Connect with us

Czego szukasz?

Wiadomości

"Nie da się spać w takim hałasie". Lokatorzy z Osia skarżą się na głośną pracę pomp ciepła

Mieszkańcy bloków przy ul. Nowy Świat w Osiu są przekonani, że pompy ciepła zostały źle zamontowane. O właściwe ich ustawienie starają się od kilkunastu miesięcy.

Udostępnij
pompy-23

REKLAMA

- W ciągu dnia hałas powodowany przez pompy ciepła nie jest bardzo dokuczliwy, ale w nocy całkowicie się to zmienia - mówi mieszkanka bloku przy ul. Nowy Świat w Osiu. - Tak się pechowo składa, że pompy zamontowane są na ścianie sypialni.

Zgodnie z polskimi przepisami, w pomieszczeniach mieszkalnych średni poziom dźwięku (z powtarzalnych hałasów zewnętrznych) nie powinien przekraczać 35 decybeli w dzień i 25 w nocy, a maksymalne wartości to teoretycznie 40 decybeli w dzień i 30 w nocy.
REKLAMA

Jak wynika z pomiarów przeprowadzonych przez lokatorów na własną rękę, w nocy w ich sypialniach poziom hałasu wywyływany przez pompy ciepła dochodzi do około 40 decybeli. To oznacza, że dopuszczalna norma przekroczona jest przynajmniej o 10 decybeli.

- Pomiary były robione niecertyfikowanym urządzeniem, ale jestem przekonana, że są poprawne lub też błąd jest bardzo znikomy - przekonuje Czytelniczka.

Pierwszą skargę w tej sprawie do Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu, która administruje blokami przy ul. Nowy Świat w Osiu, złożono 28 października 2020 r. Było to krótko po uruchomieniu systemu grzewczego. Nie otrzymali zadowalającej odpowiedzi. Postanowili więc zainteresować sprawą sanepid i nadzór budowlany. Również te instytucje nie przyczyniły się w żaden sposób do rozwiązania kłopotów rodzin z Osia.
REKLAMA

- Być może nikt nie chce ruszać tego tematu, bo inwestycja dostała duże unijne dofinansowanie? - zastanawiają się mieszkańcy.

W międzyczasie niezadowoleni lokatorzy dotarli do instrukcji montażu pomp ciepła FP2120. Znajdujące się tam zapisy jednoznacznie wskazują, że autor projektu popełnił błąd. W jednym z punktów zapisano: "Pompy ciepła FP 2120 nie należy ustawiać w pobliżu ścian pomieszczeń, w których mógłby przeszkadzać hałas, np. obok sypialni."

Co więcej, inny punkt instrukcji wyraźnie wskazuje: "Pompy powinny być ustawione na zewnątrz na solidnych betonowych podstawach".
REKLAMA

W blokach w Osiu zrobiono to inaczej. Zamontowano je na ścianach budynków. Dlaczego?

- Taki montaż był konsekwencja wykonanego wcześniej projektu - mówi Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego nie mogłem nawet przypuszczać, że będzie się to wiązać z jakąś ponadnormatywną uciążliwością. Tak naprawdę problem dotyczy tylko czterech rodzin.
REKLAMA

Po skardze lokatorów zamontowano dodatkowe amortyzatory, ale te nie przyniosły spodziewanego efektu.

- W tej chwili nie jesteśmy w stanie nic zrobić - przyznaje prezes. - Z poszukaniem rozwiązania, które zadowoli wszystkich, będziemy musieli poczekać do zakończenia okresu grzewczego. Nie jest wykluczone, że trzeba będzie rozważyć inne ustawienie pomp ciepła - deklaruje wsparcie Dariusz Zawadziński.

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

 Mieszkania na osiedlu Marianki. Sprawdź ofertę Apartado Development [wideo]

Udostępnij

Komentarze (19)

 1. lok

  25 stycznia 2022 12:49

  P. prezesie! co to znaczy

  P. prezesie! co to znaczy „dotyczy tylko czterech rodzin”… chciałby pan być na miejscu którejś z nich

 2. Anonim

  25 stycznia 2022 13:07

  Czyli to ktoś projektował? I

  Czyli to ktoś projektował? I nie był to pan Zdzisio z pod sklepu? Tylko projektant prawdopodobnie po studiach. Masakra jak takie barany mają nam w przyszłości budować domy, drogi i mosty.

  • Xxxx

   25 stycznia 2022 13:24

   Zrób baranie choć połowę z

   Zrób baranie choć połowę z tych szkół co ta osoba ma, to może wtedy ktoś pozwoli się Tobie odezwać. A tak to trzymaj ryj na kłódkę

   • Budowlaniec

    25 stycznia 2022 13:27

    Po co ta agresja?? Wszystko

    Po co ta agresja?? Wszystko wskauzje na to, że popełniono błąd. To są nowe technologie i takie błędy będą się zdarza. Na wiosnę poprawią. 

   • Anonim

    25 stycznia 2022 19:17

    W szkole trzeba się uczyć, a

    W szkole trzeba się uczyć, a nie tylko do niej chodzić.

   • Gosc

    26 stycznia 2022 16:10

    Niecwaniakuj bo połowa po

    Niecwaniakuj bo połowa po takich studiach nienadaje się nawet do łopaty,a bez kaputera niezrobia nic

 3. Tylko

  25 stycznia 2022 14:27

  Problem dotyczy tylko 4

  Problem dotyczy tylko 4 rodzin. Aha czyli temat można olać. Od ilu rodzin by był to ważny problem? 8/20? Co za bezczelność 

  • czytelniczka

   25 stycznia 2022 14:34

   Zwyczajnie czepiasz się.

   Zwyczajnie czepiasz się. Przecież po drugiej stronie bloku pewnie już nie słyszą tych hałasów, więc to nie jest dla nich problem 

 4. Anonim

  25 stycznia 2022 14:37

  Panie Zawadzinski, jeśli nie

  Panie Zawadzinski, jeśli nie jest pan specjalistą to się nie zajmuj pan czymś o czym nie masz pojęcia.

 5. Lol :)

  25 stycznia 2022 16:38

  Po drugiej stronie bloku

  Po drugiej stronie bloku słychać jak moja sąsiadka wydaje głośne dzikie dźwięki i krzyczy: ale jesteś boski do swojego męża. Więc na łamach tego portalu chciałam jej zakomunikować że nie jest taki dobry w te klocki bo też go wypróbowałam i przestań drzeć jape po nocach!!! 🙂

  • Pikolo

   25 stycznia 2022 17:35

   Wow  jest się czym chwalić,

   Wow  jest się czym chwalić, wypróbowałaś cudzego męża i to pewnie niejednego. Halyyyyna taka wyzwolona. Możesz się już ogłosić se…workerka i zbierać donejty na dożynkach i Dniach Osia.

  • Miły Pan

   25 stycznia 2022 17:44

   Krowa, co dużo krzyczy, mało

   Krowa, co dużo krzyczy, mało mleka daje..   zatem jasne jest, że skoro jedna drze japę w nieboglosy to nie musi być wcale tak bosko, a druga, co się chwali rzekomym wypróbowaniem owego męża raczej tego nie zrobila.  Możesz sobie przybić piątkę z jęczącą koleżanka. Obie fantazmatki, co się bawią w „50 twarzy greya „i „gotowe na wszystko”, takie wiejskie krejzolki.

 6. Obywatel

  25 stycznia 2022 16:49

  Długo jeszcze potrwa zanim

  Długo jeszcze potrwa zanim urzędnicy zrozumieją, że są po to żeby Państwu i wyborcom służyć. Wciąż patrzą wilkiem na mieszkańców

 7. Tytus

  25 stycznia 2022 17:40

  Wy to macie problemy w tej

  Wy to macie problemy w tej gminie, że szok. Ale fakt, dla mieszkańców bloku to na pewno uciazliwe. Niech się cieszą, że jeszczebnie kazali im zamienić sypialni na salon, a teraźniejszy salon na sypialnie , bo w tym kraju mozna się wszystkiego spodziewać. 

 8. Adf

  25 stycznia 2022 22:14

  Te pompy super zamontowane.

  Te pompy super zamontowane. Idealnie na numerach i nazwie ulicy. 

 9. Anonim

  26 stycznia 2022 04:57

  Banda złodziei i oszustów 

  Banda złodziei i oszustów 

 10. BELZEBUB

  26 stycznia 2022 07:29

  Jak odniósł się do projektu i

  Jak odniósł się do projektu i jego realizacji inspektor nadzoru? o tym jakoś Pan prezes milczy. Mam jeszcze kilka spraw do wyjaśnienia, jak praca urządzeń powodujących drgania przenosi się na stabilność ścian w mieszkaniach, dlaczego inwestor (spółdzielnia mieszkaniowa) nie sprawdziła opinii o urządzeniach i nie zapoznała się z zasadami montażu – chyba jest ktoś oprócz prezesa zajmujący się sprawami remontów i modernizacji.

 11. piksel

  26 stycznia 2022 11:52

  „REMONTY” w Sp-ni

  „REMONTY” w Sp-ni Mieszkaniowej w Świeciu? To chyba jakiś żart. Podam przykłady braku zainteresowania i nieudolnosci „fachowców” w sprawach remontów. Blok JP II / 18 / Świecie/ czekamy już 17 miesięcy na naprawienie schodów do piwnicy, uszkodzonych przez prywatną firmę w sierpniu 2020r. która instalowała urządzenia do wezła cieplnego. Nie powinno to być naprawiane z naszego funduszu remontowego, tylko powinien to zrobić na swój koszt sprawca.Telefonów wykonanych w tej sprawie do Sp-ni przez lokatorów było bez liku. Bez efektu. Drzwi wejsciowe do klatki schodowej są niby naprawiane  kilka razy w roku bez widocznej poprawy. Co na to p.Prezes?

 12. Znajomy mieszkańców

  26 stycznia 2022 20:49

  Jako osoba bliska jednym

  Jako osoba bliska jednym mieszkańcom,  przez ostatnie półtora roku wielokrotnie przebywałem i w dzien i w nocy u nich. Prawda jest taka, że tak się nie da żyć.  Po kilku godzinach miałem dość. Jak można to wytrzymać na stałe. Hałas i wibracje. Przecież to ma katastrofalny wpływ na ich zdrowie.

  Prezes tylko się ośmiesza twierdząc, że nie jest specjalistą tym zakresie. Mieszkańcy zglosili pisemnie problem jeszcze przed odbiorem. Powinien natychmiast wszcząć działania wyjaśniające, by jeszcze przed zaplalatą je wyjaśnić. W końcu od tego są inspektorzy odbioru.  A co zrobił vice prezes spółdzielni, bezczelnie i lekceważąco zalecił stosowanie zatyczek do uszu. W d… mają członków spółdzielni którzy ich utrzymują.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

Policja sprawdza okoliczności nocnego pożaru volkswagena przy ulicy Żwirki i Wigury w Świeciu. Wiele wskazuje na to, że mogło to być podpalenie.

Wiadomości

Jeśli uchwała zostanie przyjęta, to w żadnym sklepie w gminie Świecie nie będzie można kupić alkoholu po godz. 22.00. O ograniczenie wnioskowali mieszkańcy.

Wiadomości

Tuż przed godz. 13.00 na drodze nr 240 koło Świecia doszło do zderzenia samochodu osobowego z dźwigiem. Dwie poszkodowane osoby zostały zabrane do szpitala.

Wiadomości

Niestety, tragiczny finał miały poszukiwania młodego mężczyzny, który w niedzielę wieczorem wybrał się z kolegą nad Jezioro Żurskie, aby popływać.

Reklama