Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Nawet 10 mln zł może kosztować likwidacja nielegalnego składowiska odpadów pod Świeciem

Na najbliższej sesji radni mają zająć się uchwałą, która pozwoli zabezpieczyć w budżecie pieniądze na utylizację ogromnych ilości śmieci pozostawionych na terenie Vistula Park I dzierżawionym przez firmę Syla Recykling. - To jedyny sposób na pozbycie się robactwa, które stało się utrapieniem dla przedsiębiorców działających w sąsiedztwie składowiska - tłumaczy burmistrz Krzysztof Kułakowski.   

Udostępnij
syla-smieci

REKLAMA

O problemie przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie inwestycyjnym Vistula Park I w Wielkim Konopacie w sąsiedztwie Syla Recykling, jako pierwsi pisaliśmy już w kwietniu. Gmina zapewniła wtedy, że zostanie przeprowadzona dezynsekcja i deratyzacja, która ograniczy rozwój dokuczliwych karaluchów, much, myszy i szczurów, a przy okazji także zapachów związanych z ich bytnością. Tak też się stało.

- Od tamtej pory zabiegi, których celem była likwidacja robactwa i gryzoni, kosztowały nas 100 tys. zł - wylicza burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski. - Doszliśmy do wniosku, że wydawanie na to kolejnych setek tysięcy nie ma już sensu. Trzeba podjąć zupełnie inne kroki. Bardziej skuteczne.  
REKLAMA

Reklama
Reklama

Na najbliższej sesji 16 września radni mają zająć sie uchwałą wprowadzajacą poprawkę do budżetu gminy, która umożliwi ogłoszenie przetargu na utylizację odpadów. Według wstępnych szacunków, gminę Świecie może to kosztować nawet 10 mln zł. Trzeba zniszczyć około 20 tys. ton nielegalnie składowanych  odpadów.

- Oczywiście zrobimy wszystko, by odzyskać te pieniądze od właściciela lub właścicieli firmy, z którymi do tej pory kontaktujemy się wyłącznie za pośrednictwem pełnomocnika - tłumaczy burmistrz.

Dlaczego odpady są problemem gminy, a nie firmy, która je zwoziła?
REKLAMA

Reklama
Reklama

W lutym tego roku ujawniono, że jedna z firm prowadzących działalność w strefie inwestycyjnej Vistula Park I w Wielkim Konopacie sprowadziła nielegalnie około 2 tys. ton odpadów.

Firma od dawna nie miała już zgody na tego typu działalność. Mimo to, przyjeżdżały kolejne ciężarówki, z których wyładowywano na plac i do hangaru kolejne tony wszelkiego rodzaju odpadów: papier, szkło, plastik, szmaty.

Reklama
Reklama

Ze względu na skalę prowadzonej działalności oraz ryzyko dla środowiska, gmina Świecie złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby działające w imieniu firmy zajmującej się nielegalnym zbieraniem odpadów.
REKLAMA

Spółka została zobowiązana do uprzątnięcia terenu. Do tej pory nie zrobiła jednak nic. Po wykryciu poważnych nieprawidłowości, gmina Świecie - będąca właścicielem terenu - przejęła działkę na terenie Vistula Park I, gdzie składowane są odpady. Zgodnie z prawem, jej obowiązkiem jest też zrobienie tam porządku. Oczywiście nie zwalnia to z odpowiedzialności winnych za ten bałagan.

- Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której przedsiębiorcy z Vistuli Park I zaczną występować z roszczeniami spowodowanymi np. zamknięciem ich firmy z przyczyn epidemicznych - argumentuje burmistrz. - Dlatego jeszcze w tym roku zamierzamy załatwić tę sprawę.      

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
42 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Spokojnie, jeszcze trochę i

Spokojnie, jeszcze trochę i się podpali…yyyy znaczy samo zapłon pójdzie 

Gdzie był sanepid ja się

Gdzie był sanepid ja się pytam. Przecież ta góra śmieci nie urosła w jeden dzień. Biorą pieniądze to powinni się zainteresować problemem.

Masakra jakaś zwozili śmieci

Masakra jakaś zwozili śmieci klika lat i żaden urząd z tym nic nie zrobił a teraz mamy za to zaplaćić 10 mln… Ktoś powinien za to polecieć a pieniędzy nikt nie odzyska nawet małej częsći. Ciekawe co się kryje pod tą stertą bo tam moze być wszystko.

Reklama

Panie burmistrzu czy lepiej i

Panie burmistrzu czy lepiej i taniej by nie było podpalić i bez kłopotu po co wydawać publiczne pieniądze ,a gdzie jest właściciel tego interesu nie wierzę że władze nie wiedziały co tam się dzieje.

Niech zapłcą ci co podpisali

Niech zapłcą ci co podpisali zgodę na wysypisko śmieci na Vistuli! podatnicy mają płacić 10 mln zł za niekompetencje tych, którzy dali na to zgode? za kogoś prywatny biznes..

kto dał zgodę i podpisał 

kto dał zgodę i podpisał  żeby na terenie inwestycyjnym było wyspisko śmieci? które z definicji oznacza uciążliwość dla sąsiadów.., a do tego podatnicy mają zapłacić za te niekomentencje 10 mln zł, bo jakaś spółka wzięła kase za wzięcie śmieci, wzieli sobie jakiś teren, zostawili i baj, bo to i tak nie jest ich teren i wg przepisów musi te bombe ekologiczną ogarnąć właściciel

Reklama

Niech żyje Stachu tralalala 

Niech żyje Stachu tralalala 

Może Zachi wywiezie jak wygra

Może Zachi wywiezie jak wygra przetarg 

ma mistrza najpierw objechał

ma mistrza najpierw objechał skarbowy jak chłopców teraz śmieci , pomnik w dolinie krzemowej dla niego 

Reklama

Ludzie czy wy oszaleliscie!!!

Ludzie czy wy oszaleliscie!!! My zwykli obywatele mamy za to zapłacić?? Z jakiej racji pytam!!!! Gdzie były władze jak ludzie dzwonili i pisali że tam syf się zwozi?

To ja poproszę o podobne

To ja poproszę o podobne zezwolenia na składowanie śmieci.

Dowiedziec się skąd były te

Dowiedziec się skąd były te śmieci i odwieść im, niech oni się męczą z januszem

Reklama

Kierownik wydziału ochrony

Kierownik wydziału ochrony środowiska powinien wylecieć na zbity pysk i tyle.

Stachu Hip hip hura 

Stachu Hip hip hura 

Wszyscy wiedzą że Stachu to

Wszyscy wiedzą że Stachu to wałek i teraz będziemy z naszej kasy płacić. Zamiast wyremontować drogi, zbudować place zabaw czy nowe ścieżki rowerowe. A dla niektórych to bohater. Ręce opadają. Trzeba komisję śledczą zawezwać i sprawdzić kto na to wyraził zgodę.

Jak to kto Burmistrz a kto

Jak to kto Burmistrz a kto haha

Mam pytanie. A czy ten gość

Mam pytanie. A czy ten gość już siedzi w pace i ma zarekwirowamy cały majątek? 

A tak z innej beczki.

A tak z innej beczki. Widziałem ostatnio reklamę naszych terenów inwestycyjnych. Zapomnieliście dodać że chętnie przyjmiecie firmy skupujące śmieci. Z zezwoleniami nie ma problemu. Każdy urzędas bierze w łapę to się załatwi. A jak co to z podatków się zutylizuje. 

Zezwolenia wydaje Starosta a

Zezwolenia wydaje Starosta a nie Burmistrz.

ciekawe jaką motywacje miał

ciekawe jaką motywacje miał wyrażający zgodę na wyspisko śmieci na terenie inwestycyjnym.. co już samo w sobie jest dziwne wiedząc, że sporo ludzi klepie wałki na takich wyspiskach dzierżawiąc teren i zostawiąc problem właścielowi terenu. i jest to uciążliwe dla dzierżawiących w okolicy. I dlaczego podatnik ma płacić ponad 10 mln zł za niekompetencje tej osoby? Kto jest odpowiedzialny za zgodę na zostawienie tam śmieci? szkoda, że a w artykule tego nie ma. Wine poniesie podatnik

O Jezu, Jezu, głowa mnie boli

O Jezu, Jezu, głowa mnie boli.

A Stachu się z Was śmieje,on

A Stachu się z Was śmieje,on ma taką kasę że szok,ale dobrze kręci,lokale na słupów…

Niech żyją słupy hip hip hura

Niech żyją słupy hip hip hura .

Patrzcie na sprawozdania

Patrzcie na sprawozdania majątkowe niektórych radnych, tam ręka rękę myje… Takie pieniądze na kontach nie biorą się z nikąd. Burmistrz do dymisji, oczyścić to całe towarzystwo z urzędu… Afera goni aferę. 

Nie da się ukryć, że zrobili

Nie da się ukryć, że zrobili miasto na szaro.  Te miliony są nie do odzyskania. Nie po to robi się taki przekręt żeby za to płacić. Facet nic nie ma. Wszystko poszło na córke i żonę. Zresztą to już nie jest jego firma tylko kogoś z południa Polski kto być może już ją sprzedał komuś ze wschodu.

Spokojnie proszę,podniesie

Spokojnie proszę,podniesie się podatki od nieruchomości i z czasem się wyrówna.

Stachu to Moj mistrz a ja

Stachu to Moj mistrz a ja jego słup 

W Głogówku palili kable

W Głogówku palili kable akumulatory mieszkańcy też walczyli z tą firmą Włodarze gminy czy powiatu nie powinni z takimi firmami współpracować a kluby sportowe nie brać od nich pieniędzy Świecie to jest nie duże miasto każdy się zna  szemrani biznesmeni 

Co wy chcecię od nas a z

Co wy chcecię od nas a z czego mamy żyć ?Tylko możemy słupami być .Stachu dał nam polatać furkami i było Ok 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Biznes

W tym roku przypada już osiemnasta edycja Festiwalu Smaku w Grucznie koło Świecia. Organizator podał datę festiwalu i cennik stoisk dla wystawców.

Wiadomości

- Po ponad pół godziny czekania pojechałem z dzieckiem do Chełmna - mówi Czytelnik. - Panie w rejestracji nie potrafiły powiedzieć, dlaczego lekarz, który...

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Biznes

Gmina wyłoniła w przetargu firmę, która dokończy budynek z przeznaczeniem na cele gastronomiczne i administracyjne w Ośrodku Wypoczynkowym Deczno.

Wiadomości

Skrajną nieodpowiedzialnością i brakiem wyobraźni wykazał się 44-latek, który pomimo opuszczonych zapór oraz czerwonego sygnału nadawanego przez sygnalizator, wszedł na przejazd kolejowy i przeszedł...

Wiadomości

Jak wypadły matury w powiecie świeckim? Z egzaminem najlepiej poradzili sobie abiturienci I LO w Świeciu. Jak co roku, najwięcej maturzystów poległo na matematyce....

Reklama
Reklama

Wiadomości

Policjanci z komendy w Świeciu zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji osób przedstawionych na zdjęciach oraz na nagraniu z monitoringu.

Wiadomości

Na odcinku drogi wojewódzkiej na trasie Świecie-Tuchola pojawiła się masa wybrzuszeń. Może nie byłoby to takie dziwne, gdyby nie fakt, że niedawno był on...

Sport

Katarzyna Wenerska znalazła się w ścisłej kadrze reprezentacji Polski siatkarek na zbliżający się turniej w ramach Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Wiadomości

Miłośniczka historii, przy pomocy wykrywacza metali, znalazła zakopaną w lesie skórzaną kaburę, a w niej pistolet i dwa magazynki z amunicją. Kobieta powiadomiła policję.

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

Strażacy i policjanci ewakuowali w środę harcerzy z trzech obozów. W sumie 273 osoby spędziły noc w bezpieczniejszym miejscu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

Uroczysta zbiórka związana z powiatowymi obchodami Święta Policji odbyła się w sali kinowej Centrum Kultury w Świeciu. Uroczystość była okazją do wręczenia policjantom awansów...

Wiadomości

W ubiegłym roku 74 osoby z powiatu świeckiego miały dochody powyżej 1 mln zł. W każdej gminie był przynajmniej jeden milioner. W czołówce, jak...

Wiadomości

W miniony piątek Duży Rynek w Świeciu znowu będzie rozbrzmiewał muzyką. Na scenie pojawiły się zespoły z Turcji, Meksyku, Ukrainy i Polski. Gwiazdą wieczoru...

Wiadomości

To była prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Podczas niedzielnego pikniku w Świeciu można było podziwiać 85 aut z różnych epok. Zgodnie z założeniem imprezy,...

Wiadomości

Blisko 80 zawodników stanęło na linii startu "Bukowieckiej dziesiątki". Jeszcze więcej zawodników rywalizowało w czterech biegach przewidzianych dla dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama
Reklama

Wideo