Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

Największy wydatek to pomoc powiatowi. Na jakie inwestycje Świecie wyda 29 milionów?

Drogi, ulice, ścieżki rowerowe i chodniki pochłoną znaczną część wydatków na inwestycje w gminie Świecie. W tym roku rozpocznie się też realizacja kilku innych dużych przedsięwzięć.

Udostępnij
wojska-polskiego-22

REKLAMA

Wydatki inwestycyjne gminy będą o 3 mln zł mniejsze niż rok wcześniej. Gmina tłumaczy to m.in. spadkiem wpływów podatkowych z powodu zamknięcia przez rząd części branż w ramach walki z koronawirusem. Do podziału w 2021 r. zostaje 29 mln zł.

- Aż 4 mln zł przeznaczamy na wsparcie dla powiatu świeckiego – mówi Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - W tym roku powiat będzie przebudowywał ul. Wojska Polskiego. Powstaną trzy ronda na skrzyżowaniu z ulicami Chełmińską, Sportową i Wodną. Ostateczna kwota inwestycji jest wyższa od początkowo zakładanej, ale zgodziliśmy się wspomóc powiat dodatkowymi środkami. Chodzi w końcu o inwestycję, z której będą korzystali także mieszkańcy naszej gminy – zaznacza burmistrz.
REKLAMA

Oprócz tego gmina kosztem 3 mln zł przedłuży ul. Armii Krajowej od ul. Ciepłej do skrzyżowania z ulicami Wodną i Wojska Polskiego. W tym miejscu powstanie właśnie jedno z trzech wspomnianych rond.

Kolejną dużą inwestycją będzie trzeci i ostatni etap ul. Kazimierza Wielkiego na Mariankach, łączącej ul. Sobieskiego z Chrobrego. Przeznaczono na ten cel 2,2 mln zł.

Zaplanowano również budowę parkingu na kilkadziesiąt miejsc koło izby przyjęć na terenie szpitala psychiatrycznego (blisko 300 tys. zł). To zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Świecie.
REKLAMA

Na wsi gmina zapowiada kontynuację przebudowy drogi między Głogówkiem a Niedźwiedziem kosztem pół miliona złotych. Powstanie też ścieżka rowerowa Sulnowo-Dziki-Ernestowo-Czaple-Wiąg oraz Gruczno-Chrystkowo za 1,5 mln zł.

- Ulicę Chabrową w Sulnowie utwardzimy podbudową tłuczniową za 350 tys. zł. Ruszamy też z projektem drogi Kosowo-Dworzysko, tak aby w przyszłym roku pojawił się tam asfalt. A to tylko niektóre z zaplanowanych przedsięwzięć związanych z drogami na wsi - dodaje Kułakowski.

Gmina będzie inwestowała w 2021 r. nie tylko w drogi i ścieżki rowerowe. W tym roku na Mariankach rozpocznie się budowa domu z mieszkaniami wspomaganymi i chronionymi dla osób starszych (3 mln zł).
REKLAMA

Wśród największych inwestycji są również modernizacja terenu przy starym szpitalu w Świeciu (1,9 mln zł), przebudowa ośrodka wypoczynkowego nad jeziorem Deczno (rozłożona na trzy lata, w tym roku zarezerwowano 1,5 mln zł) oraz kontynuacja przebudowy zamku (3,5 mln zł).

Podczas sesji budżetowej nie przeszły wnioski radnych opozycji, aby dodać 3-procentowe podwyżki m.in. dla pracowników OKSiR, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Pomocy Społecznej oraz opracowania koncepcji budowy bulwarów nad Wdą.

Za poparciem budżetu na 2021 r. głosowało 15 radnych, 2 było przeciw, a 3 się wstrzymało.

a.pudrzynski@rxtraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (21)

 1. Wyborca

  5 stycznia 2021 08:57

  Jak Radni mogą się

  Jak Radni mogą się wstrzymywać ?! przecież brak zdania jest gorszy niż wszechobecna krytyka. Jestem ciekawa czy Pan Dariusz pochwali pomoc dla powiatu . Na tym polega pozyskiwanie środków z zewnątrz w wykonaniu radnego .

  • Mieszkanka

   5 stycznia 2021 16:51

   Jak był przeciw budżetowi to

   Jak był przeciw budżetowi to tez przeciw pomocy powiatowi. wte albo wewte 

 2. Obserwator

  5 stycznia 2021 09:02

  Woźniak był przeciwny

  Woźniak był przeciwny budżetowi bo on jest zawsze przeciwny 🙂

  • Daniken

   5 stycznia 2021 11:44

   Gdbyby panu Dariuszowi

   Gdbyby panu Dariuszowi pozwolono być burmistrzem to by głosował za, a tak mówi nie. Ale poczekajmy jeszcze trochę. To się zmieni. Słyszałem, że podobno liczy na popracie PiS. Jak je dostanie to wygra w wybory w cuglach.

   • Dobre

    5 stycznia 2021 13:18

    Woźniak sptrzedał się

    Woźniak sptrzedał się pisiorom? Żartujesz? Ten to wszędzie się przyklei kto ma akurat władzę. Kiedyś kandtdował do sejmu z PSL a gteraz zwąchał się z PIS. Karierowicz.

 3. On

  5 stycznia 2021 11:22

  W tych inwestycjach brakuje

  W tych inwestycjach brakuje mi rzeczy które przyczyniły by się w przyszłości do oszczędności dla gminy np planu wymiany oświetlenia na mniej zużywając energelektryczną 

 4. on

  5 stycznia 2021 11:39

  A kiedy ktoś pomyśli o

  A kiedy ktoś pomyśli o oświetleniu ul. Laskowickiej do ronda?

 5. Laskowice

  5 stycznia 2021 11:40

  A co z drogą do laskowic? Ze

  A co z drogą do laskowic? Ze Świecia rowerem jak chce się jechać to graniczy z cudem żeby przeżyć. Kawałek jest tej ścieżki rowerowej a potem jak jadą te tiry to strach. W Czaplach tam gdzie patologia chcecie remontować a tam gdzie ludzie bardziej tego potrzebują to nie. Standard. 

  • Aa

   5 stycznia 2021 12:42

   Droga do Laskowic to droga

   Droga do Laskowic to droga powiatowa.

   • Leśny Puchacz

    5 stycznia 2021 17:14

    To droga wojewódzka. 

    To droga wojewódzka. 

    • Maniek

     6 stycznia 2021 22:22

     Nie to droga krajowa, jak nic

     Nie to droga krajowa, jak nic

     • Pan starszy zza miedzy

      7 stycznia 2021 09:05

      To droga europejska

      To droga europejska transgalaktyczna 

  • Maxi-Kazik

   5 stycznia 2021 13:04

   Fakt, ścieżka rowerowa do

   Fakt, ścieżka rowerowa do Laskowic to byłaby bajka!

 6. Biegacz

  5 stycznia 2021 11:41

  Napisz skarge do Zarządu Dróg

  Napisz skarge do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Laskowicka to droga wojewódzka.

 7. Elżbieta Helwig

  5 stycznia 2021 13:06

  Witam oczywiście o

  Witam oczywiście o kanalizacji i gazie ziemnym dla podobno??????Świecia ,  ulice przy zamku zapomniano jak zawsze .My miasto haha ,,, Świecie  Ale bez kanalizacji i gazu .!!!!!

 8. Marianek

  5 stycznia 2021 16:44

  Nie postawią nowych toitoii

  Nie postawią nowych toitoii za ponad 200tyś każdy?

 9. Myszka6

  5 stycznia 2021 19:59

  A co z Terespolem na niego

  A co z Terespolem na niego już nie starczyło pieniędzy. Czas zrobić oświetlenie od dworca PKP do Dworcowej 26 . 

 10. ThienLong Vietcong

  5 stycznia 2021 21:04

  Jak bedą robić to rondo na

  Jak bedą robić to rondo na wysokosci biedronki w przechowie to bedzie sajgon konkretny

 11. zen

  6 stycznia 2021 08:37

  na Deczno ? na te 2 tygodnie?

  na Deczno ? na te 2 tygodnie? bo przeciez mimo modernizacji nic się nie zmieni….no i sławny nasz zamek psu na budę jego modernizacja a bulwary odrzucone…

 12. Kierowca

  6 stycznia 2021 13:37

  Ronda i dodatkowa nauka jazdy

  Ronda i dodatkowa nauka jazdy bo to co się dzieje na rondach to masakra 

 13. Gosc

  6 stycznia 2021 21:34

  Gdzie można sprawdzić plany

  Gdzie można sprawdzić plany dróg w mieście? Mieszkańcy piszą wnioski i nie ma zadnej reakcji władz. Chyba nie doczekam się nawierzchni z tym samorządem. Straciłem zaufanie.Kilkunastu  głosow z mojej ulicy już nie dostaniecie. 

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W pierwszym odcinku nowego programu "Bitwa o gości" pojawi się Osada Stara Rzeka.

Wiadomości

Już w październiku będzie można szybciej i sprawniej zapłacić za parkowanie w Świeciu.

Wiadomości

Podczas czwartkowej sesji burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski uhonorował Oliwię Raniszewską, która znalazła się w gronie 50 najlepszych uczniów na świecie oraz Katarzynę Wenerską, siatkarkę,...

Wiadomości

Około 2 mln zł ma kosztować rozbudowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świeciu wraz z wymianą dachu nad starą częścią budynku. Inwestycja ma ruszyć w 2024...

Reklama