Connect with us

Czego szukasz?

Reklama
Reklama

Wiadomości

Nie narażaj się wójtowi Warlubia, bo stracisz robotę. Choćby za wysłużone akumulatory

Strażacy z OSP Wielki Komorsk postanowili przerwać milczenie. Pokornie znosili fakt, że wójt nie ułatwia im włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nie mogą się jednak zgodzić z bezpodstawnymi oskarżeniami w stosunku do jednego z najbardziej zasłużonych druhów, o którym wiadomo, że nie darzy sympatią wójta Krzysztofa Michalaka. Z wzajemnością.

Udostępnij
wielki-komorsk-osp

REKLAMA

Gmina Warlubie jest wyjątkowa pod wieloma względami. Niestety, nie zawsze w dobrym znaczeniu tego słowa. Pierwszy raz słyszymy o tak otwartym konflikcie na linii wójt - OSP. Chociaż w tym przypadku chodzi nie tyle o samą jednostkę, co o wieś, w której Krzysztof Michalak, wójt gminy Warlubie, ma więcej przeciwników niż gdziekolwiek indziej.  

Aby dobrze zrozumieć to, co dzieje się obecnie, należałoby cofnąć się do roku 2010, gdy druh Adam Szulc z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielkim Komorsku został wybrany komendantem gminnym OSP.

Reklama
Reklama

Michalak nie krył z tego powodu niezadowolenia. Miał powiedzieć jednemu z uczestników wyborów: „Źle wybraliście”. Prawdopodobnie wójt nie mógł pogodzić się z myślą, że szefem OSP w całej gminie nie został jego człowiek z Warlubia.
REKLAMA

Ci, którzy znają Krzysztofa Michalaka wiedzą, że wójt potrafi być cierpliwy i konsekwentnie dążyć do celu.

W maju tego roku OSP Wielki Komorsk złożyło wniosek do gminy o zakup dwóch nowych akumulatorów do wozu strażackiego man. I wtedy rozpętała się burza.

Reklama
Reklama

Wójt powołał komisję, której celem była ocena pracy gospodarza jednostki odpowiedzialnego m.in. za utrzymanie sprzętu, w tym wspomnianych akumulatorów. Chodziło o druha Adama Szulca, strażaka z 35-letnim stażem, głównego kierowcę OSP Wielki Komorsk.

Komisja złożona z wójta Krzysztofa Michalaka, Krzysztofa Menki, pracownika Zakładu Usług Komunalnych i Zbigniewa Wiśniewskiego, strażaka OSP Warlubie orzekła, że Szulc dopuścił się zaniedbań, które przyczyniły się do złego stanu akumulatorów.
REKLAMA

Wskazano m.in. utrzymywanie zbyt niskiego poziomu naładowania akumulatorów, brak obsługi w zakresie stanu i jakości elektrolitu, pokrycia klem akumulatora tlenkami, wilgoć w obszarze obudowy. W ocenie wójta - co wskazał w piśmie skierowanym do OSP Wielki Komorsk - to ewidentny brak gospodarczego postrzegania w zakresie dbałości o majątek oraz woli dbania o stan techniczny przez obsługującego.

Reklama
Reklama

Zapytaliśmy wójta o kompetencje członków komisji, która dokonała oceny technicznej akumulatora? Nie otrzymaliśmy informacji, ilu z nich ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie z zakresie serwisowania akumulatorów.

Rzecz w tym, że chodzi o dwa akumulatory zakupione... w 2017 r.
REKLAMA

- Postanowiliśmy na własną rękę dowiedzieć się, jak naprawdę jest z tymi akumulatorami kupionymi przez gminę i oddaliśmy je na przegląd do serwisu w Grudziądzu - tłumaczy Adam Szulc. - Specjalnie wybraliśmy firmę, która zajmuje się zaopatrzeniem w akumulatory wozów strażackich pewnie w całym powiecie grudziądzkim.

Serwisant stwierdził, że akumulatory to tanie chińskie produkty bez marki. Biorąc specyfikę pracy wozów strażackich, nawet w przypadku uznanych producentów, gwarancja zwykle udzielana jest na rok.

Reklama
Reklama

- Tymczasem wójt zrobił awanturę o to, że jeden tandetny chiński akumulator przestał pracować po prawie trzech latach, a drugi ledwo zipie - dziwi się strażak.
REKLAMA

Krzysztof Michalak jest jednak przekonany, że Adam Szulc dopuścił się zaniedbań i w trybie natychmiastowym rozwiązał z nim umowę zlecenie, w ramach której druh pełnił obowiązki gospodarza jednostki. Polecił wybrać kogoś innego, bo jak nie, to on to zrobi.

- Wyraźnie widzę, że wójt robi wszystko, żeby podważyć mój autorytet i najlepiej pozbyć się mnie z jednostki, ale nie dam mu tej satysfakcji - zapowiada Adam Szulc. - Byłem strażakiem na długo, zanim on został wójtem. Udało nam się stworzyć coś dobrego w naszej jednostce, a teraz ktoś z zewnątrz chce to popsuć. W jakim celu?

Reklama
Reklama

Dowodów wzajemnej niechęci jest więcej. Strażacy z Wielkiego Komorska nie mogą pogodzić się z tym, że wójt nie chce im pomóc we włączeniu ich jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
REKLAMA

- Dysponujemy odpowiednio przeszkolonymi ludźmi, mamy dobre wyposażenie i jedyne co potrzeba, to dobra wola wójta, której wciąż nie mamy - ubolewa Kazimierz Świergal, komendant OSP Wielki Komorsk. - I dobrze wiemy, dlaczego tak się dzieje. Pan Michalak chce, aby w KSRG znajdowała się tylko jednostka - OSP Warlubie.

Dlaczego strażakom tak bardzo zależy na włączeniu do systemu? Głównie ze względów ambicjonalnych, ale nie tylko.

Reklama
Reklama

Dysponujemy odpowiednio przeszkolonymi ludźmi, mamy dobre wyposażenie i jedyne co potrzeba, to dobra wola wójta, której wciąż nie mamy

- Jednostki znajdujące się w KSRG mogą być dysponowane poza granice gminy - tłumaczy Andrzej Rafalski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu. - Chociaż w praktyce, jeśli zachodzi taka potrzeba, dzieje się tak nawet z jednostkami, których nie ma w systemie. Poza tym jest nieco ułatwiony dostęp do szkoleń i dotacji na zakup sprzętu. Myślę, że w tym przypadku chodzi głównie o pewien prestiż. W powiecie świeckim w KSRG jest 19 jednostek. Mógłby do ich dołączyć także OSP Wielki Komorsk po warunkiem, że zakupią jeszcze narzędzia hydrauliczne i pojawi się taka wola ze strony wójta.

By rzetelnie przedstawić problem wysłaliśmy kilka pytań do wójta gminy Warlubie:

Reklama
Reklama

1. Dlaczego wójt blokuje włącznie OSP Wielki Komorsk do KSRG?
2. Na jakiej podstawie rozwiązano umowę z druhem Adamem Szulcem?
3. Czy komisja wydająca opinię na temat akumulatora z wozu strażackiego OSP Wielki Komorsk sprawdziła jego stan, zapoznała się z miejscem jego przechowywania itd.?
4. Jaka jednostka - uprawniona do oceny stanu technicznego - przebadała i wydała opinię na temat przyczyn niesprawności akumulatora?

Odpowiedź, którą otrzymaliśmy trudno uznać za satysfakcjonującą, bo wójt nie odpowiedział na większość naszych pytań. Dla jasności, przedstawiamy pismo Krzysztofa Michalaka w całości:

Do zadań własnych Gminy zgodnie z ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2020.713 t.j.) należy między innymi bezpieczeństwo publiczne w tym przeciwpożarowe. Na terenie Gminy Warlubie jednostka OSP Warlubie jest włączona w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a tym samym pozostaje w ramach swych działań w bezpośredniej dyspozycyjności operacyjno-bojowej PSP Świecie.

Reklama
Reklama

W sytuacji każdorazowego zadysponowania tejże jednostki poza teren Gminy Warlubie, jedyną jednostką mającą na wyposażeniu samochód pożarniczy średni Staro-Man z terenu Gminy Warlubie jest jednostka OSP Wielki Komorsk. Mając na względzie odpowiedzialność i obowiązki wynikające z przepisów prawa jest to jedyne, a zarazem optymalne rozwiązanie dla zapewnienia form bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także działań operacyjnych jednostek w ramach ich struktur na obszarze Gminy Warlubie.

System organizacji funkcjonowania jednostek OSP na terenie Gminy Warlubie jest nadzorowany i koordynowany przez Komendanta Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R.P., który nie wskazywał potrzeb jego weryfikacji. Zatem kierowane przez Pana Redaktora pytanie jest co najmniej nietrafnie sformułowane.

Umowa z druhem Adamem Szulca rozwiązana została na podstawie art. 746 § 1 Kodeksu Cywilnego z przyczyn określonych w treści wypowiedzenia umowy, która jest w posiadaniu strony tejże umowy, do której winien Pan Redaktor kierować niniejsze pytania.

Wójt Gminy Warlubie

a.bartniak@extraswiecie.pl
REKLAMA

Udostępnij
102 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

U nas na Ukrainie każdy iść w

U nas na Ukrainie każdy iść w stronę stawu może odejść na krąg. Taki oto system musi około wozu iść.

Na co jednostce która ma +-10

Na co jednostce która ma +-10 wyjazdów rocznie włączenie do KSRG!? 

To jest porażka co robią z

To jest porażka co robią z tym systemem… Jednostka ma jeden samochód a chce być w KSRG poco? 

toc wy nie umieta

toc wy nie umieta

Reklama

Widzę, że koledzy z Warlubia

Widzę, że koledzy z Warlubia się uaktywnili. Oj nieładnie przydupasy.

w innych gminach nie jest

w innych gminach nie jest lepiej. Auta 30 letnie, też nie ma środków na akumulator, 1 l benzyny w agregacie na pół roku, a jak więcej – to z własnych środków jednostki… czytaj – składek druchów

Na autostradzie nie wolno

Na autostradzie nie wolno cofać i gdzie tu odpowiednio przeszkoleni ludzie itd.. Porażka 

Przeszkoleni Ludzie ? 2

Przeszkoleni Ludzie ? 2 Dowodców i 2 Kierowców który jeden z nich zaraz musi iść na emeryturę 😀 . Takie przeszkolenie że potrafia bez wody przyjechać 😀

Reklama

Od kiedy podpalacze mogą być

Od kiedy podpalacze mogą być w KSRG? 

Ciekawe czy chociaż raz

Ciekawe czy chociaż raz byliście trzeżwi na akcji ? 

zapraszam do dyskusji ,

zapraszam do dyskusji ,,koledzy,, pod postem a nie z anonima cwaniaczki 

Ma ktoś popcorn?

Ma ktoś popcorn?

Reklama

Czy redaktorzy z extraswie

Czy redaktorzy z extraswie wiedzo co to jest RODO 

Wójta na taczkę i za bramę!

Wójta na taczkę i za bramę!

Tyle wojny o akumulatory za

Tyle wojny o akumulatory za 1500zł  kpiny 

A jak to było z zarysowaniem

A jak to było z zarysowaniem wozu!!!! 

Nie ładnie.oj nie ładnie!!!!

Piękne jesteście 

Piękne jesteście 

zycze powodzenia w narzędziach 

Hit z wami jest 

Ten wójt to skandalista od

Ten wójt to skandalista od zawsze. Dowód na to, jak bardzo rządzą układy. Aż się niedobrze robi! Co gorsza, młodzi za pare srebrników kontynuują obrzydliwie korupcyjne działania…

ten Państa Wujt to jakieś

ten Państa Wujt to jakieś nieporozumienie ,współczuję jeśli jest taka gnida to przyjrzeć się do odsnieza drogi i inne peace w gminie jakie firmy wykonują,czy są przetargi itp nie wierze ze uczciwie to wszystko tam hula.

Jedyny NARCYZ. 

Jedyny NARCYZ. 

Hmm, tylko dlaczego jeżeli

Hmm, tylko dlaczego jeżeli jest pożar w Wielkim Komorsku np, to OSP Warlubie potrafi przyjechać bez wody, nieprzygotowany do płonącego domu?? Dlaczego strażacy z Komorska najczęściej są pierwsi na akcji? Dlaczego to im bardziej zależy? O tym wójt nie pomyśli. 

Nachlejta sie wszyscy i na

Nachlejta sie wszyscy i na boisku ustawke zróbta i se wyjasnijta wszystko. 

Madrala i przyd***sy nie

Madrala i przydupasy nie wiedzą nawet ,że od dawna akumulatory są bezobsługowe. Wystarczyło poczytać. 

Do tej pory wójt lubił się

Do tej pory wójt lubił się przedstawiać jako specjalista od budownictwa a teraz okazuje się, że jest też elekrytkiem. Jednym słowem fachura.  

W ksrg nie wystarczy mieć

W ksrg nie wystarczy mieć sprzęt hydrauliczny szkolenia i dobre akumulatory. Trzeba posiadać także co najmniej dwa auta. 

Warlubie te jo same se akcje

Warlubie te jo same se akcje robio 

Kiedy powstanie komisja

Kiedy powstanie komisja sprawdzająca wydanie miliona na niewybudowany Park Przemyslowy pytanie do radnych?Koszt dwóch akumulatorów to około jednego tysiąca zlotych.

Przez 10 lat nie mogli się

Przez 10 lat nie mogli się dogadać???? 

Jednostka z Warlubia to pełen profesjonalizm o czym mogłam się przekonać. 

Widać rozsądek w działaniu Wojta- po co 2 jednostki na raz mają opuszczać teren gminy?

A co gdyby w tym czasie ktoś potrzebował pomocy???

Moim zdaniem Wójt ceni OSP z Komorska tak samo jak jednostkę z Warlubia. 

Mam propozycje, jedni i

Mam propozycje, jedni i drudzy, sikawki na stół a my drogie koleżanki oceniny którzy mają dłuższe węże i którzy będą gasić nasze pożary 🙂 Kto za? 

Z wyjazdami to prawda, zawsze

Z wyjazdami to prawda, zawsze Wielki Komorsk spieszy do pomocy jak  coś się dzieje szacunku chłopaki, z resztą widać jak Pan Michalak dba o Wielki Komorsk a jak o Warlubie? sami sobie niech co niektórzy odpowiedzą na to pytanie 

Znowu jatrzenie i podział

Znowu jatrzenie i podział ludzi.Komu znowu na tym zależy? 

Bo się komuś coś wydaje i prawdopodobnie ktoś coś pomyślał i zrobił. 

Gówno burza nic nie warta

OSP jest ludziom potrzebna  i niech pozostanie tak jak jest. 0

Gdzie jest C B A putam

Gdzie jest C B A putam kolejny raz i nie chodzi mi o ten artykuł tylko o tego aferzystę?????!

Nie lubię komendanta bo

Nie lubię komendanta bo skubie dafa swojego zaparkowanego przy ulicy skubie z wachy oczywiście u Zbyszka jak jeździł tez to robił i chciał lacza w to w robić pajac jeden

Komendalt myśli że to jego

Komendalt myśli że to jego prywatna straż i tak się zachowuje a kradnie bo sam widziałem jak spuszczal z dafa w nocy a do ksrg zapomnij Adaś Warlubie jak i nowe nie dopuści nikogo innego do koryta rychlawa czy m komorsk w podartych obrzepolonych mundurach chodzi a nowe? Elita co chwilę nowe auta i mundury i sprzęt 

A co do konfliktu nie lubię i

A co do konfliktu nie lubię i Adama i wujta ale adaś coś musiał pyskować coś typu no to zobaczymy bo adaś tak umie no i zobaczył haha a do ksrg? Zapomnij nie z toba

Na moje to ten wójt ,to jakiś

Na moje to ten wójt ,to jakiś pijak i przekręt. Co chwilę z tym burakiem sa jakieś problemy. Myślę że niedługo zostanie jednak skazany a w gminie będzie Nowy a Przedewszystkim uczciwy wójt. Przykład w powiecie bierzcie z Jezewa tam ponoć mają wybitnego wójta.

Wraz z kolegą nie byliśmy

Wraz z kolegą nie byliśmy członkami żadnej komisji, przyjechaliśmy jedynie odebrać akumulatory. Gazecie proponuję, aby potwierdzała fakty nie tylko u jednej strony, nikt do mnie nie dzwonił, prosząc o komentarz.

PS. RODO Was nie obowiązuje? Nie jestem osobą publiczną. 

W komorsku to gołębie do góry

W komorsku to gołębie do góry nogami latają żebym im obrączek nie zajebali 

Ta sprawa śmierdzi coraz

Ta sprawa śmierdzi coraz bardziej. Szok co tam się dzieje. Facet podpisuje papiery ale twierdzi że nie ma z tym nic wspólnego. 

Mam nadzieję, że  wniosek do

Mam nadzieję, że  wniosek do prokuratury został  złożony na tych trzech maniaków .

W gminie Warlubie cenieni są

W gminie Warlubie cenieni są ludzie którzy podpisują papiery i nie pytaj co to.

Matko boska, co w tej waszej

Matko boska, co w tej waszej gminie się wyrabia…, ta sprawa i inne, same afery i przepychanki, brak słów po prostu. 

Uważam, ze skoro Pan

Uważam, ze skoro Pan Wisniewski podpisał dokument na którym widnieje sprawozdanie komisji a sam w owej nie uczestbiczyl to kolejny ,, rozkaz ” wójta . jest to sprawa do wyjaśnienia w prokuraturze , takie rzeczy to paragraf . Panie Wisniewski nie wstyd panu ? Jak tak można ? Gdzie jakieś moralne zachowania ? Cel odsunąć Komorsk .. każdym sposobem . Brzydko i tu znów wojt w białych rękawiczkach robi swoje rekoma przydupasow . 

Wy chociaż do południa

Wy chociaż do południa jesteście dyspozycyjni w razie czego na wyjazd alarmowy w obsadzie 6 osób? Nie chodzi o weekendy 

A Ksrg to co lepsze ?

A Ksrg to co lepsze ? 
jednostki Ksrg wyjeżdżają dwie osoby znam takie 

Żony tych panów znalazły

Żony tych panów znalazły pracę z gminnego budżetu więc  chłopcy  podpisują  wszystko jak leci.Jeden nawet podpisał protokół remont wiaduktu.

Co wy ludzie chcecie od Wójta

Co wy ludzie chcecie od Wójta na wszystkim się zna dobry gospodarz.,dba o gminę, drogi buduję halę Dni Warlubia organizował. Z niejednym z Was kielicha strzelił i piątkę przybił.Zaesze elegancki i kulturalny. A kogo byście chcieli… wam to już nikt nie dogodzi. Będziecie za jakiś czas żałować. Opamiętajcie się. 

Prawda jest taka, że Wlk.

Prawda jest taka, że Wlk. Komorsk nie wyjeżdża na akcje twierdząc że będą robili to gdy będą w KSRG. Szkoda tylko, że z jednym wozem, niczego nie zwołują, a drugi wóz akurat potrzebny im jak świni siodło. Uważacie ze OSP Warlubie (które wyjeżdża na każdą akcje, w składzie zawsze na czas i przygotowani) było szczególnie traktowane przez poprzedniego wójta, sami będąc traktowani lepiej przez aktualną wójt pełniąca tę funkcję tymaczasowo. Czyż to nie jednostce, która wyjeżdża na akcje, niesie pomoc jak nikt inny należą się owacje? Być w straży a robić coś dla innych to co innego. Zapisać może się każdy, pracować już nie. Zgłaszając się do OSP, chyba ma się z tyłu głowy, że to nie tylko walne zebrania i inne z tego tytułu korzyści? Mając wymagająca czasowo pracę, może lepiej nie robić z siebie bohatera? Oczywiście nie uwzględniam, tu wszystkich strażaków z Komorska, bo większość tych których znam to naprawdę odpowiedzialni ludzie. Dlatego jednostka zamiast wykłócać się o nie widomo co powinna robić wszystko aby ich nie stracić. Gdy wstępowałem do straży wiedziałem o każdej konsekwencji która niosla za sobą ta decyzja. Mam nadzieję, że konflikt zostanie zażegnany i nie powodowany przez osoby na urzędniczych stanowiskach, którym jak widać tylko na tym zależy. Nam strażakom powinno przyświecać chęć niesienia pomocy. 

Reklama
Reklama

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Dramatyczny finał rodzinnej kłótni. Do szpitala trafiła kobieta ugodzona nożem przez syna.

Wiadomości

Cztery zastępy straży pożarnej skierowano do płonącego samochodu w gminie Jeżewo.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

Na dzisiejszej uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenia zasłużonym samorządowcom. Wśród nich znalazł się wójt z powiatu świeckiego.

Reklama
Reklama

Wiadomości

W piątek strażacy dostali informację o psie, który wpadł do studni w gminie Świekatowo.

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Wiadomości

Prawie 400 dorosłych i dzieci wzięło udział w niedzielę w pierwszej edycji biegu "Świecki szturm".

Wiadomości

Wyobraźcie sobie - przejeżdżacie przez przejazd w Laskowicach sprawnie i bez stresu, że spóźnicie się do pracy lub do lekarza. Marzenie? Na razie tak,...

Co jest grane?

W ostatni weekend czerwca Świeciem po raz kolejny będą rządziły orkiestry dęte. Jubileuszowa edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Popularne

Wiadomości

W ubiegłą sobotę doszło do tragicznego wypadku w zakładzie produkującym wyroby mleczarskie.

Wiadomości

Do dramatycznego zdarzenia doszło podczas dzisiejszych zawodów na stadionie Wdy Świecie.

Wiadomości

Czy w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli w końcu korzystać z nowego budynku z barem, salą na 80 osób i tarasem w Decznie? Dziś...

Wiadomości

We wtorek po południu doszło do wypadku pod Świeciem. Poszkodowane jest 10-letnie dziecko.

Wiadomości

Ponad 150 osób postanowiło w niedzielne popołudnie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego fundacji DKMS.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wideo