i dziękuję za wspaniały przykład dla innych, głównie dla młodzieży.