Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Nawet 10 mln zł może kosztować likwidacja nielegalnego składowiska odpadów pod Świeciem

Na najbliższej sesji radni mają zająć się uchwałą, która pozwoli zabezpieczyć w budżecie pieniądze na utylizację ogromnych ilości śmieci pozostawionych na terenie Vistula Park I dzierżawionym przez firmę Syla Recykling. - To jedyny sposób na pozbycie się robactwa, które stało się utrapieniem dla przedsiębiorców działających w sąsiedztwie składowiska - tłumaczy burmistrz Krzysztof Kułakowski.   

Udostępnij
syla-smieci

REKLAMA

O problemie przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie inwestycyjnym Vistula Park I w Wielkim Konopacie w sąsiedztwie Syla Recykling, jako pierwsi pisaliśmy już w kwietniu. Gmina zapewniła wtedy, że zostanie przeprowadzona dezynsekcja i deratyzacja, która ograniczy rozwój dokuczliwych karaluchów, much, myszy i szczurów, a przy okazji także zapachów związanych z ich bytnością. Tak też się stało.

- Od tamtej pory zabiegi, których celem była likwidacja robactwa i gryzoni, kosztowały nas 100 tys. zł - wylicza burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski. - Doszliśmy do wniosku, że wydawanie na to kolejnych setek tysięcy nie ma już sensu. Trzeba podjąć zupełnie inne kroki. Bardziej skuteczne.  
REKLAMA

Reklama
Reklama

Na najbliższej sesji 16 września radni mają zająć sie uchwałą wprowadzajacą poprawkę do budżetu gminy, która umożliwi ogłoszenie przetargu na utylizację odpadów. Według wstępnych szacunków, gminę Świecie może to kosztować nawet 10 mln zł. Trzeba zniszczyć około 20 tys. ton nielegalnie składowanych  odpadów.

- Oczywiście zrobimy wszystko, by odzyskać te pieniądze od właściciela lub właścicieli firmy, z którymi do tej pory kontaktujemy się wyłącznie za pośrednictwem pełnomocnika - tłumaczy burmistrz.

Dlaczego odpady są problemem gminy, a nie firmy, która je zwoziła?
REKLAMA

Reklama
Reklama

W lutym tego roku ujawniono, że jedna z firm prowadzących działalność w strefie inwestycyjnej Vistula Park I w Wielkim Konopacie sprowadziła nielegalnie około 2 tys. ton odpadów.

Firma od dawna nie miała już zgody na tego typu działalność. Mimo to, przyjeżdżały kolejne ciężarówki, z których wyładowywano na plac i do hangaru kolejne tony wszelkiego rodzaju odpadów: papier, szkło, plastik, szmaty.

Reklama
Reklama

Ze względu na skalę prowadzonej działalności oraz ryzyko dla środowiska, gmina Świecie złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby działające w imieniu firmy zajmującej się nielegalnym zbieraniem odpadów.
REKLAMA

Spółka została zobowiązana do uprzątnięcia terenu. Do tej pory nie zrobiła jednak nic. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości, gmina Świecie - będąca właścicielem terenu - przejęła działkę na terenie Vistula Park I, gdzie składowane są odpady. Zgodnie z prawem, jej obowiązkiem jest też zrobienie tam porządku. Oczywiście nie zwalnia to z odpowiedzialności winnych za ten bałagan.

- Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy z Vistuli Park I zaczną występować z roszczeniami spowodowanymi np. zamknięciem ich firmy z przyczyn epidemicznych - argumentuje burmistrz. - Dlatego jeszcze w tym roku zamierzamy załatwić tę sprawę.      

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij

Komentarze (42)

  1. .

    2 września 2021 13:38

    Spokojnie, jeszcze trochę i

    Spokojnie, jeszcze trochę i się podpali…yyyy znaczy samo zapłon pójdzie 

  2. #tematdlauwagi

    2 września 2021 14:25

    Gdzie był sanepid ja się

    Gdzie był sanepid ja się pytam. Przecież ta góra śmieci nie urosła w jeden dzień. Biorą pieniądze to powinni się zainteresować problemem.

    • Joker

      2 września 2021 15:20

      Najlepsze że tak i tak nic im

      Najlepsze że tak i tak nic im nie zrobią. Kto za to zapłaci, normalnie że mieszkańcy 

  3. Genio

    2 września 2021 15:51

    Masakra jakaś zwozili śmieci

    Masakra jakaś zwozili śmieci klika lat i żaden urząd z tym nic nie zrobił a teraz mamy za to zaplaćić 10 mln… Ktoś powinien za to polecieć a pieniędzy nikt nie odzyska nawet małej częsći. Ciekawe co się kryje pod tą stertą bo tam moze być wszystko.

  4. Igor

    2 września 2021 16:47

    Panie burmistrzu czy lepiej i

    Panie burmistrzu czy lepiej i taniej by nie było podpalić i bez kłopotu po co wydawać publiczne pieniądze ,a gdzie jest właściciel tego interesu nie wierzę że władze nie wiedziały co tam się dzieje.

  5. lucyfer

    2 września 2021 16:51

    Niech zapłcą ci co podpisali

    Niech zapłcą ci co podpisali zgodę na wysypisko śmieci na Vistuli! podatnicy mają płacić 10 mln zł za niekompetencje tych, którzy dali na to zgode? za kogoś prywatny biznes..

    • lucyfer

      2 września 2021 16:53

      A później niech ci z Vistuli

      A później niech ci z Vistuli jak już wywiozą te śmieci za swoje pieniądze to niech ściągają od tych, którzy zrobili im taki prezent. Przecież to jest nienormalne..

  6. lucyfer

    2 września 2021 17:01

    kto dał zgodę i podpisał 

    kto dał zgodę i podpisał  żeby na terenie inwestycyjnym było wyspisko śmieci? które z definicji oznacza uciążliwość dla sąsiadów.., a do tego podatnicy mają zapłacić za te niekomentencje 10 mln zł, bo jakaś spółka wzięła kase za wzięcie śmieci, wzieli sobie jakiś teren, zostawili i baj, bo to i tak nie jest ich teren i wg przepisów musi te bombe ekologiczną ogarnąć właściciel

  7. Kolas

    2 września 2021 17:08

    Niech żyje Stachu tralalala 

    Niech żyje Stachu tralalala 

    • Pan Adam

      2 września 2021 17:15

      Stachu jest na wczasach i ma

      Stachu jest na wczasach i ma głęboko. Swoje zarobił. Do końca życia nie musi pracować. Jak widać Vistula pomaga przedsiębiorcom 

      • Bartas

        2 września 2021 21:46

        Ciekawe co zrobi jak mu się

        Ciekawe co zrobi jak mu się kasa skończ. Do Polski wróci, chyba nie 

        • Szuper

          2 września 2021 21:56

          Nie skonczy on już od dawna

          Nie skonczy on już od dawna miał w planach uciec do USA 

          • Tomcio ze Świecia

            3 września 2021 15:55

            To pech bo tam go złapią i

            To pech bo tam go złapią i tak ściągną do Polski. 

  8. Hmmm

    2 września 2021 17:09

    Może Zachi wywiezie jak wygra

    Może Zachi wywiezie jak wygra przetarg 

  9. Bomba

    2 września 2021 17:23

    ma mistrza najpierw objechał

    ma mistrza najpierw objechał skarbowy jak chłopców teraz śmieci , pomnik w dolinie krzemowej dla niego 

    • Dawid

      2 września 2021 21:48

      Ale ty głupi jesteś. Jak

      Ale ty głupi jesteś. Jak będziesz jeździł po dziurawych drogach, lub na twoim osiedlu nie będzie na plac zabaw to napisz mu SMS z podziękowaniem.

  10. Jan

    2 września 2021 17:29

    Ludzie czy wy oszaleliscie!!!

    Ludzie czy wy oszaleliscie!!! My zwykli obywatele mamy za to zapłacić?? Z jakiej racji pytam!!!! Gdzie były władze jak ludzie dzwonili i pisali że tam syf się zwozi?

    • Paweł

      2 września 2021 19:51

      Jakby nie można było zdusić

      Jakby nie można było zdusić tego w zarodku, ktoś chyba nad tym nadzór ma

  11. zbych

    2 września 2021 18:26

    To ja poproszę o podobne

    To ja poproszę o podobne zezwolenia na składowanie śmieci.

  12. W2P

    2 września 2021 19:49

    Dowiedziec się skąd były te

    Dowiedziec się skąd były te śmieci i odwieść im, niech oni się męczą z januszem

    • Cartoon network

      3 września 2021 11:37

      Lepiej niii bo kolos z

      Lepiej niii bo kolos z bydgoskiej mógłby stracić na reputacji.

  13. Antonio

    2 września 2021 21:27

    Kierownik wydziału ochrony

    Kierownik wydziału ochrony środowiska powinien wylecieć na zbity pysk i tyle.

    • 3 września 2021 02:48

      żartujesz?

      żartujesz?

  14. King

    2 września 2021 21:29

    Stachu Hip hip hura 

    Stachu Hip hip hura 

  15. Buba

    2 września 2021 21:44

    Wszyscy wiedzą że Stachu to

    Wszyscy wiedzą że Stachu to wałek i teraz będziemy z naszej kasy płacić. Zamiast wyremontować drogi, zbudować place zabaw czy nowe ścieżki rowerowe. A dla niektórych to bohater. Ręce opadają. Trzeba komisję śledczą zawezwać i sprawdzić kto na to wyraził zgodę.

  16. Boss

    2 września 2021 21:53

    Jak to kto Burmistrz a kto

    Jak to kto Burmistrz a kto haha

  17. Tomcio ze Świecia

    2 września 2021 22:19

    Mam pytanie. A czy ten gość

    Mam pytanie. A czy ten gość już siedzi w pace i ma zarekwirowamy cały majątek? 

    • Obserwator

      2 września 2021 22:34

      To mu się należy.Roluje

      To mu się należy.Roluje wszystkich,podatki niezapłacone,nadużycia i wszystko się mu udaje.Gdzie skuteczność władzy, urzędów?

      • Tomcio ze Świecia

        2 września 2021 22:44

        I tu się nasuwa kolejne

        I tu się nasuwa kolejne pytanie, komu daje w łapę. Jeżeli ten gość nie wyląduje w pace, śmiem twierdzić że wszyscy urzędasy są umoczeni. A jeśli chcecie pokrywać koszty z naszych podatków, to uważam że wszyscy oszukani w ten sposób podatnicy powinni złożyć zbiorowy pozew na urząd. 

  18. Tomcio ze Świecia

    2 września 2021 22:49

    A tak z innej beczki.

    A tak z innej beczki. Widziałem ostatnio reklamę naszych terenów inwestycyjnych. Zapomnieliście dodać że chętnie przyjmiecie firmy skupujące śmieci. Z zezwoleniami nie ma problemu. Każdy urzędas bierze w łapę to się załatwi. A jak co to z podatków się zutylizuje. 

  19. Ja ja i ja

    2 września 2021 23:31

    Zezwolenia wydaje Starosta a

    Zezwolenia wydaje Starosta a nie Burmistrz.

  20. Anonim

    2 września 2021 23:44

    ciekawe jaką motywacje miał

    ciekawe jaką motywacje miał wyrażający zgodę na wyspisko śmieci na terenie inwestycyjnym.. co już samo w sobie jest dziwne wiedząc, że sporo ludzi klepie wałki na takich wyspiskach dzierżawiąc teren i zostawiąc problem właścielowi terenu. i jest to uciążliwe dla dzierżawiących w okolicy. I dlaczego podatnik ma płacić ponad 10 mln zł za niekompetencje tej osoby? Kto jest odpowiedzialny za zgodę na zostawienie tam śmieci? szkoda, że a w artykule tego nie ma. Wine poniesie podatnik

  21. Leszek

    3 września 2021 02:51

    O Jezu, Jezu, głowa mnie boli

    O Jezu, Jezu, głowa mnie boli.

  22. Nico

    3 września 2021 07:36

    A Stachu się z Was śmieje,on

    A Stachu się z Was śmieje,on ma taką kasę że szok,ale dobrze kręci,lokale na słupów…

  23. Święcik

    3 września 2021 10:18

    Niech żyją słupy hip hip hura

    Niech żyją słupy hip hip hura .

    • Spectro

      3 września 2021 10:30

      I niech żyje jego mecenas. I

      I niech żyje jego mecenas. I Rolandinho!!!

  24. Palanty

    3 września 2021 10:54

    Patrzcie na sprawozdania

    Patrzcie na sprawozdania majątkowe niektórych radnych, tam ręka rękę myje… Takie pieniądze na kontach nie biorą się z nikąd. Burmistrz do dymisji, oczyścić to całe towarzystwo z urzędu… Afera goni aferę. 

  25. Daniken

    3 września 2021 11:06

    Nie da się ukryć, że zrobili

    Nie da się ukryć, że zrobili miasto na szaro.  Te miliony są nie do odzyskania. Nie po to robi się taki przekręt żeby za to płacić. Facet nic nie ma. Wszystko poszło na córke i żonę. Zresztą to już nie jest jego firma tylko kogoś z południa Polski kto być może już ją sprzedał komuś ze wschodu.

  26. AK

    3 września 2021 11:48

    Spokojnie proszę,podniesie

    Spokojnie proszę,podniesie się podatki od nieruchomości i z czasem się wyrówna.

  27. Roland

    3 września 2021 13:05

    Stachu to Moj mistrz a ja

    Stachu to Moj mistrz a ja jego słup 

  28. robotnik